.

W (W)INNYM KIERUNKU: To wina Toskanii

Drukuj stronę
4 dni
Włochy
wielkość grupy: 4-8 osób
 • W (W)INNYM KIERUNKU: To wina Toskanii

  Nie ma na świecie krainy, która swą harmonią naturalnego piękna, dziedzictwa sztuki i historii z przeszłości, dorównywałaby Toskanii. Tylko tutaj mogło narodzić się tak wielu mistrzów, winnych tego, że pięć wieków temu na zawsze opadła kurtyna średniowiecza i zapanowało nowe, błyskotliwe spojrzenie na sztukę i na życie. Wszystkich ich opisał Giorgio Vasari w swym dziele „Żywotów najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów”. Dziś do tego grona należałoby dodać winiarzy, bo także oni na tym niezwykłym toskańskim terroir wyrośli na prawdziwych artystów w swym fachu. Skąd bierze się ten toskański fenomen? Aby zbliżyć się do prawdy w tym programie nie wolno nam się spieszyć – nie tutaj, nie pod słońcem Toskanii.

  1 dzień

  PRZELOT DO FLORENCJI

  Spotykamy się z pilotem na lotnisku i wylatujemy do Florencji.

  (Jeśli chcesz wylecieć z innego lotniska w Polsce, skontaktuj się z nami)

  Po wylądowaniu zostaniemy zawiezieni do centrum miasta i zakwaterujemy się w naszym hotelu. Jeśli rozkład lotów będzie sprzyjający, popołudnie spędzimy na pierwszym spacerze po stolicy Toskanii. Nasze kroki postaramy się skierować na lewy brzeg rzeki Arno – do siedliska rzemieślników i niszowych artystów - wstąpić pod pałac, należący w przeszłości do potężnych florenckich rodów Pittich i Medyceuszy. Dzień zakończymy na Piazza Michelangelo, rozkoszując się pocztówkowym widokiem na florenckie dachy i iluminowane sylwetki dwóch wyłaniających się ponad nimi budowli. Co powiecie na kieliszek czerwonych winiarskich klasyków z toskańskiego południa: brunello di Montalcino albo nobile di Montepulciano na dobry sen?

  2 dzień

  POCIĄGIEM NA PROWINCJĘ CHIANTI

  Dziś z florenckiego dworca wybierzemy się w podróż pociągiem do Arezzo, miejsca narodzin Vasariego. Jego dawny dom, który artysta sam ozdobił freskami i z którego zarządzał miastem, przekształcono na muzeum. Gubiąc się w wąskich uliczkach Arezzo, odnajdziemy drogę na opadający chodnik Piazza Grande, otoczony trapezem dumnych pałaców i loggią. Później wyruszymy w pieszą wędrówkę przez urzekającą toskańską prowincję w regionie Chianti. Zatoczymy dziesięciokilometrowe koło, które zaprowadzi nas do dwóch uznanych winnic. Najpierw dotrzemy do zabytkowych murów rezydencji San Fabiano, która od pięciu stuleci pozostaje w rękach hrabiowskiego rodu Borghini Baldovinetti De’Bacci. Po degustacji znakomitych win z toskańskich apelacji, a także oliwy i tradycyjnych potraw, wyruszymy w dalszą wędrówkę. Przemierzając peryferyjne, kamienne dróżki dodreptamy do winnicy Fattoria Il Muro. Osadzona na wzgórzu, którego zbocza chylą się ku dolinie, również zaprosi nas na niezapomniane smakowanie tego, co zrodziły toskańska ziemia, toskańskie słońce i praca toskańskich rąk. Później powrócimy do Arezzo, a stamtąd – pociągiem do Florencji. Wieczorem wybierzemy się na wspólną kolację. Kieliszki napełnimy zapewne krwią Jowisza – tak tłumaczy się nazwę pierwszoplanowego bohatera Toskanii – szczepu sangiovese.

  3 dzień

  FLORENCJA I KORYTARZ VASARIEGO

  Ten dzień spędzimy wśród dziedzictwa florenckich geniuszy. Kolebka renesansu odkryje przed nami kilka ze swych niezliczonych sekretów. Zwiedzimy katedrę Santa Maria del Fiore ze słynną kopułą Brunalleschiego, symbolem Florencji i epoki odrodzenia. Jej wewnętrzne ściany pokrywają freski pędzla naszego przewodnika w tym zwiedzaniu – Giorgia Vasariego. Podejdziemy pod Palazzo Vecchio i przyjrzymy się kopii „Dawida” dłuta Michała Anioła. Na Moście Złotników, po skorzystaniu lub nie z szansy na zakup biżuterii, wzniesiemy głowy do góry, by zobaczyć sekretny Korytarz Vasariego, którym w dawnych wiekach wyższa klasa możnych florentczyków przemierzała miasto bez potrzeby kontaktu z klasą niższą. Chętni przestąpią przez progi Galerii Uffizi z malarskimi dziełami mistrzów pędzla; inni zachwycą się samym założeniem architektonicznym muzeum stworzonym przez – a kogóż by innego! – Vasariego. Jeśli po drodze zobaczymy enotekę – a ich we Florencji nie brakuje – z przyjemnością wstąpimy np. na orzeźwiającą vernaccię di San Gimignano – białą, tak dla odmiany. Na wspólną kolację i zachód słońca wybierzemy się zaś do Fiesole – miasteczka na wzgórzu okalającym toskańską stolicę. Rozpościera się stamtąd spektakularna panorama Florencji i okolicy.

  4 dzień

  WYLOT Z FLORENCJI

  Jeśli pozwoli na to rozkład lotów, rano wykorzystamy czas wolny na ostatnie spacery i zakupy pamiątek. Postaramy się wstąpić na półotwarte targowisko Mercato del Porcellino i na pożegnanie z Toskanią pogłaskamy statuę dzika, co ma gwarantować rychły powrót do Florencji. Później transfer na lotnisko i wylot powrotny do Polski.

terminy i ceny

załóż rezerwację
CENA OBEJMUJE:
 • bilety lotnicze na trasie Warszawa - Florencja- Warszawa (możliwy lot z przesiadką)

 • transfery z/na lotnisko we Florencji

 • 3 noclegi w hotelu w centrum Florencji

 • śniadania w hotelu

 • bilety kolejowe na trasie Florencja - Arezzo - Florencja

 • opiekę pilota Kiribati Club z pasją do win i doświadczeniem sommelierskim

 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 40 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN

 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa

 CENA NIE OBEJMUJE:
 • transportu w miastach (np. komunikacja miejska, taxi), biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie i degustacji w winnicach - w sumie ok. 50-120 EUR (w zależności od osobistych preferencji uczestnika)

 • pozostałego wyżywienia

 • bagażu rejestrowanego na przelot (istnieje opcja dokupienia)

 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 10 PLN/os.

ZALICZKA:
Do odwołania nie pobieramy zaliczek przy zapisie na wyjazdy zagraniczne. Zaliczkę wpłacicie dopiero wtedy, gdy potwierdzimy, że wyjazd może się odbyć.

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego, skontaktuj się z nami!

Podobne wycieczki

Zobacz także:

Wyprawy z pilotem

Wyprawy z pilotem

Wyjazdy indywidualne
Wyjazdy indywidualne

Wyjazdy indywidualne

Wyjazdy szyte na miarę

Wyjazdy szyte na miarę

Wyprawa - Dlaczego z nami?

Partnerzy:

Płatności:

Platności

zapisz się do newslettera

x

Prawdziwe podróże

Wyjątkowe wyprawy, inspiracje
i promocje na Twojego maila.