Szykuj się na pełną emocji wyprawę do Argentyny i Chile. Przeprawisz się przez Cieśninę Magellana i spotkasz się z pingwinami. Wybierzesz się na trekking pod górskie iglice Torres del Paine oraz – do wyboru – pod Fitz Roya lub Cerro Torre. Zatańczysz tango w Buenos Aires, popłyniesz do romantycznej Colonia del Sacramento w Urugwaju, a także zrozumiesz argentyńską duszę, gdy wyruszysz w drogę legendarną Ruta 40 i poznasz patagońskie pustkowia.
Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot i przylot do Argentyny. (Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)
2 dzień
BUENOS AIRES
Buenos Aires – Paryż Ameryki Południowej. Tutaj nikt nie będzie chciał odpoczywać! Wszak jesteśmy w „boskim” Buenos. Zwiedzamy centrum: Avenida Nueve de Julio - największą ulicę Ameryki Południowej. Następnie Plaza de Congreso oraz dom prezydenta - Casa Rosada. Na pewno nie przeoczymy Avenida la Forida, miejsca gdzie można na żywo zobaczyć tradycyjne tango i odwiedzić liczne sklepy i restauracje. Wieczór to czas na zrzucenie ubrań podróżnika i przyodzianie czegoś bardziej odpowiedniego – przecież chcemy wtopić się w elegancki tłum jednej z najbardziej kulturalnych stolic świata. Wino, tango i czego dusza zapragnie.
3 dzień
SAN CARLOS DE BARILOCHE
Przelot do San Carlosde Bariloche. Spacer po mieście nazywanym często stolicą "patagońskiej Szwajcarii". Wjazd wyciągiem na szczyt Cerro Campanario. Dla chętnych zejście ze szczytu na piechotę.
4 dzień
CZARNY LODOWIEC
Wraz z lokalnym przewodnikiem, jedziemy do Parku Narodowego Nahuel Huapi (w języku miejscowych Indian "wyspa jaguarów") Zobaczymy m.in. jezioro Mascardi, lodowiec Ventisquero Negro – czarny lodowiec. Podziwiamy osobliwą naturę niespotykaną w żadnej innej części świata oraz malownicze wodospady. W ramach regeneracji sił po powrocie możemy udać się na degustacje czekoladek słynnych na całą Argentynę. W Bariloche wypijcie gorącą czekoladę - to wręcz rytuał. Pobyt w Patagonii będzie również okazją do spróbowania lokalnych win, których jak twierdzą sprzedawcy, nie sprzedaje się nigdzie na północ od Bariloche.
5 dzień
RUTA 40 – DROGA LEGENDA
„Bo to droga jest celem” - przejazd przez patagońskie pustkowia słynną drogą nr 40. Jej przebycie to pragnienie każdego podróżnika, dlatego w argentyńskich sklepikach sprzedaje się mnóstwo różnego rodzaju gadżetów związanych z tą drogą: miniaturki znaków, oznaczających wjazd na słynną szosę, kubeczki z magiczną „40-tką”, koszulki, długopisy, breloczki itd. Na nocleg zatrzymujemy się w miejscowości Perito Moreno.
6 dzień
Jaskinia Rąk
Kontynuujemy przejazd malowniczą Rutą 40 przez krajobrazy Patagonii. Wycieczka i krótki trekking do Jaskini Rąk. Cueva de las Manos, czyli Jaskinia Rąk wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się niedaleko miejscowości Perito Moreno, w samym sercu Patagonii. Ściany groty pokryte są zagadkowymi malowidłami zwierząt i ludzkich dłoni. Uznaje się, że malowidła powstały od 9 do 13 tys. lat temu i są najstarszymi śladami człowieka w Ameryce Południowej. Wycieczka odbywa się siódmego dnia wyprawy i jest rozszerzeniem przejazdu autobusem drogą Ruta 40. Zwiedzanie połączone jest z krótkim trekkingiem przepięknym i malowniczym kanionem, na zboczach którego odkryto groty z malowidłami. Po drodze spotkamy tylko stada guanako, strusie nandu i flamingi, a z góry obserwowani jesteśmy przez majestatycznie krążące kondory. Następnie przejazd do El Chalten – małego miasteczka, mekki wspinaczy i pieszych turystów. Zakwaterowanie i czas wolny.
7 dzień
TREKKING CERRO TORRE lub FITZ ROY
Całodzienny trekking. Do wyboru dwie trasy:
OPCJA PIERWSZA - szlak wiodący nad Lago Torre i do obozu bazowego dla śmiałków marzących o zdobyciu legendarnego Cerro Torre (3128 m n.p.m) rozsławionego przez W. Herzoga w filmie „Krzyk Kamienia” (ok. 6 godzin). (Ten trekking można odbyć też 8 dnia wyprawy) DRUGA OPCJA - to odrobinę trudniejsze podejście do obozu bazowego pod Cerro Fitz Roy i Laguny de Los Tres – punkt widokowy (całodzienny trekking ok. 8 godz. marszu). Nocujemy w pensjonacie w El Chalten. (Ten trekking jest możliwy tylko w tym dniu)
8 dzień
TREKKING - CALAFATE
Odpoczynek po trudach poprzedniego dnia, lub, dla chętnych, trekking nad Lago Torre i do obozu pod Cerro Torre. Wieczorem przejazd do El Calafate. Spacer po mieście - zobaczymy Lagunę Nimes, miejsce, gdzie można spotkać wiele gatunków ptaków (m.in. flamingi, ibisy, gęsi, łabędzie).
9 dzień
LODOWIEC PERITO MORENO
Po śniadaniu, wyjeżdżamy do Parku Narodowego Los Glaciares. To tam właśnie znajduje się jeden z cudów natury: lodowiec Perito Moreno – niewątpliwie, największa atrakcja parku. Jeśli dopisze nam szczęście, będziemy świadkami niesamowitego zjawiska - „kruszenia” się lodowca, a dźwięk, który się wydobywa podczas wpadania ogromnych bloków lodu do wody zapamiętamy do końca życia. Możliwość przepłynięcia statkiem u podnóża lodowca (koszt ok. 30 USD).
Po południu możliwość spaceru na Lagunę Nimes, miejsce, gdzie można spotkać wiele gatunków ptaków (m.in. flamingi, ibisy, gęsi, łabędzie).
10 dzień
PUERTO NATALES
Kolejne pieczątki w paszporcie. Jedziemy do Puerto Natales – bazy wypadowej do kolejnej z największych atrakcji Patagonii. Wieczorem spacerujemy po mieście i koniecznie próbujemy owoców morza!
11 dzień
TORRES DEL PAINE
Jedziemy do Parku Narodowego Torres del Paine - jednego z najpiękniejszych parków narodowych Patagonii. Widok ośnieżonych, granitowych szczytów górujących nad krystaliczną taflą jeziora Pehoe urzeknie każdego. Chętni udadzą się na kilkugodzinny trekking pod majestatyczne wieże Paine. Po drodze do parku zwiedzamy jaskinię Cueva del Milodon, gdzie odnaleziono dobrze zachowane, zmumifikowane ciało olbrzymiego leniwca ziemnego.
12 dzień
TORRES DEL PAINE
Kolejny dzień przeznaczony na zwiedzanie malowniczego parku narodowego Torres del Paine.
13 dzień
PUNTA ARENAS
Jedziemy do Punta Arenas, miasta z którego na południe wyruszali już tylko prawdziwi eksploratorzy. Fani muzeów, żeglarstwa i historii odkryć Antarktyki mogą odwiedzić jedno ze znajdujących się w mieście muzeów. W Muzeum Regionu Magellanas, prezentującego zbiory etnograficzne i archeologiczne zapoznacie się z różnorodnością kulturową tej ziemi. Polecamy także wizytę, w oddalonym od centrum Muzeum Nao Victoria, udostępniającym do zwiedzania trzy wierne repliki statków z czasów wielkich odkryć geograficznych Ferdynanda Magellana i eksploracji Antarktyki. Wieczór proponujemy spędzić przy kieliszku regionalnego wina musującego - Cava - w barze Shackleton nazwanym na cześć wielkiego badacza krainy wiecznych lodów.
14 dzień
CIEŚNINA MAGELLANA – USHUAIA
Wielki dzień! Wjeżdżamy na słynną Tierra del Fuego, czyli Ziemię Ognistą. Następnie promem przez Cieśninę Magellana i dalej do Ushuaia. Wieczorem, eksplorujemy najdalej na południe wysunięte miasto na świecie.
15 dzień
PARK NARODOWY ZIEMI OGNISTEJ
Jedziemy do Parku Narodowego Ziemi Ognistej. Może wydawać się zwyczajny, ale najdalej wysunięty na południe Park Narodowy na świecie kusi swoją urodą, niezwykłym spokojem i pięknem. Udamy się na spacer wzdłuż brzegu jeziora Roca. Z pragnącymi zobaczyć widok morza ze szczytu Cerro Guanaco, wybieramy się na trekking. Nocleg w Ushuaia.
16 dzień
KANAŁ BEAGLE
Po śniadaniu, czas udać się nieco bardziej na południe, czyli na krótki rejs po Kanale Beagle. Podczas rejsu będzie można zejść na niektóre wysepki, aby móc podziwiać faunę i florę Ziemi Ognistej: wyspa ptaków z ogromną kolonią kormoranów, wyspa lwów morskich. Następnie wybierzemy się na krótki trekking po wyspie, na której pozostały ślady po pierwszych mieszkańcach Ziemi Ognistej - Indianach Yahgan.
17 dzień
BUENOS AIRES
Wylot do Buenos Aires, gdzie odwiedzamy znane dzielnice Buenos Aires – Recoleta lub La Boca słynącą z niepowtarzalnego klimatu i stadionu Boca Juniors (tam swoją karierę rozpoczynał Maradona!).
18 dzień
BUENOS AIRES - URUGWAJ
Dalsze zwiedzanie Buenos Aires. Po południu wycieczka promem do Urugwaju po jednej z najszerszych rzek świata (La Plata) do Colonia deSacramento (zwiedzanie przepięknej kolonialnej zabudowy urokliwego miasteczka i wieczornym promem, wracamy do Buenos Aires.
Sprawdzone przez nas hotele - pokoje z łazienkami. 2 noclegi w hostelach na trasie Ruty 40.
Wyżywienie
Wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z własnymi potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy. Informacje o cenach: ARGENTYNA>>CHILE>>URUGWAJ>>
Transport
Dwa przeloty wewnętrzne na trasach Buenos Aires – Bariloche oraz Ushuaia - Buenos Aires. Na dłuższych przejazdach korzystamy z autobusów pierwszej klasy - wygodne z toaletą, dvd i klimatyzacją. Często też wynajmujemy busy. W miastach jeździmy taksówkami. Do Urugwaju płyniemy promem. Na wszystkie wycieczki zabieramy tylko bagaż podręczny, bagaż główny zostaje w hotelu.
UWAGA: na przelotach wewnętrznych w Argentynie może obowiązywać limit bagażu rejestrowanego 15 kg. Dopłata do 23 kg na lotnisku: 650 ARS (ok. 37 USD).
Przydatne wyposażenie
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
Polar lub bluza i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Dobry środek odstraszający komary i inne owady, np. Mugga 50% DEET>>
Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub miękkiej walizki) i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w busie; nosimy ją tylko z busa do pokoju hotelowego. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
Jeśli czegoś zabraknie wszędzie są sklepy, w których możemy uzupełnić nasze braki (zarówno odzieżowe jak i te mniej przewidywalne potrzeby).
Informacje zdrowotne
Apteczka. Poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: Środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). Więcej>>
Nie ma obowiązkowych szczepień, zalecane są: przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Informacje o żółtaczce sprawdzisz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście.
Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje żółta febra. Ryzyko zarażenia nie jest duże. Szczegółowe informacje >>
Dokumenty
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.
Pieniądze
Bankomaty są w dużych miastach, ale lepiej zaopatrzyć się w gotówkę. Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi.
Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.
Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnej saszetce - pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych banknotach.
Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.
Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.
Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie byłoby, gdyby jedna karta była wypukła.
Napięcie
Argentyna: Napięcie elektryczne 220 V, 50 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce) oraz I.
Chile: Napięcie elektryczne 220 V, 50 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce) oraz L.
Urugwaj: Napięcie elektryczne 220 V, 50 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce), F oraz L.