Henryk  Wolski Henryk Wolski

Henryk Wolski

Od dzieciństwa interesowałem się żeglarstwem.
Moją specjalnością jest tzw. „żeglowanie z konceptem”. Organizuję rejsy, które posiadają zazwyczaj motto historyczne, np. śladami Odyseusza, śladami wikingów, itd. Od lat brałem udział w przygotowaniu i realizowaniu różnych ekspedycji, jak na przykład opłynięcie jachtem żaglowym bieguna północnego przez Przejście Północno-Zachodnie i Północno-Wschodnie.

W roku 1994 odbyłem wyprawę „Śladami wikingów“ z Rygi do Odessy, rzekami przez kontynent od Bałtyku do Morza Czarnego.

W roku 2000 na replice łodzi ratunkowej sir Ernesta Shackletona wraz z czteroosobową załogą przepłynąłem dystans około 900 mil z Półwyspu Antarktycznego przez Wyspę Słoniową, do Południowej Georgii, a na koniec strawersowałem pieszo tę górzystą wyspę. W ten sposób po raz pierwszy powtórzyłem w całości historyczny rejs Shackletona. Wrażenia z wyprawy zawarłem w książce pt. "Fortitudine Vincimus – zwyciężymy wytrwałością”.

W roku 2006 w ramach ekspedycji „Viking 2006” przepłynąłem „Weletem” z Gdańska do Odessy rzekami: Wisłą, Sanem, Dniestrem i Morzem Czarnym dystans ponad 2000 km. Było to pierwsze odtworzenie ostatniego z czterech znanych szlaków handlowych z czasów wikingów, z Morza Bałtyckiego na Morze Czarne.

Kolejna ekspedycja to Darwin & Tierra del Fuego która miała na celu odtworzenie historycznego rejsu poprowadzonego w roku 1833 przez kapitana HMS „Beagle” Roberta FitzRoya z udziałem Charlesa Darwina.

2008 poprowadziłem kolejny etap wyprawy pod tytułem „Antarctica – Circumpolar Navigation Part I”. W czasie tego rejsu odwiedziłem Wyspy Falklandzkie, Południową Georgię, Kapsztad, dalej już na Oceanie Indyjskim Wyspy Crozeta i wyspę Amsterdam. Dotarłem do Melbourne w Australii. Po opuszczeniu Australii wpłynąłem ponownie na wody Pacyfiku i w maju 2009 dotarłem do Nowej Kaledonii. W ramach tych etapów wyprawy na jachcie „Nashachata” żeglując po wodach 3 oceanów (Atlantyk. Pacyfik Indyjski) okrążyłem 3 południowe przylądki 3 kontynentów: Horn (Ameryka Południowa), Aqulhas (Afryka) i Leeuwin (Australia)

W sumie przeżeglowałem ponad 140 000 mil w najróżniejszych regionach świata. Dystans ten odpowiada ponad sześciu okrążeniom świata.

Przeczytaj o podróżach ze mną