OSTATNIE MIEJSCA na wakacyjny wyjazd do Sri Lanki! Zarezerwuj miejsce i zobacz słonie na Cejlonie »
Niezwykłe miasta

Halloween - straszne święto

31 października 2014
W Polsce świetowane od lat 90. Wciąż jednak dla wielu obce, niezrozumiałe i po prostu straszne.

Święto Halloween najhuczniej obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. O dziwo cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością! (Aż dziwne, że przebija Walentynki).

Jego geneza nie jest znana. A raczej istnieje kilka teorii, na temat jego początków. Jedne źródła podają, że wywodzi się od rzymskiego święta na cześć Pomony (bóstwa nasion i owoców), inne, że to pozostałość po celtyckim święcie pożegnania lata i powitania zimy. W ten dzień celtyccy kapłani wierzyli, że zaciera się granica między światem duchów i ludzi żyjących. Duchy przodków zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano.

Tradycja ta została sprowadzona przez Irlandzkich imigrantów do Ameryki Północnej w latach 40-tych XIX wieku. 31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween.

Od tamtego czasu jest to po prostu okazja do przebrania się i wspólnej zabawy. Choćby takiej, jak ta na ulicach Los Angeles...