Odkryj kraj kontrastów, obok którego nie przejdziesz obojętnie - wybierz swoją wyprawę do INDII »
Blisko natury

Piloci polecają: Malezja i Indonezja

30 września 2014
O przyrodzie z doktorantem biologii.

Mam dwie pasje: biologię i podróżowanie. Pierwsza zaprowadziła mnie, aż na studia doktoranckie na wydziale Biologii UAM w Poznaniu (specjalizacja: ekologia bezkręgowców), a druga w najodleglejsze rejony świata, gdzie rośliny i zwierzęta, które znałem tylko z książek i filmów, mogłem wreszcie oglądać z bliska i na żywo.

Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest Azja południowo-wschodnia. Obszar półwyspu malajskiego można nazwać biologicznym hotspotem. Charakteryzuje się on dużym bogactwem gatunkowym flory i fauny, obecnością gatunków endemicznych, czyli występujących tylko w danym miejscu lub regionie. Dlatego z taką przyjemnością zapraszam na wyprawę przez Singapur, Malezję i Indonezję. W jednym z parków narodowych na Borneo, spotkać się z naszymi „bliskimi krewnym” - Orangutanami. Będziemy mogli podpatrzeć z bliska także inne, fascynujące zwierzęta: słonie azjatyckie, tapiry, rozmaite gatunki ptaków oraz niezliczone bogactwo drobnych bezkręgowców.

Kolejnym wyjątkowym miejscem będzie wizyta w Parku Narodowym Taman Negara, gdzie będziemy mogli podziwiać jeden z najstarszych zachowanych lasów tropikalnych na półwyspie Malajskim. Czeka nas wycieczka w korony ogromnych starych drzew oraz spacer po dnie lasu. Park Narodowy Tam Negara, oprócz walorów przyrodniczych, zaprasza nas także na spotkanie z jednymi z pierwszych mieszkańców Półwyspu Malajskiego - Orang Asli. To spotkanie pozwoli nam odkryć kulturę ludów, które zamieszkiwały Azję południowo-wschodnią na długo przed przybyciem grup etnicznych, które stanowią większość mieszkańców tego regionu świata współcześnie.


Podczas naszych wypraw w ten region swiata odwiedzamy również inne, fascynujące miejsca, takie jak Wulkan Bromo czy rafy koralowe u wybrzeży wyspy Tioman. Obszar Półwyspu Malajskiego oraz Archipelagu Malajskiego to rejon ogromnej różnorodności kulturowej. To miejsce, gdzie można spotkać prawie wszystkie największe religie świata oraz poznać jedne z najciekawszy obrzędów i tradycji. Wizyty w Kuala Lumpur, Yogyakarta czy Ubut na wyspie Bali, pozwolą nam na bliższe poznanie urzekającej kultury Azji południkowo-wschodniej i zostawią wiele pięknych wspomnień. Z przyjemnością podzielę się swoją wiedzą biologiczną o tym wyjątkowym rejonie świata.

Polecam,

Dawid Diduszko