OSTATNIE MIEJSCA na wakacyjny wyjazd do Sri Lanki! Zarezerwuj miejsce i zobacz słonie na Cejlonie »
Krajobraz i przestrzeń

Zwiedzaj powoli. Na czym polega idea slow travel?

29 września 2020
Żyjemy w pośpiechu. I tak samo podróżujemy. W ciągu całego roku z trudem udaje nam się wygospodarować tydzień na urlop. Podczas tych intensywnych 7 dni, chcemy zwiedzić największe atrakcje w bliższej i dalszej okolicy, opalić się, wyspać, skosztować lokalnych specjałów, poznać kulturę, zwyczaje i historię regionu. A wszystko oczywiście z telefonem w dłoni, bo każdą minutę wakacji trzeba uwiecznić na zdjęciu. Efekt? Z wyjazdu wracamy bardziej zmęczeni i przytłoczeni niż czuliśmy się wcześniej. Alternatywą dla takiej formy „wypoczynku” są podróże w stylu slow travel.

Podróżuj powoli

 

W dosłownym tłumaczeniu idea slow travel zachęca do tego, aby podróżować powoli. Z jednej strony chodzi o nasz komfort, z drugiej o dobro środowiska. To naturalna kontynuacja trendów, jakie w latach 80. XX wieku zaczęły popularyzować się we Włoszech. Slow food, slow living… czas na slow travel, który pozwoli na odzyskanie równowagi, odcięcie się od spraw doczesnych, spokojne poznawanie nowych obszarów i dogłębne przeżywanie odbieranych wrażeń. Dlaczego warto wybrać wakacje w takiej formie?

  • Zamiast biegać między kolejnymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi, zobaczysz tylko te najważniejsze, ale za to obejrzysz je dokładnie. Często powierzchowne zwiedzanie sprawia, że po pewnym czasie kompletnie zapominasz miejsca, w których byłeś i masz wrażenie, że poza kilkoma zdjęciami potwierdzającymi tę wizytę, z wyprawy nie pozostało już niemal nic,

  • autentycznie odpoczniesz – nawet, jeżeli lubisz aktywny wypoczynek, to, podobnie jak każdy człowiek, potrzebujesz czasu na reset, czyli odpoczynek, ładowanie baterii. Kiedy będzie na to lepszy moment niż na wakacjach? Zamiast 7 szybkich dni, wybierz turnus 10- lub 14- dniowy. A jeżeli nie możesz sobie pozwolić na dłuższy urlop, to podziel czas, którym dysponujesz w taki sposób, aby relaks przeplatał się ze zwiedzaniem czy uprawianiem sportu,

  • zmienisz spojrzenie na świat – odcięcie się od znanego środowiska, pracy i ludzi, którzy otaczają Cię na co dzień pozwoli Ci spojrzeć z dystansem na swoje życie. Tylko czas poświęcony na medytację, odpoczynek w ciszy i harmonii z samym sobą umożliwia zyskanie szerszej perspektywy, a w konsekwencji także zmianę dotychczasowych nawyków i zwolnienie w codziennym pędzie.

Jeżeli do tej pory nie miałeś okazji wybrać się na slow travel, możesz zapisać się na wycieczki organizowane przez biuro podróży. Ważna jest bowiem nie tylko sama filozofia, ale też aspekty praktyczne, czyli dobrze przemyślany plan zwiedzania i wypoczynku, a także urlop w miejscu, które sprzyja wyciszeniu się.

Przeczytaj także: