Odkryj kraj kontrastów, obok którego nie przejdziesz obojętnie - wybierz swoją wyprawę do INDII »
Folklor i starożytne cywilizacje

Podróż do Państwa Środka — co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Chin

19 czerwca 2024
Wycieczka do Chin to marzenie wielu podróżników. Chyba każdy, kto kocha dalekie wojaże, choć raz zastanawiał się, jakby to było — przespacerować się po Wielkim Murze, zobaczyć z bliska ryżowe tarasy, odwiedzić klasztor Shaolin. Czy realizacja tego marzenia na pewno jest tak trudna, jak wydaje się w pierwszej chwili? Dzięki ofertom nowoczesnych biur podróży, „szytym na miarę” pod kątem potrzeb klientów, wyjazd do Chin mamy dziś dosłownie w zasięgu ręki. Jak się przygotować i o czym pamiętać w tej dalekiej podróży? Nasz artykuł odpowiada na najważniejsze pytania.

Chiny — trzecie największe państwo świata

Większe o kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych od Stanów Zjednoczonych, Chiny pod względem powierzchni plasują się na trzecim miejscu na świecie (po Rosji i Kanadzie). Liczący 9 596 960 km² kraj leży w Azji Wschodniej i graniczy z rekordową liczbą sąsiadów, bo aż czternastoma. Jego pełna oficjalna nazwa to Chińska Republika Ludowa, często możemy zetknąć się też ze skrótem ChRL. Chiny należą nie tylko do krajów o największej powierzchni; znajdują się również w światowej czołówce pod względem liczby ludności, wielkości gospodarki oraz PKB. 

Większą część powierzchni państwa zajmują tereny wyżynne i góry. Na pograniczu Chin z Pakistanem i Indiami leży Karakorum, z drugim co do wysokości szczytem Ziemi - K2. Również na terytorium Chin, a dokładnie na obszarze Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, zlokalizowany jest szczyt najwyższej góry świata, Mount Everest. Nizin jest tu naprawdę niewiele, a dużą ich część pokrywają pustynie.

Jako że Państwo Środka – bo tak też często nazywamy Chiny – oddalone jest od Polski o przeszło 6500 km, dotarcie na miejsce zajmuje wiele godzin. Ile trwa podróż do Chin? Przy założeniu, że wylatujemy z lotniska w Warszawie i lądujemy w Pekinie, należy przygotować się na kilkanaście godzin w samolocie. Jak łatwo się domyślić, podróż lotnicza to jedyna rozsądna opcja. Gdybyśmy chcieli pokonać tę drogę samochodem, zajęłoby nam to około 5 dni. Z uwagi na tak olbrzymią odległość i czas, który trzeba poświęcić na dotarcie na miejsce, dobrze zorganizowana wycieczka do Chin powinna trwać minimum 12-14 dni (nie licząc przejazdów). 

Pekin: Zakazane Miasto i najdłuższe metro świata 

Stolica Chin nazywana jest przez Chińczyków Beijing, co można przetłumaczyć jako „Północna Stolica”. Rzeczywiście, Pekin zlokalizowany jest w północno-wschodniej części kraju, między rzekami Yongding He i Chaobai He. Metropolia rozciąga się na imponującej powierzchni ponad 16000 km² i jest drugim co do liczby mieszkańców (po Szanghaju) miastem Chin. Dzięki temu, że łączy w sobie wielowiekową tradycję z nowoczesnością i oferuje tysiące atrakcji, trudno wyobrazić sobie podróż do Chin, która nie uwzględniałaby wizyty w stolicy. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Każdy, kto choć trochę interesuje się Chinami, słyszał zapewne o Zakazanym Mieście leżącym na obszarze Pekinu. Jest to położona w centrum stolicy dawna rezydencja cesarska, której historia sięga początków XV wieku. Na terenie kompleksu znajduje się m.in. pałac, w którym rezydowali kolejni cesarze, a że uważani byli za istoty boskie, zwykli śmiertelnicy nie mieli tutaj wstępu. Tak narodziła się nazwa: Zakazane Miasto. Obecnie, po abdykacji w 1912 roku ostatniego cesarza, miejsce jest udostępnione do zwiedzania. To jeden z najlepiej zachowanych kompleksów chińskiej architektury sprzed kilkuset lat. Znajdziemy tu takie perełki jak monumentalna Brama Niebiańskiego Spokoju, sale tronowe czy przepiękne cyprysowe ogrody. Na zwiedzanie Zakazanego Miasta warto zarezerwować kilka godzin. 

Inne miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w stolicy Chin, to m.in. największy publiczny plac na świecie — Tian’anmen, zlokalizowany w zielonym parku kompleks Świątyni Nieba oraz położony nad malowniczym jeziorem Pałac Letni. Dobrze jest też zajrzeć na pełną lokalnych knajpek Dashilan Street i przespacerować się promenadą Qianmen, po której kursuje turystyczny tramwaj. 

Skoro jesteśmy przy tramwaju, warto wspomnieć, że Pekin posiada najdłuższą sieć metra na świecie — wszystkie linie liczą łącznie około 700 km. Jeśli dodamy do tego ponad 400 stacji i zaskakująco niskie ceny biletów, śmiało możemy stwierdzić, że przemieszczanie się po stolicy Chin (mimo jej olbrzymiej powierzchni) nie stanowi żadnego problemu. 

Nie tylko Beijing — co jeszcze warto zobaczyć podczas podróży do Chin?

Choć każda dobra wycieczka do Chin powinna uwzględniać Pekin, ten olbrzymi kraj ma oczywiście do zaoferowania znacznie więcej ciekawych miejsc. Które z nich są warte zwiedzenia? Gdzie warto się zatrzymać? Co obejrzeć?

  • Szanghaj. Położone u ujścia rzeki Jangcy miasto, choć kojarzone z nowoczesnymi drapaczami chmur, skrywa także Stare Miasto z tradycyjną chińską zabudową, zabytkowe buddyjskie świątynie i orientalne ogrody. Będąc w największym mieście Chin, zdecydowanie warto skusić się na wizytę w Oriental Pearl Tower. Jedna z najsłynniejszych wież radiowo-telewizyjnych na świecie posiada kilka tarasów widokowych na różnych poziomach, z których najwyższy znajduje się na wysokości ponad 350 m. 
  • Wielki Mur Chiński. Podróż do Chin bez wizyty w tym miejscu nie byłaby kompletna. Będący jednym z siedmiu cudów świata nowożytnego mur liczy w sumie (nie jest bowiem nieprzerwany) ponad 21000 km, a jego budowa rozpoczęła się prawdopodobnie już kilka wieków przed naszą erą. Ostatnie fragmenty budowli, którą znamy współcześnie, stworzono dopiero pod koniec XIX w. Wielki Mur Chiński co roku odwiedza kilkanaście milionów (!) turystów z całego świata.
  • Xi'an i Terakotowa Armia. Miasto Xi'an, będące pierwszą stolicą Chin, położone jest na południowy zachód od Pekinu i należy do najważniejszych ośrodków turystycznych Państwa Środka. Znajdziemy tu takie zabytki jak Wielka i Mała Pagoda Dzikich Gęsi, pochodzący z II wieku n.e. Klasztor Przyczajonego Smoka czy muzułmańska dzielnica z Wielkim Meczetem. Jednak główną atrakcją, która przyciąga do Xi'an rzesze turystów, jest Terakotowa Armia — ponad 8 tysięcy figur żołnierzy, a także zwierząt, stworzonych z wypalonej gliny. Postacie są naturalnej wielkości i zostały wybudowane przez niewolników na rozkaz Pierwszego Cesarza Qin w miejscu, które zostało przeznaczone na jego grobowiec. Niezwykły pomnik odkryto przypadkiem w latach 70. XX wieku, zaś w 1987 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 
  • Buddyjska świątynia Shaolin. Położony w prowincji Henan klasztor wybudowany został pod koniec V w. n.e. i początkowo służył za ośrodek buddyzmu mahajana. Współcześnie świątynia w dużej części udostępniona jest dla zwiedzających. Działa przy niej również artystyczno-sportowa grupa akrobatów, łącząca podczas swoich występów elementy sztuk walki i inscenizacji nawiązujących historii Shaolin.

Bagaż, paszport i chińska waluta, czyli wskazówki praktyczne

Planując odwiedzić Chiny, kraj odległy i odmienny od Polski niemal pod każdym względem, należy wcześniej zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami, aby wycieczki nie zepsuły niemiłe niespodzianki. O czym warto pamiętać?

  1. Niezbędne dokumenty. Pod tym względem przygotowania do wyjazdu są dosyć skomplikowane, Kiribati pomaga jednak przejść przez nie bezboleśnie. Przede wszystkim z nami nie trzeba martwić się o podróżne ubezpieczenie (zawarte w pakiecie) i certyfikaty gwarantujące prawidłową organizację wyprawy. Jeśli chodzi o dokumenty uprawniające do wjazdu, konieczne jest posiadanie paszportu, ważnego jeszcze minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Dodatkowo obywatele polscy muszą wyrobić wizę; można to zrobić za pośrednictwem naszego biura — zachęcamy do kontaktu w tej sprawie. 
  2. Pieniądze. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w Państwie Środka płatności kartą debetową lub kredytową nie wszędzie są możliwe. Dodatkowo zarówno podczas transakcji bezgotówkowych, jak i przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu, nierzadko naliczana jest prowizja. Podczas podróży warto więc mieć przy sobie pewną ilość gotówki. Waluta obowiązująca w Chinach to juan (CNY), a jego wartość wynosi około 55 groszy. Najlepiej jednak wziąć ze sobą dolary i wymieniać je na miejscu. Na dzienne wyżywienie należy zaplanować w przybliżeniu 15-20 USD, warto też uwzględnić dodatkowe atrakcje biletowane i zakup pamiątek.
  3. Zdrowie. Pamiętajmy, że Chiny są egzotycznym kierunkiem i natkniemy się tam na patogeny mało znane naszym organizmom. Obywatele Polski nie mają obowiązku wykonywać szczepień ochronnych przed wyjazdem do Chin (jedynie na pewnych obszarach wymagane jest szczepienie na żółtą febrę). Zaleca się natomiast zabezpieczenie przed takimi chorobami jak WZW typu A i B, błonica, tężec, dur brzuszny, wścieklizna
  4. Czas w Chinach. Trzeba wiedzieć, że obliczając czas, do aktualnej godziny w Polsce musimy dodać 6 (jeśli obowiązuje czas letni) lub 7 (w przypadku czasu zimowego) godzin. Przykładowo jeżeli wyjeżdżamy w okresie wakacyjnym, pamiętajmy, że kiedy w Pekinie będziemy mieć godzinę 10, w Polsce będzie dopiero 4 nad ranem. Należy mieć na uwadze tę różnicę, planując kontakt z bliskimi w kraju. Trzeba się także liczyć z jet-lagiem po podróży. 
  5. Elektronika. Chińskie gniazdka elektryczne różnią się od polskich, trzeba zatem zabrać ze sobą odpowiedni adapter. Jeśli chodzi o korzystanie z telefonu komórkowego, najprostszą opcją jest aktywowanie u swojego operatora międzynarodowego roamingu

Dołącz do naszych wypraw do Chin!

CHINY: Z WIZYTĄ U CESARZA

BAJKOWE CHINY