Intensywna wyprawa do Ameryki Południowej, podczas której odwiedzisz jedne z najciekawszych krajów tego kontynentu: Peru, Boliwię i Chile. Zobaczysz to, co najlepsze: Machu Picchu, wyspy trzcinowe na jeziorze Titicaca, targ czarowników w La Paz, zachód słońca nad pustynią Atakama, nieziemski Salar de Uyuni. W boliwijskiej dżungli poznasz „chodzące” drzewa i pohuśtasz się na lianach, a na pampie pobawisz się z małpami, wykąpiesz z różowymi delfinami oraz poszukasz anakondy. Zjedziesz rowerem "Drogą Śmierci" i poznasz tajemnicze, piękne Andy wraz z ich fascynującymi mieszkańcami.
Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot i przylot do Limy. Wieczorny spacer po przepięknie oświetlonym Plaza de Armas – głównym placu w centrum historycznym stolicy. (Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego, skontaktuj się z nami!)
2 dzień
LIMA: Plaza de Armas, pałac biskupi, Miraflores
Zwiedzamy historyczne centrum Limy, m. in. katedrę z grobem Pizarra na Plaza de Armas. Zobaczymy pałac prezydencki i pałac biskupi. Chętni mogą odwiedzić katakumby w kościele Św. Franciszka (koszt około 5 USD). Po południu zwiedzanie Miraflores, ekskluzywnej dzielnicy położonej nad brzegiem oceanu.
3 dzień
PRZELOT DO CUZCO - ZWIEDZANIE
Przelot do Cuzco. Po zakwaterowaniu udamy się na zwiedzanie starożytnej stolicy imperium Inków. Zobaczymy m.in. katedrę (z obrazem Ostatniej Wieczerzy ze świnką morską na talerzu) i kościół Sagrada Familia, liczne kolonialne kościoły i ruiny twierdzy Inków Sacsayhuaman, słynną Świątynię Słońca Coricancha odkrytą po trzęsieniu ziemi.
4 dzień
ŚWIĘTA DOLINA INKÓW: PISAC - MORAY - SOLANKI MARAS - OLLANTAYTAMBO
Wycieczka busem do Świętej Doliny Inków. Zwiedzanie twierdzy Inków w Pisac - krótki spacer do ruin położonych na stromych stokach górskich. Widoki na tarasy uprawne Inków. Dalej zakupy na targu w Pisac. Dojeżdżamy do Moray - koncentrycznych tarasów Inkaskich, gdzie niektórzy przyjeżdżają by czerpać energię z kosmosu. Obok znajdują się Salineras de Maras, malowniczo położone solanki, skąd od dawnych czasów czerpie się sól. Przejazd busem do Ollantaytambo, gdzie po wejściu na wysoką twierdzę wypatrujemy w skałach ukrytego Boga Wirakoczy. Wieczorem przejazd pociągiem do Aguas Calientes – obecnie zwanym Machu Picchu Pueblo.
5 dzień
MACHU PICCHU
Wcześnie rano wyjście do ruin Machu Picchu - tajemniczego miasta Inków, ukrytego wysoko w górach i otoczonego skalnymi urwiskami. Zobaczymy wschód słońca nad ruinami miasta. Chętni zdobywają szczyt Machu Pichcu (Starą Górę) od której pochodzi dzisiejsza nazwa miasta lub Wayna Pichcu (Młodą Górę), skąd roztacza się piękny widok na ruiny miasteczka i okoliczne szczyty. Jeśli czas pozwoli możemy również przespacerować się do Intipunku (Bramy Słońca). Po południu powrót do hotelu. Dla chętnych kąpiel w gorących źródłach lub zakupu pamiątek na targowisku.
6 dzień
CUZCO
Wcześnie rano powrót pociągiem i autobusem do Cuzco. Czas samodzielnie przemierzyć uliczki przyjaznego miasta, odwiedzić targ rzemiosła, a przede wszystkim poczuć niezwykłą atmosferę tego wspaniałego miejsca. Można wybrać się na spacer do dzielnicy artystów San Blas i wyżej, na punkt widokowy, udać się na targ San Pedro lub na relaksujący masaż gorącymi kamieniami.
* Chętni mogą wrócić z Machu Picchu poprzedniego dnia wieczorem, a w tym dniu zrealizować jedną z opcjonalnych wycieczek fakultywnych, np. trekking do Tęczowych Gór. Uwaga! Chęć zrealizowania tej lub innej całodziennej wycieczki trzeba zgłosić przy zakładaniu rezerwacji na wyprawę.
7 dzień
PRZEJAZD DO PUNO
Przejazd malowniczą drogą do Punonad jeziorem Titicaca. Nocleg w hotelu. Jezioro leży na wysokości 3812 m n.p.m. Popijając herbatę z koki zwalczymy dolegliwości związane z soroche, czyli chorobą wysokogórską.
8 dzień
JEZIORO TITICACA: Wyspy Uros, Wyspa Taquile
Rano wycieczka na pływające, trzcinowe wyspy Uros, niegdyś zamieszkiwane przez indiańskie plemię Aymara, dzisiaj służące częściej jako skansen. Następnie popłyniemy motorówką (ok 2h w jedną stronę) na wyspę Taquile, gdzie do dziś pielęgnuje się dawne tradycje. Mieszkańcy podadzą nam pstrąga i pyszną zupę z quinua. Dzień relaksu i refleksji na najwyżej położonym jeziorem żeglownym na świecie. Na nocleg wracamy do Puno.
9 dzień
BOLIWIA: COPACABANA - LA PAZ
Przejazd malowniczą trasą do La Paz w Boliwii. Po drodze wizyta w Copacabanie - boliwijskim kurorcie nad jeziorem Titicaca. Po południu zwiedzanie najwyżej położonej stolicy świata, gdzie odwiedzimy m.in. kościół Św. Franciszka i Targ Czarowników.
10 dzień
ZJAZD ROWEROWY DROGA ŚMIERCI
Dla chętnych wyjazd na pełen wrażeń DOWNHILL(zjazd na górskich rowerach z przełęczy na wysokości 4800 m n.p.m. na 1800 m n.p.m.). Trasa zjazdu prowadzi górską, zawieszoną na stromych zboczach drogą z której rozciągają się mrożące krew w żyłach widoki. Po zjeździe odpoczywamy w małej miejscowości położonej na skraju górnych pięter dżungli. Odpoczynek w hotelu z basenem i pięknym widokiem na okolicę. Jeśli ktoś nie chce zjeżdżać rowerem może trasę pokonać w samochodzie towarzyszącym rowerzystom.
11 dzień
COROICO
Rano krótki trekking do wodospadów i plantacji koki w okolicy Coroico. Powrót około południa do La Paz. Wieczorem odpoczynek i nocleg.
12 dzień
PRZELOT DO RURRENABAQUE - PAMPA I WODNE SAFARI
Rano wylot do Rurrenabaque - miasteczka będącego bramą do dżungli i pampy. Pampa. Pierwszego dnia przejazd lokalnym samochodem (ok. 4 godz.). Po przerwie na obiad, podróżujemy łodzią motorową w górę rzeki Yacumy. Na trasie zobaczymy m.in. krokodyle, kapibary, żółwie, małpy, papugi i wiele innych ptaków.
13 dzień
PAMPA I WODNE SAFARI
Drugiego dnia będziemy łowić piranie i inne ryby, z których później przyrządzimy posiłek. Po południu możliwość kąpieli z różowymi delfinami w rzece.
14 dzień
PAMPA I WODNE SAFARI
Trzeciego dnia wybieramy się na poszukiwanie anakondy. Cały pobyt pampie organizowany jest przez wyspecjalizowane biuro podróży - zapewnione wyżywienie, nocleg, transport, cały czas jesteśmy pod opieką doświadczonego lokalnego przewodnika.
15 dzień
PARK NARODOWY MADIDI: DŻUNGLA (SELVA)
Ruszamy na wycieczkę do dżungli, tutaj nazywanej selva. Przejazd łodzią motorową rzeką Beni (ok. 4 godz.) do bazy campingowej w Parku Narodowym Madidi, odpoczynek i obiad. Potem trekking wgłąb dżungli. Zobaczymy stare, olbrzymie drzewa, poznamy rośliny lecznicze i trujące, będziemy obserwować wielkie mrówki i małpy w koronach drzew.
16 dzień
PARK NARODOWY MADIDI: DŻUNGLA (SELVA)
Kolejny dzień w dżungli. W czasie wędrówki po selvie możesz spróbować swoich sił w roli "Tarzana" na lianach i ugasić pragnienie świeżą wodą z liany. Cały pobyt w dżungli organizowany jest przez wyspecjalizowane biuro podróży - zapewnione wyżywienie, nocleg, transport, cały czas jesteśmy pod opieką doświadczonego lokalnego przewodnika. Wieczorem powrót samolotem do La Paz (przelot trwa ok. 1 godz.).
17 dzień
LA PAZ
Odpoczynek w mieście. Czas na zakupy, relaksujący masaż lub wycieczkę do Doliny Księżycowej (dla chętnych).
18 dzień
SALAR de UYUNI - Isla Incahuasi
Wcześnie rano transfer na lotnisko i przelot do Uyuni. Po przylocie rozgrzejemy się kubkiem gorącej herbaty, czekając, aż lokalni przewodnicy przygotują dla nas samochody i jedzenie. Pierwszy dzień spędzimy pędząc samochodem po pustyni solnej Salar de Uyuni do kaktusowej wyspy Incahuasi (w porze mokrej dojazd do wyspy zależny od pogody i przejezdności). W drodze odwiedzimy cmentarzysko parowozów i hotel w całości zbudowany z soli. Nocleg spędzimy w wiosce położonej obok solniska.
19 dzień
KOLOROWE LAGUNY I WULKANY
Kolejnego dnia kontynuujemy podróż samochodem i oglądamy księżycowe krajobrazy ukształtowane przez wulkany i kolorowe laguny, po których spacerują flamingi. Wypatrujcie też wikunii. Pamiętajcie o zapasowych bateriach do aparatu - te widoki z pewnością będziecie chcieli uwiecznić na zdjęciach!
20 dzień
CHILE: SAN PEDRO DE ATACAMA
Rano jedziemy do gejzeru o nazwie „Sol de manana” (Poranne słońce). Będzie możliwa kąpiel w gorących źródłach. Przekraczamy granice z Chile na andyjskiej przełęczy Portezuelo del Cajón na wysokości 4480 m n.p.m. Po południu przyjazd do San Pedro De Atacama, zakwaterowanie w hotelu i spacer po miasteczku.
21 dzień
ATACAMA: DOLINA ŚMIERCI, KSIĘŻYCOWA DOLINA
Wycieczki do Valle de la Muerte oraz Valle de la Luna, gdzie będziemy podziwiać majestatyczny zachód słońca. Dla chętnych wycieczka rowerowa po pustyni i szaleństwo na sandboardzie.
22 dzień
PRZELOT DO SANTIAGO - ZWIEDZANIE
W godzinach porannych wyjazd do Calamy, następnie przelot do Santiago i przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie i odpoczynek. Zwiedzanie Santiago, gdzie odwidzimy m.in. dawną siedzibę gubernatora na wzgórzu Santa Lucia, z której roztacza się piękny widok na stolicę, rynek starego miasta Plaza de Armas wraz z ratuszem i katedrą, pałac La Moneda - siedzibę prezydentów Chile.
23 dzień
VALPARAISO
Całodniowa wycieczka do Valparaiso, niegdyś najważniejszego portu Chile. Zwiedzanie starego miasta, przejażdżka starymi windami - kolejkami kursującymi po wzgórzach, na których położone jest miasto.
24-25 dzień
POWRÓT
Transfer na lotnisko i wspólny wylot do Europy. Przylot dzień później. Pożegnanie z pilotem i z grupą. Zakończenie wyprawy.
Zakwaterowanie
W miastach hotele - pokoje 2 osobowe z łazienkami. W dżungli i na pampie śpimy w obozowiskach w szałasach na łóżkach z moskitierą. Na wycieczce po Uyuni 1 nocleg w hotelu solnym, 1 nocleg w pokoju wieloosobowym z łazienką na korytarzu.
Wyżywienie
W hotelach śniadania. Na wycieczkach w dżungli, pampie i na Uyuni wyżywienie jest zapewnione w pakiecie wycieczki, przygotowywane przez kucharza lub przewodnika. Na pozostałe posiłki każdy przeznaczy kwotę zgodną z własnymi potrzebami. Pilot zabierze Cię do restauracji i barów z kuchnią lokalną lub, jeśli wolisz, z kuchnią europejską. Sam decydujesz, ile wydasz na wyżywienie podczas podróży. Informacje o cenach: CHILE>>BOLIWIA>> PERU>>
Transport
Długie przejazdy rezlizowane są autobusami pierwszej klasy - wygodne najczesciej z toaletą i klimatyzacją. Na wycieczki jezdzimy prywatnymi busami. W miastach jeździmy taksówkami. Do boliwijskiej dżungli i na Salar de Uyuni polecimy samolotem. Na pampie i do dżungli podróżujemy łodzią i samochodem terenowym. Wycieczka po Salarze Uyuni odbywa się specjalnym samochodem terenowym. Na wszystkie wycieczki zabieramy tylko bagaż podręczny. Bagaż główny zostaje w hotelu.
Przydatne wyposażenie
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i kurtka przeciwdeszczowa/wiatrochronna.
Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Dobry środek odstraszający komary i inne owady, np. Mugga 50% DEET>>
Polecamy zabranie dużego plecaka (ewentualnie torby podróżnej na kółkach lub walizki) i małego plecaka. W małym plecaku nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronne przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
Śpiwór (mały, letni) - pomimo tego, że wszystkie noce spędzamy w hotelach przydatny jest śpiwór (nie musi być ciepły, ważne żeby był mały). Wykorzystujemy go w autokarze w czasie nocnej jazdy - z uwagi na pracującą klimatyzację dobrze jest się przykryć. Może się przydać również podczas noclegów na wycieczce po Uyuni.
Jeśli czegoś zabraknie w dużych miastach są sklepy, w których możemy uzupełnić nasze braki (zarówno odzieżowe jak i te mniej przewidywalne potrzeby).
Informacje zdrowotne
Apteczka powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). Więcej informacji w naszym poradniku uczestnika >>>
Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B, żółta febra. Więcej informacji o szczepieniach znajdziesz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Nie stosujemy profilaktyki antymalarycznej z uwagi na krótki czas przebywania w dżungli, jednak pewien stopień ryzyka zachorowania istnieje, dlatego decyzja jest indywidualna i zalecamy konsultacje ze swoim lekarzem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).
W niektórych regionach Boliwii odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje ryzyko zarażenia żółtą febrą. Szczegółowe informacje >>
Pogoda
W górach w nocy temperatura może spaść do zera i wtedy przydaje się polar. Deszcze padają głownie w nocy, najwięcej w styczniu, lutym i marcu, są gwałtowne i krótkotrwałe. Na Salar de Uyuni w okresie czerwiec - wrzesień temperatury spadają nawet do -20°C. Na pampie i w dżungli temperatury od 20 do powyżej 30C, duża wilgotność powietrza.
Dokumenty
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy od daty wylotu).
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.
Pieniądze
Waluta zabierana na wymianę do Peru i Boliwii powinna być w nowych banknotach i w bardzo dobrym stanie. Najmniejsze rozdarcie czy plama mogą spowodować odmowę wymiany w kantorze.
Internet
Podczas wycieczek na Salar de Uyuni, do dżungli oraz na pampę brak Internetu oraz ograniczony zasięg telefoniczny.
Napięcie
Chile: Napięcie elektryczne: 220V / 60 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce) oraz L.
Peru: Napięcie elektryczne: 220V / 60 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce) oraz A.
Boliwia: Napięcie elektryczne: 230V / 50 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce) oraz A.
Polscy turyści udający się do Boliwii są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytu do 90 dni.
Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.
Chile
Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni.
Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony, nie ma również obowiązku okazania biletu powrotnego.
Peru
Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego.
Okres ważności paszportu przy wjeździe przynajmniej 6 miesięcy.
Rafting
Spływ rwącym potokiem w pontonach. Koszt 20-50 USD.
Wycieczka konna
Zwiedzanie inkaskich ruin w okolicach Cuzco. Koszt około 10 USD.
Trekking do Kolorowych Gór
Jednodniowy trekking do Kolorowych Gór z grupą i przewodnikiem anglojęzycznym. Start o 3 nad ranem, powrót ok. 18. Trekking wymaga dobrej kondycji i aklimatyzacji - najwyższy punkt to 5300m n.p.m. Czas przejścia: ok. 3h. Koszt około 40 USD. UWAGA! Chęć zrealizowania tej wycieczki trzeba zgłosić przy zakładaniu rezerwacji na wyprawę.
Downhill w Boliwii
Zjazd rowerowy słynną "drogą śmierci". Koszt około 100 USD.
Boliwia
najlepszadobraśrednianiekorzystna
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
SALAR DE UYUNI Aby zobaczyć tzw.efekt lustra na Salar de Uyuni, należy się wybrać w porze deszczowej: grudzień/styczeń - kwiecień. W porze deszczowej odwiedzenie Isla Incahuasi może być utrudnione lub niemożliwe. Pora sucha trwa od maja do listopada. Na solnisku widać wtedy strukturę soli. Temperatury są dość niskie - średnio 12 stopni od czerwca do sierpnia, a czasem spadają do 1°C. Ze względu na położenie należy się spodziewać silnych wiatrów o każdej porze roku.
bilety lotniczena trasach: Warszawa - Lima, Santiago - Warszawa, Lima - Cuzco, La Paz - Rurrenabaque - La Paz, La Paz - Uyuni, Calama - Santiago
transfery z/na lotniska
23 noclegi, w tym 18 noclegów w hotelach w pokojach 2-osobowych z łazienkami, 2 noclegi w obozowisku na Pampie, 1 nocleg w obozowisku w dżungli, 1 nocleg w hotelu solnym i 1 nocleg w hostelu (pokoje wieloosobowe) podczas wycieczki na Uyuni
śniadania w hotelach
bilety autobusowe: Cuzco - Puno, Puno - La Paz
transport busem granica Chile - San Pedro de Acatama - Calama
pakiet Machu Picchu: bilety kolejowe Ollantaytambo - Machu Picchu - Ollantaytambo, transport po Świętej Dolinie, bilet wstępu na Machu Picchu
wycieczki:
rejs na wyspy Uros i Taquila
dżungla (transport, przewodnik, wyżywienie, nocleg w obozowisku)
pampa (transport, przewodnik, wyżywienie, 2 noclegi w obozowisku)
Salar de Uyuni i laguny (transport z kierowcą, wyżywienie, 1 nocelg w hotelu solnym i 1 nocleg w hostelu)