Odkryj kraj kontrastów, obok którego nie przejdziesz obojętnie - wybierz swoją wyprawę do INDII »
Blisko natury

Archipelag Raja Ampat - ostatni raj na ziemi

22 marca 2024
Wśród znanych na całym świecie miejsc do nurkowania, takich jak Wielka Rafa Koralowa w Australii, czy Morze Czerwone istnieje jeden archipelag, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Mowa o Raja Ampat w Indonezji, gdzie znajduje się najpiękniejsza rafa koralowa na świecie.

Archipelag Raja Ampat składa się z ponad 1500 mniejszych wysp i jest położony na skraju zachodniej części Nowej Gwinei. Jest to miejsce, gdzie spotykają się prądy morskie z różnych części oceanu, tworząc świetne warunki dla wyjątkowo bogatego życia morskiego. To dzięki temu Raja Ampat nosi miano miejsca z największą różnorodnością raf koralowych na świecie, z ponad 600 gatunkami koralowców i ponad 1500 gatunkami ryb rafowych, co stanowi około 75% wszystkich znanych gatunków koralowców.

Wody Raja Ampat wprost tętnią życiem, które jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Nurkując tutaj, można zobaczyć nie tylko imponujące manty i kolorowe ławice ryb, ale także niezliczoną ilość gatunków makro czyli małych i kolorowych stworzeń takich jak krewetki, ślimaki, małe ośmiornice i różnorodne skorupiaki. Krystalicznie czysta woda pozwala na pełne docenienie bogactwa i piękna podwodnego świata tego regionu.

Inne atrakcje

Chociaż nurkowanie jest główną atrakcją Raja Ampat, archipelag oferuje znacznie więcej. Białe piaskowe plaże, dziewicze lasy deszczowe pełne egzotycznych ptaków oraz możliwość poznania lokalnej kultury i tradycji sprawiają, że Raja Ampat jest miejscem wyjątkowym także od strony lądu.

Ochrona Rajskiego Ekosystemu

Niezwykła różnorodność biologiczna Raja Ampat wymaga szczególnej ochrony. Zagrożenia takie jak nielegalne połowy, zanieczyszczenia wypuszczane przez statki oraz zmiany klimatyczne stanowią wyzwanie dla tego delikatnego ekosystemu. Działania ochronne, w tym tworzenie specjalnych obszarów morskich i promowanie zrównoważonej turystyki mają kluczowe znaczenie dla zachowania tego wyjątkowego miejsca dla przyszłych pokoleń.

Jedź z nami do Nowej Gwinei!

Raja Ampat, mimo swojej wyjątkowości jest miejscem, w którym nie znajdziesz tłumów turystów. Nie bez powodu więc nazywane jest ostatnim rajem na Ziemi. Podczas naszych wypraw do Nowej Gwinei możesz doświadczyć piękna nieskażonej przez cywilizację dzikiej przyrody.

NOWA GWINEA: DWA OBLICZA PAPUI - FESTIWAL GOROKA I CUDOWNE RAJA AMPAT 

DALEKO W INDONEZJI: PAPUA, CELEBES I OSTATNI RAJ NA ZIEMI - RAJA AMPAT

_____

Tekst: Łukasz Ciepłuch