Odkryj kraj kontrastów, obok którego nie przejdziesz obojętnie - wybierz swoją wyprawę do INDII »
Krajobraz i przestrzeń

Udany wyjazd do Wielkiej Brytanii — to proste!

20 czerwca 2024
Wielka Brytania, wielu z nas kojarząca się wciąż z wyjazdami zarobkowymi, może być też znakomitym celem wyprawy czysto rekreacyjnej. Znajdziemy tu mnóstwo turystycznych atrakcji, od imponujących zabytków, przez specyficzną przyrodę, po niesamowite historie, którymi ojczyzna Szekspira jest dosłownie przesiąknięta. Zorganizowanie wycieczki do Wielkiej Brytanii nie musi być skomplikowane. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu, aby pobyt na Wyspach przebiegł bezproblemowo.

Geografia Wielkiej Brytanii

Oficjalna nazwa kraju jest długa i rzadko używana: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Z uwagi na wyspiarskie położenie w skrócie często nazywamy je po prostu Wyspami. W skład państwa wchodzą Anglia, Walia, Szkocja oraz Irlandia Północna. Na zachodzie i północy Wielka Brytania oblewana jest przez wody Atlantyku, z zachodniej strony dodatkowo graniczy z Morzem Irlandzkim. Na wschodzie ma dostęp do Morza Północnego, a od południa oddziela ją od Francji Kanał La Manche. 

Ukształtowanie terenu Wielkiej Brytanii jest zróżnicowane. W części południowej i środkowej dominują niziny, poprzecinane gdzieniegdzie pasmami górskimi. Na północy natomiast teren jest wyżynno-górzysty. Góry nie należą do wysokich;  najwyższy szczyt — Ben Nevis — ma wysokość zaledwie 1345 m n.p.m. 

Mówiąc o geografii, warto zwrócić uwagę na klimat i pogodę, które mają znaczenie podczas planowania wyjazdu do Wielkiej Brytanii. W przeważającej części mamy tu do czynienia z klimatem umiarkowanym morskim, dzięki czemu różnice temperatur między latem a zimą nie są tak wyraźne, jak w Europie kontynentalnej. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień, kiedy słupki rtęci mogą pokazywać niemal 30°C. Dla osób lubiących łagodniejszą pogodę idealny na wycieczkę będzie okres wiosenny, a także wrzesień i październik. Należy jedynie pamiętać, że Wielka Brytania to kraj pochmurny i wilgotny, o każdej porze roku trzeba się tu liczyć z deszczem, niezależnie od temperatury powietrza. 

Miejsca, które warto odwiedzić w Wielkiej Brytanii

Choć niezbyt imponujące pod względem powierzchni, Zjednoczone Królestwo proponuje tak wiele atrakcji, że trudno uwzględnić je wszystkie w czasie jednego wyjazdu. Warto jednak mieć na uwadze w szczególności:

  1. Najważniejsze miasto, Londyn. Stolica Wielkiej Brytanii leży w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Tamizą. To tu oficjalną rezydencję ma król Wielkiej Brytanii — Karol III. Pałac Buckingham to miejsce, od którego z pewnością warto rozpocząć zwiedzanie Londynu. Koniecznie trzeba też obejrzeć słynny Tower Bridge, zabytkowy zamek Tower of London i będącą symbolem stolicy wieżę zegarową — Big Ben. Warto również przespacerować się malowniczymi uliczkami dzielnicy Notting Hill. Na odważnych czeka przejażdżka jednym z najsłynniejszych diabelskich młynów świata — wysokim na 135 m London Eye.
  2. Urokliwy York słynie z największej w północnej Europie średniowiecznej katedry i zachwycającego muzeum kolejnictwa National Railway Museum. Napotkamy tu też liczne „tea rooms” - warto w jednym z nich napić się wybornej angielskiej herbaty, podawanej z tradycyjnymi ciastkami scones.
  3. Stolica Szkocji, czyli Edynburg. Imponująca architektura, bogata historia i wspaniała przyroda sprawiają, że chciałoby się tu spędzić przynajmniej tydzień. Podczas wycieczki z pewnością nie można pominąć wzniesionego na wzgórzu, pochodzącego z XII wieku zamku oraz pamiętającego średniowiecze Starego Miasta z ulicą Royal Mile
  4. Isle of Skye. Górzysta, niezwykle malownicza, znana z niejednego filmu wyspa należy do Szkocji i jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w tej okolicy. Zobaczymy tu średniowieczne zamki, rozległe wrzosowiska niczym z książek Jane Austen i niesamowite opadające ku morzu klify.

Wielka Brytania a strefa Schengen, czyli niezbędne dokumenty

Pakując się na wyjazd do innego państwa, musimy pamiętać przede wszystkim o odpowiednich dokumentach. Czy do Wielkiej Brytanii potrzebny jest paszport? Ci z nas, którzy wyjeżdżali na Wyspy przed 2020 rokiem, przyzwyczaili się, że do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Choć — wbrew częstemu przekonaniu — Zjednoczone Królestwo nigdy nie należało do strefy Schengen, jeszcze kilka lat temu było członkiem Unii Europejskiej. Po wystąpieniu z niej w styczniu 2020 roku Wielka Brytania zmieniła zasady dotyczące ruchu turystów.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła: „Wielka Brytania a Unia Europejska”, otrzymamy informację, że po tzw. brexicie do kraju nie jest już możliwy wjazd na podstawie dowodu. Jeśli chcemy dostać się na Wyspy Brytyjskie jako turyści na pobyt nie dłuższy niż 6 miesięcy, potrzebny nam będzie ważny paszport. W przypadku wyjazdu w celach zarobkowych niezbędne jest wyrobienie wizy pracowniczej. 

Przy okazji dokumentów warto wspomnieć o ubezpieczeniu. Decydując się na wycieczkę do Wielkiej Brytanii z Kiribati, nie trzeba jednak zaprzątać sobie tą kwestią głowy. W cenie wyjazdu mieści się dobre ubezpieczenie podróżne. Biuro posiada też wszystkie niezbędne dla profesjonalnego organizowania wypraw uprawnienia

Wyjazd do Wielkiej Brytanii — praktyczne porady

Wycieczka do Wielkiej Brytanii wymaga niemal zerowych przygotowań. Sama podróż nie trwa długo, nie są konieczne żadne szczepienia, nie trzeba też starać się o wizę. Warto jednak pamiętać o kilku drobiazgach, które ułatwią nam życie w czasie wyjazdu. 

  • Oficjalna waluta Wielkiej Brytanii to funt brytyjski (inaczej funt szterling) o międzynarodowym symbolu GBP. Jeden funt dzieli się na 100 pensów; kosztuje średnio ok. 5 zł. Na dwutygodniową wycieczkę do Wielkiej Brytanii warto zabrać minimum 200-300 GBP. W większości miejsc zapłacimy oczywiście kartą, dobrze jednak nosić przy sobie nieco gotówki, na wszelki wypadek.
  • W Anglii znajdziemy nietypowe gniazdka elektryczne, do których nie pasują nasze wtyczki. By naładować na miejscu telefon czy podłączyć maszynkę do golenia, trzeba mieć ze sobą odpowiedni adapter (tzw. „przejściówkę”).
  • Nie zapominajmy, że Wielka Brytania to kraj wyjątkowo deszczowy. W czasie kilkunastodniowego pobytu na pewno kilka razy zmokniemy. Do bagażu warto zapakować małą składaną parasolkę i płaszcz przeciwdeszczowy. Dobrze też mieć parę butów na zmianę. 

W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu.

Zielona, pełna zabytków Wielka Brytania to świetny kierunek podróży, który zachwyci zarówno początkujących wędrowców, jak i wytrawnych turystów, którzy niejedno już widzieli. O tym, że warto wybrać się tam z nami, niech zaświadczą opinie zadowolonych klientów Kiribati.

Dołącz do naszych wyprawy do Wielkiej Brytanii!

JEJ WYSOKOŚĆ WIELKA BRYTANIA

SZKOCJA: WYSPA SKYE I EDYNBURG