Trekking na Kilimandżaro trasą Machame to 62 kilometry wyzwania i walki ze swoimi słabościami. Nagrodą za ich pokonanie - zdobycie Dachu Afryki. Szlak Machame, nazywany potocznie Whiskey Route, jest najpopularniejszą trasą na Kilimandżaro, ale wcale nie najłatwiejszą. Co więc czyni ją tak popularną? Niezwykła malowniczość scenerii: lasy tropikalne, półpustynie, lodowce i niesamowite formacje skalne. Machame Route jest szlakiem stromym i wymagającym, noclegi organizowane są w obozowiskach w namiotach. Trasa rozpoczyna się w Machame Gate, a kończy w Mweka Gate.
UWAGA - trekking od dwóch osób, pod opieką prywatnego lokalnego przewodnika.
Trekking możliwy w dowolnym terminie, wybierz swoją datę! Każde zgłoszenie wymaga potwierdzenia przez Organizatora.
Przylot na lotnisko Kilimanjaro. Transfer z lotniska do hotelu.
2 dzień
Z Machame Gate (1790 m n.p.m.) do Machame Camp (3010 m n.p.m.)
Czas: ok. 5-7 godzin treku Różnica poziomów: 1220 m Dystans: ok. 10 km
Po śniadaniu przejazd do Machame Gate, skąd rozpoczniecie trekking. Ta część szlaku prowadzi przez tropikalny las, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczycie małpy i mnóstwo egzotycznych ptaków.
3 dzień
Z Machame Camp (3010 m n.p.m.) do Shira 2 Camp (3900 m n.p.m.)
Czas: ok. 6-7 godzin treku Różnica poziomów: 890 m Dystans: ok. 9 km
Las tropikalny zostawiacie za sobą. Szlak do Shira Camp wiedzie w górę stromym skalistym brzegiem.
4 dzień
AKLIMATYZACJA: Z Shira (3900 m n.p.m.) do Lava Tower (4630m n.p.m.) do Barranco Camp (3960m n.p.m.)
Czas: ok. 7 godzin treku Różnica poziomów: 730 m Dystans: ok. 12 km
Dzień przeznaczony na aklimatyzację. Szlak skręca na wschód na półpustynny, kamienisty teren w górę do Lava Tower - charakterystycznej formacji skalnej na trasie. Skała znajduje się na wysokości 4630m n.p.m. Z tego punktu zjedziecie niżej, do Barranco Camp (3960m n.p.m.). Po drodze miniecie Great Barranco Wall - widoki są przepiękne.
5 dzień
Z Barranco Camp (3960m n.p.m.) do Barafu Camp (4640m n.p.m.)
Czas: ok. 7.5 godzin treku Różnica poziomów: 680 m Dystans: ok. 13 km
Dzień zaczniecie wcześnie - droga do ostatniego obozowiska jest długa. Początek to bardzo strome podejście po ścianie Barranco to Karanga Valley Camp. Stąd są jeszcze dwie godziny do Barafu Camp. Następnie odpoczynek przed kolejnym dniem - atakiem na szczyt.
6 dzień
ZDOBYWANIE SZCZYTU: Z Barafu Camp (4640m n.p.m.) na szczyt (5895, n.p.m.) i do Mweka Camp (3100 m n.p.m.)
ZDOBYWANIE SZCZYTU: Czas: ok. 7 godzin treku Różnica poziomów: 1225 m Dystans: ok. 7 km
ZEJŚCIE: Czas: ok. 5 godzin treku Różnica poziomów: 2795 m Dystans: ok. 18 km
Krótko po północy wyruszycie na północny zachód w stronę Stella Point na krawędzi krateru. Na tej wysokości każdy krok to wysiłek, który jednak przybliża Was do upragnionego celu: Uhuru Peak. Osiągniecie celu da Wam poczucie spełnienia i ogromną satysfakcję, ale jest coś jeszcze - genialne widoki, zwłaszcza, jeśli zdążycie na wschód słońce. Na szczycie będziecie mieć wystarczająco czasu, aby uwiecznić ten spektakl na zdjęciach. Następnie zaczniecie zejście do Barafu Camp (ok. 3 godz.). Po krótkim odpoczynku pakujecie się i ruszacie w drogę powrotną przez krajobrazy półpustynne i stepowe aż do regla. Nocleg w Mweka Camp.
7 dzień
Z Mweka Camp (3100 m n.p.m.) do Mweka Gate (1630m n.p.m.)
Czas zejścia: ok. 4 godzin Różnica poziomów: 1470 m Dystans: ok. 15 km
Dalsza droga w dół do Mweka Gate, gdzie zdobywcy Stella Point oraz szczytu otrzymają certyfikat. Stąd kierowca zawiezie Was do hotelu na zasłużony odpoczynek.
Jeśli ktoś będzie zdobywał Kilimandżaro niedługo po pobycie w wysokich górach (powyżej 4000 m n.p.m.), na pewno będzie miał łatwiej - ale to zdarza się rzadko. Kluczem do zdobycia i pokonania Kili jest szybka aklimatyzacja. W krótkim czasie podchodzimy na znaczną wysokość. I tu kończy się przyjemność, a zaczynają trudności, czyli podjęcie wyzwania - walka z bólem głowy, brakiem łaknienia, a u niektórych z ogólnym osłabieniem organizmu. Wchodzimy wyżej tylko po to, aby osiągnąć cel, zdobyć szczyt. Jeśli masz dostateczną ilość motywacji i nie dokucza Ci zanadto choroba wysokościowa, zdobywasz szczyt. Robi się to bardziej dla rezultatu i sumy doznań, a mniej dla samej przyjemności podchodzenia. Ostatecznie po zdobyciu satysfakcja gwarantowana, dobre samopoczucie wróci na dole, a choć samo wejście nie było przyjemne, jego rezultaty napawają dumą...
Trekking można wydłużyć o jeden dzień w celu lepszej aklimatyzacji.
Dla chętnych opcja wydłużenia wyprawy o safari i/lub pobyt na Zanzibarze. Szczegóły w zakładce ATRAKCJE DLA CHĘTNYCH.
Noclegi
2 noce w hotelu w Moshi. Podczas trekkingu noclegi w specjalnych namiotach z karimatami. Nalezy się zaopatrzyć w ciepły śpiwór (można wypożyczyć w Moshi).
Transport
Transfery z/na lotnisko w cenie. Prywatny transport do punktu startu oraz z miejsca zakończenia trekkingu w cenie.
Wyżywienie
Śniadania w hotelu. Podczas wejścia na Kilimandżaro zapewnione 3 posiłki dziennie przygotowywane na miejscu przez lokalnego kucharza. Kucharz i tragarze idą szybszym tempem, więc gdy my docieracie do miejsca odpoczynku posiłki już czekają. Dzień zaczynacie od śniadania w obozie (np. jajecznica, tosty, sok, herbata, świeże owoce). Na drogę zabieracie suchy prowiant i wodę, a kucharz z tragarzami ruszają przygotować kolejny obóz, ciepłą wodę do umycia i posiłek. Wieczorem kolacja w obozie, najczęściej ryż lub ziemniaki, kurczak, owoce i warzywa. Warto zabrać ze sobą zapas batonów energetycznych na całą trasę. Woda z górskich strumieni znajdujących się na trasie nadaje się do picia od drugiego dnia. Wówczas można napełniać swoje butelki po wodzie z pierwszego dnia. Równomierne uzupełnianie płynów w organizmie to jeden z kluczy do ostatecznego sukcesu, czyli zdobycia szczytu.
Wejście na Kilimandżaro
Cała wyprawa na szczyt Kilimandżaro jest organizowana i obsługiwana przez specjalistyczną agencję miejscową. W drodze na szczyt towarzyszą Wam doświadczeni i specjalnie przygotowani przewodnicy, kucharze i tragarze. Czuwają oni nad prawidłowym przebiegiem wyprawy, transportują na górę potrzebny sprzęt i nasze bagaże. Na wysokościach powyżej 2400 m n.p.m. można zacząć odczuwać objawy choroby wysokościowej i braki tlenu. Dlatego przewodnicy zaopatrzeni są w apteczki pierwszej pomocy i przenośne zbiorniki z tlenem. Przygotowując się do wejścia na Kilimandżaro należy liczyć się ze zmianami pogody. U podnóża góry temperatury sięgają 30°C, na wysokości 3000 m n.p.m. spadają do 0°C i, a na szczycie (5895 m n.p.m.) nawet do -20°C.
Dla kogo Machame Route?
Wejście na szczyt Kilimandżaro Machame Route nie wymaga umiejętności wspinaczkowych, jest jednak sporym wyzwaniem zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Trasa ta jest uznawana za trudną, ale bardzo malowniczą, co czyni ją najbardziej popularną trasą (ok. 50% wspinających się wybiera właśnie tą trasę).
Co jeśli nie dam rady?
Jeśli kontuzja, choroba wysokościowa lub coś innego stanie na przeszkodzie w zdobyciu szczytu i zmusi do wcześniejszego zejścia, będzie Ci towarzyszyć pomocnik przewodnika, który bezpiecznie sprowadzi Cię na dół.
Informacje zdrowotne
Apteczka. Poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: Środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
Zalecane przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Informacje o żółtaczce sprawdzisz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień i leków antymalarycznych. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście.
Dokumenty
Przy wjeździe do Tanzanii wymagana jest wiza, którą można uzyskać na głównych przejściach granicznych.
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały
Co zabrać?
W czasie wspinaczki nasze rzeczy będą niesione przez tragarzy. Należy pamiętać, że maksymalne dopuszczalne obciążenie to 15kg. Na trasie spędzimy 6 dni i należy pamiętać o odpowiednim ubraniu na ten okres. Przygotowując się warto pakować ubrania w foliowe worki, co ochroni rzeczy przed zamoknięciem w razie deszczu. Poniżej lista niezbędnych rzeczy:
Dokumenty
Paszport z wizą
Międzynarodowa Książeczka Szczepień
Ubezpieczenie
Pieniądze
Podstawowe wyposażenie
Duży plecak na sprzęt i ubrania. Będzie on niesiony przez tragarza (max. 15 kg)
Mały plecak. Do transportu wody, aparatu, kurtki przeciwdeszczowej, ciepłego ubrania
Ciepły śpiwór (możliwość wypożyczenia na miejscu)
Kijki trekkingowe (np. narciarskie) (możliwość wypożyczenia na miejscu)
butelka na wodę
Sprzęt wysokogórski
Wodoodporna i przeciwwietrzna kurtka z oddychającego materiału np. Gore-Tex (możliwość wypożyczenia na miejscu)
Wodoodporne i przeciwwietrzne spodnie (możliwość wypożyczenia na miejscu)
Ciepły polar
Ciepła oddychająca bielizna i skarpetki
Ciepłe rękawiczki
Kalesony
Czapka kominiarka do wejścia na szczyt
Termos na ostatni dzień wspinaczki, gdyż woda w butelkach może zamarzać
Ubranie wspinaczkowe
Krótkie spodenki
Długie, wygodne spodnie
Bielizna
Koszulki
Mały płaszcz przeciwdeszczowy
Obuwie
Wodoodporne buty trekkingowe
Buty do użytku w obozie np. adidasy
Inne
Czapka z daszkiem lub kapelusz
Latarka, najlepiej czołówka
Okulary przeciwsłoneczne
Rzeczy osobiste
Kosmetyczka (mydło, szczoteczka i pasta, papier toaletowy, wilgotne chusteczki)
Ręcznik
Krem z filtrem przeciwsłonecznym (min. 20)
Apteczka
Aspiryna
Leki przeciwbiegunkowe
Tabletki na gardło
Tabletki antymalaryczne
Tabletki przeciwbólowe
Bandaż elastyczny
Plastry na odciski
Krem natłuszczający
Krem bakteriobójczy
Krople do oczu
Repelent na komary
Rzeczy dodatkowe
Aparat i zapasowe baterie
Lornetka
Napoje energetyczne w proszku
Scyzoryk
Batony energetyczne
Statyw
Czego nie zabierać?
Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia worków i toreb foliowych. Wyjątkiem są woreczki strunowe na kosmetyki do bagażu podręcznego.
Tanzania
Obywatele polscy muszą posiadać wizę wjazdową do Tanzanii.
Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych (w tym na lotnisku na Zanzibarze, na lotnisku w Dar es Salaam i na lotnisku Kilimandżaro).
wybieracie jeden z gotowych programów indywidualnych
organizujemy Waszą podróż od A do Z - transport, zakwaterowanie, atrakcje, zwiedzanie
ruszacie na gotową wyprawę
WYJAZD INDYWIDUALNY Wyprawa realizowana jest bez pilota. Ruszacie sami sprawdzoną przez nas trasą. Wszystkie świadczenia (transport, zakwaterowanie, wycieczki lokalne według programu) są zarezerwowane i opłacone.
W podróży indywidualnej przydatna jest znajomość języka angielskiego. W krajach Ameryki Południowej i Środkowej dobrze jest znać podstawy języka hiszpańskiego.
WIELKOŚĆ GRUPY Wyprawy indywidualne nie mają ograniczeń grupowych.
CENA Oferta cenowa na naszej stronie skalkulowana jest dla 2 osób (zakwaterowanie w hotelach w pokojach 2-osobowych z łazienką).
Po złożeniu rezerwacji każdorazowo potwierdzamy możliwość zorganizowania wyprawy w podanym przez Was terminie.
PROGRAM Wybieracie jeden z gotowych programów z oferty INDYWIDUALNIE.
Przed wyjazdem otrzymacie Plan Podróży dzień po dniu w wygodnej aplikacji Vamoos - jest to plan podróży z dokładnym opisem przebiegu każdego dnia.
W opisie znajdą się następujące informacje:
ZAKWATEROWANIE - zarezerwowane miejsca noclegowe;
TRANSPORT - zarezerwowany transport, w tym bilety wewnętrzne (bilety lotnicze, autobusowe, promowe) oraz transport prywatny; wskazówki dotyczące transportu;
INFO DODATKOWE - dokładny opis trasy, informacje jak optymalnie spędzić dzień w danym miejscu (co warto zobaczyć, jak się poruszać itp.), wcześniej zarezerwowane wycieczki zgodnie z programem, wycieczki dla chętnych, oraz kosztorys.
OPCJE Program jest dość elastyczny.
dowolny termin
dowolna wielkość grupy
możliwość modyfikacji programu
Modyfikacje mogą wiązać się ze zmianą ceny.
DODATKOWO Każdy uczestnik indywidualnej wyprawy otrzymuje K-Box: koszulkę klubową, worek sportowy, etui na bilety, kartę ubezpieczeniową, plan podróży dzień po dniu oraz vouchery.
ZAPEWNIAMY RÓWNIEŻ
pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najlepszej opcji lotów
plan Twojej podróży dzień po dniu z praktycznymi informacjami w wygodnej aplikacji mobilnej
transfery z i na lotnisko w Moshi
2 noclegi wg programu w hotelu w Moshi w pokoju 2os. ze śniadaniami
prywatny transport do punktu startowego i z miejsca zakończenia trekkingu
prywatny trekking na Kilimandżaro trasą Machame (według programu):
opiekę lokalnego przewodnika (tylko do Waszej dyspozycji)
trzy posiłki dziennie i gorące napoje
woda na pierwszy dzień trekkingu
noclegi w specjalnych namiotach z karimatami
usługi tragarzy i kucharza
wszystkie opłaty związane z trekkingiem (wstępy, zezwolenia, podatki itp.)
ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN (podczas trekkingu zwyżka Sporty Ekstremalne)
K-Box - Twój zestaw podróżnika:
koszulka klubowa
worek sportowy
etui na bilet
karta ubezpieczeniowa
CENA NIE OBEJMUJE:
biletów lotniczych do Tanzanii (Warszawa - Kilimandżaro - Warszawa od ok.3500 PLN)
napiwków podczas trekkingu (łączna kwota napiwku dla przewodnika, kucharza i tragarzy to ok. 400 USD/ od wspinacza, zgodnie z wytycznymi władz parku narodowego)
wyżywienia poza trekkingiem: ok. 20 USD dziennie na osobę
wypożyczenia śpiworów i innego potrzebnego sprzętu
obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 13 PLN/os.