.

KOROWAJOWIE: LUDZIE DRZEW

Drukuj stronę
17 dni
Indonezja
wielkość grupy: 6-10 osób
 • KOROWAJOWIE: LUDZIE DRZEW

  Podróż do Indonezji, jaką poznał mało który turysta. Trekking do serca dżungli, spotkanie z plemieniem Korowajów - Ludźmi Drzew, nocleg w domach na drzewach, spływ rzeką - to najmocniejsze punkty tej wyprawy.

  Dotrzecie do najbardziej niedostępnych, rzadko odwiedzanych przez turystów terenów pomiędzy dopływami rzek Brazza, Digul i Eilanden (Siretsj) na południe od mitycznej Doliny Baliem. Zamieszkują je plemiona Kombajów i Korowajów – fascynujących grup etnicznych, z którymi pierwszy kontakt nawiązano dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a które do dziś pozostają jednymi z najmniej poznanych i najbardziej wyizolowanych grup na świecie. Podczas trwającego ponad tydzień trekkingu przez nietknięte ludzką ręką obszary dżungli u zboczy Gór Jayawijaya, odwiedzicie kilkanaście odosobnionych domów, a w kilku spędzicie dłuższy czas, mając niepowtarzalną okazję obserwacji codziennego życia, kultury i obyczajów świata, który już niedługo być może bezpowrotnie zniknie. Korowajowie zwani są „Ludźmi Drzew” z uwagi na to, że tradycyjnie budują swoje domostwa wysoko na drzewach, nieraz ponad dwadzieścia metrów nad ziemią! Czynią tak m.in. dla obrony przed wojowniczymi sąsiadami z plemiona Asmat oraz po to by chronić się przed insektami oraz wilgocią. Po zakończeniu trekkingu przez terytoria Korowajów i Kombajów na pokładzie awionetki przedostaniecie się w kolejne niezwykłe miejsce – do Wameny w Dolinie Baliem. Ta niedostępna kiedyś dolina, cel dramatycznych, śmiertelnie niebezpiecznych wypraw lądowych w ubiegłym stuleciu, dziś jest ostatnim bastionem cywilizacji w regionie i bazą wypadową dla wypraw eksplorujących tereny plemion Dani, Lani i Yali. Odwiedzicie jedną z wiosek Lani oraz wioskę Jiwica, gdzie członkowie plemienia Dani przechowują mumię swojego praprzodka.

  1 dzień

  Lądowanie w Dżakarcie, wylot na Papuę

  Lądowanie w Dżakarcie w godzinach wieczornych. Spotkanie z polskim przewodnikiem na lotnisku i check in na kolejny lot do Nowej Gwinei. Nocny lot do Jayapury.

  2 dzień

  Lądowanie w Jayapura, lot do Dekai

  Wcześnie rano lądowanie w Jayapurze - stolicy Papui Zachodniej i jedynym dużym mieście po indonezyjskiej stronie wyspy. Odebranie niezbędnych pozwoleń na podróż w głąb wyspy i przesiadka na kolejny samolot do Dekai. Około godzinny przelot jest atrakcją samą w sobie - z okien samolotu rozpościera się niezapomniany widok na dziki interior wyspy – gęste połacie lasu deszczowego, serpentyny potężnych rzek, wzgórza i poszarpane wierzchołki gór oraz nieliczne ślady ludzkiej obecności w bezkresnym oceanie dżungli. Lądowanie w Dekai - niegdyś małej miejscowości misyjnej z niewielkim lądowiskiem, dziś będącej rozrastającym się miasteczkiem z siedzibą władz nowo powstałej, papuaskiej prowincji. Lunch i wyprawa na lokalne targowisko w celu zakupienia zapasów na wyprawę. To będzie ostatnia okazja, żeby zaopatrzyć się, we wszystko, czego potrzebujecie na najbliższe dwa tygodnie! Wieczorem kolacja w lokalnym warungu. Nocleg w prostym hotelu rządowym.

  3 dzień

  Spływ rzeką Brazza

  Rano przejazd samochodem do rzeki Brazza. Przesiadka na łódź motorową i wyprawa w dół rzeki aż do osiągnięcia rzeki Siretsj. Lunch podczas przerwy na brzegu. Po posiłku kontynuacja spływu w górę rzeki Siretsj. Trasa wiedzie w górę głównego nurtu rzeki, później w dół jednej z jej odnóg.. Dopłynięcie do wioski Mabul, będącej bazą wypadową dla wypraw eksplorujących terytoria Korowajów. Wybranie tragarzy, negocjacje z „szefem wioski” – to jeden z elementów wyprawy, który zapadnie w pamięć jej uczestnikom. Kolacja i nocleg w wiosce.

  4-10 dzień

  Trekking po terytoriach Korowajów

  Rozpoczynacie tygodniowy trekking przez terytoria Korowajów i Kombajów. W zależności od warunków pogodowych i tempa marszu, (które zawsze dostosowane jest do najwolniejszej osoby w grupie) wyprawa odwiedzi od pięciu do ośmiu „domów na drzewach”. W dwóch z nich grupa spędzi po dwie noce, co umożliwi zbliżenie się do jej mieszkańców i lepsze poznanie ich codziennego życia; w pozostałych po jednej.
  Dziennie czeka Was od czterech do sześciu godzin marszu, co z uwzględnieniem licznych postojów i „przerw fotograficznych” niemal zawsze oznaczać będzie pełny dzień w terenie. Grupie przez cały czas towarzyszyć będą tragarze oraz lokalny przewodnik/zwiadowca/myśliwy wynajęty z pierwszej wioski. Podczas siedmiu dni w dżungli wyprawa nie tylko odwiedzi kilka odciętych od cywilizacji osad, ale także doświadczy piękna i groźnej potęgi jednej z najdzikszych połaci lasu deszczowego świata. Uczestnicy wyprawy będą mogli podziwiać niezakłóconą przez człowieka florę i faunę, poznają kilka podstawowych zasad radzenia sobie w dżungli, a może nawet uda się zorganizować jakieś polowanie?

  UWAGA:

  Trasa wyprawy nigdy nie jest taka sama i zależy w zdecydowanym stopniu od tego, gdzie nasi przewodnicy zlokalizowali w ostatnim czasie domy na drzewach. Korowajowie to nomadzi, przemieszczają się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu żywności i nowych terenów łowieckich. Z tego powodu program może ulegać modyfikacjom w trakcie realizacj.

  11 dzień

  Spływ do Dekai

  Rano, po śniadaniu zapakowanie się na łodzie i spływ w dół rzeki do Senggo. Zazwyczaj tego dnia wszyscy mieszkańcy wioski gromadzą się na brzegu by tłumnie i wylewnie pożegnać niecodziennych gości. Kontynuacja spływu, aż do osiągnięcia rzeki Siretsj. Dalsza wyprawa pod prąd, do rzeki Brazza i z powrotem do Dekai. Lunch po drodze. Po dotarciu na miejsce przepakowanie bagaży na samochód i przejazd do miasteczka. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

  12 dzień

  Dekai – Wamena

  W godzinach porannych (godzina wylotu uzależniona od warunków pogodowych!!!) przelot do Wameny. Zakwaterowanie w Baliem Pilamo Hotel. Lunch. Odpoczynek po trudach przedzierania się przez dżunglę. Wieczorem kolacja i nocleg.

  13 dzień

  Wamena

  Po śniadaniu ok. godzinny przejazd samochodem na północ Doliny Baliem do wioski Jiwica, której mieszkańcy przechowują ponad dwustuletnią, „wędzoną” mumię założyciela wioski. Wizyta w sąsiedniej wiosce Anemoigi, gdzie grupa zje lunch, po czym będzie świadkiem tradycyjnych tańców oraz inscenizowanej „bitwy”, jakie Dani urządzają przy okazji większych ceremonii. „Bitwa” kończy się rytualnym zabiciem świni, którą przyrządza się potem w tradycyjny sposób: zapieka się ją w dole zasypanym gorącymi kamieniami. Późnym popołudniem powrót do Wameny, kolacja i nocleg w hotelu.

  14 dzień

  Wamena – Jayapura

  W godzinach porannych przelot do Jayapury, odbiór z lotniska, zakwaterowanie w hotelu w Sentani. Wyprawa łodzią do rybackich plemion żyjących na wyspie Asei na jeziorze Sentani. Lunch i - jeśli czas pozwoli – wizyta w ciekawym muzeum antropologicznym ufundowanym m.in. ze zbiorów Micheala Rockefellera, który zginął na Papui w 1961 roku. Przejazd do hotelu na nocleg.

  15 dzień

  Jayapura – Denpasar

  Śniadanie w hotelu. Przelot do Denpasar. Transfer do hotelu, nocleg na Bali.

  16 dzień

  Bali – czas wolny

  Dzień wolnego do wykorzystania we własnym zakresie. Zasłużony odpoczynek po ciężkiej wyprawie lub program fakultatywny. Nocleg w hotelu.

  17 dzień

  Powrót do Polski

  Po śniadaniu zakończenie wyprawy.
  Wylot do Polski lub dalszy odpoczynek na Bali.

 • UWAGA

  Dla chętnych możliwość przedłużenia pobytu na Bali

 • Indonezja - Jayapura (Papua)
  miesiąc - I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  średnia maks. temp. °C 24 22 24 23 23 25 25 25 26 26 26 25
  średnia min. temp. °C 20 19 20 20 20 20 20 20 21 21 21 21
  dni z opadem - 14 15 20 18 17 16 13 16 14 16 17 18

terminy i ceny

Nie mamy już terminów dla tej wyprawy.

Ale jeśli interesuje Cię ten program – napisz do nas!

Dostosujemy termin do Ciebie.

CENA OBEJMUJE:
 • bilety lotnicze na trasach: Jakarta- Jayapura - Dekai – Wamena - Jayapura – Denpasar

 • wszystkie transfery

 • zakwaterowanie podczas wyprawy

 • pełne wyżywienie w trakcie trekkingu

 • atrakcje przewidziane w programie

 • wszystkie bilety wstępów

 • opiekę polskiego przewodnika podczas realizacji programu

 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa

CENA NIE OBEJMUJE:
 • biletów lotniczych do/z Indonezji (koszt od ok. 3500 PLN)

 • opłat lotniskowych i podatków

 • pozostałych posiłków

 • zwyczajowych napiwków

 • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os

 

Podobne wycieczki

Zobacz także:

Wyprawy z pilotem

Wyprawy z pilotem

Wyjazdy indywidualne
Wyjazdy indywidualne

Wyjazdy indywidualne

Wyjazdy szyte na miarę

Wyjazdy szyte na miarę

Wyprawa - Dlaczego z nami?

Partnerzy:

Płatności:

Platności
x

Prawdziwe podróże

Wyjątkowe wyprawy, inspiracje
i promocje na Twojego maila.