Odkryj kraj kontrastów, obok którego nie przejdziesz obojętnie - wybierz swoją wyprawę do INDII »
Blisko natury

Wieloryby: gdzie i kiedy na wielorybie safari?

8 marca 2018
W którym zakątku świata obserwować wieloryby? Kiedy najlepiej się tam udać? Podpowiadamy.

Wieloryby to potoczna nazwa dużych waleni – humbaka, kaszalota, wala południowego, wala szarego, płetwala karłowatego i największego ze wszystkich – płetwala błękitnego. Powiedzieć, że spotkanie z tymi majestatycznymi zwierzętami to niezapomniane przeżycie to niedopowiedzenie. Największa twardzielka z naszej ekipy popłakała się na widok wyskakujących z morza olbrzymów... Jeśli więc jesteście gotowi na solidne emocje, zapraszamy na wielorybie safari!

Podczas naszych podróży odbyliśmy niejeden rejs w poszukiwaniu wielorybów w najrozmaitszych zakątkach świata. Oto lista naszych ulubionych miejsc na obserwację wielorybów wraz z informacją, kiedy najlepiej się tam udać.

PÓŁWYSEP VALDES – ARGENTYNA

kiedy jechać: czerwiec – listopad
wieloryby: wale południowe
inne: orki, lwy morskie
cena: od ok. 60 USD za rejs

Wale południowe przypływają do wybrzeży półwyspu Valdes w jednym celu – aby spłodzić potomstwo. Jest ich tak dużo, i są tak aktywne, że nieraz można je zaobserwować nie ruszając się z plaży. Surowa sceneria argentyńskiego wybrzeża dodaje uroku całemu spektaklowi.

MONTEREY – USA

kiedy jechać: cały rok
wieloryby: humbaki, wale szare, płetwale karłowate, płetwale błękitne
inne: delfiny, lwy morskie
cena: od ok. 45 USD za 3h rejs

To jedno z naszych ulubionych miejsc na obserwację wielorybów. Wody otaczające Monterey skrywają kanion, w którym mnoży się plankton. To sprawia, że wieloryby są obecne w regionie przez cały rok! Oprócz wielorybów-rezydentów można tez zaobserwować delfiny, lwy morskie oraz walenie migrujące do wybrzeży Alaski lub Antarktydy.

HUSAVIK – ISLANDIA

kiedy jechać: cały rok (najlepiej poł. marca - wrzesień)
wieloryby: płetwale karłowate, humbaki
inne: delfiny, maskonury
cena: od ok. 90 USD za rejs

Miejsc na wielorybie safari na Islandii jest sporo, jednak Husavik jest najpewniejszym wyborem. Port położony jest w malowniczej zatoce Shaky, obfitującej w pokarm, dlatego część wielorybów postanowiła się tu osiedlić. Firmy organizujące rejsy chwalą się 98% skutecznością zobaczenia wieloryba. Z naszego doświadczenia jest to 100% (chociaż zdarzyło się, że widać je było tylko z daleka). Dodatkowym atutem lokalizacji jest piękna sceneria zatoki. A po rejsie można się udać na zwiedzanie muzeum wieloryba.


PÓŁWYSEP KENALI – ALASKA

kiedy jechać: poł. marca - wrzesień
wieloryby: wale szare
inne: lwy morskie, morświny Dalla, maskonury
cena: od ok. 90 USD za 3h rejs

Wale szare migrują w stronę morza Barentsa, czyli swojego pastwiska, mijając po drodze Alaskę. Zwykle trzymają się blisko linii brzegu, co pozwala na obserwację zarówno wielorybów jak i innych morskich zwierząt. To co nas przyciąga w te regiony to przepiękna sceneria rejsów - malownicze fiordy i majestatyczne lodowce.

KAIKOURA – NOWA ZELANDIA

kiedy jechać: cały rok
wieloryby: kaszaloty
inne: foki, delfiny
cena: od ok. 110 USD za rejs

Kaikoura to miejsce, w którym morze spotyka się z górami. Podwodny świat to zupełnie inna historia - głęboki na 3km kanion oferujący pożywienie przez cały rok przyciąga w ten region kaszaloty. Pożywienia jest na tyle dużo, że niektóre z tych największych na świecie mięsożernych zwierząt postanowiło osiedlić się tu na stałe. Firmy organizujące rejsy zapewniają, że 95% rejsów kończy się sukcesem - wypatrzeniem wieloryba. Są tego tak pewni, że oferują zwrot 80% kwoty zapłaconej za rejs gdyby tak się jednak nie stało :)

ANTARKTYDA

kiedy jechać: grudzień - kwiecień (największa aktywność luty-marzec)
wieloryby: płetwale karłowate, humbaki
inne: orki
cena: od ok. 5500 EUR za 11-dniowy rejs

Wieloryby nie są głównym celem tego rejsu, ale z pewnością spotkacie je na swojej drodze, począwszy od przejścia przez cieśninę Drake'a, na zatoce Wilhelminy skończywszy. Wieloryby uwielbiają okolice półwyspu antarktycznego ze względu na bogactwo krylu w wodach. Ciekawskie płetwale karłowate podpływają nieraz bardzo blisko łodzi, a humbaki znane ze swoich akrobacji skaczą na tle lodowych gór. To czyni spotkanie z tymi największymi zwierzętami świata jeszcze bardziej emocjonującym.

Zuzanna Komuda