Cena
- cena: od do wyceny indywidualnej Wyślij zapytanie
Czterodniowy marsz dawną inkaską drogą przez Andy, zwany INCA TRAIL lub CAMINO INCA to najpopularniejszy trekking w Ameryce Południowej. Nic dziwnego - przybycie do Machu Picchu od strony Bramy Słońca to niezapomniane przeżycie!
Pokonujecie pieszo w sumie 45 km, będziecie nocować w namiotach na szlaku, a oprócz podziwiania majestatycznych krajobrazów Andów będziecie oglądać po drodze pozostałości inkaskich konstrukcji. Ostatniego dnia o świcie wejdziecie przez Inti Punku, czyli Bramę Słońca, do Machu Picchu, a po południu, zwiedziwszy tajemnicze miasto, wrócicie do Cuzco.
Przylatujecie do Cuzco. Z lotniska odbiera Was nasz zaufany kierowca. Przejazd do hotelu; po zakwaterowaniu odpoczynek i czas na aklimatyzację lub samodzielny spacer po mieście.
Odkrywanie zakamarków Cuzco - Pępka Świata. Spacerując po kamiennych uliczkach poczujecie niezwykłą atmosferę tego miasta. Można wybrać się na spacer do dzielnicy artystów San Blas i wyżej, na punkt widokowy, udać się na targ San Pedro lub na relaksujący masaż gorącymi kamieniami.
Możliwość City Tour z przewodnikiem (wycieczka zawiera zwiedzanie miasta i okolicznych twierdz, koszt ok. 120 USD/os).
Trekking początkowo jest bardzo łatwy, a przejście całego wyznaczonego na pierwszy dzień odcinka zajmuje ok. 3,5 godziny. Trasa nie przebiega na dużych wysokościach i idzie się wygodną szeroką ścieżką. Po kilku minutach od rozpoczęcia trekkingu dochodzicie do wiszącego mostu nad rzeką Urubamba. Następnie pokonujecie eukaliptusowy las, a dalej zatrzymujecie się przy stanowisku archeologicznym Llactapata. Znajduje się tam wiele tarasów uprawnych, zbudowanych w czasach panowania Inków. Ruiny, które zobaczycie to najczęściej magazyny na żywność. Tego dnia kończycie marsz na kempingu Wayllabamba, w pobliżu małej wioski u podnóża góry otoczonej polami kukurydzy, ziemniaków i innych roślin uprawnych. Wiele grup zatrzymuje się w tym właśnie miejscu, ponieważ znajduje się tam publiczna toaleta i jest dużo wody.
Ten odcinek to najtrudniejsza część wędrówki, w ciągu drugiego dnia bowiem pokonujecie około 1200 metrów przewyższenia. Najpierw wspinacie się stromo w górę na przełęcz Warmihuañusca (w języku Quechua oznacza to "Przełęcz Umarłej Kobiety”) i osiągamy najwyżej położony punkt na trasie - 4200 m. n.p.m. Przed samą przełęczą na małej łące otoczonej strumieniami znajduje się kemping wyposażony w publiczne toalety (Llulluchapampa). Można kupić tu wodę, inne napoje, słodycze, a nawet baterie. Na przełęczy Warmihuañusca zetkniecie się z typową wysokogórską pogodą – silnym wiatrem i niską temperaturą. W tym miejscu najsilniej odczuwa się problemy z adaptacją do wysokości (choroba wysokościowa.) Następnie schodzicie z przełęczy na kolejny kemping, Pacamayu, gdzie będziecie nocować. Całodzienna wędrówka trwa od 6 do 7 godzin.
Podczas trzeciego dnia trekkingu pokonujecie najdłuższy odcinek trasy, nie ma za to zbyt dużych różnic wysokości. Zaczynacie dzień od wspięcia się na kolejną przełęcz, za którą znajduje się stanowisko archeologiczne Runkuracay, usytuowane na wysokości 3800 m. n.p.m. Później schodzicie wzdłuż Czarnego Stawu do Sayaqmarca i oglądacie kolejne ruiny inkaskich budowli. Stąd rozpościera się wspaniały widok na dolinę Acobamba oraz pokryty śniegiem szczyt Pumasillo. Tego dnia przejdziecie też przez 20 metrowy tunel wykuty wzdłuż szlaku. Później wspinacie się na trzecią z kolei przełęcz i mijacie cytadelę Phuyupatamarca, czyli "wioskę ponad chmurami".
Następnie zaczynacie schodzić, mijacie drugi tunel i w miarę płaską ścieżką podążacie wzdłuż wijącej się w dole rzeki Urubamba. Pod wieczór docieracie do obozu Wiñayhuayna, w pobliżu którego znajduje się punkt z prysznicami z ciepłą wodą (uwaga: długie kolejki). Dla niecierpliwych dostępne są "bezkolejkowe" zimne prysznice w drodze do poszczególnych miejsc obozowych. Całkowity czas marszu tego dnia to 7 godzin.
Czwartego dnia trekkingu zmienia się klimat i roślinność. Zostawiacie za sobą surowe andyjskie widoki i wędrujecie wśród krajobrazów typowych dla górskiej dżungli (selva alta). Wokół latają kolibry i inne tropikalne ptaki. Po około godzinie marszu docieracie do Inti Punku (Bramy Słońca). Jest to kompleks małych budynków służący kiedyś jako punkt kontrolno - obserwacyjny na drodze do bram miasta. Stąd po raz pierwszy zobaczycie przepiękną panoramę z położonym niżej Machu Picchu. Jeśli wyjdziecie z obozu odpowiednio wcześnie, zobaczycie wschód słońca nad tajemniczym Zaginionym Miastem Inków. Po zwiedzeniu z przewodnikiem ruin Machu Picchu, czas wolny na samodzielne odkrywanie zakamarków miasta. Po południu powrót pociągiem do Cuzco na nocleg.
Czas wolny na odpoczynek i skorzystanie z masażu Inków (gorącymi kamieniami) w jednym z licznych spa.
Jeśli jednak preferujecie aktywny odpoczynek po trekkingu, możecie udać się na rafting, lub wycieczkę konną po pobliskich ruinach Inków.
Transfer na lotnisko.
Ubezpieczenie podróżne Signal Iduna:
Wycieczka zawiera zwiedzanie miasta i okolicznych twierdz. Koszt ok. 120 USD/os.
Koszt ok. 20-50 USD.
Koszt ok. 10 USD.