W 30 dni DOOKOŁA ŚWIATA! Sprawdź program wyprawy »
Niezwykłe miasta

USA bez wizy: wszystko o ESTA

12 listopada 2019
Od 11.11.2019r. do USA nie potrzebujemy wizy! Wystarczy zarejestrować się w ESTA. Co to i jak aplikować?

ESTA: podstawowe informacje

Bezwizowy ruch do USA obiecywano nam już tyle razy, że można było stracić nadzieję, czy kiedykolwiek do niego dojdzie. A jednak, doczekaliśmy się! Do wyjazdu do USA potrzebujemy teraz tylko rejestracji w ESTA.

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) to system autoryzacji podróży, który umożliwia Stanom Zjednoczonym kontrolę nad tym, kto w ramach bezwizowego ruchu przyjeżdża do ich kraju.
Autoryzacja podróży nie jest wizą, więc w określonych przypadkach osoby podróżujące do USA nadal będą musiały ubiegać się o tradycyjną wizę w ambasadzie.

KTO MOŻE APLIKOWAĆ O ESTA

O ESTA mogą się ubiegać osoby, które podróżują do Stanów w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni. Dotyczy to oczywiście obywateli państw, które podpisały z USA porozumienie o ruchu bezwizowym. Jeśli posiadasz ważną wizę, nie musisz aplikować o ESTA!

FORMALNOŚCI

Aby otrzymać ESTA należy wypełnić wniosek aplikacyjny na oficjalnej stronie ESTA i uiścić opłatę 21 USD. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to 72h. Po przyznaniu ESTA jest ważna 2 lata, lub do czasu wygaśnięcia paszportu (jeśli paszport wygasa wcześniej). W ciągu tych dwóch latach możemy podróżować do USA bezwizowo, natomiast należy zachować rozsądne odstępy między podróżami - aby celnicy nie myśleli, że mieszkamy w Stanach. Bezpieczny odstęp czasu oficjalnie nie został zdefiniowany. Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty podróży.

WNIOSEK

Wniosek o ESTA, oprócz podania podstawowych danych, wymaga również wypełnienia tzw. eligibility questions - pytań, na podstawie których zostaniemy zakwalifikowani do wjazdu do USA. Są to pytania o choroby o znaczeniu dla zdrowia publicznego (np. cholera czy ebola), choroby umysłowe i uzależnienia.

Po wypełnieniu wniosku możemy sprawdzić poprawność danych (review your application). Po zaakceptowaniu zmian zostanie nam nadany numer aplikacji. Należy go zapisać - będzie nam potrzebny do sprawdzenia statusu wniosku. Następnie przejdziemy do strony płatności. ESTA akceptuje karty kredytowe i debetowe w systemach Visa, Mastercard, Discover i Amercian Express. Można również zapłacić poprzez PayPal.

Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku z reguły nie zajmuje więcej niż 72 godziny, ale w praktycie może trwać to nawet 30 minut! Status wniosku można sprawdzić na stronie ESTA podając numer aplikacji, numer paszportu i datę urodzenia.

Authorization pending - wniosek jest rozpatrywany. Proces nie powinien zająć więcej niż 72h.

Authorization approved - oznacza, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Ostateczną decyzję o wpuszczeniu nas na teren USA jednak zawsze podejmuje urzędnik imigracyjny.

Travel not authorized - oznacza że wniosek o ESTA został odrzucony. Nie jest to równoznaczne z odmową wjazdu - możemy się jeszcze ubiegać o wizę. W takim przypadku 10 USD z opłaty aplikacyjnej zostanie nam zwrócone.

Wydruk ESTA nie jest wymagany w podróży, ale warto go ze sobą mieć.

KTO POWINIEN UBIEGAĆ SIĘ O WIZĘ

O tradycyjną wizę należy aplikować m.in. gdy:

- w przeszłości odmówiono nam wizy
- lecimy do USA aby podjąć zatrudnienie lub na okres dłuższy niż 90 dni
- do USA udajemy się na leczenie, operację itp.
- odbywaliśmy karę więzienia
- przebywaliśmy w Iranie lub kraju, który jest w konflikcie zbrojnym z USA (w tym przypadku najlepiej skontaktować się z Ambasadą USA w Warszawie w celu ustalenia postępowania)

 

POBIERZ INSTRUKCJĘ WYPEŁNIENIA WNIOSKU KROK PO KROKU

 

Udanych podróży!