OSTATNIE MIEJSCA na wakacyjny wyjazd do Sri Lanki! Zarezerwuj miejsce i zobacz słonie na Cejlonie »

Młodzi Gniewni z Salwadoru

Oglądaliście film „Młodzi Gniewni”? Ambitna nauczycielka (grana przez Michelle Pfeiffer) robi w nim wszystko, by nie pozwolić swoim podopiecznych wstąpić do gangu i zmarnować sobie życia.

Znamy takich nauczycieli z Salwadoru. Żyją, pracują i dla tej samej idei poświęcają swój czas. Są aniołami, pod których skrzydła trafiają dzieci wabione przez gangi Las Letras i Las Maras.

Nawet młodzież, która nie jest podatna na złe pokusy, nie może czuć się w mieście bezpiecznie. Po 18:00, kiedy robi się ciemno, większość zwyczajnie nie wychodzi z domu. To jedyny sposób by uniknąć przypadkowego wplątania się w konflikt o wpływy dwóch zwaśnionych gangów, które opanowały i uzależniły od siebie prawie całą okolicę.

Anioły, o których wspominamy, pracują w szkole Centro Escolar Republica China w dzielnicy Chintuc w miasteczku Apopa (ok.12km od San Salwadoru). Do ich szkoły uczęszcza około 100 uczniów. Nauczyciele walczyli w ministerstwie o utworzenie drugiej zmiany dla tych samych uczniów, by odciągnąć ich od sprowadzenia na złą drogę. Udało się! Ośmiu nauczycieli, których poznaliśmy osobiście, pracuje dziennie 10 godzin – niektórzy w charakterze wolontariuszy – organizując w miarę swych możliwości warsztaty dla uczniów. Uczą ich porządnego i ekonomicznego życia: naprawy sprzętów domowych, budowania oczek wodnych i hodowli ryb. Mieszkańcy dzielnicy, choć biedni, doceniają poświęcenie nauczycieli i starają się jak mogą, by wspierać istnienie placówki.

My też chcemy i możemy pomóc!

Większość z uczniów nigdy nie opuściła swojej dzielnicy – Chintuc. Stąd pomysł, aby ufundować wycieczkę do rezerwatu Montecristo dla najbardziej zaangażowanej w warsztaty młodzieży. Na ten cel przeznaczamy część dochodu z wycieczki w ten region świata - Amerykański Łącznik.

O realizacji projektu w listopadzie 2018 (KLIK!)>>
O realizacji projektu w listopadzie 2019 (KLIK!)>>