W 30 dni DOOKOŁA ŚWIATA! Sprawdź program wyprawy »
Krajobraz i przestrzeń

Najsłynniejsze wodospady świata - kiedy jechać?

15 lipca 2015
Najwyższe, najszersze, największe, a czasem po prostu najpiękniejsze... jeśli wiesz, kiedy się tam wybrać.

Jesteś typem, który zazwyczaj spontanicznie planuje swoje wakacje? Porzuć swoją spontaniczność jeśli planujesz odwiedzić jeden z tych wodospadów! Jeśli źle trafisz, zmokniesz, zmarzniesz, a zamiast porywającego widoku zobaczysz tylko mgłę lub namiastkę wodospadu. Zaplanuj swoją podróż uważnie, a zobaczysz jeden z najpiękniejszych spektakli świata. Wgryź się w temat, a odkryjesz, że niektóre z tych wodospadów powinieneś odwiedzić przynajmniej dwa razy!

 NIAGARA, USA

Nie jest to ani największy, ani najwyższy wodospad świata, a pod względem objętości zajmuje dopiero 5 miejsce na świecie. Jednak ze względu na swój niewątpliwy urok, i łatwość dojazdu, bije wszystkie inne wodospady świata pod względem popularności. Z tego powodu planując wyjazd do Niagary trzeba wziąć pod uwagę nie tylko pogodę, ale również innych turystów.

Od czerwca do września pogoda jest najbardziej sprzyjająca, woda spiętrzona, a wszystkie atrakcje wokół wodospadu są dostępne. Od czerwca do sierpnia trwa też wysoki sezon, co oznacza sporą liczbę odwiedzających. Wiosną zobaczycie Niagarę w otoczeniu kwitnących kwiatów, a jesienią pośród kolorowych drzew, ale szanse na bezchmurne niebo i słońce są mniejsze.

WODOSPADY WIKTORII, Zimbabwe 

Ten największy pod względem objętości wodospad świata zafascynuje Was swoim widokiem... jeśli będziecie go w stanie dojrzeć pośród gęstej mgiełki wody. Co jednak nie znaczy, że nie zrobi na Was ogromnego wrażenia!

Od marca do maja wodospad ma największą objętość. To oznacza dwie rzeczy - jest najbardziej imponujący (jego ryk słychać z odległości kilku kilometrów) i najmniej widoczny, ze względu na mgiełkę wody (którą również widać z odległości kilku kilometrów). Bez płaszcza przeciwdeszczowego się nie obejdzie. Jest jednak na to sposób - obejrzeć wodospad z lotu ptaka. Kto wie, czy to nie jest najlepszy widok z możliwych?

Od czerwca do sierpnia poziom wody się sukcesywnie zmniejsza, a co za tym idzie zmniejsza się mgiełka wody, umożliwiając podejście pod wodospad.

Od sierpnia do grudnia przepływ wody jest najmniejszy, co pozwala podejść pod wodospad, cieszyć się widokami i skorzystać z wszystkich dostępnych atrakcji wokół, m.in. osławionego Basenu Diabła (Devil's Pool). Część wodospadu po stronie Zambii może w tym czasie wyschnąć, jednak możliwość kąpieli w Devil's Pool wynagrodzi Wam wszystko.

 

                                                                                                                      

SALTO ANGEL, Wenezuela

Salto Angel ma prawie kilometr wysokości, co czyni go najwyższym wodospadem świata. Jeśli dodać do tego jego malownicze położenie, Salto Angel plasuje się również wysoko (jeśli nie najwyżej) na liście najpiękniejszych wodospadów świata. Jednak to właśnie to malownicze położenie dyktuje warunki odwiedzin.

Salto Angel otoczony jest lasem deszczowym, a dostać do niego można się tylko łodzią. Wilgotny klimat oraz niebotyczna wysokość sprawiają, że często górna część wodospadu tonie w chmurach, zwłaszcza w porze deszczowej, od czerwca do grudnia. W porze deszczowej ma też  największy przepływ wody, a więc wygląda najbardziej okazale. W porze suchej z kolei poziom wody w rzece może być zbyt niski, aby przeprawić się łodzią, a sam wodospad zmienia się w strużkę wody... Optymalne rozwiązanie to przełom pory deszczowej i suchej.

IGUAZU, Brazylia, Argentyna

Wodospad Iguazu leży w tropikalnym lesie deszczowym, co oznacza że otacza go dżungla (hurra!), oraz że często pada. Bardzo często. I to te deszcze powodują, że Iguazu wygląda tak spektakularnie!

Jeśli chcecie zobaczyć Iguazu w całej swojej okazałości, zaplanujcie swoją wizytę między grudniem a lutym. Weźcie ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i zarezerwujcie więcej niż jeden dzień na wizytę u wodospadu - dzięki temu będziecie mieć większą szansę na bezdeszczowy dzień.

Od maja do sierpnia trwa pora sucha, z niższymi temperaturami i mniejszą ilością deszczy, choć wodospad traci wtedy część swojej mocy. 

DETTIFOSS, Islandia

Ten islandzki wodospad usytuowany jest na rzece Jökulsá á Fjöllum, która bierze swój początek w lodowcu. Lodowiec zasila rzekę, a tym samym wodospad, w masy wody, czyniąc go jednym z najpotężniejszych wodospadów Europy. Dettifoss jest łatwo dostępny i najbardziej okazały w sezonie wakacyjnym - od czerwca do sierpnia. W sezonie zimowym, zwłaszcza po opadach śniegu, jego siła nieco słabnie, a trekking pod wodospad może wymagać specjalistycznego sprzętu, ale widok wodospadu pośród ośnieżonego krajobrazu wynagradza te trudności.

YOSEMITE, USA

To jeden z najwyższych wodospadów świata, i, podobnie jak Salto Angel, przepięknie położony - w Parku Narodowym Yosemite. Warto zaplanować swoją podróż na późną wiosnę lub lato, kiedy wodospad zasilany jest przez roztapiający się lodowiec w górnych partiach gór Sierra Nevada.

Więcej informacji o wodospadach i kiedy je odwiedzać znajdziecie na stronie When to go oraz World of Waterfalls.