Afrykańskie safari w kameralnym wydaniu, a więc tak, jak lubimy najbardziej. Ruszycie na spotkanie z Wielką Piątką i bezkresem sawanny w prywatnym samochodzie terenowym pod opieką lokalnego przewodnika. Po drodze przeżyjecie przygodę życia obserwując dzikie lwy, żyrafy, migrujące gnu, pocieszne bawoły, figlarne małpy, a przy odrobinie szczęścia także gepardy. Odwiedzicie Park Narodowy Tarangire, słynący ze stad słoni, zjedziecie do kaldery wygasłego wulkanu Ngorongoro w poszukiwaniu nosorożca, a nad jeziorem Manyara będziecie wypatrywać hipopotamów. Przeżyjecie też niezwykły dzień w gościnie u Buszmenów, gdzie podpatrzycie codzienne życie koczownika. Na sam koniec wypoczynek na cudnych plażach Zanzibaru!
Przylot na lotnisko Kilimanjaro. Odbiór z lotniska i przejazd do hotelu w Arushy na nocleg.
2 dzień
Park Narodowy Tarangire - safari
Zaczynacie przygodę z afrykańskim safari! Po śniadaniu wyjedziecie prywatnym samochodem terenowym z przewodnikiem do Parku Narodowego Tarangire. W drodze zatrzymacie się na afrykańskim targu, gdzie możecie zrobić zakupy. Park Narodowy Tarangire oferuje możliwość spotkania z majestatycznymi lwami, sympatycznymi słoniami czy ciekawskimi żyrafami. Przejazd na nocleg. Po południu możecie udać się na spacer do pobliskiej plantacji kawy.
3 dzień
Krater Ngorongoro - safari i wizyta w wiosce Masajów
Po śniadaniu odwiedzicie wioskę Masajów -zajrzycie do masajskich domów, posłuchacie ich śpiewów i zobaczycie pokaz tradycyjnego tańca. Następnie udacie się na safari po kraterze Ngorongoro. Jest to niezwykle malowniczy teren, dość płaski i porośnięty trawą i nielicznymi drzewami - świetnie nadaje się na obserwacje zwierząt w trakcie polowań. Będziecie też szukać czarnego nosorożca, który żyje właśnie w tym regionie. Nosorożec wchodzi w skład słynnej Wielkiej Piątki, ale to właśnie jego najtrudniej spotkać.
4 dzień
Park Narodowy Jeziora Manyara - safari
Zmiana scenerii i kolejne niezapomniane safari. Tym razem wyruszycie na obserwację setek flamingów i innych ptaków, które przylatują nad jezioro w okresie migracji. Udacie się też na spacer specjalnie wytyczonymi pomostami w poszukiwaniu hipopotamów. Po południu przejedziecie nad jezioro Eyasi. To tutaj mieszkają plemiona Hadzabe i koczownicze Datoga.
5 dzień
Wizyta u Buszmenów - Arusha
Wcześnie rano wyruszycie na spotkanie z koczowniczym plemieniem Buszmenów żyjących na stepie. Będziecie mieć okazję poznać ich zwyczaje, zobaczyć życie koczownika "od kuchni", a także stać się częścią społeczności na chwilę. Udacie się na trekking po buszu z lokalnym przewodnikiem, a w zależności od planu Buszmenów na dany dzień - dołączycie do polowania, pomożecie w przygotowaniu posiłku lub potowarzyszycie im w ich ulubionym zajęciu - rozrywce, śpiewaniu i tańcach. Pożegnanie i powrót do Arushy.
6 dzień
ARUSHA
Transfer na lotnisko i wylot.
Dla chętnych opcja wydłużenia wyprawy o trekking na Kilimandżaro i/lub pobyt na Zanzibarze. Szczegóły w zakładce ATRAKCJE DLA CHĘTNYCH.
Zakwaterowanie
Arusha: sprawdzony hotel - pokoje 2os. z łazienkami.
W opcji STANDARD: W czasie safari i podczas pobytu u Buszmenów noclegi na specjalnie przygotowanych kampingach w dużych wygodnych namiotach wyposażonych w materace. Na kempingu są toalety oraz skromne prysznice.
W opcji LODGE: W czasie safari noclegi w lodgach w pokojach 2-osobowych z łazienką. Podczas pobytu u Buszmenów nocleg w luksusowym namiocie.
Jeśli chcesz podwyższyć standard zakwaterowania (luksusowe lodge), skontaktuj się z nami!
Transport
Safari realizowane jest prywatnym samochodem terenowym, tylko do Waszej dyspozycji. Podczas safari zapewniona opieka lokalnego przewodnika-kierowcy. Transfery z/na lotniska w cenie.
Wyżywienie
Śniadania w hotelu w Arushy. W czasie safari macie zapewnione 3 posiłki dziennie (przygotowywane na miejscu przez lokalnego kucharza oraz lunch boxy). Pozostałe wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodne z jego potrzebami. Informacje o cenach: TANZANIA>>
Napiwki na safari
W kulturze Tanzanii napiwki dla obsługi safari (przewodnika, kucharza) są obowiązkowe. Sugerujemy zabrać dodatkowo ok. 100 USD na napiwki (szczegóły znajdziesz w swoim Planie Podróży).
Co zabrać - przydatne wyposażenie
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub sportowe, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Polecamy zabranie torby podróżnej na kółkach lub walizki (ewentualnie dużego plecaka) i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w busie; nosimy ją tylko z busa do pokoju hotelowego. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie.
Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
Czego nie zabierać?
Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia worków i toreb foliowych. Wyjątkiem są woreczki strunowe na kosmetyki do bagażu podręcznego.
Informacje zdrowotne
Apteczka, poza lekami indywidualnymi, powinna zawierać: Środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
Zalecane przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Informacje o żółtaczce sprawdzisz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień i leków antymalarycznych. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście.
Dokumenty
Przy wjeździe do Tanzanii wymagane są wizy, które można uzyskać na głównych przejściach granicznych. Koszt to 50 USD.
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Pieniądze
Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.
Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnym pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych nominałach.
Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.
Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.
Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj, że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie byłoby gdyby jedna karta była wypukła.
Internet
Bezpłatne wi-fi dostępne w hotelach i lodgach, ale często połączenie jest bardzo wolne. Podczas safari brak Internetu.
Napięcie
Napięcie elektryczne 240 V/ 50 Hz. Wtyczki typu G (używane m.in. w Wielkiej Brytanii). Przejściówkę można kupić np. w sklepie Kiribati Club>>>
Tanzania
Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Koszt 50 USD.
Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.
Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub wykazanie się posiadaniem środków wystarczających na jego zakup oraz na sfinansowanie kosztów pobytu (kwota wymagana na dzień pobytu nie jest określona). Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli.
Wyjazd można przedłużyc o opcję trekking na Kilimandżaro i/lub Zanzibar.
Planując wyprawę na safari, poza pogodą, warto wziąć pod uwagę okresy naturalnej migracji zwierząt. W lutym dwa miliony gnu, antylop i zebr ruszają wraz z młodymi, w poszukiwaniu wody i pożywienia do parku Maasai Mara. Warto zobaczyć ten niezwykły spektakl natury.
Tanzania - Arusha
miesiąc
-
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
średnia maks. temp.
°C
28
28
27
25
22
21
20
22
24
26
27
27
średnia min. temp.
°C
10
10
11
13
11
8
9
8
8
10
10
10
dni z opadem
-
5
8
17
26
21
3
1
1
2
3
11
10
Tanzania – Ngorongoro
miesiąc
-
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
średnia maks. temp.
°C
28
28
27
25
23
22
22
23
25
27
27
27
średnia min. temp.
°C
16
16
17
17
17
15
14
14
15
16
17
16
dni z opadem
-
15
14
18
22
15
6
5
5
4
7
16
17
Tanzania – Zanzibar
miesiąc
-
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
średnia maks. temp.
°C
29
29
28
27
27
26
26
26
27
27
28
28
średnia min. temp.
°C
25
26
24
24
24
23
22
21
22
23
24
25
dni z opadem
-
12
7
15
19
16
8
7
9
8
11
16
17
JAK TO DZIAŁA
wybieracie jeden z gotowych programów indywidualnych
organizujemy Waszą podróż od A do Z - transport, zakwaterowanie, atrakcje, zwiedzanie
ruszacie na gotową wyprawę
WYJAZD INDYWIDUALNY Wyprawa realizowana jest bez pilota. Ruszacie sami sprawdzoną przez nas trasą. Wszystkie świadczenia (transport, zakwaterowanie, wycieczki lokalne według programu) są zarezerwowane i opłacone.
W podróży indywidualnej przydatna jest znajomość języka angielskiego. W krajach Ameryki Południowej i Środkowej dobrze jest znać podstawy języka hiszpańskiego.
WIELKOŚĆ GRUPY Wyprawy indywidualne nie mają ograniczeń grupowych.
CENA Oferta cenowa na naszej stronie skalkulowana jest dla 2 osób (zakwaterowanie w hotelach w pokojach 2-osobowych z łazienką).
Po złożeniu rezerwacji każdorazowo potwierdzamy możliwość zorganizowania wyprawy w podanym przez Was terminie.
PROGRAM Wybieracie jeden z gotowych programów z oferty INDYWIDUALNIE.
Przed wyjazdem otrzymacie plan swojej podróży z dokładnym opisem przebiegu każdego dnia.
W opisie znajdą się następujące informacje:
ZAKWATEROWANIE - zarezerwowane miejsca noclegowe;
TRANSPORT - zarezerwowany transport, w tym bilety wewnętrzne (bilety lotnicze, autobusowe, promowe) oraz transport prywatny; wskazówki dotyczące transportu;
INFO DODATKOWE - dokładny opis trasy, informacje jak optymalnie spędzić dzień w danym miejscu (co warto zobaczyć, jak się poruszać itp.), wcześniej zarezerwowane wycieczki zgodnie z programem, wycieczki dla chętnych, oraz kosztorys.
OPCJE Program jest dość elastyczny.
dowolny termin
dowolna wielkość grupy
możliwość modyfikacji programu
Modyfikacje mogą wiązać się ze zmianą ceny.
DODATKOWO Każdy uczestnik indywidualnej wyprawy otrzymuje K-Box: koszulkę klubową, worek sportowy, etui na bilety, kartę ubezpieczeniową, plan podróży dzień po dniu oraz vouchery.
ZAPEWNIAMY RÓWNIEŻ
pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najlepszej opcji lotów