W 30 dni DOOKOŁA ŚWIATA! Sprawdź program wyprawy »
Blisko natury

Borneo - raflezje, nosacze i najmniejsze niedźwiedzie na świecie

19 kwietnia 2024
Borneo to trzecia co do wielkości wyspa świata, leżąca w Azji Południowo-Wschodniej. Choć rozciąga się na terytorium trzech krajów – Malezji, Indonezji i Brunei – to właśnie jej malezyjska część, a szczególnie regiony Sabah i Sarawak uchodzą za najbardziej bogate przyrodniczo. Od majestatycznych szczytów po bogate, zielone lasy deszczowe, Borneo oferuje zapierające dech w piersiach krajobrazy, które są domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt, w tym wielu, które nie występują nigdzie indziej na Ziemi. Z tego artykułu dowiesz się, co o sprawia, że Borneo jest tak wyjątkowe oraz jakie przyrodnicze atrakcje warto tam zobaczyć.

Raflezja

Raflezja - znana lokalnie jako "trupi kwiat" to jedna z najbardziej fascynujących roślin występujących na Borneo. Osiąga nawet metr średnicy, dzięki czemu uznawana jest za największy kwiat na świecie. Wydziela intensywny zapach przypominający gnijącą padlinę. Ten specyficzny aromat pełni kluczową rolę ekologiczną, przyciągając muchówki, które zapylają kwiat. Raflezja kwitnie rzadko, zaledwie na 5–7 dni raz na kilka lat, co sprawia, że każda okazja do zobaczenia tego zjawiska jest niezwykle cenna.

Orangutany i Niedźwiedzie Malajskie

Borneo jest jednym z nielicznych miejsc na ziemi, gdzie można spotkać orangutany w ich naturalnym środowisku. Ośrodek Rehabilitacji Orangutanów w Sepilok, położony w stanie Sabah jest jednym z najważniejszych centrów rehabilitacji tych zagrożonych zwierząt. Ośrodek daje możliwość zobaczenia orangutanów z bliska, obserwowania ich codziennych aktywności i poznania wysiłków związanych z ich ochroną.

Niedaleko znajduje się podobna instytucja dedykowana ochronie i rehabilitacji kolejnego unikalnego gatunku – niedźwiedzi malajskich. Te charakterystyczne, czarne misie z jasnym pyskiem i białym „kołnierzem” na piersi, uznawane są za trzykrotnie „naj”: są najmniejsze, najrzadsze i najmniej znane spośród wszystkich niedźwiedzi.

Nosacze Sundajskie

Nosacze sundajskie (nazywane przez mieszkańców "brzydkimi Holendrami") są jednymi z najbardziej charakterystycznych mieszkańców Borneo. Te małpy są znane ze swoich długich nosów, szczególnie imponujących u samców. Nosacze można obserwować w wielu częściach wyspy, ale jednym z najlepszych miejsc do ich zobaczenia jest Labuk Bay Proboscis Monkey Sanctuary. Rezerwat zapewnia unikalną możliwość obserwacji nosaczy w ich naturalnym otoczeniu z bardzo bliskiej odległości. Jest to również fantastyczne miejsce do nauki o specyfice ekosystemów Borneo.

Rejs Rzeką Kinabatangan

Jest to druga co do długości rzeka w całej Malezji. Rejs łodzią po wodach tej rzeki to niepowtarzalna okazja do obserwacji licznych, fascynujących przedstawicieli lokalnej fauny i flory w ich naturalnym środowisku. Można tu zobaczyć m.in. makaki, nosacze, egzotyczne ptaki, małe słonie, warany, węże, a z odrobiną szczęścia także orangutany. Rejs można zaplanować w kilku etapach, decydując się na wieczorną podróż rzeką (podczas której można obserwować śpiące zwierzęta) oraz na nocleg w dżungli w drewnianych bungalowach.

Morze Celebes

Na północno-wschodnim wybrzeżu Borneo warto zanurzyć się w podwodny świat Morza Celebes. Wyspy takie jak Sipadan czy Mabul są słusznie uznawane za jedne z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie. Mieszkańcy tutejszych wód to między innymi: rekiny (młotowate i wielorybie), żółwie i płaszczki.

Ochrona przyrody na Borneo

Jeszcze do niedawna Borneo nazywane było "płucami" świata. Niestety wszechobecnych lasów równikowych jest z roku na rok co raz mniej. Jeszcze w 1950 roku 90% wyspy pokrywały lasy. Obecnie pokrywają one mniej niż połowę jej powierzchni. Prognozy są alarmujące – w ciągu najbliższych 10 lat mogą zajmować jedynie 20% wyspy. Intensywna wycinka drzew i przekształcanie lasów w plantacje, głównie palm olejowych, spowodowały drastyczną redukcję tych cennych ekosystemów. Dlatego warto zaplanować swoją podróż na Borneo jak najszybciej. Wpływy finansowe z turystyki wspomogają lokalne władze w przekształcaniu najcenniejszych obszarów dżungli w parki narodowe i rezerwaty przyrody.
____

Wyprawy: MALEZYJSKIE BORNEO i NATURALNIE MALEZJA

Tekst: Łukasz Ciepłuch