Ameryka Południowa czy Afryka – wyprawy po całym świecie
wyszukaj wyprawę  umapsImg umap1 umap2 umap3 umap4 umap5 umap6 umap7 umap8
więcej opcji
Zadzwoń do Nas!
+48 61 867 90 00
+48 513 051 310
ubezpieczenie
wyprawy Dlaczego z Kiribati Club podróże na zamówienie twoja rezerwacja
MAGICZNE INDIE POŁUDNIOWE
Zetkniesz się tutaj z rdzennym hinduizmem, buddyzmem i dżinizmem. Przyjrzysz się wielu nieznanym nam obrzędom, posłuchasz tajemniczych mantr oraz spotkasz świętych mężów. Będziesz przebywać zarówno wśród cudów natury (dżungli, rajskich plaż, pól ryżowych, gór, jezior), wspaniałej architektury (świątynie drawidyjskie, buddyjskie, dżinijskie, chrześcijańskie), w sielskich wioskach, jak i w miejskich dzielnicach nędzy. Zobaczysz codzienne życie ludzi, którzy nigdy nie są nijacy.
Wielkość grupy: 6-12 osób
x
Joanna Antkowska Joanna Antkowska
Energiczna animatorka i świetna organizatorka. Wszystko załatwia szybko i z uśmiechem.
więcej »
Pilot Termin: Cena:
pilot
[ ? ]
Zapytaj o inny termin       Zapytaj o wyprawę na zamówienie
MAGICZNE INDIE POŁUDNIOWE
Indie Południowe Indie południowe Na ulicy Więcej zdjęć 
Informacje podstawowe

Zakwaterowanie
Najczęściej pokoje dwuosobowe z łazienkami. 

Transport
Jeden przelot wewnętrzny. Na dłuższych przejazdach pociągi lub autobusy pierwszej klasy. 2 przejazdy nocne - pociąg z miejscami sypialnymi. Na krótszych odcinkach wynajmujemy busy lub taksówki. W miastach jeździmy rykszami.

Wyżywienie
Nie jest wliczone w cenę. Sugerowany budżet: 
20 dni x 15 USD = 300 USD.  

Wielkość grup

Maksymalnie 12 osób plus pilot.

Poziom trudności
Wystarczy przeciętna sprawność fizyczna.

informacje dodatkowe

 Zakwaterowanie
Hotele turystyczne i pensjonaty - pokoje z łazienkami. 

 

Wyżywienie
Wyżywienie nie jest objęte ceną. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy. Można też korzystać ze sklepów, a śniadania przyrządzać sobie samodzielnie lub wspólnie z grupą. Żywność w Indiach  jest tania. Śniadanie w restauracji (kawa lub herbata, owoce, jajecznica i tosty) kosztuje 6 zł. Obiad w restauracji to koszt ok. 15 - 25 zł. Posiłek kupiony na straganie lub na targu to koszt ok. 3 zł. Ceny zmieniają się w zależności od miejsca.

Więcej informacji o cenach>>
 
Transport
W programie mamy dwa przejazdy nocne pociągami - wagony sypialne z klimatyzacją: Kochin - Bengalur (10 h), Goa - Bombaj (10 h). Pozostałe przejazdy realizujemy busami lub autobusami. W miastach jeździmy taksówkami i rykszami. Na trasie mamy także jeden przelot wewnętrzny.

 

Przydatne wyposażenie

 • Pokrowiec na torbę lubplecak - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz plecak w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
 • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ja pod koszulą). Taką saszetkę można kupić np. w sklepie internetowym. 
 • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którymi się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
 • Śpiwór (mały, letni) - pomimo tego, że wszystkie noce spędzamy w hotelach, przydatny jest śpiwór (nie musi być ciepły, ważne żeby był mały). Wykorzystujemy go w autokarze w czasie nocnej jazdy - z uwagi na pracującą klimatyzacje dobrze jest się przykryć.

Co zabrać? (krótkie zestawienie)

 • Buty: jedna para wygodnych pełnych butów (np. typu adidasy lub podobne buty trekkingowe, ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa), sandały, klapki pod prysznic.
 • Lekkie koszulki z długim rękawem (2, 3 szt.), koszulki z krótkim rękawem, bielizna, spodnie długie 1 para, spodnie krótkie, ciepły polar i kurtka przeciwdeszczowa.
 • Igła, nici, nóż, łyżeczka, kubek, okulary, czapka lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym, latarka, zapalniczka.
 • Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach lub dużego plecaka i małego plecaka. Duży plecak służy nam do transportu głównego bagażu. W małym nosimy nasze cenne rzeczy, takie jak aparat czy kamera, oraz potrzebne drobiazgi jak kosmetyki, książkę itd.. Duży plecak nadajemy w Warszawie i odbieramy go w Indiach. Mały stanowi bagaż podręczny. Podobnie będzie w Indiach i Nepalu w czasie przejazdu autobusami, kiedy główny plecak oddajemy do bagażnika, a mały zabieramy ze sobą do środka. W trakcie realizacji programu, kiedy wychodzimy zwiedzać czy jedziemy na wycieczkę, zabieramy nasz mały plecak. 
 • Uwaga! Przy pakowaniu się należy pamiętać, że standardowy limit na bagaż główny wędrujący do luku bagażowego to 20 kg. W nim będą wszystkie Wasze rzeczy, więc dobrze by było, żeby nie był zbyt ciężki (zalecam 10 - 15 kg). Bagaż podręczny, czyli nasz mały plecak, ma limit wagowy do 5 kg. Nie mamy w planie pokonywać pieszo dużych odległości z całym wyposażeniem na plecach, ale zawsze łatwiej i wygodniej robić to z mniejszym bagażem. 
 • Na pewno kupicie wiele pamiątek i musicie w plecakach mieć miejsce na ich przechowywanie. Jeśli czegoś zabraknie - wszędzie są sklepy, w których możemy uzupełnić nasze braki (zarówno odzieżowe jak i te mniej przewidywalne potrzeby).

Informacje zdrowotne

 • Apteczka. Poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgoraczkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
 • Nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Informacje o żółtaczce sprawdzisz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).

Dokumenty 

 • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 12 miesięcy).
 • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
 • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC. Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
 • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.
 • Żeby wejść na teren hali odlotów na jakimkolwiek lotnisku w Indiach, każdy pasażer musi pokazać przed wejściem paszport oraz wydrukowany bilet
   

Kafejki internetowe 
Są w każdym miejscu, nawet w malutkich miejscowościach. Można bez problemu dzwonić do Polski (w niektórych miejscach bardzo tanio) i zrzucić zdjęcia.

Program

1 dzień
Wylot do Delhi. Przejazd do hotelu i nocleg.

 

2 dzień Delhi
Zwiedzanie Delhi: Czerwony Fort, Jama Masjid (meczet piątkowy), świątynia dżinijska, Raj Ghat (miejsce kremacji Gandhi’ego), Brama Indii, Birla Mandir (świątynia Kriszny). Pierwsze zetknięcie z kulturą i kuchnią Indii. Nocleg.

3 dzień Madurai
Przejazd na lotnisko i przelot do Madurai, jednego z najstarszych i najważniejszych miast południowych Indii. Zakwaterowanie, a potem spacer po mieście. 

4 dzień Madurai
Zwiedzanie Maduraiu: kompleks świątynny Meenakshi. Wyjazd do Kodaikanal - malowniczego miasteczka położonego w górach. Spacer po okolicy. Dla chętnych możliwość przejażdżki konnej (koszt około 10 USD).

5 dzień trekking
Jednodniowy trekking. Najwyższe góry w Kodaikanal sięgają 2700 m n.p.m. Pokonamy trasę o średniej intensywności prowadzącą m.in. przez wzgórze Dolphins Nose, z którego rozpościerają się przepiękne widoki. Zakończymy w jednej z malowniczych górskich wiosek.

6 dzień Perijard
Przejazd do Perijard - pięknego i dzikiego rezerwatu przyrody położonego w górach. Rezerwat słynie z zielonego liściastego lasu, będącego domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt: słoni, tygrysów, jeleni, małp. Nocleg w wiosce Kumili.

7 dzień dżungla, słonie
Dzień atrakcji! Wyprawa do dżungli, rejs po jeziorze oraz przejażdżka na słoniach.

8 dzień Allapuzha
Przejazd do Allapuzha. Miasto otaczają kanały, plaże i laguny. Zakwaterowanie i spacer po okolicy. Odpoczynek.

9 dzień rejs po Backwaters
Malowniczy rejs stateczkiem po Backwaters z Allaphuzha do Kollam. Backwaters to system rozlewisk i lagun ciągnących się wzdłuż wybrzeża Kerali. Kanały poprzedzielane są skrawkami lądu, na których stoją wioski. Można je zwiedzić tylko z pokładu promu lub łódki. Jest to wspaniała okazja do podpatrywania codziennego życia ludzi oraz tropikalnej przyrody i posłuchania śpiewu ptaków. Raj dla pasjonatów fotografii. Wieczorem przejazd do Kochin. Zakwaterowanie.

10 dzień Kochin
Zwiedzanie miasta: pałac holenderski, meczet, synagoga. Kochin to jedyne miejsce w Indiach, gdzie funkcjonuje mniejszość żydowska. Nocna podróż do Bengalur.

11 dzień Mysur
Przejazd do Mysur. Zakwaterowanie. Zwiedzanie miasta: pałac maharadży, wzgórze Chamundi z piękną świątynią Sri Chamundeswari, możliwość wizyty u lekarza Ajurwedy (koszt około 30 USD).
Ajurweda to jeden z najstarszych na świecie systemów holistycznej medycyny naturalnej, wywodzący się ze starożytnych Indii. Lekarz pomoże nam określić stan naszego zdrowia, dobrać odpowiednią dla naszego organizmu dietę i dać wskazówki, co do preferowanego dla naszego organizmu stylu życia.

12 dzień Bylakuppe
Przejazd do wioski uchodźców tybetańskich. Zwiedzanie świątyń buddyjskich m.in. Złota Świątynia, możliwość obejrzenia buddyjskiego rytuału pudży. Wieczorem powrót do Mysuru.

13 dzień Shravanabelagola
Wcześnie rano wyjazd do Shravanabelagola - najświętszego miasta dżinizmu w Indiach. Miejsce słynie z gigantycznego posągu (17 m) bóstwa znajdującego się w świątyni na skalistym wzgórzu Vindhyagiri. Wieczorem powrót do Mysuru.

14 dzień Hampi
Całodniowa podróż do Hampi. Wieczorny spacer po okolicznych świątyniach w dżungli. Kolacja w jednej z klimatycznych restauracji na dachu questhouse.

15 dzień Hampi
Zwiedzanie ruin Hampi, które w XIV w. stanowiło wielką stolicę imperium Vijayanagar. Usytuowanie ruin tego niesamowitego miasta, pośród dżungli i gigantycznych skał tworzy magiczny klimat.

16 dzień Goa
Podróż na Goa do miejscowości Kolva. Goa to jedno z najbardziej znanych regionów Indii. Przyciąga rajskimi plażami, cudownym oceanem, zielonymi lasami palmowymi, odmienną, pokolonialną architekturą i wspaniałą kuchnią.

17 dzień plażowanie, pchli targ
Odpoczynek na plaży. Dla chętnych nurkowanie (koszt około 100 USD). Wieczorem odwiedzimy słynny od czasów hipisowskich pchli targ w miejscowości Ardżuna.

18 dzień Old Goa
Zwiedzanie Rzymu Orientu - Złotego Goa. Odwiedzimy katedry i kościoły z XVI w. m.in. Katedrę Św. Katarzyny, będącą największą chrześcijańską świątynią w Azji Południowej oraz Kościół św. Kajetana.

19 dzień plażowanie
Rano plażowanie. Popołudniowy wyjazd do Bombaju.

20 dzień Bombaj
Przyjazd do Bomabaju. Spacer po mieście i czas na zakupy.

21 dzień Bombaj
Ostatnie chwile za zakup pamiątek. Wieczorem wylot do Polski.

22 dzień
Przylot do Polski.
 

 

Magiczne Indie Południowe


Co obejmuje cena złotówkowa?

 

Cena złotówkowa jest ofertą biura i obejmuje:

 • przeloty międzykontynentalne na trasie: Warszawa - New Delhi - Warszawa
 • przeloty lokalne na trasach: New Delhi - Madurai i Bombaj - New Delhi
 • bilety na przejazdy nocnymi pociągami na trasach: Kochin - Bengalur oraz Goa - Bombaj
 • ubezpieczenie Signal Iduna: KL30000 EUR, NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN
 • pokrycie kosztów pilota wycieczki, który w czasie jej trwania jest opiekunem całej grupy

Ceny na naszej stronie są zawsze aktualne. Mogą się zmienić, bo zależne są od aktualnych wycen biletów lotniczych. W momencie dokonania rezerwacji cena dla osoby rezerwującej pozostaje stała i niezmienna, również w przypadku kiedy online będzie już zupełnie inna.

 

Co obejmuje kwota dolarowa?

 

Kwota podana w USD informuje o kosztach pobytu na miejscu: noclegi na trasie, transport, wycieczki, bilety wstępu ujęte w programie podstawowym. Cześć kosztów USD wpłacana jest w biurze w związku z koniecznością rezerwacji, a pozostałą części uczestnicy zaberają ze sobą. Kwota USD obejmuje:

 • bilety wstępu
 • bilety na pozostałe środki transportu na miejscu oraz związane z nim opłaty
 • noclegi w hotelach w pokojach 2-osobowych. Na ogół istnieje możliwość wyboru noclegu o wyższym standardzie lub np. pokoju 1-osobowego, wiąże się to z przeznaczeniem większej kwoty na wydatki lokalne.

 Dolary zabierane w podróż powinny być w dobrym stanie i w nowych banknotach.

 

Koszty wyżywienia

 

Podane kwoty nie obejmują kosztów żywienia. Orientacyjny koszty wyżywienia na tej wyprawie to około 10 USD dziennie na osobę. Aktualne ceny w Indiach>>

 

Atrakcje dla chętnych

 

W programie znajdują się atrakcje dla chętnych. które nie są ujęte w podstawowej kwocie podanej w USD obrazującej sumę wydatków lokalnych. Ceny tych dodatkowych atrakcji zawsze podane są w treści programu i jeśli planujemy wziąć udział w którejś z nich, należy doliczyć jej koszt do zakładanej sumy wydatków lokalnych.Dla chętnych

Wycieczka konna
Koszt około 10 USD.

Nurkowanie na Goa
Koszt około 100 USD.

Wizyta u lekarzy Ajurwedy

Koszt około 30 USD.

Indie


Uwaga - informujemy, że jeśli zdecydują się Państwo skorzystać z naszego pośrednictwa wizowego, nie będzie potrzeby osobistej wizyty w ambasadzie Indii.
Koszt pośrednictwa to 100 PLN/os.
Łączny koszt opłat wizowych wynosi w takim przypadku 357 PLN (257 PLN koszt wizy + 100 PLN pośrednictwo).
 
Od dnia 1 lutego 2015 r. osoby ubiegające się o wizę indyjską  są zobowiązane udostępnić swoje dane biometryczne (odciski palców i zdjęcie twarzy). W tym celu należy stawić się osobiście w celu złożenia wniosku wizowego u wyznaczonego operatora świadczącego usługę – BLS International.
BLS India Visa Center
Ul.Rejtana 15 lokal 13 piętro 7
02-516 Warszawa
Składanie wniosków: od 09:00 do 13:00
tel. 22 542 41 90 w godzinach 10.00-13.00 i 15.00-17.00

Dokumenty:

- Prawidłowo wypełniony i podpisany (w dwóch miejscach!) formularz wizowy (1 kopia).
Ambasada Indii w Warszawie realizuje internetowy system składania wniosków wizowych. W związku z tym wszystkie osoby, ubiegające się o wizę prosimy o wypełnienie internetowego wniosku wizowego dostępnego na: http://indianvisaonline.gov.in. Przed wypełnieniem wniosku prosimy zapoznać się ze wzorem  aplikacji http://www.blsindiavisa-poland.com/content.php?pid=Mw
Jedno kolorowe zdjęcie paszportowe BIOMETRYCZNE (3,5 x 4,5 cm), wklejone do formularza wniosku wizowego.
Ambasada odrzuca wnioski z nieprawidłowo wypełnionym formularzem.

- Paszport -  musi być ważny przez pół roku od momentu składania wniosku przynajmniej dwiema pustymi stronami na wizę.

- Obowiązkowo trzeba dołączyć do każdego wniosku kopie biletu lotniczego lub rezerwację lotniczą.

- Jeśli osoby ubiegające się o wizę Indyjską posiadają drugi paszport innej narodowości prosimy o skan dokumentu dołączony do wniosku.

- Koszt wizy turystycznej ze wszystkimi opłatami wynosi w sumie 257 PLN - płatne przy składaniu wniosku.

Proces przyznania wizy trwa obecnie minimum  5-7 dni roboczych. Termin ten został odgórnie ustalony przez Ambasadę Republiki Indii i nie istnieje jakakolwiek możliwość przyśpieszenia procedur. Osoby posiadające nie Polskie paszporty czekają na wizę minimum 10 dni roboczych.

Paszporty wraz z wizą przekazywane będą właścicielom wyłącznie za pośrednictwem kuriera organizowanego przez firmę BLS.  Nie będzie możliwości odbioru paszportów osobiście, bądź indywidualne organizowanie kuriera przez osoby składające.


Osoby, pracujące jako dziennikarze lub w zawodzie związanym z mediami lub reklamą, muszą aplikować o wizę dziennikarską (journalist) (nawet jeśli wybierają się turystycznie). Koszt takiej Wizy to w sumie 441zł.
Osoby, których praca dotyczy usług rządowych (Government services) muszą dołączyć do wniosku pismo w języku angielskim na papierze firmowym z podpisanymi przełożonych, że jadą w celu turystycznym a nie biznesowym i nie będą w Indiach wykonywać żadnej pracy.
Osoby, które pracują w instytucjach mundurowych, np. żołnierze, policjanci, straż miejska i zostanie to wypełnione na wniosku, muszą dołączyć wypełnione pismo, które go wzór znajdą Państwo na tej stronie: http://www.blsindiavisa-poland.com/content.php?pid=Mg

Prosimy o dokładne sprawdzanie wniosku przed złożeniem w firmie BLS, ponieważ jeśli na wniosku będzie jakikolwiek błąd, ambasada anuluje proces wizowy, co będzie powodowało złożeniem od nowa wniosku oraz opłatą.
Wnioskodawcy ponoszą całkowitą odpowiedzialność za składane wnioski. Wszelkie nieprawdziwe udokumentowanie lub nieprawidłowa interpretacja faktów i informacji wynikających ze złożonych wniosków będzie miała bezpośredni wpływ na decyzję dotyczącą wydania wizy przez Ambasadę Indii w Warszawie. Osoba przyjmująca wniosek nie jest odpowiedzialna za błędy, które zostały zrobione, kasjerka sprawdza dane tylko i wyłącznie z własnej woli, dlatego też nie ponosi ona odpowiedzialności za odrzucenie wniosku przez Ambasadę.

Pytania i odpowiedzi (warto przeczytać!):
http://www.blsindiavisa-poland.com/content.php?pid=Ng
 


Indie Południowe


Aktualna pogoda: Goa >>, Mysore >>, Madurai >>, Mumbai (Bombaj) >>

 

 

Indie - Goa
miesiąc średnia maks. temp. średnia min. temp. opady
- °C °C  
I 29 21 -
II 29 21 -
III 30 23 -
IV 31 26 10
V 32 27 60
VI 30 25 750
VII 28 24 790
VIII 28 24 400
IX 28 23 240
X 29 23 90
XI 30 22 30
XII 29 21 -
Indie - Mysore
miesiąc średnia maks. temp. średnia min. temp. opady
- °C °C mm
I 28,6 16,2 4,8
II 31,1 17,9 5,1
III 33,6 19,9 11,6
IV 34,3 21,2 62,4
V 32,9 21 145,7
VI 29,2 20,1 67,3
VII 27,7 19,6 74,3
VIII 28 19,5 78,6
IX 28,9 19,3 117,6
X 28,8 19,5 158,7
XI 27,9 18,2 63,8
XII 27,5 16,5 14,3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indie - Mumbai (Bombaj)
miesiąc średnia maks. temp. średnia min. temp. opady
- °C °C mm
I 29 18 -
II 30 19 -
III 31 22 -
IV 32 25 -
V 32 27 1
VI 31 27 56
VII 29 26 65
VIII 28 25 48
IX 30 25 35
X 32 24 8
XI 32 22 -
XII 30 20 -
Indie - Madurai
miesiąc średnia maks. temp. średnia min. temp. opady
- °C °C mm
I 30,5 20,1 16,1
II 32,9 21 8,6
III 35,6 22,9 12,3
IV 37 25,2 47,8
V 37,6 26 68,87
VI 36,7 25,9 42,9
VII 35,8 26,6 59,1
VIII 35,6 25,2 84,9
IX 34,8 24,4 124,5
X 32,6 23,5 172,5
XI 30,4 22,5 146,6
XII 29,6 21,1 58,5

 Te wyprawy również mogą Cię zainteresować
LADAKH - MAŁY TYBET Podróż dla miłośników gór i ciekawych tradycji. Podczas tej wyprawy przyjrzysz się m.in. z bliska tybetańskiemu buddyzmowi. więcej  NEPAL - TREKKING POD MOUNT EVEREST Niezapomniany trekking pod Mount Everest i Nepal - miejsce, którego się nie zwiedza, miejsce, które się przeżywa. więcej  INDIE - NEPAL Delhi, Katmandu, Mount Everest... Droga wiedzie od gwarnych indyjskich miast do majestatycznych szczytów Himalajów. więcej 
galeria wyprawyzamknij 
Indie południowe indie poludniowe2 indie poludniowe3 indie poludniowe4 indie poludniowe5 indie poludniowe6 indie poludniowe7 indie poludniowe8 indie poludniowe9 indie poludniowe11 indie poludniowe12 indie poludniowe13 indie poludniowe14 indie poludniowe15 indie poludniowe16 indie poludniowe17 indie poludniowe18 indie poludniowe19 indie poludniowe20 indie poludniowe21 indie poludniowe22 indie poludniowe23 indie poludniowe24 indie poludniowe25 indie poludniowe26 indie poludniowe27 indie poludniowe28 indie poludniowe29 indie poludniowe30
Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+
Znajdź nas na pinterest
Pinterest