Odkryj kraj kontrastów, obok którego nie przejdziesz obojętnie - wybierz swoją wyprawę do INDII »
Krajobraz i przestrzeń

Jeju - najpiękniejsza wyspa Korei Południowej

7 marca 2024
Jeju (czytaj jako: Czedżu) to jeden z najpopularniejszych celów podróży w Korei Południowej. Ta położona na południe od koreańskiego wybrzeża wyspa przyciąga do siebie odwiedzających zapierającymi dech w piersiach górami, pięknymi liniami brzegowymi i dziewiczymi plażami. Jeju powstała około 2 milionów lat temu, a jej wygląd został ukształtowany przez erupcje wulkanów w kenozoiku. Charakterystyczną cechą wyspy jest odmienna kultura, która wynika z odizolowania od reszty kraju. Dzięki temu mieszkańcy Jeju wytworzyli własne tradycje i legendy, które do dziś ciekawią odwiedzających.

Historia Jeju

Historia wyspy Jeju jest nie tylko piękna, ale również tragiczna. Polityka asymilacyjna wprowadzona w XX wieku traktowała mieszkańców Jeju jak obcokrajowców w ich własnym kraju. Najmroczniejszym okresem w historii wyspy był czas po II wojnie światowej, kiedy to po wyzwoleniu spod japońskiego panowania wybuchło powstanie przeciwko podziałowi Korei na część północną i południową. Rząd Korei Południowej brutalnie stłumił to powstanie, co miało tragiczne skutki dla tysięcy mieszkańców wyspy.

Rajskie plaże Jeju

Jeju, dzięki swojej niezwykłej przyrodzie, często jest nazywana "Hawajami Korei Południowej". Wyspa oferuje liczne rajskie plaże, które są idealnym miejscem na relaks i podziwianie natury. Zachwycają one błękitem wody, która doskonale komponuje się z wulkanicznymi skałami i jasnym piaskiem.

Atrakcje Jeju

Wśród głównych atrakcji Jeju znajduje się uśpiony wulkan Halla-san, który jest najwyższym punktem Korei Południowej. Na jego szczycie znajduje się wulkaniczne jezioro Baengnokdam, którego nazwa oznacza "miejsce, gdzie chodzi pić biały jeleń". Według lokalnej legendy na Halla-san zstępowały ludzkie dusze, które dosiadały białych jeleni i jeździły na nich dookoło jeziora. 

Park Narodowy Halla-san, któy rozciąga się wokół wulkanu oferuje wiele szlaków turystycznych i jest domem dla różnorodnej fauny i flory.


Innym wartym uwagi miejscem jest Manjanggul - jedna z najdłuższych jaskiń lawowych na świecie, gdzie można podziwiać zjawiskowe stalaktyty, stalagmity i węglanowe naloty.


Oryginalną atrakcją i ciekawostką wyspy Jeju są ogromne rzeźby, czyli tzw. "kamienne dziadki". Te niegdyś niepozorne bryły kamienia, które powstały w wyniku erupcji wulkanu, z czasem zaczęły być formowane przez mieszkańców w ludzkie kształty, mające za zadanie odstraszać od wyspy nieproszonych gości.


Na obrzeżach głównego miasta Jeju można także zobaczyć ciekawe wieżyczki, czyli tzw. Bangsatap. Charakteryzują się delikatnie szpiczastym kształtem. Pełniły one ważną rolę dla mieszkańców wyspy Jeju - miały chronić przed pechem i zapewniać dostatek.

Ciekawostki o Jeju

Jeju jest popularnym miejscem podróży dla koreańskich nowożeńców, co wiąże się z obecnością parku tematycznego Love Land, prezentującego erotyczne rzeźby i instalacje. 

Wyspa zachowuje pozostałości po kulturze matriarchatu, w której to kobieta zapewniała rodzinie pożywienie. Haenyeo czyli "kobiety morza", nurkowały w poszukiwaniu podwodnych stworzeń m.in. ostryg, małży, ośmiornic czy jeżowców. Choć tradycja połowów powoli zanika, wciąż można spotkać przedstawicielki haenyeo, które nazywane są ostatnimi syrenami.

Jedź z nami do Korei Południowej!

Wyspa Jeju ze swoją bogatą historią, zachwycającą przyrodą i unikalną kulturą jest miejscem, którego zdecydowanie nie możesz pominąć podczas Twojej podróży do Korei Południowej.

Wyprawa: KOREA POŁUDNIOWA Z JEJU

_____

Tekst: Łukasz Ciepłuch