OSTATNIE MIEJSCA na wakacyjny wyjazd do Sri Lanki! Zarezerwuj miejsce i zobacz słonie na Cejlonie »
Folklor i starożytne cywilizacje

Piloci polecają: Śladem Pumy

31 stycznia 2015
Podróż do Peru i Boliwii, zwłaszcza „Śladem Pumy”, w moim odczuciu to najciekawszy wybór z wyjazdów do Ameryki Południowej. Jest to wyjazd dla poszukiwaczy pięknych krajobrazów, otwartych przestrzeni (których dostarcza m.in. płaskowyż Altiplano), etnicznych ciekawostek, elementów dziedzictwa kulturowego autochtonicznych mieszkańców tych ziem.

Tereny Peru i Boliwii przed przybyciem Hiszpanów należały do Imperium Inków, którego żywe dziedzictwo, jak i jego artefakty, możemy spotkać i podziwiać na każdym kroku. Wraz ze zdobywaniem wysokości, przemieszczając się na południe w kierunku Boliwii, odczuwać będziemy zmieniającą się atmosferę, cieszyć się „dziką przestrzenią” i „zapachem” rześkiego powietrza, charakterystycznym dla tej wysokości.

Podczas tej podróży będziemy mogli tez zaobserwować niezwykłe zjawiska społeczne, które są wynikiem spotkania się lokalnej kultury z religią chrześcijańską i kulturą europejską. Ten proces wzajemnych oddziaływań, rozpoczęty od XVI w., trwa po dziś dzień. Dla chętnych i odważnych czeka próbowanie wielu nietypowych przysmaków m.in. soku z żaby, cuy – smażonej świnki morskiej, drinka pisco sour czy Machu Picchu.

Zaintrygowany kulturami prekolumbijskimi oraz krajami Ameryki Łacińskiej, często wybieram się w tamte rejony i za każdym razem krainy te dostarczają mi nowych wrażeń. Podczas swoich wędrówek spotykam nowych ludzi, odnajduję te same miejsca i zjawiska, lecz oglądam je w nowym świetle upływu czasu.

Uważam ten wyjazd również za bogaty w doznania duchowe. Osobiście dla mnie wyjazd ten jest rodzajem peregrynacji, podróżą po miejscach świętych – tych właśnie najbardziej oddalonych od współczesnej cywilizacji.

Polecam,

Mikołaj Gruszczyński