Odkryj kraj kontrastów, obok którego nie przejdziesz obojętnie - wybierz swoją wyprawę do INDII »
Krajobraz i przestrzeń

Szwajcaria — poznaj kraj sera, zegarków i banków

19 czerwca 2024
Większość z nas, zapytana, z czym kojarzy się Szwajcaria, wymieni zapewne niezawodne zegarki i scyzoryki, perfekcyjnie funkcjonującą bankowość, polityczną neutralność i pyszne sery. Ten niewielki, leżący na południowy zachód od Polski kraj, to także imponujące zabytki, których historia sięga XIV wieku, zapierająca dech w piersiach przyroda, wyśmienita kuchnia i przyjemna, umiarkowana pogoda. Co warto wiedzieć przed wycieczką do Szwajcarii?

Szwajcaria — góry tak, morze nie

Konfederacja Szwajcarska, bo tak brzmi pełna nazwa państwa, leży w Europie Zachodniej i jest jednym z kilkunastu europejskich krajów bez dostępu do morza. Choć śródlądowe położenie uważane jest zwykle za niekorzystne (głównie ze względu na gospodarkę), Szwajcaria należy nie tylko do bardzo wysoko rozwiniętych, ale też najbogatszych państw na świecie

Szwajcaria to głównie tereny wyżynne i górzyste, a góry — stanowiące przeszło 70% powierzchni całego terytorium — od wieków przyciągają miłośników wszelkiego rodzaju sportów zimowych. Kto choć raz zakosztował jazdy na nartach w szwajcarskich Alpach, z pewnością będzie chciał tu wracać. Przez cały rok natomiast góry oferują niepowtarzalne widoki i korzystny dla dróg oddechowych klimat. 

Planując wyjazd do Szwajcarii, możemy też być pewni, że zobaczymy wiele pięknych jezior, które zajmują łączną powierzchnię przeszło 1200 km². Nad brzegiem największego z nich, Jeziora Genewskiego, leży lubiane przez turystów miasto Lozanna, będące m.in. siedzibą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Do innych chętnie odwiedzanych miejscowości należy oczywiście stolica Szwajcarii — Berno, przyciągające średniowiecznym Starym Miastem, artystycznymi fontannami i jedną z najsłynniejszych wież zegarowych w Europie. 

Wycieczka do Szwajcarii — najciekawsze miejsca

Mimo że pod względem powierzchni Szwajcaria jest niemal ośmiokrotnie mniejsza od Polski, znajdziemy tu tak wiele miejsc wartych odwiedzenia, że tygodniowy wyjazd to zbyt mało, by do wszystkich zawitać. Które według nas są szczególnie warte uwagi?

  1. Wspomniane już Berno — czwarte co do wielkości miasto w Szwajcarii i jej stolica. Turystów przyciąga tu w szczególności wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO średniowieczna starówka, której serce stanowi późnogotycka katedra o stumetrowej wieży. Będąc w Bernie, warto też przyjrzeć się pięknemu gmachowi parlamentu Szwajcarii oraz Zytglogge — wieży zegarowej, ozdobionej ruchomymi figurkami. Miłośnicy ciekawostek z pewnością chętnie zajrzą do mieszkania, które w latach 1903-1905 wynajmował wybitny fizyk, Albert Einstein. 
  2. Zurych, czyli największy ośrodek urbanistyczny w kraju. Bez wizyty w tym mieście nie może się odbyć żadna wycieczka do Szwajcarii. Znajdą tu coś dla siebie zarówno wielbiciele zwiedzania zabytków, jak i zwolennicy wydarzeń kulturalnych; w Zurychu odbywają się rozmaite wydarzenia, od sierpniowego festiwalu muzyki techno po tradycyjne święto wiosny pod koniec kwietnia. Nie ma też chyba nikogo, kto nie miałby ochoty przespacerować się Bahnhofstrasse, czyli pełną luksusowych butików i salonów jubilerskich ulicą Dworcową. 
  3. Miasteczko Lucerna. Będąca jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Europie, miejscowość proponuje m.in. takie atrakcje jak XIV-wieczny kryty drewniany most, wieża ciśnień, która jest częścią starej fortyfikacji, barokowy kościół jezuitów czy Muzeum Transportu Szwajcarii. 
  4. Siedziba wielu organizacji międzynarodowych i pozarządowych — Genewa. Położone nad malowniczym Jeziorem Genewskim miasto kusi barwną Starówką, klimatycznymi uliczkami wśród wielowiekowej zabudowy i najwyższą fontanną w Europie. Miłośnicy spacerów na świeżym powietrzu pokochają genewskie parki — zaprojektowane z dbałością o szczegóły, zadbane, pełne kolorowych klombów. 
  5. Aletsch, czyli największy alpejski lodowiec. Zajmuje powierzchnię ponad 100 km² i objęty jest rezerwatem, można jednak go zwiedzać, a także uprawiać na jego terenie sporty zimowe. Występuje tu wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt, a widoki są naprawdę niezapomniane. 

Waluta Szwajcarii i inne przydatne informacje

Wyjazd do Szwajcarii nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami i przygotowaniami, warto jednak mieć na uwadze kilka praktycznych kwestii.

Dokumenty

Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport? Wiele osób może to zdziwić, ale nie. Zgodnie z polityką neutralności, Szwajcaria nigdy nie została członkiem Unii Europejskiej, należy jednak do strefy Schengen. Oznacza to, że obywatele Polski mogą przekroczyć granicę z tym krajem na podstawie dowodu osobistego. Jeśli wolimy, możemy oczywiście wjechać do Szwajcarii z ważnym paszportem lub paszportem tymczasowym. 

Pieniądze

Jak na wszystkie wycieczki, oprócz karty płatniczej, dobrze jest zabrać trochę gotówki. Oficjalna waluta Szwajcarii to frank szwajcarski (CHF). Według danych z pierwszej połowy 2024 roku średni kurs 1 CHF wynosi około 4,40 zł. Ile pieniędzy warto mieć ze sobą podczas tygodniowego pobytu w Szwajcarii? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to tani kraj. Przykładowo: za obiad dla jednej osoby w niedrogiej restauracji zapłacimy 25-30 CHF, filiżanka kawy w kawiarni to koszt 5 CHF, zaś jednorazowy bilet na przejazd komunikacją miejską - 3,50 CHF. Podczas turystycznego wyjazdu należy brać pod uwagę również ceny atrakcji, takich jak wejścia do muzeów czy biletowanych zabytków. Wyjeżdżając z Kiribati, nie trzeba się natomiast martwić o dodatkowe koszta związane z ubezpieczeniem — zapewniamy nie tylko ubezpieczenie podróżne, posiadamy też wszelkie niezbędne uprawnienia, gwarantujące, że nasze wycieczki są w pełni bezpieczne. 

Telefon i Internet

Ponieważ Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, za roaming zapłacimy horrendalnie drogo (nawet około 30 zł za 1 MB danych). Podobnie rzecz ma się z cenami połączeń telefonicznych. By uniknąć tego rodzaju problemów, warto na czas pobytu zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM lub cyfrową międzynarodową kartę eSIM. Telefon czy tablet w większości miejsc naładujemy, podłączając sprzęt standardowo do gniazdka; gdzieniegdzie możemy się jednak natknąć na kontakty innego typu niż w Polsce, warto więc na wszelki wypadek spakować odpowiednią „przejściówkę”

Kilkudniowa wycieczka do Szwajcarii to znakomity sposób na ferie zimowe lub wakacje. Zachęcamy do zapoznania się z opiniami zadowolonych klientów naszego biura oraz do kontaktu z nami — odpowiemy na pytania i pomożemy zaplanować wyjazd. 

Dołącz do naszej wyprawy do Szwajcarii!

SZWAJCARIA - LICHTENSTEIN