OSTATNIE MIEJSCA na wakacyjny wyjazd do Sri Lanki! Zarezerwuj miejsce i zobacz słonie na Cejlonie »
Blisko natury

Anioł z Wenezueli

9 lipca 2012
Indianie Pemoni twierdzą, że kiedyś pod święta górą była wioska. Nagle, niespodziewanie wymarły wszystkie kobiety, poza jedną...

...Churun. Była to piękna córka szamana, w której kochało się 4 przyjaciół: wojownik, myśliwy, tropiciel i rybak. Szaman nie chciał oddać córki żadnemu z nich i postanowił zamienić ich w kamienie. Rzucony czar odbił się od skał i trafił w serce Churun. Serce Indianki rozpadło się z takim hukiem, że święta góra pękła na pół, a z jej wnętrza wypłynęła rzeka, która po chwili zmieniła się w wodospad.
Tak według indiańskich wierzeń powstał najwyższy wodospad świata Salto Angel. Patrząc na górę Auyantepui z lotu ptaka przypomina ona pęknięte serce. Tylko jak o tym kilkaset lat temu dowiedzieli się Indianie, którzy nie potrafili wzbić się w przestworza?Salto Angel znajduje się na rzece Rio Gauja w Wenezueli w parku narodowym Canaima. Jego wysokość to ok. 979 metrów, czyli blisko 20 razy więcej niż słynna Niagara w Stanach Zjednoczonych. Indianie nazywają go również Churún-Merú lub Kerekupai-merú. Angel po hiszpańsku (język urzędowy w Wenezueli) znaczy anioł. Jednak wodospad nie ma nic wspólnego z aniołami. Nazwa pochodzi od jego odkrywcy, czyli amerykańskiego pilota James’a Crowford’a Angel’a. Awaryjne lądowanie w dżungli na wierzchołku góry w roku 1937 pozwoliło mu po raz pierwszy zobaczyć to piękne dzieło natury. Jak to często bywa, nie był on pierwszym, który odkrył wodospad, ale to właśnie on rozsławił go na całym świecie. Po śmierci amerykańskiego podróżnika, jego serce spalono i prochy zrzucono ze szczytu wodospadu.

Bazą wypadową do Salto Angel jest miasteczko Canaima. Można do niego dotrzeć łodzią lub awionetką z miasta Ciudad Bolivar położonego nad rzeką Orinoco. Następnie śmiałków czeka przeprawa przez dżunglę do samego wodospadu. Nagrodą jest widok na piękną panoramę kaskady otoczonej dziką roślinnością. Woda z wielkim hukiem spada z pionowych ścian Tepui – jednych z najstarszych gór na Ziemi. Dla okolicznych mieszkańców - Pemonów są to święte góry, na których mieszka wiele złych i dobrych duchów. Twierdzą, że to właśnie tutaj deszcze ze wszystkich chmur spotykają się by dać początek rzekom.

Sama podróż do wodospadu także zapewnia ogromną ilość wrażeń. Fauna i flora dżungli nikogo nie pozostawia obojętnym. Podróż przez dżunglę pozwala przeżyć wiele niezapomnianych przygód. Krokodyle, węże, tapiry, kapibary, kolorowe motyle i setki innych zwierząt ukrytych w gąszczu selvy. Jedna z atrakcji to możliwość łowienia piranii.