Krótka i wygodna wyprawa przez Wietnam, Kambodżę i Laos. Zobaczymy najpiękniejsze miejsca na Półwyspie Indochińskim: malowniczą zatokę Bai Tu Long, liczne świątynie Angkoru i wokół Luang Prabang, udamy się w krótki rejs po Mekongu. Od zgiełku wielkich metropolii Hanoi i Sajgonu uciekniemy na wyspę Phu Quoc, aby odpocząć na jej plażach.
Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot. (Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)
2 dzień
PRZYLOT DO HO CHI MINH CITY
Tego dnia przylecimy do największego i najbardziej znanego miasta Wietnamu - Ho Chi Minh City, znanego też pod wcześniejszą nazwą - Sajgon. Chętni udadzą się na poznawanie miasta z punktu widzenia typowego mieszkańca - a więc na motorze. W trakcie wycieczki motorem zatrzymamy się przy popularnych stoiskach z lokalnymi przekąskami. Pozostali mogą udać się do jednego z licznych barów na dachach wieżowców, gdzie przy koktajlach można podziwiać to gigantyczne miasto z lotu ptaka.
3 dzień
CU CHI - tunele wietkongu
Zwiedzanie okolic Ho Chi Minh - między innymi słynne tunele Cu Chi, w których ukrywało się 18 tyś partyzantów chłopskich w czasie wojny z USA. Zobaczymy część z liczącej 200 km siatki tuneli w której mieściły się kuchnie, szpitale, składy broni, sypialnie itp. Będziemy mieli możliwość przejścia się jednym z wąskich tuneli. Spróbujemy głównego pożywienia żołnierzy - juki. Wieczorem relaks na jednej z tętniących życiem uliczek Sajgonu.
4 dzień
DELTA MEKONGU
Wycieczka do delty Mekongu. Pływamy łodzią podglądając codzienne życie Wietnamczyków.
5 dzień
DELTA MEKONGU - targ wodny
Kolejny dzień wycieczki. Rano płyniemy na targ wodny, gdzie zobaczymy łodzie wyładowane po brzegi ananasami, kokosami itp. Tego dnia wieczorem przyjazd do Phnom Penh.
6 dzień
PHNOM PENH - Pałac Królewski, Srebrna Pagoda, Pola Śmierci
Zwiedzamy stolicę Kambodży. Zobaczymy Pałac Królewski i Srebrną Pagodę. Aby poznać i zrozumieć tragiczną historię tego niezwykłego państwa udamy się na Pola Śmierci i do więzienia S – 21 (obecnie muzeum), w którym Czerwoni Khmerzy przetrzymywali i torturowali przedstawicieli kambodżańskiej inteligencji.
7 dzień
PHNOM PENH - SIEM REAP
Przejazd do Siem Reap - tętniącego życiem miasteczka, będącego bramą do Angkor Wat. Zakwaterowanie. Spacer po rozrywkowym, pełnym klimatycznych restauracji miasteczku. Pójdziemy także na nocny targ, gdzie będzie można spróbować słynnego pedicure – rybkami. Spróbujemy też lokalnych przysmaków.
8 dzień
ANGKOR WAT
Zwiedzanie jednego z najwspanialszych, a z pewnością największego, kompleksów świątynnych na świecie - Angkor Wat. Zapomniany przez stulecia porósł dżunglą, aby zostać odkryty dla świata ponownie w XIX wieku. Główna świątynia Angkor Wat, z charakterystycznymi wieżami, cieszy się ogromną popularnością, dlatego po obejrzeniu wschodu słońca nad wieżami Angkor Wat skupimy się na mniej uczęszczanych świątyniach, w tym naszej ulubionej - Preah Khan. Odwiedzimy również taras słoni i taras trędowatego króla, świątynie Tha Prom i Bayon.
9 dzień
ANGKOR - jezioro TONLE SAP
Tego dnia pojedziemy do świątyń Banteay Srei i Banteay Samre. Po południu wizyta w pływającej wiosce na jeziorze TonleSap, gdzie zobaczymy pływające wioski i zapoznamy się z ich mieszkańcami.
10 dzień
SIEM REAP - LUANG PRABANG
Przelot do Luang Prabang. Po zakwaterowaniu udamy się na wieczorny spacer po przepełnionym magią, najładniejszym miasteczku Laosu.
11 dzień
REJS PO MEKONGU I JASKINIE PAK OU - WODOSPADY
Kilkugodzinny pełen uroku rejs po Mekongu zakończony zwiedzaniem jaskiń PakOu. W jaskiniach znajduje się ok. 2,5 tysiąca posągów Buddy postawionych tu przez miejscowych z okazji świąt buddyjskich. Rzeźby te składają się na unikalny klimat tego miejsca. Komu będzie mało zwiedzania może udać się do jednych z okolicznych wodospadów - pięknych i dość popularnych Kuang Si, lub rzadziej odwiedzanych Tad Sae. Pozostali w tym czasie chłoną atmosferę Luang Prabang.
12 dzień
LUANG PRABANG - HANOI
Zwiedzanie Luang Prabang, dawnej stolicy Laosu. Miasto pełne jest buddyjskich świątyń i francuskiej architektury. Zobaczymy m.in. Pałac Królewski, świątynię położoną na wzgórzu Pussi, skąd roztacza się piękny widok na okolice. Przy odrobinie szczęścia będziemy mieli możliwość zobaczenia pudży (obrządku buddyjskiego), posłuchania mantr śpiewanych przez wyznawców. Po południu przelot do Wietnamu. Wieczorny spacer po klimatycznym starym mieście Hanoi.
13 dzień
REJS PO ZATOCE BAI TU LONG: jaskinia Thien Canh Son, kajaki
Jedziemy do portu w Halong City, skąd rozpoczynamy dwudniowy rejs po zatoce Bai Tu Long. Położona na północ od znanej zatoki Halong, Bai Tu Long jest równie malownicza, przy dużo mniejszej ilości odwiedzających. Po zaokrętowaniu ruszamy w kierunku widocznych na horyzoncie ostańców wapiennych, zajadając lunch. Zobaczymy ciekawą jaskinię Thien Canh Son, urozmaiconą przyrodę i przede wszystkim magiczne skały wystające ponad taflę wody. Chętni mogą skorzystać z kąpieli w morzu lub kajaków. Nocujemy w kajutach na łodzi.
14 dzień
REJS PO ZATOCE BAI TU LONG: pływająca wieś Vung Vien
Po śniadaniu przesiądziemy się na bambusowe łodzie, którymi popłyniemy do wioski na wodzie Vung Vien. Podczas rejsu powrotnego do portu podziwiamy bajkową scenerię zatoki. Po południu powrót do Hanoi.
15 dzień
HANOI - Świątynia Literatury, jezioro Hoan Kiem - wyspa PHU QUOC
Zwiedzanie stolicy Wietnamu. Zobaczymy Van Mieu (Świątynia Literatury) miejsce kultu Konfucjusza, katedrę św. Józefa, przejdziemy się po przyjemnym parku otaczającym jezioro Hoan Kiem i odwiedzimy świątynie Ngoc Son stojącą na małej wysepce na jeziorze. Po południu przelot na wyspę Phu Quoc.
16 dzień
Wyspa PHU QUOC - plażowanie
Czas na odpoczynek na tropikalnej wyspie. Phu Quoc jest największą wietnamską wyspą, znaną ze wspaniałych, piaszczystych plaż, palm kokosowych i pysznych owoców morza.
17 dzień
PHU QUOC - plażowanie
Piękne plaże zachęcają do kąpieli i długich spacerów. Dla chcących poznać nieco lepiej wyspę idealnym rozwiązaniem jest objechanie jej na skuterku. Warto wtedy odwiedzić kokosowe więzienie, obecnie muzeum, oraz plantacje pieprzu. Wyspa słynie też z produkcji sosu rybnego, nadającego serwowanym tu potrawom niezapomnianego smaku.
18 dzień
PHU QUOC - HO CHI MINH CITY
Czas na powrót do rzeczywistości. Po pożegnaniu z tropikalnym rajem polecimy do Ho Chi MInh City. Dalej czeka nas wylot powrotny do kraju.
19 dzień
Powrót
Wspólna podróż powrotna do Polski. Pożegnanie z pilotem i z grupą na lotnisku w Warszawie. Zakończenie wyprawy.
Sprawdzone hotele, pokoje 2-osobowe z łazienkami. Na wyspie Phu Quoc możliwe bungalowy. Podczas wycieczki po zatoce Bai Tu Long jeden nocleg na łodzi (kajuty 2-osobowe z łazienką). Podczas wycieczki po delcie Mekongu możliwy homestay.
Wyżywienie
Wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodne z jego potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy. Informacje o cenach: KAMBODŻA>>WIETNAM>>LAOS>>
Transport
Cztery przeloty wewnętrzne: Siem Reap - Luang Prabang, Luang Prabang - Hanoi, Hanoi - Phu Quoc, Phu Quoc-Ho Chi Minh. W programie mamy jeden przejazd autobusem Phnom Penh - Siem Reap (ok. 6 godzin). Podczas rejsu po zatoce dołączamy do międzynarodowej grupy. W miastach jeździmy taksówkami lub rykszami.
Przydatne wyposażenie
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Dobry środek odstraszający komary i inne owady, np. Mugga 50% DEET>>
Polecamy zabranie walizki lub torby podróżnej na kółkach i małego plecaka. W małym plecaku nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
Jeśli czegoś zabraknie wszędzie są sklepy, w których możemy uzupełnić nasze braki (zarówno odzieżowe jak i te mniej przewidywalne potrzeby)
Informacje zdrowotne
Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: Środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). Więcej informacji>>
Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30) lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście.
Dokumenty
Obywatele Polski muszą posiadać wizy wjazdowe do Laosu, Wietnamu i Kambodży (szczegóły w zakładce WIZY).
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.
Pieniądze
Waluty lokalne to: kip laotański, dong wietnamski, riel kambodżański
W Kambodży najłatwiej jest płacić drobnymi dolarami (proszę przygotować sobie banknoty o niskich nominałach (1, 5, 10 USD). Można też wymienić je na miejscu na lokalną walutę: Cambodian Riel
Nie ma problemów z wymianą poszczególnych walut w sąsiednich krajach (za wyjątkiem Cambodian Riel).
Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.
Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnym pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych nominałach.
Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.
Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.
Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie byłoby, gdyby jedna karta była wypukła.
Kafejki internetowe
Są w każdym miejscu, nawet w malutkich miejscowościach.
Napięcie
Napięcie elektryczne 220 V/ 60 Hz. Gniazdka amerykański i europejski standard. Nie ma potrzeby kupowania przejściówek.
Kambodża
Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe.
Wizy na 30 dni pobytu można uzyskać podczas wjazdu lotniczymi/drogowymi przejściami granicznymi, po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć.
O wizy można się ubiegać w kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych, jak również przez Internet (szczegółowe informacje oraz formularze wizowe można uzyskać pod adresem: www.mfaic.gov.kh).
Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu.
Koszt wizy (ok. 30 USD) nie jest wliczony jest w sumę wydatków lokalnych
Laos
Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym.
Wizę miesięczną można uzyskać zarówno w ambasadzie Laosu, np. w Warszawie, jak również na niektórych przejściach granicznych.
Koszt wizy (ok. 31 USD) nie jest wliczony jest w sumę wydatków lokalnych
Wietnam
Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju.
W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności od 1 do 12 miesięcy.
O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju na przykład w Warszawie - koszt wizy ważnej na jeden wjazd wynosi 200 PLN, płatne w Ambasadzie.
E-visa - osoby udające się do Wietnamu na okres nie dłuższy niż 30 dni mogą ubiegać się o e-wizę (pojedynczy wjazd) (koszt wizy turystycznej 26 USD). Do uzyskania wizy potrzebne są skany paszportu i zdjęcia oraz konieczna jest płatność kartą kredytową. Link > https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/trang-chu-ttdt . Koszt wyrobienia e-visy przez Kiribati Club to łącznie 195 PLN (e-visa + pośrednictwo).
Inny sposób uzyskania wizy to "Visa on arrival" czyli uzyskanie wizy na lotnisku na podstawie promesy wizowej. Koszt promesy to 150 PLN płatne w naszym biurze. Opłata za wydanie wizy to 25 USD płatne na lotnisku (wiza jednokrotnego wjazdu) lub 50 USD (wiza wielokrotnego wjazdu). Na lotnisku konieczny też jest wypełniony wniosek wizowy oraz zdjęcie do wizy - rozmiar zdjęcia: 4x6 cm.