Co powiesz na MAJÓWKĘ w Nowym Jorku? Złap ostatnie miejsca na wyprawę! »
Krajobraz i przestrzeń

Offroadowa przygoda w Omanie

25 marca 2024
Jakie kraje przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o podróżach do Azji? Oczywiście Indie, Chiny, Japonia, Tajlandia. Z tych nieco bliżej położonych — Turcja, Gruzja, Jordania. Rzadko kiedy jednak ktokolwiek wymienia Oman. A szkoda, bo to przepiękny kraj i prawdziwa gratka szczególnie dla miłośników offroadu i nocowania pod namiotem.

Przedstawiamy więc Oman — krainę pustyń, fortów i malowniczych wadi. 

Garść ważnych informacji 

Zanim zapadnie decyzja „wycieczka do Omanu to coś dla mnie”, warto zebrać najważniejsze dane, by wiedzieć, jak się przygotować i czego spodziewać się na miejscu. 

Oman (oficjalnie Sułtanat Omanu) to państwo leżące w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Jego teren w większej części jest płaski, pustynny, jednak na północnym wschodzie znajdują się góry, których najwyższy szczyt osiąga ponad 3000 m n.p.m.  

Z uwagi na fakt, że panuje tu klimat zwrotnikowy suchy, wyjazdy do Omanu najlepiej planować w okresie między październikiem a kwietniem. Latem temperatury dochodzą nierzadko do 50 stopni Celsjusza, trudno zatem mówić o przyjemnym wypoczynku. Natomiast gdy w Polsce panuje zima, Oman pozwoli nam poczuć nieco ciepła i słońca, jednak bez męczących upałów. 

Jeśli chodzi o wskazówki praktyczne dotyczące wycieczek do Omanu, warto wiedzieć, że obywatele polscy odwiedzający ten kraj na okres krótszy niż 14 dni, są zwolnieni z obowiązku wizowego. Nie ma także listy obowiązkowych szczepień, które trzeba wykonać, nim odwiedzi się Oman. Wyjazdy w te rejony wiążą się jednak ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na dur brzuszny czy WZW A i B, warto więc rozważyć przed podróżą przyjęcie szczepionek na te choroby. Zaleca się także zaszczepienie przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi oraz ewentualnie wściekliźnie. 

Pakując się przed wylotem do Omanu, koniecznie trzeba pamiętać o nakryciu głowy oraz kremach z silnym filtrem SPF. Pomimo panujących w tym rejonie wysokich temperatur, warto włożyć do bagażu przewiewny strój z długim rękawem i zakrywający nogi; kobiety powinny zabrać także chustę do okrycia włosów. Bez odpowiedniego stroju nie zostaniemy bowiem wpuszczeni do żadnego obiektu sakralnego (dominującą religią w Omanie jest islam).  

Offroad w Omanie 

W dużej części pustynny, leżący nad Morzem Arabskim kraj jest idealnym miejscem dla poszukiwaczy przygód, którzy od luksusowych kurortów wolą autentyczną przygodę. Podróż samochodem z napędem na cztery koła wzdłuż wybrzeży Oceanu Indyjskiego i poprzez pustynie, a także noclegi pod gołym niebem to niezapomniany sposób na spędzenie urlopu.  

Warto wiedzieć, że Oman należy do krajów, w których biwakowanie jest niemalże sportem narodowym. Sprzęt kempingowy znajdziemy właściwie w każdym większym sklepie, zaś nocowanie pod namiotem „na dziko” jest jak najbardziej dozwolone. Nie tylko turyści, ale także miejscowi chętnie rozbijają obozowiska w takich miejscach jak plaże czy pustynne oazy. W Omanie osoby spędzające czas w ten sposób mogą czuć się całkowicie bezpiecznie i swobodnie. Za „dziki” biwak nie grozi tu mandat, normą jest natomiast życzliwość i wielka gościnność miejscowych. 

Decydując się na offroad w Omanie, warto zaplanować trasę w taki sposób, by na pewno nie pominąć najciekawszych dróg pustyni The Empty Quarter (Ar-Rab al-Chali), a także przejechać się wzdłuż oceanu oraz odwiedzić malownicze górskie wioski. Jeżeli szukasz kogoś, kto pomoże Ci przeżyć offroad marzeń, doradzi w przygotowaniach, wyszuka najciekawsze atrakcje w Omanie — skontaktuj się z nami. Posiadamy nie tylko bogate doświadczenie, ale także wszystkie niezbędne certyfikaty i uprawnienia. 

Pustynie w Omanie — co warto o nich wiedzieć 

Kiedy pada hasło „Oman offroad”, pierwsze przychodzą nam do głowy oczywiście pustynie. Ten piękny, wciąż mało popularny wśród turystów kraj, pustynnych terenów ma naprawdę sporo. Wybierając wyprawę z Kiribati, można zobaczyć część z nich.  

Czy pustynia może być piękna? Tak! Omańska Ar-Rab al-Chali, największa pustynia piaszczysta świata, której nazwa oznacza dosłownie „pustą okolicę”, w rzeczywistości jest może pusta, ale z pewnością nie jest nudna. W zachodniej części znajdziemy tu liczne wzniesienia, zaś ku wschodowi teren opada, by miejscami przekształcić się w słone bagna. W wielu rejonach pustyni zaobserwować też można tzw. wadi. Są to wyschnięte koryta rzek, podczas pory deszczowej wypełniające się wodą i przekształcające w niewielkie jeziorka i strumienie. Wadi bywają usytuowane na różnych wysokościach, płytsze i głębsze, urozmaicone uskokami skalnymi. Wypełnione krystalicznie czystą wodą, są nie tylko miłe dla oka, ale także pozwalają na odświeżenie się czy kąpiel podczas offroadowej przygody w upalny dzień 

Omańskie pustynie to też liczne wydmy, zachęcające do spacerów swoim miękkim piaskiem oraz możliwość zjechania z trasy ku klifom nad brzegiem oceanu. Podróżując po Ar-Rab al-Chali napotkamy także sucholubne krzewy i trawy, a jeśli podczas wycieczki trafimy do pustynnej oazy w Omanie, z pewnością ujrzymy tam bujniejszą roślinność oraz wielbłądy czy inne drobne zwierzęta.

Inne atrakcje — Oman poza offroadem 

Choć przemierzanie pustyń szutrowymi drogami i nocowanie w obozowiskach pod rozgwieżdżonym niebem to główny cel offroadowej wycieczki do Omanu, wyprawa z Kiribati daje możliwość poznania również innych  odsłon tego bliskowschodniego kraju. 

Maskat 

Stolica omanu, w której koniecznie trzeba odwiedzić nadmorską dzielnicę Matrah z portem rybackim i tradycyjnymi targami (souq). Kupimy tu m.in. daktyle, cytrusy, ryby w rozmaitych odsłonach, a także różnego rodzaju wyroby rzemieślnicze. W Maskacie warto też obejrzeć pałac sułtana Omanu i sfotografować charakterystyczną orientalną architekturę.

Nizwa 

To z kolei stara stolica państwa, słynąca przede wszystkim z ogromnego XVII-wiecznego fortu górującego nad miastem, a także tradycyjnego bazaru. Co piątek odbywa się tu tzw. Kozi Targ, na którym mieszkańcy Omanu sprzedają i kupują nie tylko kozy, ale też owce i krowy. W Nizwie nabędziemy również takie omańskie pamiątki jak wyroby rękodzielnicze ze srebra czy ceramiki. 

Salalah 

Co ciekawe to miasto także przez krótki okres pełniło funkcję stolicy. Warto tu zajrzeć na tzw. targ kadzidlany oraz do Muzeum Kadzidła. Salalah to ponadto bajeczne, a przy tym niezatłoczone plaże o jasnym piasku.  

Jak widać skojarzenie „Oman — pustynia” jest trafne tylko częściowo. Oprócz — fascynujących skądinąd — samochodowych szaleństw po wydmach, można tu doświadczyć niesamowitej życzliwości miejscowych, odpocząć na plażach i wykąpać się w górskich jeziorkach. To idealna wyprawa dla każdego, kto kocha przygody i chce poznawać świat także poza typowo turystycznymi szlakami.

Wszystkich nieprzekonanych zachęcamy do zapoznania się z opiniami zadowolonych klientów Kiribati. Setki podróżników nie mogą się mylić! 

Poznajcie nasze wyprawy do Omanu:

OMAN POZA SZLAKIEM

PÓŁNOCNE GÓRY OMANU