Kochasz Bałtyk, ale leżenie za parawanem na plaży nie jest dla Ciebie? Mamy alternatywę - roadtrip po krajach nadbałtyckich. Postawiliśmy na unikalne parki narodowe i rezerwaty, zamki oraz miasteczka z ciekawą architekturą. Odwiedzimy cztery różnorodne stolice: Wilno, Tallin, Helsinki i Rygę. Prawdziwym smaczkiem programu jest estońska wyspa Saaremaa z malowniczą latarnią morską i średniowiecznym zamkiem. Jak zawsze w tego typu wyjazdach, stawiamy na elastyczność i kameralną grupę maksymalnie 7 osób. Zapraszamy!
Wyjazd z Warszawy na Litwę, do Trok. Troki to miasteczko malowniczo położone wśród jezior. Pójdziemy na spacer wzdłuż ulicy Karaimskiej i odwiedzimy położony na wyspie zamek Wielkich Książąt Litewskich.
2 dzień
WILNO: ZWIEDZANIE - GÓRA KRZYŻY
Przyjeżdżamy do Wilna, tchnącej historią stolicy Litwy. Pospacerujemy po starówce, która w 1994 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podejdziemy do Ostrej Bramy, Świątyni Unickej, cerkwi Św. Ducha, na plac Ratuszowy oraz do celi Konrada. Kolejnym przystankiem tego dnia będzie niesamowita Góra Krzyży koło Szawli. Przejazd w stronę Łotwy.
3 dzień
PARK NARODOWY RZEKI GAUI - ZAMEK W TURAIDZIE
Jedziemy do Parku Narodowego Rzeki Gaui, żeby odpocząć nieco na łonie przyrody, podziwiając malownicze meandry rzeki i zielone lasy. Zawitamy do miasteczka na skraju parku, Siguldy, w którym zobaczymy ruiny zamku, oraz pójdziemy na spacer do Jaskini Gutmana. Sigulda słynie z zimowych sportów - to tutaj bobslejowa reprezentacja Polski trenuje do zawodów. Następnie zwiedzimy miasteczko Turaida z ciekawym gotyckim zamkiem z czerwonej cegły.
4 dzień
TARTU - REZERWAT TORFOWISKOWY ENDLA
Jedziemy do Estonii. Pierwsze na naszej trasie jest Tartu, w którym pospacerujemy po zabytkowej starówce. Następnie pojedziemy do rezerwatu torfowiskowego Endla. Specjalne kładki pozwalają na wejście w głąb tego fascynującego rejonu. Przejazd na nocleg w kierunku Tallina.
5 dzień
PARK NARODOWY LAHEMAA - TALLIN
Przejazd do nadmorskiego Parku Narodowego Lahemaa. To największy i najstarszy park Estonii, który obfituje w malownicze szlaki turystyczne. Następnie pojedziemy do Tallinu, stolicy Estonii. Tam odwiedzimy barokowy kompleks pałacowo-parkowy Kadriorg, Sobór Aleksandra Newskiego wzniesiony na wzgórzu Toompea, starówkę z mieszczańskimi kamieniczkami, zabytkowymi kościołami i średniowiecznym rynkiem. Spacer i relaks w jednej z licznych kawiarenek.
6 dzień
HELSINKI: ZWIEDZANIE
Przeprawiamy się do "Córki Bałtyku", czyli Helsinek. Ruszymy na zwiedzanie miasta, a plan mamy ambitny: m.in. Sobór Uspieńskiego, Suomenlinna, gdzie znajduje się największa na Bałtyku twierdza obronna, plac Senacki z katedrą luterańską, park Esplanadi, park Kaivopuisto, kościół w skale i pomnik Sybeliusa.
7 dzień
PORVOO - LAHTI
Przejazd do Porvoo - miasteczko to słynie ze świetnie zachowanej, starej architektury drewnianej. Rybackie domy położone nad rzeką są wizytówką tego miasta, które uznawane jest za jedno z najstarszych w Finlandii. Następnie odwiedzimy doskonale znane fanom skoków narciarskich Lahti. Zobaczymy skocznie, na których Adam Małysz zdobywał tytuł mistrza świata i pospacerujemy po Zielonej Stolicy Europy 2021.
8 dzień
TURKU I PARK MUMINKÓW W NAANTALI
Turku – dawna stolica Finlandii. Jest to jednocześnie najstarsze fińskie miasto. Jego wizytówką jest zamek z XIII-XIV w. Zabytkowa część miasta zachęca do spacerów i poznawania jego historii. Po południu przejazd do Naantali, w którym mieści się uwielbiany przez turystów Park Muminków oraz malownicza starówka z wąskimi brukowanymi uliczkami i niskimi kolorowymi domkami.
9 dzień
PARK NARODOWY NUUKSIO - HELSINKI
Wyjątkowy Park Narodowy Nuuksio, który swoją sławę zawdzięcza polatuszy syberyjskiej, czyli europejskiej latającej wiewiórce. Przy odrobinie szczęścia, w koronach drzewa będziemy mieli okazję obserwować latające wiewiórki. W rzeźbie parku dominują doliny polodowcowe i skaliste wzgórza sięgające około 100 m n.p.m. Atrakcją są również same szlaki, które wytyczone są charakterystycznymi dla fińskich parków kładkami.
10 dzień
TALLIN - WYSPA SAAREMAA
Wracamy do Estonii i jedziemy do Virtsu, skąd promem przepłyniemy na wyspę Saaremaa, największą i najpiękniejszą estońską wyspę. Zobaczymy tutaj rezerwat ornitologiczny Vilsandi, doskonale zachowany krater meteorytowy, wysokie skaliste klify, oraz doskonale zachowany średniowieczny zamek w Kuressaare.
11 dzień
RYGA: ZWIEDZANIE
Dzisiaj zwiedzamy Rygę. Spacerujemy po mieście, zwiedzamy Zamek Ryski, katedrę, Bramę Szwedzką i Wieżę Prochową.
12 dzień
KAROSTA - POŁĄGI - KŁAJPEDA
Jedziemy do Lipawy zobaczyć Karostę – była to zamknięta baza i port wojenny Floty Bałtyckiej ZSRR. Następnie pojedziemy do Połągi, gdzie zwiedzimy przepiękny pałac Tyszkiewiczów, w którym mieści się Muzeum Bursztynu. Pospacerujemy po ogrodzie botanicznym otaczającym pałac. Następnie przejazd do uroczego nadbałtyckiego miasta Kłajpedy. Przejdziemy się po zabytkowej starówce podziwiając oryginalną architekturę miasta.
13 dzień
MIERZEJA KUROŃSKA
Przejazd na Mierzeję Kurońską, która jest parkiem narodowym, znanym m. innymi z wielkich ruchomych wydm. Przejazd na nocleg do Kowna.
14 dzień
KOWNO - WARSZAWA
Rano spacer po zabytkowej części Kowna. Ostatnie chwile na zakup pamiątek i lokalnych przysmaków. Następnie powrót do Warszawy, pożegnanie z pilotem i grupą i zakończenie wyjazdu.
Transport
Trasę pokonujemy w całości komfortowym minibusem, a pilot wyprawy jest kierowcą. Na trasie mamy również przeprawy promowe.
Zakwaterowanie
W czasie wyjazdu zatrzymujemy się w hotelach w pokojach 2-osobowych z łazienką.
Wyżywienie
Wyżywienie nie jest objęte ceną. Każdy przeznaczy na nie taką kwotę, jaką potrzebuje.
Co zabrać?
Jedna para wygodnych pełnych butówtrekkingowych (ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i kurtka przeciwdeszczowa.
Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub miękkiej walizki) i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w busie; nosimy ją tylko z busa do domku kempingowego. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
Apteczka
Poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). Więcej informacji w naszym poradniku uczestnika >>>
Dokumenty
Wystarczy zabrać dowód osobisty. Oczywiście można również posługiwać się paszportem.
Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
Pieniądze
Wszędzie płacimy w lokalnej walucie, czyli EURO.
Finlandia
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Finlandii do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.
Estonia
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Estońskiej jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy upewnić się, czy posiadany dokument jest we właściwym stanie technicznym i pozwala na potwierdzenie tożsamości.
Litwa
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Litwy do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest ważny oraz w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.
Łotwa
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Łotwy do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się jednak upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości jego właściciela. Paszport lub dowód powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.