W 30 dni DOOKOŁA ŚWIATA! Sprawdź program wyprawy »
Dołącz do grupy

UZBEKISTAN: SETKI MIRAŻY

Do ulubionych
Azja Uzbekistan 13 dni6-12 osób

Terminy i ceny

 • termincena
 • termin:17.08 - 29.08.2024cena:2 290 EUR + 1 000 PLNRezerwuję
 • termin:18.09 - 30.09.2024cena:2 390 EUR + 1 000 PLNOSTATNIE MIEJSCA!Rezerwuję
 • termin:01.10 - 13.10.2024cena:2 390 EUR + 1 000 PLNRezerwuję

Masz pytania? Porozmawiajmy

+ 48 513 051 310

UZBEKISTAN: SETKI MIRAŻY

Wyprawa do Uzbekiestanu to fascynująca podróż śladami krawan ciągnących ongiś wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Na przestrzeni wieków ścierały się tu wpływy kolejnych mocarstw niosących swój dorobek kulturowy, splatały się historie kupców, geografów, misjonarzy oraz podróżników  - w XIII w. na te tereny zawitał Marco Polo, a jego zachwyty nad Samarkandą czy Bucharą znalazły miejsce na kartach "Opisania Świata" – dzieła przedstawiającego przygody i ziemie odwiedzone przez słynnego weneckiego kupca.
Dzisiaj Uzbekistan to jeden z najatrakcyjniejszych krajów Azji Centralnej – wspaniałe dziedzictwo historyczne, walory przyrodnicze oraz gościnność mieszkańców działają jak magnes także na współczesnych podróżników.

Podczas wyprawy zagłębimy się w tętniące życiem miasta – utrzymany w socrealistycznej estetyce Taszkent oraz perły Jedwabnego Szlaku o oszałamiającej architekturze: Bucharę, Samarkandę i Chiwę. Przyjrzymy się lokalnemu rzemiosłu odwiedzając warsztat ceramiczny i manufakturę tradycyjnego papieru, wyruszymy na trekking w górach, poznamy gościnność mieszkańców zapoznając się z życiem codziennym w niewielkiej górskiej wiosce oraz posmakujemy kultury nomadów nocując w jurcie na pustyni.

Polubisz ten wyjazd za:

 • poznanie lokalnej kultury i zwyczajów
 • nocleg w homestayu i w jurcie
 • trekking w górach Nuratu
 • niesamowitą architekturę

Trasa

 • TASZKENT
 • SAMARKANDA
 • ASRAF
 • GÓRY NURATU
 • ASRAF
 • PUSTYNIA KYZYŁ-KUM
 • GIJDUVANA
 • BUCHARA
 • CHIWA
 • TASZKENT

Plan podróży

 • 1- 2 dzień PRZELOT, ZWIEDZANIE TASZKENTU

  Przylot do Taszkentu. Po odpoczynku ruszymy na zwiedzanie. Choć historia Taszkentu sięga ponad dwa tysiące lat temu, dziś stolica prezentuje nowoczesne oblicze, które zyskała po odbudowie po trzęsieniu ziemi w 1966 r. Odwiedzimy rozległy, pełen zieleni Plac Niepodległości - przez to reprezentacyjne miejsce w czasach sowieckich maszerowały parady wojskowe i pierwszomajowe, dziś pomnik niepodległości zastąpił statuę Lenina i przypomina odwiedzającym o uzyskaniu przez Uzbekistan niepodległości w 1991 r.
  Na naszej trasie znajdzie się także Muzeum Historyczne, budynek opery i Plac Teatralny oraz park Amira Timura. Przekonamy się też jak prezentuje się tutejsze metro – otwarte w 1977 r. jest drugim obok kazachskiego w Ałmatach funkcjonującym systemem metra w centralnej Azji. Podziemne tunele i stacje (w których jeszcze do niedawna obowiązywał zakaz fotografowania) noszą jedne z najbogatszych dekoracji na świecie – każda stacja jest udekorowana według motywu przewodniego. Wizyta tutaj to niesamowite spotkanie z mieszanką socrealistycznej estetyki ZSRR z lokalnymi orientalnymi motywami.

 • 3 dzień SAMARKANDA

  Po śniadaniu czeka nas przejazd (ok. 300 km/5 h) do Samarkandy.
  Po zakwaterowaniu odwiedzimy obserwatorium astronomiczne Uług Bega wzniesione władcę, który na kartach historii zapisał się głównie jako utalentowany matematyk i astronom oraz mecenas nauki i sztuki. 
  Historia Samarkandy nie jest jedynie zaklęta w bajkowych dziełach architektonicznych, pozostaje obecna także we wciąż żywych tradycjach rzemieślniczych. Miasto jest najstarszym w arabskim świecie centrum papierniczym - w połowie VIII wieku od chińskich jeńców pozyskano tajemnicę wyrobu papieru – papiernictwo stało się istotną gałęzią przemysłu a tutejsze wyroby przez długie lata cenione były za wybitną jakość. Aby poznać tajniki produkcji tradycyjnego papieru udamy się do niewielkiej manufaktury, gdzie prezentowane są starodawne techniki wyrobu papieru z morwowej kory; gotowy produkt znacznie przewyższa trwałością współczesny papier i jest chętnie wykorzystywany przez kaligrafów.

 • 4 dzień SAMARKANDA - ZWIEDZANIE

  Dziś kontunuujemy zwiedzanie miasta – udamy się na imponujący plac Registan (dosłownie “miejsce na piasku”), bijące serce miasta. Dominują nad nim trzy zabytkowe medresy (szkoły teologiczne) pokryte filigranowymi mozaikami: Szir Dar, Uług Bega i Tillja Kari, tworząc jeden z najsłynniejszych widoków Uzbekistanu, który znamy z pocztówek. Odwiedzimy też zwieńczone turkusową przypominającą kielich kwiatowy kopułą Mauzoleum Guri-Emira, gdzie spoczywają Timur (znany również jako Tamerlan), jego synowie i wnuk Uług Beg. Wzniesiona na początku XV w. budowla stała się architektoniczną inspiracją dla słynnych mauzoleów Mogolskich stawianych przez potomków Timura – jak np.: Grobowiec Humajuna oraz Taj Mahal w Indiach.
  Zobaczymy też meczet Bibi-Khanum (nazwany na cześć ukochanej żony Timura), zanurzymy się w gwar marketu Siab Bazaar kuszącego odwiedzających feerią aromatów i kolorów różnorakich towarów oraz obejrzymy kompleks grobowców Shakh-i-Zinda, miejsce, gdzie według tradycji spoczywa Kusam ibn Abbas - kuzyn Mahometa.

 • 5 dzień ASRAF - W GOŚCINIE W UZBECKIEJ WIOSCE

  Przejazd do wioski Asraf w górach Nuratau. Zatrzymamy się tutaj, by lepiej przyjrzeć się codziennemu życiu tutejszej lokalnej społeczności. Powitanie przez rodzinę naszych gospodarzy, zakwaterowanie. Gospodarstwo otacza ogród pełen drzew owocowych, gdzie można spędzić przyjemnie czas relaksując się na tapczanach i supach. Lunch z rodziną gospodarzy. Po południu spacer po wiosce, podczas którego będziemy mieli okazję poznać bliżej życie mieszkańców. Czeka nas też przygoda kulinarna - możliwość uczestniczenia (lub obserwacji) w przygotowaniu tradycyjnego uzbeckiego dania plov (sycąca potrawa ze smażonego ryżu z dodatkiem jarzyn i mięsa, u nas znana jako pilaw) z warzyw prosto z ogródka i okolicznych górskich przypraw. Wspólna kolacja i nocleg. (homestay)

 • 6 dzień TREKKING W GÓRACH NURATAU

  Dziś warto wstać nieco wcześniej, żeby przywitać dzień oglądając wschód słońca ze szczytu pobliskiego wzgórza, lub podpatrzeć jakie zajęcia towarzyszą o poranku mieszkańcom – możecie być świadkami wypiekania chleba w piecu tandir oraz przygotowywania posiłku. Po śniadaniu spożytym razem z gospodarzami udamy się na pieszą wycieczkę po okolicy (całość trasy tam i z powrotem - ok. 14 km) do pobliskiej górskiej wioski Ukhum (położonej w dolinie o tej samej nazwie, która wywodzi się od dawnego sogdyjskiego słowa ‘axm’ oznaczającego nieustraszonego wojownika). Po drodze będziemy podziwiać okoliczne góry (jak szczyt Saribedak), ruiny dawnej mongolskiej twierdzy, gdzie zatrzymamy się na postój oraz stare petroglify na skale. W wiosce Ukhum zwrócimy uwagę na stary wciąż działający młyn wodny z hydropompą, a następnie zatrzymamy się na piknik w pozostałościach fortecy Deh. Po odpoczynku ruszymy w drogę powrotną, a u naszych gospodarzy w Asraf będzie na  nas czekała zasłużona pożywna kolacja.

 • 7 dzień PUSTYNIA KYZYŁ-KUM - NOCLEG W OBOZIE JURT

  Rano pożegnamy naszych gospodarzy i wsiądziemy znów do samochodu, który zabierze nas w kierunku jeziora Aydarkul. Piknik. Transfer do obozu jurt, gdzie będziemy mogli poczuć na własnej skórze klimat życia nomadów. Pustynia Kyzył-kum (‘Czerwony Piasek’) liczy ok. 300 km²  rozciągając się na Niz. Turańskiej, między rzekami Amu-daria, Syr-daria i Jez. Aralskim; na terenach należących do Uzbekistanu i Kazachstanu. W tym oddalonym od cywilizacji miejscu, możecie spróbować jazdy na wielbłądzim grzbiecie, zanurzyć się w suchy surowy krajobraz - pospacerować po piaszczystych wydmach wypatrując wśród ostrych traw i krzaków saksaułu mieszkańców pustyni – wiewiórek ziemnych, zajęcy, żółwi, jaszczurek i ptactwa, a po zmroku usiąść przy ogniu słuchając ludowej muzyki, lub podziwiać niesamowite rozgwieżdżone niebo.
  Nocleg w jurcie.

 • 8 dzień WARSZTAT GARNCARSKI W GIJDUVANIE, PRZEJAZD DO BUCHARY

  Przejazd do Buchary. Po drodze zatrzymamy się w miasteczku Nurata, gdzie ruiny fortecy przypominają o czasach podbojów Aleksandra Wielkiego oraz Gijduvanie – gdzie odwiedzimy warsztat garncarski. Miasto słynie z produkcji ceramiki, która zachowała własny, unikalny styl. Tutejsze produkty charakteryzuje użycie geometrycznych wzorów oraz paleta barw w kolorach ziemi, błękitach i zieleni.
  Kontynuujemy podróż do Buchary, którą przywitamy spacerem po Lyab-i Hauz. Tętniący życiem plac z centralnie położonym stawem (stawy miejskie służyły niegdyś za główne źródła wody dla mieszkańców), okolony jest medresą i budynkami sakralnymi; miejsce jest dość popularne wśród turystów, lecz niepozbawione uroku – można tu usiąść w cieniu drzew przy kubku orzeźwiającej herbaty, przyglądając się miejscowym i podróżnym.

 • 9 dzień BUCHARA: ZWIEDZANIE

  Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Buchary – zobaczymy m.in. najstarszy meczet w miescie - Magoki-Attori wzniesiony na miejscu dawniejszej pogańskiej świątyni, pobuszujemy w krytych bazarach nazywanych ‘toki’ (pod imponującymi kopułami znajdziemy lokalne centra specjalizujące się w różnych gałęziach handlu i rzemiosła – Zargaron to domena złotników i wytwórców biżuterii, Telepak Furuszon skupia sprzedawców nakryć głowy, Sarafon to miejsce wymiany walut). Odwiedzimy kompleks medres Kosz (składający się z dwu zwróconych ku sobie medres Ulugbeka i Abdulaziza), Poi Kalon (Meczet z minaretem Kalon i medresa Miri Arab), otoczoną potężnymi murami Cytadelę Ark oraz mauzolea Samanidów i Czaszma Ajub.

 • 10 dzień PRZEJAZD DO CHIWY

  Przejazd przez pustynię Kyzył-kum do Chiwy (ok 450 km, 7-8 h) – po drodze zatrzymamy się na brzegu Amu Darii, żeby uchwycić na zdjęciach majestetyczną rzekę.

 • 11 dzień CHIWA: STARE MIASTO ICZAN KALA

  Według źródeł archeologicznych historia Chiwy sięga ok. 1500 lat, a pierwsze pisemne wzmianki pojawiają się od X wieku wśród podróżników arabskich. Prosperujące miasto na Jedwabnym Szlaku, w którym zatrzymywały się karawany ciągnące tu przez pustynie Kyzył-kum i Karakum, rozkwitło w dużej mierze dzięki handlowi niewolnikami.
  Stare Miasto w Chiwie – Iczan Kala - zasłużenie znalazło swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – otoczone imponującym, najeżonym zębami krenelaży murem ‘wewnętrzne miasto’ przypomna otwarte muzeum. Spacerując po labiryncie klimatycznych uliczek, domków, mauzoleów, meczetów, czy medres można się poczuć jakby się odbyło podróż w czasie, albo zabłądziło do świata Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Nad miejskim pejzażem góruje forteca Kunja Ark – XII-wieczną twierdza, która służyła za rezydencję lokalnych władców oraz charakterystyczna przysadzista sylwetka minaretu Kalta Minor, nieco dalej wyrasta bardziej strzelista wieża minaretu Islam Khodja. Zobaczymy także XIX-wieczny pałac chanów Chiwy Tash-Khovli, meczet piątkowy oraz mauzoleum w którym spoczywa Pakhlavan Mahmud XIV-wieczny poeta, wojownik i atleta, patron miasta.

 • 12 dzień PRZELOT DO TASZKENTU

  Transfer do Urgenczu (ok 40-50 min) i przelot do Taszkentu. Czas na pożegnanie z Uzbekistanem i ostatnie zakupy na słynnym bazarze Chorsu.

 • 13 dzień POWRÓT

  Transfer na lotnisko i lot powrotny do Warszawy. 

Świadczenia

Cena obejmuje

Transport
 • bilety lotnicze główne Warszawa - Taszkent - Warszawa (najczęściej z przesiadką)
 • bilety lotnicze wewnętrzne Urgencz - Taszkient
 • prywatny bus na całej trasie według programu
Zakwaterowanie
 • 9 noclegów w hotelu 3* (pokoje 2-os. z łazienką)
 • 2 noclegi u lokalnych gospodarzy
 • 1 nocleg w jurcie
Wyżywienie
 • śniadania w hotelach
 • pełne wyżywienie podczas noclegów u lokalnych gospodarzy i w obozie jurt
Pozostałe
 • opieka pilota Kiribati Club
 • opieka lokalnego anglojęzycznego przewodnika 
 • wstępy do odwiedzanych obiektów wg programu
 • zestaw podróżnika Kiribati Club
 • twój osobisty przewodnik w formie aplikacji - sprawdź jak to działa
Ubezpieczenie
 • Ubezpieczenie podróżne Signal Iduna:

  • KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych)
  • NNW 15 000 PLN
  • bagaż 2 000 PLN
  • OC 50 000 EUR

Cena nie obejmuje:

  • podatku turystycznego - ok. 45 USD/os.
  • pozostałego wyżywienia i napojów do posiłków
  • zwyczajowych napiwków
  • opcjonalnych atrakcji dla chętnych: warsztaty ceramiczne w Gijduvan (12 USD/ os.), lekcja gotowania w Bucharze (20 USD/ os.)
  • lokalnych opłat za wykonywanie zdjęć i video
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego (w hotelach i u lokalnych gospodarzy): 210 EUR/os.
  • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy: 26 PLN/os.

Zaliczka

1 000 PLN

Mapa

Dodatkowe informacje

 • Wizy

  Uzbekistan

  Od 1 lutego 2019 wprowadzono ruch bezwizowy dla obywateli 45 państw w tym Polski. Ruch bezwizowy dotyczy pobytów turystycznych na okres do 30 dni.

  Każda osoba wjeżdżająca do Uzbekistanu musi posiadać paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Uwaga: należy upewnić się, że służba graniczna postawiła pieczątkę wjazdu.

  Na granicy (lub lotnisku) należy wypełnić dwie deklaracje celne wwozowe w przypadku wwozu gotówki powyżej 2000 $. Poniżej tej sumy deklaracja celne nie jest wymagana. Jedną z deklaracji celnik zatrzyma przy odprawie, natomiast drugą, opieczętowaną przez służby celne, należy bezwzględnie zachować i okazać przy opuszczaniu kraju. Przy wyjeździe należy wypełnić deklarację wyjazdową. Uwaga: należy upewnić się, że czy służba celna przystawiła pieczątkę na deklaracji celnej wwozowej, którą otrzymujemy. Brak deklaracji i/lub brak dowodów rejestracji na pobyt - tzw. propisek przy wyjeździe z Uzbekistanu skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi (kary finansowe, administracyjne lub nawet wszczęcie postępowania sądowego).Podobne wyjazdy

Masz pytania? Porozmawiajmy

+ 48 513 051 310info@kiribaticlub.pl