Odkryj kraj kontrastów, obok którego nie przejdziesz obojętnie - wybierz swoją wyprawę do INDII »
Krajobraz i przestrzeń

Polska na weekend - 10 pomysłów na wyjazd

26 marca 2021
Wyjątkowe pomysły na aktywny weekend w Polsce.

10 pomysłów na weekend w Polsce

Gdy nie jesteśmy w dalekiej podróży, jeździmy po Polsce. Każdy weekend, długi czy krótki, staramy się zagospodarować nowymi miejscami i nowymi doświadczeniami. Zebraliśmy 10 naszych ulubionych pomysłów na weekend w Polsce w jednym miejscu. Korzystajcie – może znajdziecie tutaj coś na Wasz następny wyjazd?
Pomysły te dały początek Bliskim Podróżom, na które serdecznie zapraszamy. W grupie, którą łączy wspólna pasja raźniej!

1. SAFARI W MAGURSKIM PN

To pomysł na weekend dla miłośników dzikiej przyrody. I nie mówimy tu o spacerze po lesie, gdzie od czasu do czasu drogę przebiegnie nam sarna (chociaż spacery po lesie kochamy!). Mówimy o prawdziwej przygodzie - tropieniu wilków i rysi w Magurskim Parku Narodowym w Beskidzie Niskim.
Tropienie odbywa się pod przewodnictwem rangera - pracownika parku narodowego. Do punktu startowego dociera się autami 4x4 (tylko takie poradzą sobie z górzystym terenem Beskidu). Od rangera dowiecie się jak dostrzegać i czytać ślady zwierzyny, i wspólnie podążycie złapanym tropem. Kto wie, być może ślady poprowadzą Was w pobliże wilka, rysia czy żbika. Safari odbywa się wczesnym rankiem i o zmierzchu – wtedy szanse, na spotkanie nieuchwytnych mieszkańców lasu jest największa.

2. BAGNA BIEBRZAŃSKIE

Rozlewisko rzeki Biebrza, wraz z bagnami i torfowiskami, tworzy unikalny ekosystem na skalę europejską. Krajobraz doliny Biebrzy to uczta dla oczu, ale również raj dla wielbicieli dzikiej przyrody. Znajdziecie tu ponad 250 gatunków ptaków, łosie, wilki, bobry, jenoty, borsuki, wydry… Sposobów na doświadczenie regionu jest mnóstwo – od spacerów, wycieczek rowerowych i kajakowych po przeprawy bagienne.
Naszymi typami jest tropienie zwierząt z doświadczonym przewodnikiem oraz spływ w poszukiwaniu bobrów. W ten sposób zanurzycie się w przyrodzie, dowiecie się wszystkiego o tutejszym ekosystemie i zwierzętach, oraz spotkacie wiele z nich, bez brodzenia w błocie.

3. OFFROAD

Jedyne co potrzebujecie do offroadowej przygody to dobry humor. Obecnie w całej Polsce znajdziecie piękne trasy i świetnych organizatorów, którzy przygotują taki trip – nie potrzebujecie więc ani auta, ani doświadczenia. Jeśli zależy Wam na większej dawce adrenaliny, możecie wskoczyć za kółko auta 4x4 – pod okiem instruktora, a potem już samemu. Największą zaletą tej aktywności jest to, że limit wiekowy nie ma tu znaczenia – paczka znajomych, 8-latki jak i teściowie bawią się równie dobrze!

Naszym typem jest offroad w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Dzięki autom 4x4 można dojechać do części umocnień ukrytych w głębi lasów i zapomnianych przez większość odwiedzających.

4. WEEKEND Z JOGĄ

Twoje ciało podziękuje Ci za tak spędzony czas wolny! W każdy weekend w całej Polsce organizowanych jest mnóstwo jogowych warsztatów. Najczęściej wiąże się to z pobytem w zacisznym i klimatycznym miejscu, sesjami jogi, często również medytacji i uważności. Taki wypad może skupiać się na konkretnym problemie, na przykład na pozbyciu się bólu kręgosłupa, na uwolnieniu się od stresu czy oczyszczeniu ciała. Wybór jest naprawdę ogromny, każdy więc znajdzie jogina/joginkę, styl jogi i plan warsztatów, który będzie mu najbardziej odpowiadał.

My uwielbiamy aktywne spędzanie czasu, dlatego nasz typ to połączenie jogi z biegówkami. Poranne i wieczorne sesje jogi dają nam ukojenie dla ciała i umysłu, a biegówkowe spacery dodają pozytywnej energii.

5. HUCUŁY W BESKIDZIE

Beskid Niski to jeden z najdzikszych regionów w Polsce - słabe zaludnienie obszaru i niewielki ruch turystyczny pozwoliły na zachowanie naturalnych krajobrazów - znajdziecie tu rozległe lasy i bajkowe ukwiecone łąki - oraz bogactwo lokalnej fauny. Dodatkowo, tajemniczego uroku dodają regionowi pozostałości zanikającej kultury łemkowskiej i blizny po niespokojnych okresach historii – wtopione w krajobraz przydrożne kapliczki, kryte gontem cerkwie, dzikie sady, wystające gdzieniegdzie z ziemi kamienne piwniczki i cmentarne krzyże…

Nasz typ to rajd konny przez dziewicze, niedostępne tereny. Spotkanie z przyrodą nabiera innego wymiaru, kiedy zanurzamy się w nią z kompanem kierowanym naturalnym instynktem, który wśród gór, lasów, strumieni i łąk czuje się jak u siebie. Hucuły to konie o łagodnym, ostrożnym usposobieniu. Mimo mniejszych gabarytów są wytrzymałe i znakomicie sobie radzą w trudnym terenie. Podczas rajdu nauczysz się ufać i prowadzić koniowi, wsłuchasz się w przyrodę i w siebie oraz poznasz podobnych pasjonatów prawdziwej przygody!

6. NIETYPOWE WARSZTATY

Uwielbiamy wszelkiego rodzaju warsztaty – czy to kulinarne, czy rękodzieła, zarówno na naszych dalekich wyjazdach, jak i tych w Polsce. Idealnie, gdy łączą się one z naszą pasją podróżowania, chociaż nie jest to warunek konieczny – same zajęcia mogą być przecież przyczynkiem do wyjazdu!
Z pewnością najpopularniejszą opcją są warsztaty kulinarne, od regionalnych potraw, po kuchnie włoską i azjatycką. Jeśli uwielbiacie ręczne wyroby, możecie poświęcić weekend żeby dowiedzieć się jak zrobić własne mydło lub świece, na warsztaty szydełkowania, naukę haftu folkowych wzorów lub popularne ostatnimi czasy plecenie makramy.

W Polsce nasze typy to warsztaty tkania z pilotką Dominiką Serzysko oraz warsztaty wyszukiwania i obróbki agatów w polskiej Krainie Wulkanów.
Dominika sztuki tkania uczyła się mieszkając z lokalnymi społecznościami w peruwiańskich Andach,w  Boliwii i Paragwaju. Oprócz ogromnej wiedzy praktycznej zawsze można liczyć na jej opowieści z Ameryki Południowej. Przyjemne z pożytecznym.

Warsztaty obróbki agatów zaczynamy od wyjścia w teren, aby wyszukać minerały, z którymi potem będziemy pracować. Dostajemy więc aktywność, wiedzę praktyczną i warsztat w jednym. A to wszystko z pięknym stożkiem Ostrzycy w tle.

7. PUSZCZA NOTECKA

Zaledwie godzinę drogi samochodem od Poznania przeniesiecie się do królestwa drzew. Puszcza Notecka to jeden z największych lasów w Polsce! W puszczy dominuje sosna i tereny wydmowe, chociaż na jej południu znajdują się lasy liściaste i mieszane oraz bardziej zróżnicowany polodowcowy krajobraz z 25 jeziorami. Po puszczy zostały wytyczone szlaki piesze, rowerowe, konne oraz nordic walking, co zdecydowanie ułatwia poruszanie się po lasach.
Puszcza jest dosyć zwarta – na jej terenie znajdziecie sporo rezerwatów przyrody, za to mało zabudowań (nie licząc szeroko komentowanego w ostatnim czasie zamku w Stobnicy). Jeśli więc marzycie o ucieczce od cywilizacji i szumu aut, to może być opcja dla Was.

Nasz typ to rowerowy trip po puszczy. Teren jest na tyle niewymagający, że nawet średnio wprawieni rowerzyści podołają. Rowery dają możliwość podróży leśnymi traktami i dużą elastyczność. Nie wspominając o samej przyjemności bycia w ruchu na świeżym powietrzu!

8. BORNE SULINOWO

Nazywane najbardziej tajemniczym miastem Polski, Borne Sulinowo przez lata było niedostępne dla cywili. Do 1992 roku mieścił się tu radziecki, a następnie rosyjski garnizon wojskowy, którego pozostałości kuszą fanów współczesnej historii. Opuszczone bloki mieszkaniowe, ruiny willi generała Dubynina, pozostałości domu generała Guderiana, bunkry - wszystko to maluje obraz, jak niegdyś wyglądało życie w tym miasteczku. Po okolicy wytyczono kilka szlaków pieszych, rowerowych, nordic walking, kajakowych oraz konnych, które pozwalają bez błądzenia obejrzeć najciekawsze miejsca. Oprócz już wspomnianych pozostałości po garnizonie, znajdziecie tu jezioro Pile, wrzosowiska, piękne lasy i ciekawe historie...

9. ŻAGLE

Jeśli już pływaliście jachtem, nie musimy Wam tłumaczyć nic więcej. Jeśli zaś nigdy nie próbowaliście tego typu spędzenia wolnego czasu, weekend pod żaglami jest świetną opcją, by się przekonać, czy to dla Was. Niezbędny będzie Wam jacht i sternik. Na weekend jacht staje się Waszym mobilnym domem - środkiem lokomocji, miejscem noclegowym i centrum życia. Doświadczenie w żegludze nie jest niezbędne, jeśli macie w swoim gronie lub wynajmiecie usługi profesjonalnego sternika. O uroku polskich jezior chyba nie musimy nikogo przekonywać.

Nasz typ to weekend na jeziorze Drawskim z cumowaniem przy wyspie Bielawie. Tutaj złapaliśmy bakcyla żagli i myślimy, że ten krajobraz przekona każdego!

10. SESJA ZDJĘCIOWA W PLENERZE

Ten element możecie dodać praktycznie do każdej swojej mikrowyprawy. Niezależnie od tego czy jedziecie na romantyczny weekend, wypad z paczką znajomych czy rodzinny detoks, w góry, nad jezioro czy do uroczego pensjonatu – sesja doda ekstra smaczku. Jest świetnym elementem integrującym (na przykład podczas zjazdu rodzinnego, wyjazdu panieńskiego czy kawalerskiego), i zostawia po sobie fantastyczną pamiątkę w postaci zdjęcia.

Nasz typ to sesja… przebierana! Wybraliśmy sesję w historycznych strojach. Stroje powodują, że łatwiej nam się rozluźnić przed obiektywem i wcielić w "rolę" fotografowanego obiektu.

 

Przeczytaj także: