Bajkał to niezwykłe jezioro. Jego wody są tak przeźroczyste, że dno widać nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu. Jest domem dla 2630 gatunków roślin i zwierząt (60% to gatunki endemiczne). Niezwykły zimowy pejzaż stworzony przez naturę nie ma sobie równych. Zamarznięty Bajkał to także idealne miejsce dla pasjonatów zimowych sportów: jazdy psimi zaprzęgami, szaleństw na skuterach śnieżnych, kite surfingu na lodzie czy... wędkowania na lodzie.
Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Przelot do Moskwy. Przylot, zakwaterowanie i wieczorne zwiedzanie miasta. (Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)
2 dzień
MOSKWA
Krótkie zwiedzanie stolicy Rosji. Spacer po Placu Czerwonym, kremlowskich murach i Aleksandrowskim Sadzie oraz jedną z najstarszych i najsłynniejszych ulic miasta - ulicą Warwarka. Odwiedzimy Mauzoleum Lenina, Sobór Wasyla Błogosławionego, Sobór Kazański, Wierchnije Torgowyje Riady (tzw. GUM) i budynek byłego KGB.
3 dzień
IRKUCK
Wylot do Irkucka. Po przylocie i zakwaterowaniu zwiedzanie "stolicy Syberii" - Irkucka. Tutaj zobaczymy Sobór Objawienia Pańskiego oraz Sobór Zbawiciela - piękne cerkwie wybudowane w stylu tak zwanego "syberyjskiego baroku" oraz plac Kirowa znajdujący się w miejscu niegdysiejszej cerkwi. Pospacerujemy najsłynniejszą ulicą Irkucka - Karola Marksa. Chwila zadumy przy pomniku "Wodza" rewolucji oraz pomniku Cara Aleksandra III, a potem małe piwo w Barze Szwejk, miejscu, w którym przebywał autor powieści o przygodach dobrego wojaka. Nocleg w hotelu.
4 dzień
LISTWIANKA
Wyjazd do Listwianki. Po drodze zwiedzanie skansenu etnograficznego w Talcy. Dla chętnych w Listwiance możliwość przejażdżki psimi zaprzęgami, wycieczki poduszkowcem po zamarzniętym Bajkale lub minitreking w kierunku wioski Bolshe Koty. Wieczorem powrót do Irkucka.
5 dzień
KOLEJ KRUGOBAJKALSKA
Całodzienna wycieczka po starej drodze kolejowej, będącej niegdyś częścią szlaku transsyberyjskiego. W trakcie podróży będzie możliwość postoju i nacieszenia się dowoli zimowymi widokami Bajkału. Linia Krugobajkalska jest jednym z cudów ówczesnej technik kolejowej: 84 km, 40 tuneli i kilkanaście mostów. Dla chętnych pierwsze kroki po zamarzniętym jeziorze. Wieczorem zobaczymy źródła Angary - wyjątkowe miejsce, gdzie Bajkał nigdy nie zamarza. Wieczorem powrót do Irkucka.
6 dzień
WYSPA OLCHON
Rano wyjazd z Irkucka na Wyspę Olchon - największą wyspę na Bajkale. Najstarsze ślady osadnictwa ludzkiego w tym miejscu sięgają ponad 2000 lat p.n.e. Na wyspie znajdują się pozostałości tzw. Tajemniczych Murów powstałych miedzy VI a IX wiekiem. Ze względu na swoje położenie wyspa posiada specyficzny mikroklimat. Jedną z największych atrakcji są tutaj naturalne stepy reliktowe w południowej części wyspy oraz bogata tajga w części północnej. Po dotarciu do Hużyru - "stolicy" wyspy Olchon spacer na Szamańską Górę, niegdyś święte miejsce wyznawców szamanizmu.
7 dzień
WYSPA OLCHON
Wyjazd na północną część wyspy. Podczas podróży krótki postój we wsi Pieszczenaja, gdzie ruchome wydmy zasypują wioskę oraz przy stromych brzegach w okolicach półwyspu Chaboj - niesamowity widok na Bajkał oraz słynne "Okno Duchów". Powrót do Hużyru.
8 dzień
WYSPA OLCHON
Wycieczka po lodzie dookoła wyspy Olchon oraz na drugi brzeg "Małego Morza". Wieczorem czas wolny na wyspie.
9 dzień
LODOWA PRZEJAŻDŻKA
Wycieczka po zamarzniętym Bajkale w stronę wysp Archipelagu Uszkanii, gdzie przy odrobinie szczęścia spotkamy jedyne słodkowodne foki nerpy. Lodowa wycieczka to wyjątkowa szansa, aby zobaczyć cuda „lodowej architektury" Bajkału. Noc spędzimy na półwyspie Święty Nos.
10 dzień
IRKUCK
Rano wyjazd w stronę Irkucka. W mieście czas na ostatnie spacery i zakupy.
11 dzień
Moskwa - Warszawa
Wylot do Moskwy. Przesiadka na samolot do Warszawy. Przylot do Polski, pożegnanie z pilotem i z grupą. Zakończenie wyprawy.
Zakwaterowanie
Noclegi organizowane są w różnych hotelach, kwaterach prywatnych, pensjonatach zarówno w pokojach dwu- jak i wieloosobowych. Hotele w których nocujemy posiadają prysznice i pokoje 2- 3 osobowe, jednak może się zdarzyć, że prysznic jest dodatkowo płatny, na Wyspie Olchon oprócz pryszniców będziemy korzystać z rosyjskiej sauny nazywanej banią (rodzaj łaźni parowej).
Wyposażenie Zimowe
Pomimo iż istnieje wiele legend na temat syberyjskich mrozów. Warto zwrócić uwagę iż duże mrozy w okolicach Irkucka nie trafiają się często a przeciętna temperatura w lutym i marcu jest na poziomie – 5 do – 10 stopni.
Transport
Na trasach Warszawa – Moskwa, Moskwa - Irkuck - Warszawa - przeloty samolotem.
Na Syberii będziemy podróżować wynajętymi busami.
Trasa Kolei Krugobajkalskiej jest obsługiwana przez specjalny pociąg turystyczny.
Na Wyspie Olchon na wycieczki udamy się wojskowymi samochodami terenowymi.
Wyżywienie
Wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. Będziemy korzystać z różnych restauracji i barów lub zaopatrywać się w sklepach spożywczych. Informacje o cenach w Rosji>>
Przydatne wyposażenie
Pokrowiec na torbę plecak - nie chodzi o ochronne przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz plecak w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).
Przydatne wyposażenie
Koniecznie należy zabrać ze sobą dobre i ciepłe obuwie umożliwiające chodzenie w trudnym terenie (góry, tajga przed wszystkim lód i śnieg).
Koniecznie należy zabrać ze sobą ciepłą kurtkę i ciepły polar. Ponadto może być przydatna odzież termoaktywna. Koniecznie ciepłą czapkę i rękawiczki.
Zabieramy własne śpiwory - używamy je w pensjonatach (czasem jest zimno, pomimo ogrzewania) - klapki pod prysznic, strój kąpielowy (przydatne w czasie korzystania z Syberyjskie sauny ), latarkę, kubek oraz sztućce (niezbędne w pociągu). W pociągach jest wrzątek za darmo i nie ma problemu ze zrobieniem sobie herbaty lub zupy w proszku.
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub miękkiej walizki) i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w busie; nosimy ją tylko z busa do pokoju hotelowego. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronne przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
Informacje zdrowotne
Apteczka, poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). Więcej informacji w naszym poradniku uczestnika >>>
Nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Więcej informacji o szczepieniach znajdziesz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Dokumenty
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC. Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy
Pieniądze
Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie (nowe banknoty). Na miejscu można również wymienić Euro lub skorzystać z bankomatów. W większych miastach możliwe jest płacenie kartą. Należy jednak upewnić się czy nasz bank ma podpisaną umowę z bankami rosyjskimi.
Internet i telefony
Nie ma problemów z dostępem do Internetu w większych miastach (Moskwa, Irkuck). Z telefon komórkowego również można korzystać, gdyż zasięg sieci komórkowej w Rosji jest naprawdę duży. Niedrogie są także karty telefoniczne i połączenia międzynarodowe.
Napięcie
Napięcie elektryczne 220 V/ 60 Hz. Gniazdka - europejski standard. Nie ma potrzeby kupowania przejściówek.
Rosja
Wiza jest dodatkowo płatna i nie jest wliczona w cenę wyprawy. Mozna ją wyrobić najwcześniej na 3 miesiące przed planowanym wylotem. WYMAGANIA:
paszport powinien być ważny minimum 180 dni od daty zakończenia ważności wizy i musi posiadać conajmniej 2 wolne strony.
VOUCHER TURYSTYCZNY - potwierdzenie przyjęcia turysty zagranicznego wystawione przez rosyjską firmę turystyczną, zarejestrowaną w rosyjskim Federalnym Rejestrze Touroperatorów. Koszt ok. 110 PLN
Ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem €30 000 ważne na terenie Federacji Rosyjskiej na okres pobytu w Rosji.
Aktualne (nie starsze niż 6 miesięcy) kolorowe zdjęcia 1 szt. o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm
Wniosek o wizę można złożyć osobiście lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm.
Wniosek wizowy musi być wypełniony wyłącznie elektronicznie w języku rosyjskim bądź angielskim i wydrukowany za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji: http://visa.kdmid.ru.
Wizę można składać osobiście w Centrum Wizowym lub Wydziale Konsularnym po uprzedniej rezerwacji spotkania.
Kiribati Club może pośredniczyć w uzyskaniu wizy do Rosji, wówczas łączny koszt dla jednej osoby wynosi 659 PLN (cena obejmuje: voucher, pośrednictwo wizowe, opłatę konsularną, obsługę centrum wizowego, polisę ubezpieczeniową obejmującą całe terytorium Rosji).