Malownicze parki narodowe, czyste plaże i majestatyczne wulkany - odkrywaj KOSTARYKĘ w stylu Pura Vida »
Krajobraz i przestrzeń

Trekking w Nepalu – dla kogo, jakie trasy, kiedy jechać, jak się spakować, jak się przygotować?

24 września 2024
Nepal… odległy kraj znany z filmów i nie tylko. Jest miejscem, które wielu chce odwiedzić chociaż raz w życiu. Jest też krajem pełnym sprzeczności i niezwykłych ludzi. Decydując się na wyjazd do Nepalu, możesz wybrać różne formy zwiedzania np. trekking. Z pomocą dobrego zaufanego biura podróży, to prostsze, niż się wydaje! Wystarczy przejrzeć ofertę i wybrać wariant idealny dla siebie. Przedstawiamy Nepal! Opowiemy Ci nieco o samym kraju oraz podpowiemy, jak przygotować się na trekking w tym niesamowitym państwie.

Nepal – położenie, przyroda, klimat

Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, bo tak brzmi pełna nazwa tego kraju, leży w południowej części Azji, a dokładnie w Himalajach. Zajmuje niewielki obszar, bo niecałe 150 tys. km2 i graniczy z Chinami oraz Indiami. Większą część jego powierzchni zajmują góry, średnio o wysokości 6000 m n.p.m., zaś na północy kraju znajduje się główny łańcuch Himalajów, z najwyższym szczytem Ziemi – Mount Everest. Panuje tu surowy górski klimat, jednak w nieco niżej położonych obszarach południowych mamy do czynienia z klimatem zwrotnikowym monsunowym. Oznacza to suche, chłodne zimy i bardzo wilgotne miesiące letnie. Czas między czerwcem a wrześniem może nie być odpowiedni na wycieczkę do Nepalu dla osób, które nie lubią deszczu – z powodu wilgotnego monsunu w tym okresie pada tu niemal codziennie. Podczas stosunkowo suchej zimy temperatury oscylują w okolicach od kilkunastu do 20°C, jednak trzeba pamiętać, że w nocy mocno się ochładza. Najlepsza pogoda na wycieczki panuje zwykle wczesną wiosną i na początku jesieni. Warto dopasować termin wyjazdu do swoich preferencji, a w razie wątpliwości skontaktować się z ekipą Kiribati, która chętnie doradzi!

Będąc jednym z najsłabiej zurbanizowanych krajów na świecie, Nepal jest jednocześnie prawdziwym królestwem dzikiej przyrody. Podczas trekkingu po wyżynnych i górskich rejonach zobaczymy tu zarówno wiecznie zielone iglaste lasy, jak i typowe dla tundry trawy i rośliny alpejskie. Endemitem, który jest jednym z symboli Nepalu, jest uprawiany w całym kraju różanecznik.

Nepal to także bogata fauna, której duża część jest objęta ochroną. Zwierzęta występujące w kraju to m.in.:

  • tygrys bengalski;
  • słoń azjatycki;
  • panda czerwona;
  • lis tybetański;
  • kilka gatunków żmij;
  • endemiczny gatunek ptaka: kolczasty babbler;
  • różne gatunki skorpionów, pająków i chrząszczy.

Trekking w Nepalu: dlaczego warto?

Spośród licznych aktywności podejmowanych przez turystów u stóp Himalajów, trekking należy do tych cieszących się największą popularnością. Trzeba przyznać, że ukształtowanie terenu sprzyja tej formie wypoczynku w górach. Można tu odbywać mniej wymagające spacery, jak i kilkugodzinne wycieczki na wysokości nawet ponad 3500 m n.p.m. Wyprawa do dystryktu Mustang położonego w północnej części Nepalu to jedna z propozycji dla osób spragnionych intensywnej wędrówki i niesamowitej aury gór wysokich. 

Czego można spodziewać się, wybierając taki trekking? Nepal to niezwykłe miejsce, a więc… wszystkiego! Podczas kilkunastodniowej wycieczki czekają nas m.in. takie atrakcje jak:

  • zwiedzanie buddyjskich i hinduistycznych świątyń;
  • wizyta w gwarnej stolicy Nepalu – Katmandu;
  • wędrówka skalistymi wąwozami i malowniczymi himalajskimi przełęczami;
  • widok na zapierające dech w piersiach najwyższe góry świata;
  • spotkania z gościnnymi, pełnymi iście buddyjskiego spokoju mieszkańcami;
  • kosztowanie lokalnych potraw (zupa dal bhat, smażone pierożki momo, napój lassi).

Trekking w Nepalu to także znakomita okazja do przyjrzenia się bliżej egzotycznej przyrodzie i niezwykłej kulturze – tak bardzo różnej od naszej. To podróż po zupełnie innym świecie. To niezapomniana przygoda, którą warto przeżyć. Przekonali się o tym liczni uczestnicy wypraw z Kiribati, którzy dzielą się swoimi wrażeniami w zakładce o Kiribati Club: Opinie.

Najciekawsze trasy trekkingowe

W internecie znajdziemy wiele porad dotyczących trekkingu w Nepalu przygotowanych przez mniej lub bardziej doświadczonych podróżników. Najlepszym wyborem, szczególnie jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w wyższych górach, jest zaufanie profesjonalistom

Dobrze zaplanowany trekking w nepalskich górach obejmuje trasy interesujące pod względem widoków, niezbyt łatwe, ale jednocześnie dostępne dla osób bez intensywnego przygotowania czy większego doświadczenia w trekkingu. Do takich wycieczek należą np.:

  • około sześciogodzinne przejście z Kagbeni do Chhuksang, na wysokości 3000 m n.p.m.;
  • trasa z Samar do Tamagaon, która zajmuje również do 6 godzin, lecz jest nieco bardziej wymagająca ze względu na wysokość prawie 4000 m n.p.m.;
  • malowniczy szlak prowadzący przez wioskę Ghemi, z Tamagaon do Tsarang;
  • czterogodzinny trekking z Tsarang do osady Lo Manthang zachwycającej XV-wiecznym pałacem królewskim.

Jak przygotować się do trekkingu po Nepalu?

Dlatego, że Azja Południowa jest rejonem pod każdym względem odmiennym od Europy, aby odbyć podróż komfortowo i bez przykrych niespodzianek, należy odpowiednio się do niej przygotować. 

Najważniejsza kwestia to dokumenty. Aby wjechać do Nepalu, obywatele Europy potrzebują paszportu, ważnego minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Niezbędna jest również wiza, którą otrzymamy w ambasadach, specjalnych punktach granicznych lub na lotnisku w Katmandu. Koszt wizy turystycznej 30-dniowej to 50 USD. Jest to dodatkowy wydatek związany z podróżą. Jednak, wyjeżdżając z Kiribati, nie musisz się martwić wykupieniem ubezpieczenia. Cena wycieczki do Nepalu obejmuje ubezpieczenie podróżne (aby poznać szczegóły, warto zajrzeć do naszej sekcji „ważne dokumenty”). 

Skoro mowa o zdrowiu, przygotowując się na trekking w Nepalu, trzeba pamiętać, że z powodu nieznanego naszym organizmom środowiska, jesteśmy narażeni na kilka nieprzyjemnych, typowych dla tego rejonu świata chorób. Nie ma co prawda obowiązku przyjmowania szczepień ochronnych przed wyjazdem do Nepalu, jednak warto rozważyć zaszczepienie się na WZW typu A i B oraz tężec. Ponadto zaleca się przyjęcie szczepionki przeciwko żółtej febrze. Na miejscu, by zminimalizować ryzyko problemów żołądkowych, najlepiej spożywać wodę wyłącznie z fabrycznie zamkniętych butelek.

Na trekking  w Nepalu trzeba też odpowiednio się spakować. Najlepiej zdecydować się na odzież wielofunkcyjną, przewiewną i szybkoschnącą. Oprócz standardowego zestawu ubrań warto mieć przy sobie oddychającą, ale ciepłą bluzę, kurtkę przeciwdeszczową, tzw. buff (zależnie od potrzeb osłoni szyję przed wiatrem lub głowę przed słońcem), nakrycie głowy i sprawdzone, wygodne buty trekkingowe. Niektórzy chwalą sobie wędrówkę z kijkami do trekkingu, nie jest to jednak obowiązkowy element wyposażenia. Wybierz jedną z naszych wypraw i zakochaj się w Nepalu! 

Dołącz do naszych wypraw do Nepalu:

TREKKING W NEPALU: POD MOUNT EVEREST

TREKKING W NEPALU: WOKÓŁ ANNAPURNY

NEPAL: KRÓLESTWO MUSTANG

NEPAL I BHUTAN: U STÓP HIMALAJÓW

TREKKING W NEPALU: MANASLU - GÓRA DUCHA

NEPAL: ROWEREM WOKÓŁ ANNAPURNY

TREKKING W NEPALU: ANNAPURNA BASE CAMP