Z Wizytą u Cesarza to autorska wyprawa do Chin dla pasjonatów zwiedzania. Czeka na Ciebie kameralna grupa i dwa tygodnie zanurzenia w kulturze Chin. Podczas tej podróży zobaczysz największe atrakcje Chin: Pekin z Zakazanym Miastem, Pałacem Letnim oraz Świątynią Nieba, dawną stolicę Xi'an ze słynną Terakotową Armią oraz dwa bardzo nowoczesne miasta - Szanghaj i Hong Kong. Na trasie nie zabraknie także charakterystycznej dla tego kraju przyrody - pięknych ogrodów i tarasów ryżowych.
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)
2 dzień
PEKIN: HUTONGI
Przylot do Pekinu, przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Wieczorny spacer po dzielnicy hutongów, charakteryzującej się niską i gęstą zabudową z wąskimi uliczkami. Spróbujemy tradycyjnej kaczki po pekińsku.
3 dzień
PEKIN: ZAKAZANE MIASTO, PAŁAC LETNI
Zwiedzanie Zakazanego Miasta - miejsca, skąd cesarzowie rządzili imperium. Jest to jeden z najbardziej imponujących kompleksów na świecie - całość składa się z ok. 800 pałaców. Po drodze zobaczymy słynny plac Tienanmen. Następnie przejedziemy do Pałacu Letniego, który miał służyć przede wszystkim wypoczynkowi cesarza. Otacza go piękny ogród - arcydzieło chińskiej sztuki ogrodniczej.
4 dzień
WIELKI MUR CHIŃSKI W JINSHANLING
Wycieczka na Wielki Mur Chiński. Dojedziemy do oddalonej od Pekinu części Jinshanling, dzięki czemu uciekniemy od tłumów. Na murze urządzimy sobie około 2 godzinny spacer. Wieczorem chętni będą mogli się udać na przedstawienie tradycyjnej opery chińskiej, pokaz Kung Fu lub akrobatów.
5 dzień
PEKIN: ŚWIĄTYNIA NIEBA - XIAN
Rano pojedziemy do Świątyni Nieba, która jest jednym z symboli Pekinu i najważniejszym z cesarskich miejsc kultu, cesarz bowiem uważany był za Syna Niebios. Przy wyjściu znajduje się olbrzymi targ pereł, gdzie chętni będą mogli zrobić zakupy. Po południu przejazd szybkim pociągiem do Xi'an (ok. 4 godzin). Wieczorem przespacerujemy się po zabytkowym centrum miasta i dzielnicy muzułmańskiej, gdzie spróbujemy lokalnych specjałów kulinarnych.
6 dzień
XI'AN: TERAKOTOWA ARMIA
Rano udamy się do najsłynniejszego zabytku miasta - Muzeum Armii Terakotowej. Gliniana armia powstała w III wieku przed naszą erą i liczy ponad 7 tysięcy naturalnej wielkości żołnierzy. Mieli oni strzec cesarza i pomóc mu uzyskać władzę po śmierci. Każda postać ma indywidualne rysy twarzy, posiada inne uzbrojenie i fryzurę. Do dnia dzisiejszego odkryto i odrestaurowano zaledwie niewielką część figur. W drodze powrotnej będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska symbolowi miasta - Wielkiej Pagodzie Dzikiej Gęsi.
7 dzień
XI'AN: STARE MIASTO, WIELKI MECZET
Zwiedzamy stare miasto Xi'an. Jest ono otoczone murami miejskimi o łącznej długości 12 kilometrów, zbudowanymi pod koniec XIV wieku. Następnie udamy się do dzielnicy muzułmańskiej, by podziwiać najpiękniejszy w Chinach Wielki Meczet. Przejazd nocnym pociągiem do Suzhou.
8 dzień
SUZHOU: OGRODY, PAWILONY, PAGODY
Rano przyjazd do Suzhou. Zwiedzimy charakterystyczne pagody, pawilony i ogrody. Miasto to znane jest jako Wenecja Wschodu - znajdują się tu 24 kanały wodne. Miasto przez wieki zajmowało się produkcją jedwabiu. Zyski przeznaczane były na zakładanie ogrodów, których powstało tu aż 287. Część z nich przetrwała do naszych czasów i w 1997 roku zostały wpisane na listę UNESCO. Nocleg w Suzhou.
9 dzień
SZANGHAJ: Oriental Pearl Tower
Rano przejazd do Szanghaju. Całodzienne zwiedzanie Szanghaju m.in. promenada przy rzece Huangpu i Oriental Pearl Tower, czyli najwyższa wieża w Azji.
10 dzień
GUILIN - LONGSHENG (TARASY RYŻOWE)
Przelot do Guilin. Następnie transfer do Longsheng na nocleg na tarasach ryżowych.
11 dzień
TARASY RYŻOWE - PLEMIĘ YAO - SPŁYW PO RZECE LI
Rano budzimy się w Longji (Longsheng)- gdzie zobaczymy niesamowicie malownicze tarasy ryżowe oraz złożymy wizytę w wiosce plemienia Yao, którzy słyną z wyjątkowo długich włosów swoich mieszkanek. Po południu przejazd do Yangshuo. Po drodze zatrzymamy się na około 1,5 godzinny spływ tratwą po rzece Li. Zobaczymy tutaj widoki z banknotu 20 juanowego. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu i spacer po centrum.
12 dzień
YANGSHUO: RELAKS LUB WYCIECZKA ROWEROWA
Dzień na odpoczynek w Yangshuo, spacery po miasteczku czy zakup pamiątek. Dla chętnych, którzy nie potrzebują odpoczynku, proponujemy wycieczkę, podczas której zwiedzimy największe atrakcje okolicy. Rowerem dojedziemy do oddalonej o kilka kilometrów rzeki. Tam przesiądziemy się na bambusowe tratwy i wyruszymy na relaksujący spływ (ok.45 minut). Następnie pojedziemy do jaskini, gdzie będzie można zażyć równie relaksującej błotnej kąpieli. Wieczorem dla chętnych udział w mega widowisku - Light show (Impression Liu Sanjie). Jest to przedstawienie na otwartym powietrzu z udziałem 600 aktorów i miejscowych rybaków w bajkowej scenerii gór i rzeki Li.
13 dzień
PLANTACJA HERBATY - HONG KONG: Peak Tower
Po drodze do Guilin zatrzymamy się na plantacji herbaty, gdzie poznamy sekrety jej uprawy, będzie można też wziąć udział w degustacji tego napoju. Po południu wsiadamy w szybki pociąg bezpośrednio do Hong Kongu. Wieczorem pojedziemy na Wzgórze Wiktorii. Wjedziemy na Peak Tower i będziemy mieli okazję podziwiać niesamowitą panoramę miasta i ciągnące się po horyzont wieżowce.
14 dzień
MAKAU: KOLONIALNA STARÓWKA, KASYNA
Przejazd do Makau. Zwiedzimy zabytkowe kolonialne centrum wpisane na listę UNESCO. Odwiedzimy również jedno z licznych w tym miejscu kasyn. Wieczorem powrót do Hong Kongu.
15 dzień
HONG KONG: LANTAU I WIELKI BUDDA, ALEJA GWIAZD
Rano pojedziemy na wyspę Lantau, gdzie gondolową kolejką uciekniemy od gwaru wielkiego miasta. Znajduje się tam ogromny posąg Buddy, piękne krajobrazy oraz niewielkie herbaciarnie. Wieczorem z promenady Avenue of Stars (Aleja Gwiazd) zobaczymy pokaz świateł i laserów w wykonaniu wieżowców Hong Kongu.
16 dzień
Powrót
Wylot z Hong Kongu do Europy. Zakończenie wyprawy i pożegnanie z pilotem i z grupą na lotnisku w Warszawie.
Sprawdzone hotele, hostele i guesthousy o dobrym standardzie. Zawsze pokoje 2-osobowe z łazienkami.
Wyżywienie
Wyżywienie nie jest objęte ceną. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy. Informacje o cenach w Chinach>>
Transport
W programie mamy jeden przelot wewnętrzny z Szanghaju do Guilin, oraz jeden nocny przejazd pociągiem z Xi'an do Suzhou (kuszteki). Na duższych przejazdach najczęściej poruszamy się pociągami. Często też wynajmujemy busy. W miastach jeździmy taksówkami, lub lokalnym transportem.
Przydatne wyposażenie
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub sportowe, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Dobry środek odstraszający komary i inne owady, np. Mugga 50% DEET>>
Polecamy zabranie dużego plecaka (ewentualnie torby podróżnej lub walizki) i małego plecaka. Plecak ułatwia nam bezproblemowy transport bagażu na dworcach z uwagi na dużą ilość schodów. W małym plecaku nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
Informacje zdrowotne
Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: Środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). Więcej>>
Nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Informacje o żółtaczce sprawdzisz TUTAJ Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Istnieje zagrożenie zachorowania na malarię. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień i profilaktyki antymalarycznej. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście.
Dokumenty
Obywatele Polski muszą posiadać wizę wjazdową do Chin (szczegóły w zakładce WIZY).
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.
Internet
Dostępny w każdym miejscu, nawet w malutkich miejscowościach.
Napięcie
Napięcie elektryczne 220 V/ 60 Hz. Gniazdka amerykański i europejski standard. Nie ma potrzeby kupowania przejściówek.
Chiny
Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową.
Od października 2018 wnioski o wizę do Chin można składać wyłącznie przez Chińskie Centrum Podawcze.
Koszt uzyskania wizy w trybie standardowym to 260 PLN, koszt pośrednictwa Chińskiego Centrum Podawczego to 185 PLN (razem 445 PLN).
W przypadku odrzucenia wniosku o wizę, zwracana jest opłata za wizę, natomiast opłata pobierana przez Centrum jest bezzwrotna.
O wizę możecie ubiegać się samodzielnie lub za naszym pośrednictwem. Koszt naszego pośrednictwa (w tym wypełnienie wniosku wizowego) to 230 PLN/os.
Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu i/lub Makao traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując podróż do tych miejsc, należy pamiętać, aby w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę dwu- lub wielokrotną.
Wizę na wjazd do Chin kontynentalnych z Hongkongu lub z Makao można uzyskać w działających tam biurach łącznikowych centralnych władz ChRL, a także za pośrednictwem agencji turystycznej China Travel Service.
Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy ponad termin upływu ważności chińskiej wizy.
Od turystów indywidualnych chińskie urzędy konsularne mogą wymagać okazania biletu powrotnego.
Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Hong Kong
Obywatele polscy, mający ważne paszporty, mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz.
Kung Fu, opera chińska, Tang Show, akrobaci
Pokazy artystyczne w różnych częściach Chin. Koszt około 30 USD za każdy pokaz
Oriental Pearl Tower - Wieża telewizyjna w Szanghaju
ZALICZKA: Do odwołania nie pobieramy zaliczek przy zapisie na wyjazdy zagraniczne. Zaliczkę wpłacicie dopiero wtedy, gdy potwierdzimy, że wyjazd może się odbyć.
Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego, skontaktuj się z nami!