OSTATNIE MIEJSCA na wakacyjny wyjazd do Sri Lanki! Zarezerwuj miejsce i zobacz słonie na Cejlonie »
Krajobraz i przestrzeń

Caño Cristales - Tęczowa rzeka w Kolumbii

25 maja 2016
Jest taka niezwykła rzeka w Kolumbii, która rozkwita feerią barw na kilka miesięcy w roku...

Caño Cristales z powodzeniem może uchodzić za najpiękniejszą rzekę świata. Określana jest także mianem „rzeki pięciu kolorów”, "płynną tęczą" lub „rzeki, która uciekła z raju”. Jednak z ostatnią nazwą nie możemy się do końca zgodzić, bo to nie rzeka ucieka z raju tylko my, za sprawą niezwykłego spektaklu barw, do niego trafiamy.

Swoje niezwykłe kolory, od czerwieni przez róż i fiolet po różne odcienie zieleni a nawet czerń, rzeka zawdzięcza makrofitom Macarenia clavigera, które porastają jej dno, i przebarwiają się w zależności od dopływu promieni słonecznych. Makrofity zaczynają się rozwijać po porze deszczowej, a więc w maju, i swój kolor utrzymują aż do listopada. Żeby zobaczyć je w najlepszej formie, warto się tam udać między lipcem a październikiem.
Piękna krajobrazu dopełniają wodospady i kaskady krystalicznie czystej wody spadające z kwarcowych skał otaczających rzekę oraz roślinność porastająca brzegi.

Rzeka znajduje się w Kolumbii w regionie Meta, w pobliżu miejscowości La Macarena. Najprościej się tam dostać samolotem. Do samej rzeki nie prowadzą drogi - ten cud natury oglądamy spacerując pieszo.

Rzeka nas zafascynowała do tego stopnia, że dodajemy ją do naszego programu:  Kolumbia z opcją Tęczowa Rzeka>>