.

KILIMANDŻARO: MARANGU ROUTE indywidualnie

Drukuj stronę
8 dni
Tanzania
wielkość grupy: dowolna
 • KILIMANDŻARO: MARANGU ROUTE indywidualnie

  Trekking na Kilimandżaro solo - bez pilota i grupy. Wyruszysz sam, tylko z lokalnym przewodnikiem trasą Marangu Route - najłatwiejszą, co wcale nie oznacza że łatwą drogą. Pamiętaj, że wyprawa na Kilimandżaro to zmaganie się z bólem głowy, zmęczeniem i niedogodnościami, to pokonywanie własnych słabości, aby osiągnąć cel - zrealizować marzenie i stanąć na szczycie Dachu Afryki.

  UWAGA - trekking od dwóch osób, pod opieką prywatnego lokalnego przewodnika.

  Trekking możliwy w dowolnym terminie, wybierz swoją datę! Każde zgłoszenie wymaga potwierdzenia przez Organizatora.

   

  1 dzień

  Przylot

  Lądowanie w Tanzanii, lotnisko Kilimandżaro. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek po podróży.

  2 dzień

  (7 km, 4-5 godz. - podejście z 1830 na 2740 m n.p.m.)

  Przeczytaj, jak zdobywa się Kilimandżaro (szczegółowy opis trekkingu) >>


  Pierwszego dnia przejeżdżamy samochodem ok. 40 km. do Marangu  Gate (1830 m n.p.pm.), co zajmuje około godzinę. Mieści się tam biuro,  w którym przewodnicy wykupują zezwolenia i rejestrują grupy. Za opłatą można wypożyczyć tu także wszystko, co jest przydatne na trasie: kijki, ochraniacze na kostki tzw. stuptuty, nieprzemakalne kurtki i spodnie, ciepłą odzież, śpiwory, a  nawet buty. Możemy skorzystać z sanitariatów oraz odwiedzić sklepik z  pamiątkami.

  Po załatwieniu formalności otrzymamy od przewodnika paczkę z  prowiantem (obiad) i wyruszymy na szlak. Tego dnia czeka nas krótkie  podejście do bazy Mandara Huts (2740 m.n.p.m.). Szlak prowadzi  wygodną szeroką ścieżką przez piękny las deszczowy. Podziwiamy  wspaniałą i bujną roślinność oraz wypatrujemy małp, które grasują w  konarach drzew. Przy odrobinie szczęścia na gałązce wypatrzymy  małego kameleona, zwrócimy też uwagę na wiele ciekawych gatunków  roślin. Podejście nie jest żadną wspinaczką. Jest to łatwy trekking  dobrze przygotowanym szlakiem.

  3 dzień

  (11 km, 6-8 godz., podejście z 2740 na 3690 m n.p.m.)

  Następnego dnia po śniadaniu wyruszamy w dalszą drogę. Tego dnia  opuścimy piękny las deszczowy i wyjdziemy na odsłonięte zbocza  masywu. Szlak jest wygodny, o niewielkim nachyleniu. Podziwiając  widoki trawersujemy zbocze aż do bazy Horombo Huts położonej na  wysokości 3690 m n.p.m. Baza Horombo jest miejscem gdzie  zatrzymamy się na aklimatyzację. Na tej wysokości niektórzy już mogą  odczuwać dolegliwości związane z wysokością: bóle głowy, brak  łaknienia, senność. Z bazy wieczorem widać w dole światła Moshi.  Rano  zazwyczaj jest czyste niebo i już stąd widzimy dwa  najważniejsze szczyty masywu Kilimandżaro. Pierwszy z nich to  Mawenzi (5149 m n.p.pm.) Drugi to stożek krateru Kibo, którego  najwyższy punkt to Uhuru Peak (5895 m n.p.m.), nasz cel. Pomiędzy szczytami rozciąga się tzw. Siodło, które leży na wysokości 4100 m n.p.m. Będziemy tamtędy przechodzić w drodze na szczyt.

  4 dzień

  (aklimatyzacja: podejście z 3690 na 4100 i powrót na 3690 m n.p.m., ok. 4-5 godz.)

  Dzisiaj zostajemy na nocleg w tym samym miejscu. Wychodzimy jedynie na spacer, którego zadaniem ma być aklimatyzacja (wchodzimy wyżej i śpimy niżej). Z Horombo Hut kierujemy się w górę w kierunku Mawenzi. Po drodze mijamy tzw. Zebra Rocks i jeśli nie odczuwamy większych dolegliwości związanych z wysokością dochodzimy do początku "siodła" pomiędzy Mawenzi a Kibo na wysokość ok. 4100 m.n.p.m. Stąd rozpościera się widok z jednej strony na poszarpaną grań Mawenzi, a z drugiej, na szlak naszej jutrzejszej wędrówki i wielki krater, na którym znajduje się szczyt Uhuru Peak. Wracamy do bazy Horombo na obiad, odpoczywamy do kolacji, podziwiamy zachód słońca. Obóz tętni życiem.

  5 dzień

  (10 km, 6-8 godz., podejście z 3690 na 4695 m n.p.m.)

  Wychodzimy zaraz po śniadaniu. Do wyboru mamy 2 drogi: dłuższą, widokową - przez "Siodło", której część przeszliśmy wczoraj; oraz krótszy trawers bokiem "Siodła", używany przez większość turystów i wszystkich tragarzy. Szlak najpierw prowadzi przez odkryte łąki porośnięte jedynie endemicznymi "Starcami", a potem widzimy już tylko goły krajobraz górskiej pustyni. Nie ma żadnych trudności wspinaczkowych, droga jest szeroka wygodna o niewielkim nachyleniu. Dochodzimy do schroniska Kibo Hut (4695 m n.p.m.). Tutaj nie ma już małych drewnianych domków. Kwaterujemy się w salach 12 osobowych, wyposażonych w łóżka piętrowe. Posiłki spożywamy w pokoju przy dużym stole. Na zewnątrz znajdują się skromne toalety. Na miejscu są też zespoły, które rozbijają namioty obok schroniska. Tej nocy nie śpimy zbyt długo. Z uwagi na problemy wynikające z wysokości niektórzy w ogóle nie mogą spać. W środku nocy ok. godz. 01.00 wstajemy i ruszamy na szczyt!

  6 dzień

  (4 km podejście + 14 km zejście, ok. 10-15 godz. 4695 na 5895 m n.p.m. i zejście na 3690 m n.p.m.)

  To jest najtrudniejszy etap podejścia. Tego dnia okaże się, kto może a kto nie da rady i się podda. O wszystkim zdecyduje adaptacja do wysokości i stopień nasilenia objawów choroby wysokościowej. Wychodzimy ze schroniska Kibo Hut pomiędzy godziną 24 a 1 w nocy. Praktycznie od razu zaczyna się strome podejście pod sam stożek Kibo, po minięciu wysokości 5000 n.p.m. wchodzimy na tak zwany Zig-zag: esowatą ścieżkę prowadzącą przez strome, luźne osypisko piargu. Na odcinku ostatnich 200 m ścieżka prowadzi pomiędzy większymi skałami. Mniej więcej o wschodzie słońca docieramy na krawędź krateru. Wychodzimy na miejscu zwanym GILMANS PIONT (5681 m n.p.m.). Stajemy na krawędzi krateru. Stąd widać już wnętrze góry, piękne lodowce na jego krawędziach i zachodnią ścianę krateru, na której znajduje się najwyższy punkt Uhuru Peak.Jeśli nie będziemy już wstanie iść dalej, po zejściu otrzymamy certyfikat zaświadczający, że zdobyliśmy krater dochodząc do punktu GILMANS. Zdobywcy Uhuru Peak (5895 m.n.p.m.) mają jeszcze do pokonania ścieżkę biegnącą wzdłuż krawędzi krateru (ok. 1 godz. i 30 min. marszu). Po drodze spotykamy turystów podchodzących na szczyt innymi drogami.Droga powrotna zajmuje już mniej czasu. Musimy wrócić do GILMANS PIONT i potem albo wielkim krokami zejść szybko po osypującym się piargu, albo pomalutku kluczyć ścieżką, którąpodchodziliśmy w nocy. Po dojściu do Kibo Hut zatrzymujemy się na krótki odpoczynek i posiłek. Pakujemy się i kontynuujemy zejście do Horombo Hut. Tam zostajemy na nocleg.

  7 dzień

  (18 km. 5-7 godz. marszu)

  Tego dnia schodzimy tą samą droga którą podchodziliśmy i zatrzymujemy się na obiad w bazie Mandara Huts. Następnie przez las deszczowy wracamy do Marangu Gate,  skąd samochodem pojedziemy już odpoczywać do hotelu w Moshi.

   

  8 dzień

  wylot

  Transfer na lotnisko i wylot.  Zobacz również trudniejszą trasę: trekking na Kilimandżaro Machame Route (Whiskey Route)>>

  Jeśli ktoś będzie zdobywał Kilimandżaro niedługo po pobycie w wysokich górach (powyżej 4000 m n.p.m.), na pewno będzie miał łatwiej - ale to zdarza się rzadko. Kluczem do zdobycia i pokonania Kili jest szybka aklimatyzacja. W krótkim czasie podchodzimy na znaczną wysokość. I tu kończy się przyjemność, a zaczynają trudności, czyli podjęcie wyzwania - walka z bólem głowy, brakiem łaknienia, a u niektórych z ogólnym osłabieniem organizmu. Wchodzimy wyżej tylko po to, aby osiągnąć cel, zdobyć szczyt. Jeśli masz dostateczną ilość motywacji i nie dokucza Ci zanadto choroba wysokościowa, zdobywasz szczyt. Robi się to bardziej dla rezultatu i sumy doznań, a mniej dla samej przyjemności podchodzenia. Ostatecznie po zdobyciu satysfakcja gwarantowana, dobre samopoczucie wróci na dole, a choć samo wejście nie było przyjemne, jego rezultaty napawają dumą...

  Dla chętnych opcja wydłużenia wyprawy o safari i/lub pobyt na Zanzibarze. Szczegóły w zakładce ATRAKCJE DLA CHĘTNYCH.

 • Wyjazd można przedłużyc o opcję safari i/lub Zanzibar.

  OPCJA SAFARI

  Klasyczne Safari: Jezioro Manyara - Serengeti - Ngorongoro >>

  Safari i pobyt u Buszmenów: Tarangire - Jezioro Manyara - Ngorongoro - Buszmeni >>

  Safari Tarangire: Tarangire - Jezioro Manyara - Ngorongoro >>

  OPCJA ZANZIBAR

  Wakacje na Zanzibarze >>
  Pobyt w dwóch wyselekcjonowanych przez nas butikowych hotelach.

 • najlepsza dobra średnia niekorzystna
  • I
  • II
  • III
  • IV
  • V
  • VI
  • VII
  • VIII
  • IX
  • X
  • XI
  • XII
  Tanzania - Arusha
  miesiąc - I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
   średnia maks. temp.  °C 28 28 27 25 22 21 20 22 24 26 27 27
   średnia min. temp.  °C 10 10 11 13 11 8 9 8 8 10 10 10
  dni z opadem - 5 8 17 36 21 3 1 1 2 3 11 10
  Tanzania - Moshi
  miesiąc - I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
   średnia maks. temp.  °C 33 33 32 29 26 25 25 26 28 31 31 32
   średnia min. temp.  °C 17 17 18 19 18 16 15 15 15 16 17 17
  dni z opadem - 3 4 8 8 10 3 2 1 1 2 4 4
 • JAK TO DZIAŁA

  • wybieracie jeden z gotowych programów indywidualnych
  • organizujemy Waszą podróż od A do Z - transport, zakwaterowanie, atrakcje, zwiedzanie
  • ruszacie na gotową wyprawę

  WYJAZD INDYWIDUALNY
  Wyprawa realizowana jest bez pilota. Ruszacie sami sprawdzoną przez nas trasą. Wszystkie świadczenia (transport, zakwaterowanie, wycieczki lokalne według programu) są zarezerwowane i opłacone.

  W podróży indywidualnej przydatna jest znajomość języka angielskiego. W krajach Ameryki Południowej i Środkowej dobrze jest znać podstawy języka hiszpańskiego.

  WIELKOŚĆ GRUPY
  Wyprawy indywidualne nie mają ograniczeń grupowych.

  CENA
  Oferta cenowa na naszej stronie skalkulowana jest dla 2 osób (zakwaterowanie w hotelach w pokojach 2-osobowych z łazienką).

  Po złożeniu rezerwacji każdorazowo potwierdzamy możliwość zorganizowania wyprawy w podanym przez Was terminie.

  PROGRAM
  Wybieracie jeden z gotowych programów z oferty INDYWIDUALNIE.

  Przed wyjazdem otrzymacie Plan Podróży dzień po dniu w wygodnej aplikacji Vamoos - jest to plan podróży z dokładnym opisem przebiegu każdego dnia.

  W opisie znajdą się następujące informacje:

  • ZAKWATEROWANIE - zarezerwowane miejsca noclegowe;
  • TRANSPORT - zarezerwowany transport, w tym bilety wewnętrzne (bilety lotnicze, autobusowe, promowe) oraz transport prywatny; wskazówki dotyczące transportu;
  • INFO DODATKOWE - dokładny opis trasy, informacje jak optymalnie spędzić dzień w danym miejscu (co warto zobaczyć, jak się poruszać itp.), wcześniej zarezerwowane wycieczki zgodnie z programem, wycieczki dla chętnych, oraz kosztorys.

  OPCJE
  Program jest dość elastyczny.

  • dowolny termin
  • dowolna wielkość grupy
  • możliwość modyfikacji programu

  Modyfikacje mogą wiązać się ze zmianą ceny.

  DODATKOWO
  Każdy uczestnik indywidualnej wyprawy otrzymuje K-Box: koszulkę klubową, worek sportowy, etui na bilety, kartę ubezpieczeniową, plan podróży dzień po dniu oraz vouchery.

  ZAPEWNIAMY RÓWNIEŻ

  • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najlepszej opcji lotów
  • doradztwo w zakresie przygotowań do wyprawy

ceny

załóż rezerwację
CENA OBEJMUJE:
 • plan Twojej podróży dzień po dniu z praktycznymi informacjami w wygodnej aplikacji mobilnej

 • transfery z i na lotnisko w Moshi

 • 2 noclegi wg programu w hotelu w Moshi w pokoju 2os.

 • prywatny trekking na Kilimandżaro trasą Marangu, (według programu):

  • opiekę lokalnego przewodnika (tylko do Waszej dyspozycji)

  • trzy posiłki dziennie

  • noclegi w schroniskach i drewnianych chatkach

  • usługi tragarzy

 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN (podczas trekkingu zwyżka Sporty Ekstremalne)

 • K-Box - Twój zestaw podróżnika:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa

CENA NIE OBEJMUJE:
 • biletów lotniczych do Tanzanii (Warszawa - Kilimandżaro - Warszawa od ok.3500 PLN)

 • napiwków podczas trekkingu (łączna kwota napiwku dla przewodnika, kucharza i tragarzy to ok. 400 USD/ od wspinacza, zgodnie z wytycznymi władz parku narodowego)

 • wyżywienia poza trekkingiem: ok. 20 USD dziennie na osobę

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 13 PLN/os.

 • opłaty wizowej: 50 USD

 • atrakcji dla chętnych

Po złożeniu rezerwacji każdorazowo potwierdzamy możliwość zorganizowania wyprawy w podanym przez Was terminie.

Podobne wycieczki

Zobacz także:

Wyprawy z pilotem

Wyprawy z pilotem

Wyjazdy indywidualne
Wyjazdy indywidualne

Wyjazdy indywidualne

Wyjazdy szyte na miarę

Wyjazdy szyte na miarę

Wyjazd indywidualny - dlaczego z nami?

Partnerzy:

Płatności:

Platności

zapisz się do newslettera

x

Prawdziwe podróże

Wyjątkowe wyprawy, inspiracje
i promocje na Twojego maila.