Nepal - miejsce, którego się nie zwiedza. Miejsce, które się przeżywa. Niewykluczone, że Himalaje zdobędą też Twoje serce. Trekking wokół Annapurny uważany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków na świecie. Przekroczenie przełęczy Thorung La (5416 m n.p.m.) to konkretne wyzwanie, ale cudne widoki po drodze wynagrodzą wszelkie trudy. Na swojej drodze spotkasz życzliwych ludzi i zobaczysz zdobione modlitewnymi chorągiewkami stupy - symbol ich pobożności. Poznasz też niepowtarzalne Katmandu.
Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot. (Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego, skontaktuj się z nami!)
2 dzień
KATMANDU
Przylot do Katmandu, transfer do hotelu i zakwaterowanie. W zależności od godziny przylotu, jeszcze tego dnia zrobimy spotkanie organizacyjne, na którym dokładnie przedyskutujemy trasę i przygotowanie do trekkingu, a wieczorem czeka nas powitalna kolacja połączona z pokazem kulturalnym. (W przypadku późnego przylotu spotkanie i kolacja odbędą się następnego dnia.)
3 dzień
KATMANDU: PRZYGOTOWANIE DO TREKKINGU
Wybierzemy się na spacer po stolicy Nepalu - zobaczymy plac Katmandu Durbar oraz górującą nad miastem buddyjską świątynię Swayambhunath, nazywaną także "Świątynią małp" ze względu na ich liczną obecność tutaj. Ten dzień to również czas na ostatnie przygotowania do trekkingu, skompletowanie stroju i dokładne omówienie trasy.
4 dzień
PRZEJAZD NA TREKKING (1 DZIEŃ TREKKINGU)
Wcześnie rano przejazd jeepem do Besisahar (760m n.p.m.) - ok. 7 godzin jazdy i dalej do Bahundanda (1430m n.p.m.). Rozpoczęcie trekkingu po obiedzie. Czas marszu 5-6 h. Powędrujemy w dół do Syange (1070m n.p.m.), skąd zacznie się trudniejszy szlak. Po przekroczeniu mostu na rzece Marsyangdi podążymy wzdłuż rzeki do wsi Jagat. Ponownie wspinając się dotrzemy do Chamje.
5 dzień
CHAMJE - BAGARCHHAP (2 DZIEŃ TREKKINGU)
Trekking z Chamje do Bagarchhap (2080m n.p.m.). Czas marszu ok. 6.5 godziny. Dzisiaj przekroczymy granice dystryktu Manang. Skalisty szlak wiedzie w dół do rzeki Marsyangdi, a po jej przekroczeniu ponownie wspina się po nabrzeżu aż do wsi Tal. Mijając pola uprawne ruszymy dalej, schodząc w dół i znów wspinając się pod górę, aż do wsi Dharapani, i dalej do Bagarchhap. Tutaj możemy zobaczyć kamienne domy lokalnych Tybetańczyków, uprawy jabłoni i charakterystyczne kolorowe flagi modlitewne.
6 dzień
BAGARCHHAP - CHAME (3 DZIEŃ TREKKINGU)
Trekking z Bagarchhap do Chame (2720m n.p.m.). Czas marszu ok. 5 godzin. Po śniadaniu zaczniemy podejście do Danaque, skąd rozpościera się piękny widok na górę Manaslu. Dalej miniemy wieś Tyanga i pójdziemy widokową drogą, z której widać Lamjung Himal, Annapurna II i Annapurna IV. Szlak wije się w górę i dół, i wymaga kilkukrotnego przekraczania rzeki. Będzie też okazja wymoczyć się w gorących źródłach.
7 dzień
CHAME - PISSANG (4 DZIEŃ TREKKINGU)
Trekking z Chame do Pissang (3060m n.p.m.). Czas marszu ok. 5 godzin. Dalszy szlak wiedzie stromo w górę przez las liściasty. Przekroczymy dwa mosty, a gdy szlak w końcu skręci zobaczymy skałę Paungda Danda, wystającą z rzeki na 1500 metrów.
8 dzień
PISSANG - MANANG (5 DZIEŃ TREKKINGU)
Trekking z Pissang do Manang (3540m n.p.m.). Czas marszu ok. 5 godzin. Z Pissang wyruszymy po śniadaniu. Dwie drogi prowadzą z Pissang do Manang - na północ lub na południe od rzeki Marsyangdi. Droga północna jest dłuższa i trudniejsza, za to oferuje widoki na Annapurnę i wiedzie przez interesujące wsie. Trasa południowa wymaga mniej wspinania. Obie trasy łączą się w Mungji, skąd szlak wiedzie przez Bryanga do Manang.
9 dzień
AKLIMATYZACJA (6 DZIEŃ TREKKINGU)
Dzień odpoczynku w Manang i czas na aklimatyzację. Tego dnia możemy zrobić krótki wypad na grzbiet górski w pobliżu lodowca Gangapurna lub podejść do jaskini znajdującej się nad wsią Manang. Nocleg w Manang.
10 dzień
MANANG - LETDAR (7 DZIEŃ TREKKINGU)
Trekking z Manang do Letdar (4230m n.p.m.). Czas marszu ok. 5-6 godzin. Po wyjściu z Manang zaczniemy podejście do Letdar. Miniemy Tenki Manang, pokonamy dolinę Jarsang Khola, przejdziemy przez trawiaste tereny ponad granicą drzew, gdzie przy odrobinie szczęścia spotkamy jaki i konie, aż dotrzemy do Yak Kharka. Stąd już tylko godzinne podejście do Letdar na nocleg.
11 dzień
LETDAR - THORANG PHEDI (8 DZIEŃ TREKKINGU)
Trekking z Letdar do Thorang Phedi (4441m n.p.m.). Czas marszu ok. 4 godzin. Niech nie zwiedzie Was łagodny początek szlaku, opadający w dół do rzeki - dalsza część trasy wiedzie przez urwisko. Zatrzymamy się w Thorang Phedi lub w górnym Thorang Phedi na nocleg.
12 dzień
THORANG PHEDI - PRZEŁĘCZ THORUNG LA - MUKTINATH (9 DZIEŃ TREKKINGU)
Trekking do Muktinath (3760m n.p.m.) przez przełęcz Thorung La (5416m n.p.m.). Jest to najwyżej położony punkt podczas tego trekkingu. Czas marszu ok. 8 godzin. Dzień zaczniemy możliwie najwcześniej, aby dotrzeć do przełęczy przed 10 rano (ok. południa na przełęczy bardzo mocno wieje). Mimo iż podejście jest strome, jest względnie łatwe. Należy liczyć ok. 4h marszu pod górę. Z przełęczy rozciąga się spektakularny widok na Annapurnę i Dhaulagiri. Stąd zaczniemy 4-godzinne zejście do Muktinath w dystrykcie Mustang. Niepozorna świątynia Muktinath jest świętym miejscem dla hinduistów i buddystów i co roku przyciąga tłumy pielgrzymów.
13 dzień
MUKTINATH - MARPHA (10 DZIEŃ TREKKINGU)
Trekking z Muktinath do Marpha (3500m n.p.m.). Czas marszu ok. 6 godzin. Schodzimy do doliny Kaligandaki i przez nabrzeże świętej rzeki Kaligandaki. Dalej dojdziemy do Jomson, w którym znajduje się najniebezpieczniejsze lądowisko świata. Marpha leży w dystrykcie Mustang i słynie z sadów jabłoniowych.
14 dzień
MARPHA - GHASA (11 DZIEŃ TREKKINGU)
Trekking z Marpha do Ghasa (2010m n.p.m.). Czas marszu ok. 6 godzin. Kontynuujemy zejście do doliny rzeki Kaligandaki aż do Ghasy. Szlak oferuje widoki na Annapurnę, Nilgiri, szczyty Dhaulagiri i Tukuche, oraz lodospad Dhaulagiri. Idąc wzdłuż rzeki Kaligandaki zaczniemy oddalać się od gór.
15 dzień
GHASA - TATOPANI (12 DZIEŃ TREKKINGU)
Trekking z Ghasa do Tatopani (1190m n.p.m.). Czas marszu ok. 4 godzin. Szlak schodzi w dół, przechodzi przez podwieszany most i prowadzi do wodospadu Rupse, aby w końcu dotrzeć do najgłębszego przełomu rzeki na świecie (mierzonego od poziomu rzeki do szczytu Annapurny). W Tatopani możemy zrelaksować się w gorących źródłach - tutaj kończymy nasz trekking. Po chwili relaksu przejazd jeepem do Pokhary. Zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek.
16 dzień
POKHARA
Odpoczynek w Pokharze. Dla chętnych lot z instruktorem na paralotni z widokiem na majestatyczne, ośnieżone Himalaje (koszt od około 100 USD) lub rejs łodzią wiosłową po Jeziorze Phewa (ok. 8 USD) z widokiem na świętą górę Nepalczyków - Machhapuchhre.
17 dzień
PRZELOT DO KATMANDU
Przelot samolotem do Katmandu. Zakwaterowanie i zwiedzanie miasta.
18 dzień
KATMANDU
Dzień na spacery po mieści i ostatnie zakupy. Dla chętnych lot widokowy nad Mount Everest (ok. 120 USD).
19-20 dzień
POWRÓT
Transfer na lotnisko i wylot powrotny do Polski. Przylot dzień później.
Zakwaterowanie
W Katmandu i Pokharze - hotele 4*. Podczas trekkingu wszystkie noce spędzamy w schroniskach w salach dwu- lub wieloosobowych o bardzo skromnym stnadardzie (sale wyposażone w łóżka i materace, łazienki ogólnodostępne z umywalkami i toaletami, prysznic dodatkowo płatny).
Wyżywienie
W cenie zawarte są śniadania w hotelach przed i po trekkingu w Katmandu i w Pokharze. Pozostałe wyżywienie w miastach nie jest wliczone w cenę, każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. Podczas trekkingu wyżywienie nie jesr zapewnione. Posiłki będziemy spożywać w schroniskach. Na trasie w obozach można kupić napoje gazowane i batony oraz ciepłe posiłki. Warto zabrać ze sobą zapas batonów energetycznych na całą trasę i wodę na pierwszy dzień wspinaczki (3-4 litry). Równomierne uzupełnianie płynów w organizmie to jeden z kluczy do ostatecznego sukcesu.
Transport
Prywatne transfery lotnisko - hotel - lotnisko. Z Katmandu do Bahundanda i z Tatopani do Pokhary pojedziemy prywatnym jeepem. Z Pokhary do Katmandu polecimy samolotem.
Poziom trudności trekkingu
Trekking wokół Annapurny uznawany jest za wymagający. Wiąże się to głównie z przebywaniem na dużych wysokościach n.p.m. Trasa ma 211 km, codziennie wędrujemy od 4 do 7-8 godzin, a najwyższy punkt to przełęcz Thorung-La (5416m n.p.m.). Trasa wiedzie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aby stopniowo nabierać wysokości i dać czas na aklimatyzację. Bardzo dobra kondycja fizyczna jest mimo wszystko wymagana. Podczas trekkingu towarzyszyć nam będzie doświadczony lokalny przewodnik, który będzie czuwać nad naszym bezpieczeństwem. On też na bieżąco będzie podejmował decyzje o dalszej trasie, w zależności od warunków pogodowych i naszej kondycji fizycznej.
Co jeśli nie dam rady?
Jeśli kontuzja, choroba wysokościowa lub coś innego stanie na przeszkodzie w dokończeniu trekkingu i zmusi do wcześniejszego zejścia, będzie Wam towarzyszyć opiekun, który bezpiecznie sprowadzi Was na dół.
Wymagania językowe
Językiem urzędowym w Nepalu jest nepalski. Podczas wyjazdu grupą opiekuje się pilot, który posługuje się językiem angielskim. Podczas trekkingu opiekuje się nami lokalny anglojęzyczny przewodnik. W trakcie samodzielnej realizacji niektórych atrakcji dla chętnych może być potrzebna podstawowa znajomość języka angielskiego.
Przydatne wyposażenie
Wodoodporny pokrowiec na plecak
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi lub brzuchu, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).
Informacje zdrowotne
Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). Więcej>>
Nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Informacje o żółtaczce sprawdzisz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).
Dokumenty
Przy wjeździe do Nepalu wymagana jest wiza, które można uzyskać na lotnisku. Koszt wizy 30-dniowej to 50 USD.
Warto zabrać ze sobą 4 zdjęcia.
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy od momentu wjazdu). Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem. Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC. Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.
Internet
Niedostępny podczas trekkingu.
Co zabrać?
Na trasie trekkingu spędzicie 15 dni i należy pamiętać o odpowiednim ubraniu na ten okres. Przygotowując się warto zabezpieczyć odzież przed zamoknięciem w razie deszczu. Poniżej lista niezbędnych rzeczy:
Dokumenty
Pieniądze
Podstawowe wyposażenie
Duży plecak na sprzęt i ubrania
Mały plecak. Do transportu wody, aparatu, kurtki przeciwdeszczowej, ciepłego ubrania
Śpiwór
Kijki trekkingowe (np. narciarskie)
Wodoodporna i przeciwwietrzna kurtka z oddychającego materiału np. Gore-Tex
Wodoodporne i przeciwwietrzne spodnie (możliwość wypożyczenia na miejscu)
Ciepły polar
Ciepła oddychająca bielizna i skarpetki
Ciepłe rękawiczki
Kalesony
Czapka
Krótkie spodenki
Długie, wygodne spodnie
Bielizna
Koszulki
Mały płaszcz przeciwdeszczowy
Wodoodporne buty trekkingowe
Buty do użytku w obozie np. adidasy
Czapka z daszkiem lub kapelusz
Latarka, najlepiej czołówka
Okulary przeciwsłoneczne
mydło, papier toaletowy, wilgotne chusteczki
Ręcznik
Krem z filtrem przeciwsłonecznym
Wodoodporne pokrowce/worki do zabezpieczenia sprzętu
Aparat i zapasowe baterie
Lornetka
Nepal
Wizę można uzyskać w ambasadach, w wybranych punktach granicznych oraz na lotnisku w Katmandu (visa on arrival).
Zakup wizy na lotnisku to koszt 30 USD dla wizy 15-dniowej, 50 USD dla wizy 30-dniowej, 125 USD dla wizy 90-dniowej.
Dokumenty wymagane przy aplikowaniu o wizę turystyczną: paszport, aplikacja wizowa.
Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wyjazdu.
Paszport musi mieć wolne strony na wizę i stemple graniczne.
bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Katmandu - Warszawa
bilety lotnicze na trasie: Pokhara - Katmandu
transfery z i na lotniska
4 noclegi w Katmandu i 2 noclegi w Pokharze (komfortowe hotele 4-gwiazdkowe, pokoje 2-osobowe z łazienkami)
śniadania w hotelach przed i po trekkingu
przejazd prywatnym jeepem z Katmandu do miejsca rozpoczęcia trekkingu oraz z miejsca zakończenia trekkingu do Pokhara
trekking wokół Annapurny:
niezbędne pozwolenia na trekking
opiekę lokalnego certyfikowanego anglojęzycznego przewodnika (tylko do naszej dyspozycji)
usługi tragarza (jeden tragarz na dwie osoby)
zakwaterowanie w schroniskach
kawa, herbata i czysta woda
pozostałe opłaty związane z trekkingiem (lokalne podatki itp.)
certyfikat ukończenia trekkingu
opiekę pilota Kiribati Club
ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN (zwyżka sporty ekstremalne na czas trekkingu), w tym ubezpieczenie obsługi trekkingu
zestaw podróżnika Kiribati Club:
koszulka klubowa
worek sportowy
etui na bilet
karta ubezpieczeniowa
CENA NIE OBEJMUJE
biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie, transportu lokalnego w miastach, dodatkowych opłat podczas trekkingu (prysznic): około 65 USD/os.
pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami w hotelach przed i po trekkingu): ok. 15-20 USD/os. dziennie
obowiązkowych napiwków: ok. 50 USD/os.
kosztów wizy nepalskiej: 50 USD
obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 13 PLN/os.
ZALICZKA: Do odwołania nie pobieramy zaliczek przy zapisie na wyjazdy zagraniczne. Zaliczkę wpłacicie dopiero wtedy, gdy potwierdzimy, że wyjazd może się odbyć.
Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego, skontaktuj się z nami!