Co powiesz na MAJÓWKĘ w Nowym Jorku? Złap ostatnie miejsca na wyprawę! »
Krajobraz i przestrzeń

Uprzedzony pilot i co z tego wyniknęło?

19 września 2013
Stany Zjednoczone - gdy po raz pierwszy pomyślałem o wyprawie do tego kraju w głowie pojawiło się automatyczny mechanizm obronny, który mówił: NIE!

Przecież jest tyle pięknych, nieskomercjalizowanych i oryginalnych  miejsc na świecie, a ja chce się pchać do paszczy konsumpcjonistycznego lwa.

Właśnie po to, żeby się rozprawić z własnymi uprzedzeniami i stereotypami – że Amerykanie są grubi, że ich uśmiech jest zawsze sztuczny, że to kraj komercji totalnej, że tam liczy się tylko dolar, że ich kuchnia jest niesmaczna i uchodzi za wzór bezguścia - na przekór sobie, pojechałem. Co tam Laos, Boliwia czy Kenia, czas na Stany Zjednoczone Ameryki Północnej!

Jakie było moje zaskoczenie, gdy po pierwszym dniu w Los Angeles połowa moich założeń runęła w gruzach. Rano na ulicach śródmieścia większość mijających mnie osób, to biegacze o sylwetce Davida Husselhofa ze Słonecznego Patrolu, hamburger dwie przecznice od Hollywood Boulevard arcysmaczny (na nieprzetworzonych produktach i świeżej wołowinie), ludzie w knajpie przyjacielscy i ciekawi przybysza  z Polski, kierowcy o kulturze prowadzenia (olbrzymich) pojazdów nieznanej w kraju nad Wisłą.

Po kilku kolejnych dniach spędzonych w Parkach Narodowyc: Yosemite, Grand Canyon, Yellowstone - i mniej znanych jak Grand Teton i Kanion Antylop - byłem już gorącym fanem 50-ciu gwieździstych stanów (i okręgu stołecznego – dystryktu Kolumbii). Epickość oraz niezwykłość Parków Narodowych USA jest niezaprzeczalna.

Do Stanów warto, a nawet należy jechać żeby, tak jak ja, skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością, a później już tylko wracać po to, żeby odkrywać i eksplorować kolejne zakątki Ameryki.