Co powiesz na MAJÓWKĘ w Nowym Jorku? Złap ostatnie miejsca na wyprawę! »
Folklor i starożytne cywilizacje

Młodzi Gniewni z Salwadoru, czyli projekt Wsparcia dla Świata w praktyce

28 lutego 2019
Oglądaliście film „Młodzi Gniewni”? Ambitna nauczycielka robi w nim wszystko, by nie pozwolić swoim podopiecznych wstąpić do gangu...

Szkoła Centro Escolar Republica China to niski odrapany budynek. Leży w nienajlepszej dzielnicy miasteczka Apopa w Salwadorze. Joanna trafiła do niej nieco przez przypadek podczas jednej z prywatnych podróży. Poznała tutaj niesamowitych ludzi – nauczycieli, prawdziwych Pedagogów, którzy walczą o to, aby utrzymać swoich uczniów z dala od gangów i ulicy. Ich determinacja jest zaraźliwa – spontanicznie Joanna postanowiła wesprzeć ich w tych staraniach w ramach kiribatowskiego projektu Wsparcie dla Świata (więcej o projekcie tu>>).

Pomysłem nauczycieli na zatrzymanie uczniów w szkole i umożliwienie im zdobycia dodatkowych umiejętności były warsztaty. Postarali się o dofinansowanie od miasta i zaczęli ich uczyć naprawy sprzętów czy budowy oczek wodnych. Aby utrzymać frekwencję na wysokim poziomie, obiecaliśmy wysłać najbardziej zaangażowanych w warsztaty uczniów na wycieczkę do Parku Narodowego Montecristo.

Wbrew pozorom jest to duża obietnica – większość uczniów nigdy nie opuściła swojej dzielnicy, a wysłanie ich na camping wymaga odpowiedniego sprzętu. Na realizację zamierzenia postanowiliśmy przekazać część dochodu z wycieczki w ten region świata. Potrzebne były namioty, śpiwory, transport, bilety wstępu i wyżywienie. Pedagogowie, zmotywowani do działania, zajęli się przygotowaniem imprezy na miejscu. Kiedy nasz wyjazd się zebrał, daliśmy zielone światło - przyjeżdżamy, pakujcie się na wycieczkę! Udało się nawet zorganizować koszulki Kiribati Club. (zerknijcie koniecznie na filmik, jak w szkole powstała manufaktura naszych koszulek w ramach jednych z warsztatów :) Czapki z głów dla takich Pedagogów. W listopadzie 2018 nasza pilotka przekazała odpowiednią kwotę, i tuż po zakończeniu semestru uczniowie i ich opiekunowie (po cichu nazywamy ich Aniołami ;) pojechali do Parku Narodowego Montecristo.
Dla takich chwil właśnie podróżujemy – dla spotkań z niezwykle inspirującymi ludźmi. I dla takich wzruszających momentów wspieramy Świat – w konkretnym miejscu, konkretnych ludzi. Małymi, ale znaczącymi kroczkami.
Druga edycja projektu w drodze!

P.S. Ogromnie DZIĘKUJEMY uczestnikom wyjazdu Amerykański Łącznik (listopad 2018) – to dzięki Wam ta akcja była możliwa <3
P.S.2 Materiały, które oglądacie, zostały nam przekazane przez opiekunów wycieczki. Liczymy na wyrozumiałość jeśli chodzi o ich rozdzielczość - myślimy, że i tak przekazują ducha wyjazdu.

Więcej o projektach w ramach Wsparcia dla Świata >>