Jeśli zdecydujesz się na wyprawę do Indii, czeka Cię wędrówka po górach Nepalu z widokiem na ośnieżone himalajskie szczyty, podziwianie klejnotów architektury oraz relaks na rajskich plażach. Zobaczysz różowy Jaipur, kolorowe sari w Waranasi, zaklętą w kamień historię miłosną z Taj Mahal i rzeźbioną Kamasutrę w Khajuraho. Na koniec wybrzeże Goa: rozkoszne smaki owoców morza, harmonizujące masaże ajurwedyjskie i lekcje jogi.
Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot. Przelot do Delhi, nocleg. (Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)
2 dzień
DELHI - ZWIEDZANIE MIASTA
Zwiedzanie Delhi: Czerwony Fort, Jama Masjid (meczet piątkowy), świątynia dżinijska, Raj Ghat (miejsce kremacji Gandhi’ego), BramaIndii, Birla Mandir (świątynia Kriszny).
3 dzień
JAIPUR I FORT AMBER
Wcześnie rano przejazd do Jaipuru. Tam zwiedzimy malowniczo położony fort Amber. Po drodze do fortu przystanek przy pałacu na wodzie. A zachód słońca będziemy podziwiać w Monkey Temple. Nocleg.
4 dzień
JAIPUR - ZWIEDZANIE MIASTA
Dalsze zwidzanie Jaipuru: Pałac Maharadży (zbrojownia, sale z strojami, rękodzielnictwo ludowe), Obserwatorium Astronomiczne JantarMantar z kolekcją wielkich zegarów słonecznych, Hawa Mahal (Pałac Wiatrów) symbol miasta z fasadą w kształcie plastra miodu. Nocleg.
5 dzień
AGRA - CZERWONY FORT I TAJ MAHAL
Przejazd do Agry. Zwiedzając miasto nie nie ominiemy jego największych atrakcji: Czerwonego Fortu i legendarnego mauzoleum Taj Mahal – uważanego za jeden z 7 cudów świata. Tam zostaniemy aż do zachodu słońca. Nocleg.
6 dzień
SIKANDRA I ORCHHA - ATMOSFERA DAWNYCH INDII
Przejazd do Sikandry, gdzie zobaczymy grobowiec najwybitniejszego władcy mogolskiego - Akbara. Popołudniu przejazd pociągiem do Jhansi, a stamtąd do spokojnego miasteczka Orchha, które zachowało atmosferę XVI-wiecznych Indii. Tu odpoczniemy z dala od zgiełku miast. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu. Ostatnią atrakcją wieczoru będzie pokaz światło i dźwięk w pobliskim forcie.
7 dzień
ORCHHA - ZWIEDZANIE
Zwiedzanie Orchhy, cichej spokojnej wioski z dala od utartych szlaków turystycznych, w której można odpocząć od zgiełku wielkich miast. Wybierzemy się do opuszczonych pałaców - Raj Mahal i Jehangir Mahal, malowniczo poożonych nad rzeką i schowanych za potężnymi murami. Po południu zobaczymy świątynię Chatarbhuj ze strzelistymi wieżami i świątynię Ram Raja. Wieczorem udamy się na obrzeża Orchhy, aby podziwiać chhatri (symboliczne grobowce). Nocleg.
8 dzień
KHAJURAHO - SŁYNNE ŚWIĄTYNIE Z RZEŹBAMI Z KAMASUTRY
Rano przejazd samochodami do Khajuraho. Zwiedzanie okolicznych świątyń - zobaczymy zachodnią grupę świątyń, które są pokryte znanymi rzeźbami przedstawiającymi motywy z Kamasutry. Wycieczka rowerowa do starej części Khajuraho, gdzie dominują świątynie dżinijskie. Wizyta w lokalnej szkole. Nocleg.
9 dzień
KHAJURAHO - REZERWAT NAD RZEKĄ KENN
Rano przejazd do rezerwatu nad rzeką Kenn, gdzie będzeimy mogli obserwować dzikie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dotrzemy do koryta rzeki Kann, której koryto leży w skałach wulkanicznych. Powrót do hotelu, skad czeka nas przejazd jeepami do Satny i dalej nocnym pociągiem do Varanasi.
10 dzień
VARANASI - MISTYCZNA PUDŻA NAD GANGESEM
Zwiedzanie najświętszego miasta hinduizmu. Spacer po wąskich uliczkach Starego Miasta. Przepłyniemy Gangesem wzdłuż ghatów (kamiennych schodów prowadzących ku rzece). Podglądając codzienne życie mieszkańców, zobaczymy Manikarnika Ghat – miejsce kremacji hindusów. Wieczorem weźmiemy udział w mistycznym nabożeństwie odprawianym nad brzegiem Gangesu.
11 dzień
BUDDYJSKI SARNATH - PARK JELENI
Przejazd i zwiedzanie Sarnath - Park Jeleni, w którym Budda po osiągnięciu stanu oświecenia wygłosił swoje pierwsze kazanie na temat "Wprawienia w Ruch Koła Dharmy", zwane Dharmaczakraprawartana. Powrót do Varanasi. Wieczorem nocny przejazd pociągiem do Gorakhpur.
12 dzień
NEPAL - PRZYJAZD DO POKHARY
Przejazd jeepem z Gorakhpur do granicy z Nepalem. Po przekroczeniu granicy i lunchu, dalszy przejazd do Pokhary, zakwaterowanie, nocleg.
13 dzień
POKHARA - JEZIORO PHEWA I STUPA POKOJU
Odpoczynek w Pokharze, mieście położonym nad jeziorem u stóp masywu Annapurny. Dla chętnych lot z instruktorem na paralotni z widokiem na majestatyczne, ośnieżone Himalaje. Po południu rejs łodzią wiosłową po Jeziorze Phewa z widokiem na święta górę Nepalczyków: Machhapuchhre i spacer do punktu widokowego przy Word Peace Pagoda (Stupa Pokoju), skąd rozpościera się widok na Himalaje i taflę jeziora w dole. Wizyta w klasztorze buddyjskim. Powrót do hotelu, nocleg.
14 dzień
TREKKING NA PUNKT WIDOKOWY SARANGKOT
Wcześnie rano wyjazd na Sarangkot, podziwianie wschodu słońca na tle Himalajów. Z tego miejsca widać dwa ośmiotysięczniki, a przy dobrej widoczności nawet trzy. Mamy dwie możliwości powrotu: zejście w dół do Pokhary i czas wolny lub łatwy trekking z Sarangkot przez Deurali do Naudanda (przejście po łagodnym grzebiecie przez tradycyjne wioski nepalskie z widokiem na Himalaje). Nocleg.
15 dzień
PARK NARODOWY CHITWAN
Przejazd z Pokhary do Parku Narodowego Chitwan. Po przyjeździe na miejsce zakwaterowanie w bungalowach. Po południu wizyta w lokalnej wiosce oraz spacer nad rzeką na punkt widokowy. Nocleg.
16 dzień
DŻUNGLA - SPŁYW PO RZECE RAPTI
Liczne atrakcje w Parku Chitwan: spływ canoe o świcie po rzece Rapti, obserwowanie ptaków, spacer po dżungli, obserwacja krokodyli, nosorożców i słoni. Nocleg.
17 dzień
DŻUNGLA - JEEP SAFARI
Kolejny dzień atrakcji i wypoczynku w Parku Narodowym Chitwan. Tym razem weźmiemy udział w safari jeepami po parku i dżungli, aby kolejny raz podziwiać dzikie zwierzęta zamieszkujące ten teren. Nocleg.
18 dzień
KATHMANDU - PLAC DURBAR
Przejazd do Kathmandu, zakwaterowanie w kolorowej, turystycznej dzielnicy Thamel. Po południu spacer na Durbar Square, jeden z trzech placów królewskich w Dolinie Kathmandu z świątyniami w kształcie pagód. Nocleg.
19 dzień
KATHMANDU - STUPY I KRÓLEWSKIE MIASTO PATAN
Zwiedzanie Kathmandu: Swayambhunath (Świątynia Małp, wielka stupa buddyjska, symbol miasta), Bodhnath (największa stupa buddyjska w Nepalu, ozdobiona flagami modlitewnymi, otoczona przez osiedle uchodźców tybetańskich), Pasupatinath (największa i najważniejsza świątynia hinduistyczna w Nepalu, nazywana małym Varanasi), Patan (drugie co do wielkości miasto królewskie z wielkim Placem Królewskim w centrum). Nocleg na Thamelu.
20 dzień
BHAKTAPUR, MOŻLIWOŚĆ LOTU NAD HIMALAJAMI
Dla chętnych o świcie przelot samolotem nad Himalajami z widokiem na Mount Everest. Po śniadaniu przejazd do Bhaktapur, trzeciego miasta królewskiego w Dolinie Kathmandu. Zwiedzimy główny Plac Królewski tego miasta z wieloma jego świątyniami o wielokondygnacyjnych dachach. Powrót do centrum Kathmandu, czas wolny na ostatnie zakupy. Nocleg na Thamelu.
21 dzień
PRZELOT DO BOMBAJU
Rano możliwość zrobienia ostatnich zakupów na Thamelu. Następnie udamy się na lotnisko, skąd przelecimy do Bombaju. Zakwaterowanie w hotelu. Dla chętnych seans kina Bollywood lub zakupy na pobliskich bazarach.
22 dzień
BOMBAJ - ZWIEDZANIE MIASTA
Zwiedzanie miasta: wiktoriańskie budynki, Gate of India (Brama Indii) - symbol Indii, Dworzec kolejowy Victoria – perła architektoniczna Bombaju, nadmorska promenada Marine. Przejazd promem na wyspę Elephanta do wykutej w skale jaskini poświęconej Sziwie. Świątynia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocny pociąg na Goa.
23 dzień
PRZYJAZD NA GOA
Przyjazd na Goa, Zakwaterowanie w hotelu (chatki).
24 dzień
GOA - RAJSKA PLAŻA, delfiny
Wypoczynek na plaży. Dla chętnych wycieczka łodzią motorową na obserwację delfinów.
25 dzień
GOA - RAJSKA PLAŻA
Przejazd rikszami na plażę (tu od grudnia do marca żółwie składają jaja). Kąpiel w morzu i degustacja ostryg (w sezonie luty-marzec) lub innych ryb i owoców morza. Możliwość samodzielnego zwiedzania okolicznych plaż i miasteczek na skuterku lub motorze (wymagane międzynarodowe prawo jazdy).
26 dzień
STARE GOA
Całodniowa wycieczka do Starego Goa, zwiedzanie dawnej stolicy, monumentalnych kościołów: klasztor św. Moniki, ruiny kościoła św. Augustyna i replikę Bazyliki św. Piotra w Rzymie, czyli kościół św. Kajetana. Dodatkowo można odwiedzić największy pchli targ w Indiach, który znajduje się w Adjunie na północy Goa. Opcjonalnie wycieczka na największy wodospad w Indiach.
27 dzień
GOA - RAJSKA PLAŻA
Odpoczynek na plaży. Dla chętnych masaże ajurwedyjskie lub lekcje jogi.
28 dzień
PRZELOT DO DELHI
Wylot do Delhi. Zwiedzimy nowoczesną część miasta: okolic Parlamentu i Pałacu Prezydenckiego oraz Bramę Indii.
29 dzień
POWRÓT DO POLSKI
Wylot do Polski. Po przylocie na lotnisko w Warszawie pożegnanie z pilotem i z grupą. Zakończenie wyprawy.
Sprawdzone przez nas hotele - pokoje 2-os. z łazienkami.
Wyżywienie
Wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy. Informacje o cenach: INDIE>>NEPAL>>
Transport
W programie mamy trzy przejazdy nocne, podczas których korzystamy z wagonów w sypialnych pociągach: Satna (lub Khajuraho) - Varanasi ok. 11h, Varanasi - Gorakhpur ok. 7h i Bombaj - Goa ok. 12h.
Pozostałe przejazdy realizujemy pociągami lub autobusami. W miastach jeździmy taksówkami i rykszami.
Dwa przeloty wewnętrzne samolotami: na trasie Katmandu - Bombaj i Goa - Delhi
Przydatne wyposażenie
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub sportowe, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Polecamy zabranie dużego plecaka (ewentualnie torby podróżnej) i małego plecaka. W małym plecaku nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
Informacje zdrowotne
Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). Więcej informacji w naszym poradniku uczestnika >>>
Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Więcej informacji o szczepieniach znajdziesz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Informacje zdrowotne
Apteczka. Poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
Nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).
Dokumenty
Obywatele Polski muszą posiadać wizę wjazdową do Indii (szczegóły w zakładce WIZY).
Przy wjeździe do Nepalu wymagana jest wiza. Koszt to 40 USD.
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Pieniądze
Bankomaty są w dużych miastach, ale lepiej zaopatrzyć się w gotówkę. Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi.
Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.
Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnej saszetce - pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych banknotach.
Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.
Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.
Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj, że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie byłoby gdyby jedna karta była wypukła.
Internet
Powszechnie dostępny w hotelach, kawiarniach i kafejkach.
Napięcie
Napięcie elektryczne 230 V/ 50 Hz. Nie ma potrzeby kupowania przejściówek.
Indie
Obywatele Polski muszą posiadać wizę wjazdową do Indii.
E-wiza
[UWAGA! ZMIANY 20.08.2019!] Osoby udające się do Indii na okres nie dłuższy niż 30 dni mogą ubiegać się o e-wizę (koszt wizy turystycznej od 10 do 25 USD, w zależności od terminu podróży).
E-wiza jest ważna 30 dni od daty wjazdu do Indii i umożliwia przekroczenie granicy w 25 największych lotniskach Indii (pełna lista lotnisk tu>>). O wizę online można się ubiegać nie wcześniej niż 120 dni przed planowaną data podróży, ale nie później niż 4.
Aby uzyskać e-wizę należy:
wypełnić formularz aplikacyjny na oficjalnej stronie Indian Visa Online (https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html). Oprócz danych osobowych należy przygotować skan paszportu w formacie PDF (rozmiar 10-300KB) oraz kwadratowe zdjęcie en face w formacie JPG (rozmiar 10KB-1MB). Skan musi być wyraźny i czytelny.
dokonać opłaty przy użyciu karty debetowej lub kredytowej (VISA lub MasterCard)
po przyznaniu wizy zostanie ona przesłana mailem, lub będzie można ją pobrać ze strony indianvisaonline.gov.in Dokument należy wydrukować i pokazać na lotnisku przed wylotem przy check-in; oraz w odpowiednim okienku po przylocie.
Osoby, które zdecydują się skorzystać z naszego pośrednictwa wizowego otrzymają odpowiednie instrukcje i zostaną poproszone o dostarczenie nam na 4-5 tygodni przed wylotem wniosku wizowego (wypełnionego online i wydrukowanego) ze zdjęciem biometrycznym oraz paszportu.
Koszt pośrednictwa to 100 PLN/os.
Łączny koszt opłat wizowych wynosi w takim przypadku 358,50 PLN (258,50 PLN koszt wizy + 100 PLN pośrednictwo).
Informacje dla osób, które ubiegają się o wizę samodzielnie:
Od dnia 1 lutego 2015 r. osoby ubiegające się osobiście o wizę indyjską są zobowiązane udostępnić swoje dane biometryczne (odciski palców i zdjęcie twarzy). W tym celu należy stawić się osobiście w celu złożenia wniosku wizowego u wyznaczonego operatora świadczącego usługę – BLS International. BLS India Visa Center Ul.Rejtana 15 lokal 13 piętro 7 02-516 Warszawa Składanie wniosków: od 09:00 do 13:00 tel. 22 542 41 90 w godzinach 10.00-13.00 i 15.00-17.00
Dokumenty:
- Prawidłowo wypełniony i podpisany (w dwóch miejscach!) formularz wizowy (1 kopia). Ambasada Indii w Warszawie realizuje internetowy system składania wniosków wizowych. W związku z tym wszystkie osoby, ubiegające się o wizę prosimy o wypełnienie internetowego wniosku wizowego dostępnego na: http://indianvisaonline.gov.in. Przed wypełnieniem wniosku prosimy zapoznać się ze wzorem aplikacji http://www.blsindiavisa-poland.com/content.php?pid=Mw Jedno kolorowe zdjęcie paszportowe BIOMETRYCZNE (3,5 x 4,5 cm), wklejone do formularza wniosku wizowego. Ambasada odrzuca wnioski z nieprawidłowo wypełnionym formularzem.
- Paszport - musi być ważny przez pół roku od momentu składania wniosku przynajmniej dwiema pustymi stronami na wizę.
- Obowiązkowo trzeba dołączyć do każdego wniosku kopie biletu lotniczego lub rezerwację lotniczą.
- Jeśli osoby ubiegające się o wizę Indyjską posiadają drugi paszport innej narodowości prosimy o skan dokumentu dołączony do wniosku.
- Koszt wizy turystycznej ze wszystkimi opłatami wynosi w sumie 258,50 PLN - płatne przy składaniu wniosku.
Proces przyznania wizy trwa obecnie minimum 10 dni roboczych. Termin ten został odgórnie ustalony przez Ambasadę Republiki Indii i nie istnieje jakakolwiek możliwość przyśpieszenia procedur.
Osoby, pracujące jako dziennikarze lub w zawodzie związanym z mediami lub reklamą, muszą aplikować o wizę dziennikarską (journalist) (nawet jeśli wybierają się turystycznie). Koszt takiej Wizy to w sumie 441zł. Osoby, których praca dotyczy usług rządowych (Government services) muszą dołączyć do wniosku pismo w języku angielskim na papierze firmowym z podpisanymi przełożonych, że jadą w celu turystycznym a nie biznesowym i nie będą w Indiach wykonywać żadnej pracy. Osoby, które pracują w instytucjach mundurowych, np. żołnierze, policjanci, straż miejska i zostanie to wypełnione na wniosku, muszą dołączyć wypełnione pismo, które go wzór znajdą Państwo na tej stronie: http://www.blsindiavisa-poland.com/content.php?pid=Mg
Prosimy o dokładne sprawdzanie wniosku przed złożeniem w firmie BLS, ponieważ jeśli na wniosku będzie jakikolwiek błąd, ambasada anuluje proces wizowy, co będzie powodowało złożeniem od nowa wniosku oraz opłatą. Wnioskodawcy ponoszą całkowitą odpowiedzialność za składane wnioski. Wszelkie nieprawdziwe udokumentowanie lub nieprawidłowa interpretacja faktów i informacji wynikających ze złożonych wniosków będzie miała bezpośredni wpływ na decyzję dotyczącą wydania wizy przez Ambasadę Indii w Warszawie. Osoba przyjmująca wniosek nie jest odpowiedzialna za błędy, które zostały zrobione, kasjerka sprawdza dane tylko i wyłącznie z własnej woli, dlatego też nie ponosi ona odpowiedzialności za odrzucenie wniosku przez Ambasadę.
Pytania i odpowiedzi (warto przeczytać!): http://www.blsindiavisa-poland.com/content.php?pid=Ng
Nepal
Wizę można uzyskać w ambasadach, w wybranych punktach granicznych oraz na lotnisku w Katmandu (visa on arrival).
Zakup wizy na lotnisku to koszt 30 USD dla wizy 15-dniowej, 50 USD dla wizy 30-dniowej, 125 USD dla wizy 90-dniowej.
Dokumenty wymagane przy aplikowaniu o wizę turystyczną: paszport, aplikacja wizowa.
Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wyjazdu.
Paszport musi mieć wolne strony na wizę i stemple graniczne.