Dokąd jechać w CZERWCU? Sprawdź nasz TERMINARZ »
Krajobraz i przestrzeń

Kolumbia — znacznie więcej niż kawa

2 kwietnia 2024
Z czym kojarzy Ci się Kolumbia? Czy poza kawą, pierwsze co przychodzi Ci do głowy to kartele narkotykowe? Kokaina? Pablo Escobar? Niestety, nie jesteś wyjątkiem. Niezbyt zachęcający obraz tego hiszpańskojęzycznego kraju odmalowuje popkultura, robiąc Kolumbii prawdziwie „czarny PR”. Tymczasem jest to tylko ułamek prawdy, na szczęście coraz mniej aktualny. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej o malowniczej krainie kawy i złota, a także rodzinnych stronach piosenkarki Shakiry i pisarza Gabriela Garcii Marqueza. Może skusisz się na wycieczkę…

 

Geografia i przyroda Kolumbii 

Planując wyjazd do Kolumbii, warto wiedzieć nieco o jej położeniu, klimacie i zjawiskach naturalnych, które można tu zaobserwować. Tym bardziej że różnią się one dość znacząco od tych znanych nam ze środkowej Europy. 

Republika Kolumbii — bo tak brzmi oficjalna nazwa — to średniej wielkości kraj, leżący w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, u wybrzeży Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. Jego stolicą jest słynąca z zabytków Bogota. To tu, w kraju kawy, kończy się ogromne pasmo Andów, ciągnące się aż od południa kontynentu, na terenie Kolumbii dzielące się na Kordylierę Zachodnią, Środkową i Wschodnią. Na wschód od Andów rozciągają się natomiast rozległe niziny. Można więc powiedzieć, że teren jest tu mocno zróżnicowany.  

Szykując się w podróż do Kolumbii, trzeba uwzględnić panującą tam w danym momencie pogodę, mocno różniącą się od polskiej. Wzdłuż wybrzeży i na równinach panuje klimat tropikalny, w górach jest nieco chłodniej. Ogólnie można więc powiedzieć, że przez większą część roku jest ciepło i wilgotno, zaś dość obfite opady występują w cyklach. Najlepszym czasem na wycieczkę do Kolumbii wydaje się być okres między grudniem a marcem. Kiedy Polsce panuje zwykle nieprzyjemny chłód, w okolicach Bogoty, a także w północnej części kraju, doświadczymy miłego ciepła (około 20 stopni), opady deszczu zaś są w tym czasie mniej intensywne. Jeśli jesteś osobą wyjątkowo ciepłolubną i niestraszne Ci upały, wyjazd do Kolumbii zaplanuj na maj.  

Jeżeli chodzi o przyrodę Kolumbii — jest ona ogromnie zróżnicowana, przede wszystkim ze względu na niejednolite ukształtowanie terenu. W zależności od rejonu napotkać tu można zarówno wiecznie zielone lasy tropikalne, jak i roślinność typową dla sawanny. W wyższych partiach gór dominują wysokie trawy, krzewy, a także bambusy. Do najważniejszych przedstawicieli kolumbijskiej fauny zaliczyć można: 

  • jaguary; 
  • tapiry; 
  • leniwce; 
  • pancerniki; 
  • małpy; 
  • rozmaite gatunki nietoperzy; 
  • ogromną różnorodność ptaków; 
  • węże, żółwie i kajmany. 

Warto wspomnieć, że na terenie Kolumbii, przede wszystkim w parkach narodowych, występują liczne gatunki endemiczne. 

Najważniejsze miasta Kolumbii 

W podróż do Kolumbii warto wybrać się nie tylko z powodu przyrody, ale też dla malowniczych miast, pełnych zabytków i niepowtarzalnego klimatu. Chyba każda wycieczka do Kolumbii rozpoczyna się w jej stolicy… 

Bogota 

Położone na wysokości aż 2640 m n.p.m., u stóp „świętej góry” Monserrate miasto, stanowi stolicę Kolumbii już od roku 1863. Sercem tej pięknej, wartej zwiedzenia miejscowości, jest Plaza de Bolívar — główny plac stolicy, uznany oficjalnie za pomnik narodowy. Znajdziemy przy nim m.in. takie budynki jak Pałac Sprawiedliwości czy Główna Katedra w Bogocie. W stolicy warto odwiedzić także imponujące Muzeum Złota oraz urokliwą starą dzielnicę pełną kolorowych murali — La Candelaria. Bogota to chyba cała kultura kolumbijska w pigułce. Kto zaś pokusi się o wejście lub wjazd kolejką na wzgórze Monserrate, ujrzy panoramę miasta, która dosłownie zapiera dech w piersiach.  

Medellín 

Ten duży węzeł komunikacyjny posiada jedyne jak dotąd metro w Kolumbii. Choć za sprawą seriali takich jak „Narcos”, miasto kojarzy się przede wszystkim z kartelem narkotykowym, jest to krzywdzący stereotyp. Spacerując po Medellin, napotkamy na wszechobecną sztukę uliczną — głównie murale. Warto obejrzeć przede wszystkim te w dzielnicy Comuna 13, niegdyś opanowanej przez narkotykowe gangi, dziś będącej artystycznym zagłębiem. Działają tu także liczne biblioteki, muzea i uniwersytety. To stąd pochodził jeden z najpopularniejszych kolumbijskich artystów — Fernando Botero, którego rzeźby można podziwiać w centrum. Medellin słynie jeszcze z czegoś. Ze względu na panującą w tym rejonie przez większość czasu stabilną wiosenną pogodę, bywa często nazywane „miastem wiecznej wiosny”. W związku z tym jest to idealne miejsce na spacery, podczas których możemy czuć się całkowicie bezpiecznie. Miejscowość, dawniej uchodząca za niebezpieczną, obecnie cieszy się sławą przyjaznej i innowacyjnej.  

Guatape 

Będąc w Medellin, zdecydowanie warto też odwiedzić położone w pobliżu miasteczko Guatape, przez wielu uważane za jedno z najbardziej urzekających zakątków Kolumbii. Czarowne kręte uliczki, przy których przycupnęły kolorowe domki to tylko część atrakcji. Niesamowite wrażenie robi znajdująca się tu monolityczna, 220-metrowa skała La Piedra del Peñól, licząca sobie przeszło 60 milionów lat! Jeśli zechcemy wspiąć się po kilkuset stopniach na mieszczący się na niej taras widokowy, naszym oczom ukaże się niezapomniany widok na całą okolicę, m.in. malownicze sztuczne jezioro Embalse El Peñol-Guatapé. 

Cartagena de Indias 

Omawiając miasta w Kolumbii, nie sposób nie powiedzieć o Cartagenie. Będąca ważnym portem i ośrodkiem akademickim, XVI-wieczna miejscowość leży w północnej części kraju, nad Morzem Karaibskim. Każda dobrze zaplanowana podróż do Kolumbii powinna mieć w swoim programie wizytę w Cartagenie — pełnej zabytków, malowniczych uliczek, sklepów z rękodziełem i klimatycznych knajpek. Szczególnie warta uwagi jest tu stara, żyjąca własnym życiem dzielnica Getsemani. Fascynatów historii zapewne zaciekawi fakt, że w tej właśnie części Cartageny znajduje się muzeum poświęcone m.in. inkwizycji, która prężnie działała na tym terenie, paląc na stosach kolumbijskie czarownice.  

San Gil 

Nazywane przez Kolumbijczyków „Krainą Przygody” San Gil z całą pewnością zasługuje na ten przydomek. To chyba najważniejszy w tym rejonie świata ośrodek sportów ekstremalnych. Każdy, kto lubi adrenalinę, znajdzie tu coś dla siebie. Do wyboru mamy m.in. loty paralotnią, skoki na bungee, kanioning, wspinaczkę skałkową, zip line i inne (w zasadzie wszystko, czego tylko niespokojna dusza może zapragnąć).  

Czy kawa z Kolumbii jest najlepsza na świecie? 

Nie trzeba być wielkim znawcą pobudzającego napoju, by wiedzieć, że kolumbijska kawa jest uważana za jedną z najlepszych, obok tej pochodzącej z Gwatemali, Kostaryki czy Brazylii. Kolumbia specjalizuje się w uprawie odmiany Arabica, której odpowiadają warunki klimatyczne panujące przede wszystkim w rejonie Andów. Ponadto kawa jest tu przeważnie zbierana i selekcjonowana ręcznie, precyzyjnie obrabiana, suszona na słońcu. Pozyskiwane w ten sposób ziarna są pierwszorzędnej jakości, zaś Kolumbia pozostaje trzecim co do wielkości eksporterem kawy na świat. Co ciekawe, kolumbijscy producenci to w większości nie duże koncerny, a tradycyjne, rodzinne przedsiębiorstwa, prowadzone przez kolejne pokolenia 

O co całe zamieszanie i czym właściwie charakteryzuje się ta słynna kawa? Kolumbia może pochwalić się ziarnami, z których uzyskamy napój o niezwykle głębokim aromacie i bogatym smaku z nutami czekolady, orzechów, karmelu i cytrusów. Kawa z Kolumbii będzie na pewno fantastycznym prezentem z podróży dla kogoś, kto nie wyobraża sobie poranka lub popołudniowej przekąski bez filiżanki dobrej jakości czarnego naparu. 

Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że większość znakomitej kolumbijskiej kawy w ziarnach przeznaczana jest na eksport. Sami Kolumbijczycy zaś, o ironio, na co dzień korzystają głównie z kawy rozpuszczalnej.  

Kolumbia — ciekawostki i zaskakujące fakty 

Skoro wspomnieliśmy już o kuriozum dotyczącym kawy, warto przytoczyć też kilka innych ciekawych faktów, które — mamy nadzieję — zachęcą Cię do odwiedzenia niesamowitego kraju, jakim jest Kolumbia. 

  1. Kolumbia ma swoją sieć dyskontów. Tyle tylko, że w krainie kawy sieć ta nosi nazwę Ara, zaś jej placówki często są mniejsze od znanych nam z Polski sklepów. Jest to jednak jedna z „córek” tej samej korporacji, która prowadzi u nas markety z nakrapianym owadem w logo. Dzięki temu podczas podróży do Kolumbii mamy szansę natrafić na produkty i promocje podobne jak w czasie codziennych zakupów na rogu własnej ulicy. 
  1. Feria de las Flores, czyli święto kwiatów. Jedną z kolumbijskich ciekawostek jest wielodniowy pokaz niesamowitych, olbrzymich kompozycji kwiatowych (silletas), w którym można uczestniczyć w Medellin, jeśli tylko uda się przyjechać do Kolumbii w sierpniu. Prócz silletas, do atrakcji festiwalu należą barwne parady, konkursy i występy artystów. 
  1. Solna katedra w Zipaquirá to kolejne niezwykłe miejsce w Kolumbii, niewątpliwie warte uwagi. Świątynia znajduje się około 200 metrów pod ziemią, w nieczynnej kopalni soli i jest chętnie odwiedzana nie tylko przez turystów. Zaglądają tu także wierni, katedra bowiem działa i odprawia msze. Uczestnictwo w nabożeństwie w tak niezwykłych okolicznościach to z pewnością niezapomniane przeżycie. 
  1. Ze względu na okołorównikowe położenie Kolumbii w zasadzie przez cały rok zarówno dzień jak i noc trwają tu w przybliżeniu po 12 godzin.  

Jeżeli kochasz równikowy klimat, ciekawi Cię kolumbijska kultura i pragniesz napić się jednej z najlepszych kaw na świecie u samego jej źródła, zaplanuj z nami już teraz swój wymarzony wyjazd do Kolumbii. Posiadamy wszelkie uprawnienia i certyfikaty, dzięki którym każda podróż z nami jest profesjonalnie przygotowana i bezpieczna. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów lub masz jakiekolwiek inne pytania, skontaktuj się z nami 

Zachęcamy do zapoznania się z opiniami klientów Kiribati i przekonaj się, że z nami warto udać się w każdą podróż!

___

Dołącz do naszej wyprawy do Kolumbii

KOLUMBIA: SZUKAJĄC EL DORADO + OPCJA ZAGINIONE MIASTO