W 30 dni DOOKOŁA ŚWIATA! Sprawdź program wyprawy »
Krajobraz i przestrzeń

Wyspy Owcze - tajemniczy archipelag na styku mórz

9 maja 2024
Wyspy Owcze to archipelag 18 wulkanicznych wysp przypominający garść skał rozrzuconych na Atlantyku między Norwegią, Islandią, a Wielką Brytanią. Przez wieki lokalni mieszkańcy - Farerzy żyli w izolacji od reszty świata. Dziś, 2,5-godzinny lot z kontynentu sprawia, że wyspy stały się dostępne dla turystów, którzy pragną odwiedzić miejsce nietypowe, pozbawione palm, piaszczystych plaż i przez większość czasu słońca. Zamiast tego znajdziesz tam surową piękną przyrodę, która idealnie nadaje się do odpoczynku od miejskiego zgiełku. Tłumów też będzie mniej - na wyspach jest niemal 2 razy więcej owiec niż ludzi. Poznaj najbardziej niezwykłe wyspy Europy!

Charakterystyka Wysp Owczych

Wyspy Owcze są częścią Królestwa Danii, choć posiadają szeroką autonomię, w tym własny język i rząd. Położone są na północnym Atlantyku, na styku kilku różnych akwenów. Są to Morze Norweskie na północy, Morze Grenlandzkie na zachodzie i Morze Północne na południu. Znajdują się one również na granicy pomiędzy dwoma dużymi morskimi prądami: ciepłym prądem Północnoatlantyckim a zimniejszym z Arktyki, co sprawia, że panujący tam klimat jest dość zmienny i unikalny.

Mimo surowego klimatu, Wyspy Owcze są domem dla około 50 tysięcy mieszkańców, którzy znani są z gościnności i silnie zakorzenionej kultury. Tradycyjne farerskie domy z zielonymi dachami, pokrytymi trawą, są widoczne niemal na każdej wyspie, tworząc malowniczy kontrast z szarymi skałami i niebieskim oceanem.

Historia

Historia Wysp Owczych jest równie fascynująca co ich krajobraz. Pierwsze ślady osadnictwa datuje się na około VIII wiek n.e., kiedy to na wyspy przybyli mnisi irlandzcy. Jednak to wikingowie z Norwegii w IX wieku rozpoczęli proces trwałego osadnictwa, wprowadzając swoje zwyczaje i język, który przetrwał do dziś w postaci współczesnego farerskiego. Wyspy były również areną wielu historycznych wydarzeń, w tym bitew i podbojów, które ukształtowały ich unikalny charakter.

Podczas drugiej wojny światowej, Wyspy Owcze stały się strategiczną bazą aliancką po przejęciu Danii przez Niemcy w 1940 roku. Rozpoczęła się wtedy okupacja archipelagu, która miała kluczowe znaczenie dla kontroli nad morskimi szlakami. Brytyjczycy zbudowali na wyspach lotniska i infrastrukturę wojskową, co przyczyniło się do znacznego zmniejszenia izolacji Wysp Owczych od reszty świata.

Najważniejsze atrakcje

 1. Miasto Tórshavn - Stolica Wysp Owczych Tórshavn to jedna z najmniejszych stolic świata. Miasto charakteryzuje się malowniczymi, kolorowymi domami z drewna i kamienia oraz tętniącym życiem portem. Znajduje się tu także Stary Fort Skansin, który kiedyś pełnił rolę obronną.

 2. Klify w Vestmanna - To jedno z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia na Wyspach Owczych. Wycieczki łodzią umożliwiają podziwianie majestatycznych klifów i jaskiń, a także obserwację ptaków, takich jak maskonury i fulmary.

 3. Klakkur - szczyt, który oferuje jedne z najlepszych widoków na archipelag, to obowiązkowy punkt dla miłośników trekkingu. Szczyt położony jest blisko Klaksvík, drugiego co do wielkości miasta na wyspach, i zapewnia niezapomniane panoramy na sąsiednie wyspy oraz atlantyckie krajobrazy.

 4. Saksun - Malownicza wioska otoczona górami i spektakularnymi widokami, znana z pięknego, izolowanego fiordu i tradycyjnych farerskich domów z trawiastymi dachami. Saksun jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę dawnych czasów i cieszyć się spokojem natury.

 5. Gásadalur i wodospad Múlafossur - Malownicza wioska Gásadalur, do niedawna dostępna tylko pieszo przez góry, słynie z przepięknego wodospadu Múlafossur, który spada bezpośrednio do Atlantyku.

 6. Mykines - Najbardziej odległa zamieszkała wyspa archipelagu, idealne miejsce dla miłośników przyrody. Mykines jest rajem dla obserwatorów ptaków, zwłaszcza latem, kiedy to można zobaczyć kolonie maskonurów.

Ciekawostki o Wyspach Owczych

 1. Bezdrzewny krajobraz - Wyspy Owcze są charakterystyczne ze względu na brak naturalnie rosnących dużych drzew. Surowy klimat i silne wiatry sprawiają, że roślinność jest głównie ograniczona do traw, mchów i niskich krzewów.
 2. Tunel pod oceanem - Archipelag jest połączony imponującą siecią tuneli. Najnowszy i najdłuższy z tuneli to Eysturoyartunnilin (11.24 km) łączący wyspy Streymoy i Eysturoy. Na podwodnym rozjeździe znajduje się pierwsze na świecie podmorskie rondo.

 3. Białe noce - W okresie letnim, zwłaszcza w czerwcu, na Wyspach Owczych występuje zjawisko białych nocy, kiedy to słońce prawie nie zachodzi, a nocne niebo jest jedynie lekko przyćmione. 

 4. Wszechobecne owce - Zdjęcia do map Google Street View na Wyspach Owczych były robione z grzbietów owiec. Akcja odbiła się szerokim echem, a całość nazwano Google Sheep View.

 5. Blisko do wody - Odległość z jakiegokolwiek miejsca na Wyspach Owczych do oceanu nie przekracza 5 kilometrów.

Jedź z nami na Wyspy Owcze!

Podczas naszej wyprawy na Wyspy Owcze przeniesiesz się do zupełnie innego świata. Czekają na Ciebie piękne strome klify i falujące między nimi zielone doliny zachęcające do ruszenia w piesze wędrówki i zgubienia się we własnych myślach...

Wyprawa: WYSPY OWCZE: NA STYKU MÓRZ

_____

Tekst: Łukasz Ciepłuch