.

LOMBARDIA i JEZIORA ALPEJSKIE pociągiem

Drukuj stronę
8 dni
Włochy
wielkość grupy: dowolna
 • LOMBARDIA i JEZIORA ALPEJSKIE pociągiem

  Indywidualna wycieczka pociągiem po Lombardii - regionie szczególnie wrażliwym na piękno.

   

  Lombardia to kraina, która skrywa wiele dowodów na to, że człowiek i Matka Natura potrafią współpracować w tworzeniu urzekających krajobrazowych kreacji. Przykłady? To Mantua, którą w XII wieku średniowieczni hydroinżynierowie otoczyli czterema malowniczymi akwenami, zasilanymi przez przekierowany dopływ rzeki Pad. To polodowcowe Jeziora Alpejskie, w których taflach przeglądają się barwne miasteczka, usytuowane na piętrzących się wokół nich wzniesieniach i okalane przez uprawy oliwek i winorośli. To pnące się u podnóży alpejskiego łańcucha Bergamo, którego najwyższy punkt uczyniono potężną warownią i współcześnie zachwyca swą architektoniczną spuścizną. To wreszcie Mediolan, którego najmodniejszą dzielnicą staje się Navigli, gdzie system starych, żeglownych kanałów, wykopanych na naturalnie płaskim terenie, gości dziś klimatyczne knajpki na nabrzeżu. Odkryjcie Lombardię i przekonajcie się, że w każdym detalu dotyka ona piękna!

  1 dzień

  PRZYLOT DO BERGAMO

  Przylot do Bergamo, transfer do hotelu i zakwaterowanie. W zależności od pory dnia, możecie wybrać się na południowy lub wieczorny leniwy spacer po mieście. Jeśli natomiast macie do dyspozycji cały dzień, proponujemy Wam wycieczkę komunikacją podmiejską do San Pellegrino Terme - miasteczka znanego z łaźni termalnych i źródeł mineralnych. Wody, która z nich wypływa, smakował sam Leonardo da Vinci, doszukując się w niej „cudownego” działania. Dziś opodal funkcjonuje fabryka San Pellegrino, eksportująca swą słynną wodę mineralną na cały świat. Spokojnie, na zwiedzanie zabytków Bergamo przyjdzie jeszcze odpowiednia pora!

  2 dzień

  BERGAMO - JEZIORO ISEO - BRESCIA

  Wykwaterowanie z hotelu, samodzielny transfer na dworzec na poranny pociąg do Bresci. Jednak to nie Brescia będzie dziś naszym głównym celem. A będzie nim... podróż sama w sobie! Po zakwaterowaniu w hotelu w okolicach dworca wyruszycie na gwarantującą przepiękne widoki kolejową wyprawę w tę i z powrotem wzdłuż prawego brzegu Jeziora Iseo. Regionalny pociąg pokonuje godzinną trasę przemykając niemal po linii brzegowej akwenu.  Jachty w większych i mniejszych przystaniach, urokliwie wsie z bezkresem pół uprawnych wokół, zielona wyspa Monte Isola i alpejski masyw w tle - taka uczta czeka Wasze oczy po drodze. Po powrocie do Bresci nie powinno brakować Wam czasu na wieczorny spacer po starówce.

  3 dzień

  BRESCIA - DESENZANO I JEZIORO GARDA - (SIRMIONE LUB RIVA)

  Wykwaterowanie z hotelu, samodzielny transfer na dworzec na poranny pociąg do Desenzano nad Jeziorem Garda i zakwaterowanie w hotelu. Jak spędzicie ten dzień zależy tylko od Was! Opcja pierwsza: możecie leniwie włóczyć się po Desenzano, zwiedzając tutejszą katedrę, stylowe wille czy muzeum archeologiczne i korzystając z uroków kurortu na plaży. Opcja druga: możecie popłynąć promem do oddalonego o zaledwie 20 minut zabytkowego Sirmione (cena ok. 7 EUR w 2 strony) i odkryć fascynujący średniowieczny Zamek Scaligerich, wzniesiony na wysuniętym w akwen cyplu. Opcja trzecia: możecie wybrać się w całodzienny, oferujący niezapomniane wrażenia rejs aż na północny brzeg Jeziora Garda do Rivy i z powrotem (cena ok. 45 EUR). Decyzja należy do Was!

  4 dzień

  DESENZANO - WERONA - MANTUA

  Wykwaterowanie z hotelu i samodzielny transfer na dworzec na poranny pociąg do Werony. Mimo że miasto to słynie przede wszystkich z szekspirowskich kochanków Romea i Julii, to zaufajcie nam: Werona w swej ofercie ma o wiele więcej niż tylko (dobudowany w celach komercyjnych) balkon. Czeka Was niespieszny spacer po tutejszych nietuzinkowych zabytkach: od Bazyliki św. Zenona, przez średniowieczny, przyzamkowy most przerzucony nad wstęgą Adygi, po zachowaną w rewelacyjnym stanie starorzymską Arenę, która od czasu do czasu wciąż gości koncerty i spektakle. Później w okolicy wystawnego Placu Ziołowego (Piazza delle Erbe) zapewne chętnie posilicie się przed podrożą pociągiem do miasta Mantua.

  Po zakwaterowaniu w hotelu przy dworcu, położonym między zabytkową częścią Mantui a malowniczym sztucznym akwenem, wyruszycie na popołudniowe odkrywanie tego średniowiecznego i renesansowego klejnotu Lombardii, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez całe wieki Mantuą rządził potężny ród Gonzaga, który na upiększanie tutejszych budowli nie szczędził złota ze skarbca - co widać niemal na każdym kroku! Świadectwem dawnego okresu prosperity pozostaje dziś Pałac Książęcy z niezliczoną liczbą sal pokrytych freskami, ogrodów i dziedzińców.

  5 dzień

  MANTUA - MEDIOLAN

  Przyszedł wreszcie czas na stolicę Lombardii! Po wykwaterowaniu z hotelu i samodzielnym transferze na dworzec złapiecie poranny pociąg do Mediolanu, gdzie zakwaterujecie się w hotelu w okolicach dworca (a raczej dworców). Mediolan oczaruje Was swą elegancją i wdziękiem, który przejawia się w każdym aspekcie życia: w architekturze, w kuchni, w modzie... Przedreptacie reprezentatywnym, wypełnionym butikami korso, przywitacie się z Leonardem da Vinci przy Teatrze La Scala i odwiedzicie oszałamiająco piękną Katedrę (Duomo). Być może wdrapiecie się nawet na katedralny dach, by stamtąd, spomiędzy setek gotyckich iglic, podziwiać panoramę Mediolanu. A po wszystkim odpoczniecie w parku przy Zamku Sforzów. Chętni z Was - o ile dokonali wcześniejszej rezerwacji - wstąpią do bazyliki Santa Maria delle Grazie, by na własne oczy ujrzeć arcydzieło Leonarda - „Ostatnią Wieczerzę” - wymalowaną na ścianie refektarza. Wieczór natomiast sugerujemy Wam spędzić na gwarnym nabrzeżu przy kanale Naviglio.

  6 dzień

  MEDIOLAN - LECCO I JEZIORO COMO - (VARENNA)

  Wykwaterowanie z hotelu i samodzielny transfer na dworzec na poranny pociąg do Lecco nad Jeziorem Como. Jedną z najpiękniejszych alpejskich miejscowości zachwycił się Mark Twain, który z namaszczeniem opisywał klifowe wzgórza, górujące tuż nad taflą wody. Po zakwaterowaniu błyskawicznie zauważycie, że najbliższe okolice Lecco to miejsce stworzone do pieszych wędrówek na łonie natury. Chętnym z Was proponujemy również wyprawę lokalnym pociągiem wzdłuż krawędzi Jeziora Como do Varenny. Kameralna przystań, pastelowe fasady kamienic, ponad które wyrasta wieża kamiennego kościółka, wszechobecna, soczysta zieleń i strzelisty masyw górski w tle - brzmi sielankowo? Wierzcie nam: zakochacie się w tym miasteczku!

  7 dzień

  LECCO - BERGAMO

  Dziś, w zależności od tego, ile czasu na zwiedzanie Bergamo będziecie mieli w ostatni dzień, opuścicie Lecco nad ranem, w południe lub popołudniu. Po zakwaterowaniu w hotelu w Bergamo, odkryjecie obydwa oblicza tego miejsca: nowoczesne i rozegnane Dolne Miasto oraz historyczne i ufortyfikowane Górne Miasto ze średniowieczną atmosferą zaklętą w kamieniu. Nie obawiajcie się - dzięki kolejce - tzw. funicolare - różnicy poziomów między nimi wcale nie musicie pokonywać pieszo. Bergamo to miejsce, w którym w gąszczu wybrukowanych uliczek warto się gubić, by za moment natrafić na urokliwą, architektoniczną perełkę lub klimatyczną kawiarenkę. Jeśli czas pozwoli, wjedziecie też na najwyższy poziom do San Vigilio, skąd widok w każdym kierunku powala na kolana!

  8 dzień

  WYLOT Z BERGAMO

  Wykwaterowanie z hotelu i w zależności od godziny wylotu powrotnego czas wolny np. na zakupy. Transfer na lotnisko i powrót do Polski.  Szczegóły naszej propozycji zwiedzania znajdziesz w Twoim planie podróży dzień po dniu.

 • Rejs promem po Jeziorze Garda z Desenzano do Sirmione 

  Warto wypłynąć w 20-minutową wycieczkę do Sirmione, położonego - podobnie jak Desenzano - na południowym brzegu Jeziora Garda, tyle że na półwyspie otoczonym z trzech stron wodą. Prom okaże się wehikułem czasu, który zabierze Was pod wysłużone (ale i znakomicie odrestaurowane) mury średniowiecznego zamku z XIII wieku. Jego zwodzony most stanowi wrota do klimatycznego starego miasta Sirmione. Cena biletu promowego do Sirmione w obydwie strony: ok. 7 EUR.

  Rejs promem po Jeziorze Garda z Desenzano do Rivy

  Tak naprawdę nie Riva del Garda (oczywiście niczego nie ujmując temu kurortowi!), a sam rejs po akwenie stanowi nie lada atrakcję. Otoczą Was naturalnie piękne, górskie krajobrazy, w cieniu których tu i ówdzie skrywają się nadjeziorne zabudowania. Jest to propozycja dosłownie całodniowa - wliczając podróż w tę i z powrotem - którą możecie skrócić, np. schodząc na ląd w urokliwie usytuowanych miasteczkach Malcesine lub Limone. Cena biletu promowego do Rivy w obydwie strony: ok. 45 EUR, a do Malcesine lub Limone: ok. 35 EUR.

  "Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci w Mediolanie

  Wbrew powszechnej opinii, słynna "Ostatnia Wieczerza" to nie obraz oprawiony w ramy, a wspaniałe malowidło ścienne, wykonane w klasztornym refektarzu przy bazylice Santa Maria delle Grazie. Leonardo uwiecznił na nim moment, w którym Jezus zawiadamia apostołów, że wkrótce któryś z nich go zdradzi. Stan zachowania fresku pozostawia dziś wiele do życzenia, ale to przecież zrozumiałe, biorąc pod uwagę nie tylko upływ czasu, ale i wpływ burzliwych okoliczności, które przetrwał - m.in. bombardowania podczas II Wojny Światowej. Cena: ok. 12 EUR (konieczność wcześniejszej rezerwacji).

  Wycieczka koleją do Varenny nad Jeziorem Como z Lecco

  Jedno z najpiękniejszych przez wzgląd na tradycyjną architekturę, a zarazem najpiękniej położonych miasteczek w północnych Włoszech może być celem Waszego kilkugodzinnego wypadu z Lecco. Jazda wzdłuż brzegu Jeziora Como, nad którym swe rezydencje ma wielu bogatych i możnych tego świata (m.in. George Clooney czy Madonna), dostarczy Wam przyjemnych doznań wizualnych, a kameralna atmosfera odkrywanego pieszo miasteczka pozwoli Wam zwolnić, zarażając Was włoską filozofią "citta slow"! Cena biletu kolejowego do Varenny w obydwie strony: ok. 7 EUR.

  Polski przewodnik po Mediolanie

  W Mediolanie możecie skorzystać z usług profesjonalnego polskiego przewodnika, który z pasją opowie Wam o swym mieście i zabierze Was do sekretnych zakątków. Cena za 5-6h zwiedzania to ok. 120-170 EUR (konieczność wcześniejszej rezerwacji).

 • najlepsza dobra średnia niekorzystna
  • I
  • II
  • III
  • IV
  • V
  • VI
  • VII
  • VIII
  • IX
  • X
  • XI
  • XII

  Lombardia charakteryzuje się umiarkowanym klimatem, z temperaturami od ok. 0 stopni zimą do 30 stopni latem.
  Sezon turystyczny trwa od połowy kwietnia do połowy października. Lipiec i sierpień są uznawane za szczyt sezonu - ceny wtedy rosną, jak również wydłużają się kolejki do znanych muzeów.
  Od kwietnia do czerwca oraz od września do października trwa średni sezon. Pogoda zazwyczaj jest wtedy dobra, a ceny niższe.

 • JAK TO DZIAŁA

  • wybieracie jeden z gotowych programów indywidualnych
  • organizujemy Waszą podróż od A do Z - transport, zakwaterowanie, atrakcje, zwiedzanie
  • ruszacie na gotową wyprawę

  WYJAZD INDYWIDUALNY
  Wyprawa realizowana jest bez pilota. Ruszacie sami sprawdzoną przez nas trasą. Wszystkie świadczenia (transport, zakwaterowanie, wycieczki lokalne według programu) są zarezerwowane i opłacone.

  W podróży indywidualnej przydatna jest znajomość języka angielskiego. W krajach Ameryki Południowej i Środkowej dobrze jest znać podstawy języka hiszpańskiego.

  WIELKOŚĆ GRUPY
  Wyprawy indywidualne nie mają ograniczeń grupowych.

  CENA
  Oferta cenowa na naszej stronie skalkulowana jest dla 2 osób (zakwaterowanie w hotelach w pokojach 2-osobowych z łazienką).

  Po złożeniu rezerwacji każdorazowo potwierdzamy możliwość zorganizowania wyprawy w podanym przez Was terminie.

  PROGRAM
  Wybieracie jeden z gotowych programów z oferty INDYWIDUALNIE.

  Przed wyjazdem otrzymacie Plan Podróży dzień po dniu w wygodnej aplikacji Vamoos - jest to plan podróży z dokładnym opisem przebiegu każdego dnia.

  W opisie znajdą się następujące informacje:

  • ZAKWATEROWANIE - zarezerwowane miejsca noclegowe;
  • TRANSPORT - zarezerwowany transport, w tym bilety wewnętrzne (bilety lotnicze, autobusowe, promowe) oraz transport prywatny; wskazówki dotyczące transportu;
  • INFO DODATKOWE - dokładny opis trasy, informacje jak optymalnie spędzić dzień w danym miejscu (co warto zobaczyć, jak się poruszać itp.), wcześniej zarezerwowane wycieczki zgodnie z programem, wycieczki dla chętnych, oraz kosztorys.

  OPCJE
  Program jest dość elastyczny.

  • dowolny termin
  • dowolna wielkość grupy
  • możliwość modyfikacji programu

  Modyfikacje mogą wiązać się ze zmianą ceny.

  DODATKOWO
  Każdy uczestnik indywidualnej wyprawy otrzymuje K-Box: koszulkę klubową, worek sportowy, etui na bilety, kartę ubezpieczeniową, plan podróży dzień po dniu oraz vouchery.

  ZAPEWNIAMY RÓWNIEŻ

  • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najlepszej opcji lotów
  • doradztwo w zakresie przygotowań do wyprawy

ceny

załóż rezerwację
CENA OBEJMUJE:
 • plan Twojej podróży dzień po dniu z praktycznymi informacjami w wygodnej aplikacji mobilnej

 • prywatne transfery z/na lotnisko w Bergamo

 • noclegi wg programu w​ hotelach B&B, pokoje 2-os. z łazienką

 • śniadania w hotelach

 • bilety kolejowe na przejazdy na trasie Bergamo - Brescia - Pisogne - Brescia - Desenzano del Garda - Werona - Mantua - Mediolan - Lecco - Bergamo

 • zdalną, telefoniczną pomoc opiekuna Twojego wyjazdu w pilnych sprawach

 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 40 000 EUR, NNW 15 000 PLN, bagaż   1 000 PLN

 • K-Box - Twój zestaw podróżnika:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa

  • vouchery

CENA NIE OBEJMUJE:
 • biletu lotniczego do Włoch (Warszawa / Kraków / Poznań / Wrocław / Gdańsk / Berlin - Bergamo w dwie strony od ok. 250 PLN)

 • biletów wstępu, przechowalni bagażu i transportu lokalnego w miastach (taxi, autobusy, tramwaje, kolejka linowa itp.)

 • pozostałego wyżywienia

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 10 PLN/os.

 • atrakcji dla chętnych

Po złożeniu rezerwacji każdorazowo potwierdzamy możliwość zorganizowania wyprawy w podanym przez Was terminie.

Podobne wycieczki

Zobacz także:

Wyprawy z pilotem

Wyprawy z pilotem

Wyjazdy indywidualne
Wyjazdy indywidualne

Wyjazdy indywidualne

Wyjazdy szyte na miarę

Wyjazdy szyte na miarę

Wyjazd indywidualny - dlaczego z nami?

Partnerzy:

Płatności:

Platności

zapisz się do newslettera

x

Prawdziwe podróże

Wyjątkowe wyprawy, inspiracje
i promocje na Twojego maila.

x

Zapisy na zagraniczne wyprawy bez zaliczek!

Co jeszcze się zmieni w wyjazdach w 2020? Sprawdźcie!

Czytaj więcej