OSTATNIE MIEJSCA na wakacyjny wyjazd do Sri Lanki! Zarezerwuj miejsce i zobacz słonie na Cejlonie »
Krajobraz i przestrzeń

Najniebezpieczniejsza droga na świecie? - droga do Fairy Meadows w Pakistanie

2 lutego 2024
Istnieje droga, o której mało kto wie. Dlaczego? Bo tylko nieliczni decydują się na podróż do Pakistanu, a jeszcze mniej ma okazję opowiadać o tej trasie. W 2013 roku uznano ją za drugą najniebezpieczniejszą drogę na świecie, choć opinie są podzielone. Niewiele osób zgadłoby, że tak niebezpieczna, trudno dostępna i pełna ryzyka droga znajduje akurat w Pakistanie. Prowadzi do Fairy Meadows, uznawane przez wielu za najpiękniejsze miejsce w tym kraju, które oferuje zapierające dech w piersiach widoki, zwłaszcza na Nanga Parbat, jedną z najwyższych gór na świecie.

Przejazd do Fairy Meadows 

Aby dotrzeć do Fairy Meadows należy przy moście Raikot zjechać w boczną trasę szutrową w kierunku wsi Tattu. Podróżujemy jeepami, co jest ekscytującą przygodą, ze względu na obecne kręte drogi i przepaście. Górskie serpentyny na trasie pną często w górę, ale miejscowi kierowca jeepa z wielką wprawą radzi sobie z zakrętami. Nic dziwnego – jeździ tą trasą nieustannie, bierze też udział w jej konserwacji, zna więc każdy odcinek jak własną kieszeń. Mieszkańcy pobliskiej wsi Tattu mają monopol na transport na tym odcinku. Sami, z własnych środków, wytyczyli drogę, sami o nią dbają odnawiając po sezonie monsunów, gdy zwały skał i ziemi niszczą wszystko. Wyłączność jest zatem nagrodą za poniesiony trud i przedsiębiorczość. Podczas trasy ciągle czuje się pozytywny dreszczyk adrenaliny i podziwia się miejscowe widoki. Trasa zajmuje około 1,5-2 godziny. 

Około 10 minut za wioską Tattu docieramy do parkingu, stamtąd po 5 minutach spaceru do herbaciarni – to punkt startowy trekkingu do Fairy Meadows, gdzie przewodnik może zorganizować konie/muły lub tragarzy do przenoszenia bagażu, jeśli będzie to potrzebne.

Sam trekking nie jest mocno wymagający. Trasa liczy 5 km, podczas której zmieniamy wysokość o 700 metrów w górę. Zazwyczaj pokonuje się ją w 2-3 godziny. Pierwsza połowa szlaku biegnie wzdłuż kanionu i jest odsłonięta, bez stromych odcinków trasy. Latem podczas tej części trekkingu może być gorąco, jednak reszta szlaku przebiega przez przyjemny, zacieniony las sosnowy.  

Inne aktywności w Fairy Meadows 

Trekking do Nanga Parbat Base Camp 

Oprócz zapierających dech w piersiach widoków na góry, główną motywacją do odkrywania Fairy Meadows jest niewątpliwie Nanga Parbat Base Camp. Do tego miejsca odbywa się jeden z najlepszych trekkingów w Pakistanie.

Wędrówka zazwyczaj trwa od 5 do 8 godzin, w zależności od kondycji grupy i obecnego stanu szlaku. Pokrywa dystans około 9 kilometrów z wzniesieniem 700 metrów. Pierwsza połowa trekkingu jest łatwa, prowadzi przez łąki. Po dwóch godzinach docieramy do Obozu Beyal na herbatę i lunch. W ciągu kolejnej godziny docieramy do punktu widokowego. Druga połowa jest trudniejsza, obejmuje chodzenie po lodowcu. Ostatni odcinek to wspinaczka na strome wzgórze, prowadzące do Nanga Parbat Base Camp. 

Po dotarciu do obozu bazowego znajdujemy się niemal twarzą w twarz z wznoszącą się na wysokość 8,126 metrów górą. Nanga Parbat góruje nad nami, zdaje się być obojętna na naszą obecność, jak kolosalna istota doglądająca małych istot.  

Nanga Parbat – idealne miejsce na zdjęcie

W Fairy Meadows znajduje się pewien staw, który z daleka może się nie wyróżniać, natomiast po podejściu bliżej zobaczysz, że na powierzchni wody tworzy się ogromne odbicie góry Nanga Parbat. Jest to idealne miejsce na zrobienie oszałamiających zdjęć. 

Kiedy Odwiedzić Fairy Meadows? 

Najlepszy czas na odwiedzenie Fairy Meadows to miesiące od kwietnia do stycznia, z preferowanymi okresami w kwietniu-maju oraz wrześniu-październiku, aby uniknąć tłumów. Latem region jest cieplejszy, ale również bardziej zatłoczony. 

Co zabrać do Fairy Meadows? 

Nie musisz pakować się tak, jakbyś wyjeżdżał daleko poza cywilizację. Zabierz ze sobą ciepłe ubrania, niezależnie od pory roku, wraz z kilkoma przedmiotami, takimi jak aparat fotograficzny, power bank i latarka czołowa. Plecak na dzień o pojemności 35-40 litrów powinien wystarczyć w większości przypadków. Schroniska na miejscu zapewniają jedzenie i pościel, ale rozważ zabranie śpiwora, ponieważ jakość koców w schroniskach może być różna.

Zdjęcia: Michał Antkowski

Tekst: Łukasz Ciepłuch

Wyprawy:

Pakistan: Szlakiem Karakorum

Pakistan: od Karakorum do doliny Indusu