Odkryj kraj kontrastów, obok którego nie przejdziesz obojętnie - wybierz swoją wyprawę do INDII »
Blisko natury

Ekwador i Galapagos – podróż na koniec świata

11 lipca 2024
Kiedy zaczynamy podróżować, zazwyczaj powoli rozsmakowujemy się w tej pasji. Nasze pierwsze wyprawy to zwykle Europa. Później przyciąga nas Azja, Afryka, pewnego dnia do serca wkrada się marzenie o Stanach Zjednoczonych. Jeśli pokochamy wędrówki i poznawanie nowych kultur, chcemy wyjeżdżać wciąż dalej i dalej. A gdyby tak wybrać się na Galapagos? Odległe od naszego kraju o prawie 18500 km wyspy to wymarzony kierunek dla wszystkich, którzy szukają ekstremalnych przeżyć.

Co warto wiedzieć o Galapagos i Ekwadorze?

Wyjazd do Ekwadoru połączony z wizytą na Galapagos to wyprawa „na koniec świata”. Gdzie leży i czym się charakteryzuje ten egzotyczny dla nas kraj?

Republika Ekwadoru, którego nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik, to małe państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Sąsiaduje z Kolumbią i Peru, a Wyspy Galapagos są jego częścią. Stolicą Ekwadoru jest miasto Quito, a urzędowy język to hiszpański. Mieszkańcy posługują się także takimi językami jak chibcha czy keczua.

Geografia i klimat

Decydując się na wyjazd na Wyspy Galapagos, możemy być zaskoczeni ich odległością od Ekwadoru. Choć politycznie archipelag do niego przynależy, w praktyce od wybrzeży kraju dzieli je dystans 1000 km. W efekcie w Ekwadorze kontynentalnym możemy spodziewać się całkowicie odmiennych warunków naturalnych od tych, jakie panują na wyspach. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane, w Ekwadorze znajdziemy zarówno niziny, jak i wysokie góry (Andy). Galapagos to głównie tereny górzyste, ponieważ archipelag tworzą wierzchołki podwodnych wulkanów.

Kontynentalna część Ekwadoru charakteryzuje się klimatem równikowym – pogoda jest w dużym stopniu uzależniona od wysokości. Nad Oceanem Spokojnym przez cały rok jest ciepło i wilgotno, w górach temperatury są nieco niższe, występują także pory deszczowa i sucha. Na Galapagos z kolei doświadczymy klimatu tropikalnego suchego.

Fauna i flora

Podróż do Ekwadoru to niepowtarzalna okazja ujrzenia występujących w dorzeczu Amazonki wilgotnych lasów równikowych, a także zaobserwowanie będącego symbolem kraju kondora wielkiego. Archipelag wulkanicznych wysp jest domem ogromnej liczby endemicznych gatunków fauny. Charakterystyczne zwierzęta wysp Galapagos to m.in. legwany: galapagoski i morski, uszanka galapagoska, głuptak, zięba Darwina czy kormoran nielotny. Należy pamiętać, że Galapagos nie bez kozery są też nazywane Wyspami Żółwimi – żyją tam m.in. olbrzymie żółwie słoniowe, należące do czołówki największych lądowych gadów na świecie.

Ekwador – stolica pełna kościołów i czynnych wulkanów

Powiedzieć, że wyjazd do Ekwadoru jest niezwykłą przygodą, to jakby nic nie powiedzieć. Ten niewielki kraj na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej sprawia wrażenie niemal innego świata. Wszystko jest nowe i egzotyczne dla Europejczyków, od zapachu powietrza, przez specyficzną kuchnię, skończywszy na fakcie, iż dzień i noc przez cały rok trwają tam po 12 godzin.

Do najważniejszych miejsc, które bez wątpienia warto odwiedzić w czasie podróży do Ekwadoru, jest stolica państwa – Quito. Miasto leży w Andach na wysokości ponad 2700 m n.p.m., co czyni je drugą najwyżej zlokalizowaną stolicą na świecie. Malownicza starówka wraz z zabytkową zabudową w 1978 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Quito znajdziemy oczywiście dużo świeckich budynków wartych obejrzenia, jednak największą uwagę przyciąga przede wszystkim architektura sakralna. W mieście wybudowano przeszło 80 kościołów! Do najciekawszych należą:

  • Kościół św. Franciszka, którego budowę rozpoczęto tuż po założeniu Quito, w pierwszej połowie XVI wieku;
  • Basílica del Voto Nacional – największa neogotycka bazylika w obydwu Amerykach;
  • Barokowy Kościół Jezuitów, ozdobiony wewnątrz ogromną ilością prawdziwego złota.

W pobliżu Quito można także odwiedzić muzeum etnograficzne Ekwadoru oraz postawić stopę na Mitad Del Mundo – fragmencie ziemi uważanym za symboliczny „środek świata”.

Zwiedzając Ekwador, szkoda byłoby nie sfotografować jednego z najwyższych czynnych wulkanów na Ziemi: Cotopaxi. Ma on niezwykły kształt niemal idealnego stożka, a powyżej wysokości 4750 m n.p.m. zawsze leży tam śnieg. U jego stóp malowniczo zlokalizowane jest barwne turystyczne miasteczko Baños. Można tam skorzystać z kąpieli w gorących źródłach, podziwiać spektakularne wodospady lub spróbować ekstremalnej rozrywki, czyli bujania się na huśtawce zawieszonej nad przepaścią.

Ekwador to także atrakcja dla miłośników pradawnych cywilizacji i ich historii. Ingapirca to największe odkryte w tym południowoamerykańskim kraju ruiny Inków. Na każdym odwiedzającym piorunujące wrażenie robi Świątynia Słońca, która została zbudowana przez mieszkańców tych rejonów z odpowiednio wygładzonych kamieni, bez zaprawy. Znajdziemy tam też m.in. obserwatorium słoneczne, kalendarz księżycowy czy rytualne łaźnie.

Jeszcze dalej, czyli podróż na Wyspy Galapagos

Decydując się na wyprawę do niezwykłego kraju, jakim jest Ekwador, nie sposób nie odwiedzić przy okazji archipelagu Galapagos. To jeden z najbardziej aktywnych tektonicznie i sejsmicznie obszarów świata, część wysp wciąż jeszcze się tworzy i ulega modyfikacji. Badania wskazują również na fakt, że cały archipelag… przemieszcza się na południowy wschód o kilka centymetrów na rok. Na najpiękniejszych wyspach (m.in. Isabela czy Santa Cruz) zachwycą nas widowiskowe kaniony, krystalicznie czysta woda, naturalne baseny wprost stworzone do nurkowania oraz księżycowy krajobraz w okolicy wulkanu Sierra Negra. Wyprawa na Galapagos to też nie lada gratka dla fascynatów zoologii. Przy odrobinie szczęścia, w tej oddalonej o tysiące kilometrów od Europy krainie, zobaczymy z bliska wygrzewające się na piasku iguany, stojące na jednej nodze flamingi czy zamieszkujące podwodne jaskinie rekiny.

Zwiedzając „drugi koniec świata”, warto oczywiście skosztować lokalnej kuchni. Odłóżmy jednak między bajki opowieści o podawanych w tym rejonie świata pieczonych świnkach morskich. Potrawy popularne na Galapagos bazują przede wszystkim na świeżych owocach morza: rybach, krewetkach, homarach i mięczakach. Zachęcamy, by w czasie podróży na wyspy Galapagos spróbować tradycyjnego ryżu Marinero, zupy rybnej z cebulą (Encebollado) oraz surowych owoców morza marynowanych w soku z cytrusów, czyli Ceviche.

Wyprawa na Galapagos i do Ekwadoru – garść praktycznych informacji

Wyjazd do Ekwadoru, połączony z wizytą na Galapagos, to duże przedsięwzięcie, do którego warto starannie się przygotować. Najlepiej zacząć od wyboru dobrego biura podróży i zapoznania się z opiniami klientów. Na tak daleką wyprawę dobrze jest udać się z doświadczonymi pilotami; trzeba też mieć pewność, że firma ma wszelkie certyfikaty i uprawnienia, które zagwarantują nam bezpieczeństwo i wysoką jakość usług.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Obywatele polscy do wjazdu (zarówno do Ekwadoru, jak i na Galapagos) nie potrzebują wizy. Niezbędny jest natomiast paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty przybycia.
  • Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne, przed wyprawą warto jednak rozważyć przyjęcie szczepionki na żółtą febrę, malarię, cholerę i wirus Zika.
  • W większych miastach Ekwadoru bez trudu skorzystamy z bankomatu i zapłacimy kartą w sklepie czy na stacji benzynowej. Na wyspach bywa z tym jednak różnie, dobrze więc wyposażyć się w gotówkę. Na Galapagos, podobnie jak w Ekwadorze, obowiązującą walutą jest dolar amerykański.

W razie pytań i wątpliwości dotyczących planowania wycieczki służymy radą – zapraszamy do kontaktu!
___

Dołącz do naszych wyprawy:

EKWADOR Z GALAPAGOS

EKWADOR: GALAPAGOS, RÓWNIK I WULKANY