Podczas tej podróży chcemy przybliżyć Wam Bhutan - jedno z najbardziej tajemniczych państw świata. Bhutan ściśle kontroluje turystykę i przepływ turystów, aby wywarli oni jak najmniejszy wpływ na lokalną kulturę i obyczaje. To, czego możemy się więc spodziewać to przepiękne górskie krajobrazy, niesamowite klasztory-twierdze z Tygrysim Gniazdem na czele, oraz autentyzm i oryginalna kultura. Odwiedzimy również Nepal, staniemy u stóp Himalajów, spróbujemy wypatrzyć Annapurnę o wschodzie słońca, poszukamy nosorożców w Parku Narodowym Chitwan i schodzimy uliczki i place arcyciekawego Katmandu.
Spotkanie z pilotem wyprawy na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Katmandu.
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego, skontaktuj się z nami!)
2 dzień
KATMANDU
Przylot na lotnisko w Katmandu i transfer do hotelu. Stolica Nepalu leży na wysokości 1400m n.p.m. i liczy nieco ponad milion mieszkańców. Zaczynamy aklimatyzację - na spokojnie. Wieczorem wybierzemy się na wieczór kulturalny z powitalną kolacją w nepalskim stylu.
3 dzień
KATMANDU: ŚWIĄTYNIE, STUPY I PLACE
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie najważniejszych obiektów historycznych zlokalizowanych w Dolinie Katmandu. Będziemy mieli okazji zobaczyć jedno z najświętszych miejsc hinduizmu na świecie, jakim jest kompleks historycznych świątyń Pashupatinath. Obejdziemy dookoła Boudhanath – jedną z największych stup na świecie i odwiedzimy historyczne miasto Bhaktapur, powstałe w IX w. Zobaczymy ponadto Patan Durbar Square i Kathmandu Durbar Square pełne zabytków architektury sakralnej i świeckiej. Przy odrobienie szczęścia spotkamy Kumari, czyli nepalską żywą inkarnację bogini Taledźu.
4 dzień
BANDIPUR - WIOSKA NEWARÓW
Po śniadaniu w hotelu wyruszymy w drogę do Bandipur. Towarzyszyć nam będą spektakularne widoki: na wschodzie Langtang w Himalajach i wyróżniający się szczyt Dhaulagir (8167 m n.p.m) na zachodzie. Po zakwaterowaniu w hotelu, odwiedzimy tradycyjną wioskę zamieszkiwaną przez Newarów.
5 dzień
PRZEJAZD DO POKHARY
Chętni mogą wstać rano na malowniczy wschód słońca w Bandipur. Po śniadaniu ruszymy w dalszą drogę - do Pokhary, miasta położonego u stóp Annapurny. Spacer wokół malowniczego, otoczonego górami jeziora Fewa. Nocleg w hotelu w Pokharze.
6 dzień
POKHARA: REJS PO JEZIORZE FEWA, JASKINIA GUPTESWOR
Tego dnia poznamy Pokharę nieco lepiej. Będziemy mieli okazję podziwiać zlokalizowany w pobliżu wodospad, a następnie udamy się na eksplorację jaskini Gupteswor. Odwiedzimy świątynię Bindabasani i przyjrzymy się malowniczemu wąwozowi rzeki Seti. Popołudniu udamy się na widokowy rejs łodzią po jeziorze Fewa z widokiem na Annapurnę.
7 dzień
TREKKING NA PUNKT WIDOKOWY SARANGKOT - MNIEJSZOŚĆ THARU
Wcześnie rano wyjazd na Sarangkot, podziwianie wschodu słońca na tle Himalajów - pasmo Annapurny. Z tego miejsca widać dwa ośmiotysięczniki, a przy dobrej widoczności nawet trzy. Po śniadaniu w hotelu pojedziemy do Parku Narodowego Chitwan. Po południu odwiedzimy wioskę plemienia Tharu, aby poznać styl życia jej mieszkańców i odwiedzić lokalne muzeum. Po zachodzie słońca czekać będzie nas interesujący program kulturalny przy ognisku.
8 dzień
PARK NARODOWY CHITWAN: JEEP SAFARI, KAJAKI
Po śniadaniu udamy się na dogłębniejszą eksplorację Parku narodowym Chitwan, który od 1984 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Doskonałą okazją do poznania flory i fauny (m.in. gawiale, nosorożce, tygrysy i lisy bengalskie) występującej na obszarze parku będzie Jeep Safari oraz spacery po dżungli z przewodnikiem. Wybierzemy się również na przyjemny spływ kajakowy.
9 dzień
PRZEJAZD DO KATMANDU
Wczesnym rankiem chętni mogą udać się na obserwację ptaków zamieszkujących park (ok. 450 gatunków). Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Katmandu, a podróż umilą nam malownicze krajobrazy za oknem.
10 dzień
PRZELOT DO PARO - ZWIEDZANIE TWIERDZY I KLASZTORÓW
Po śniadaniu transfer na międzynarodowe lotnisko w Katmandu i lot do Paro. Trasa lotu wiedzie nad pasmami górskimi i jest uznawaną za jedną z piękniejszych. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem i zakwaterowanie w hotelu. Tego dnia odwiedzimy jeszcze twierdze i buddyjski klasztor Rinpung Dzong i Kichu Lhakhang, która jest najstarszą świątynią Bhutanu. Zwiedzimy również ruiny twierdzy-klasztoru Drukgyal Dzong.
11 dzień
KLASZTOR TYGRYSIE GNIAZDO - THIMPHU
Tego dnia odwiedzimy klasztor Taktsang (tygrysie gniazdo) czyli najsłynniejszą i najbardziej zjawiskową budowlę sakralną zlokalizowaną na klifie doliny Paro. Klasztor znajduje się w niesamowitej scenerii, leży bowiem na wysokim urwisku 900 metrów nad doliną (około 3120 m n.p.m.). Z powstaniem tego miejsca wiąże się niesamowita legenda, według której Guru Rinpoche wylądował na tej niemal pionowej skalnej ścianie na grzbiecie tygrysicy. Więcej na ten temat dowiecie się w czasie drogi, czeka nas bowiem około 2.5-godzinny spacer, w czasie którego towarzyszyć nam będą zdumiewające widoki na dolinę. Po południu wyruszymy do Thimphu. Wieczorem wybierzemy się na spacer po stolicy Bhutanu, aby przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców.
12 dzień
PUNAKHA: PAŁAC WIELKIEGO SZCZĘŚCIA
Ruszamy w dalszą drogę do Punakha przez przełęcz Dochu La, która znajduje się na wysokości 3 050 m n.p.m. Po drodze zobaczymy więcej pięknych krajobrazów, które Bhutan ma do zaoferowania. W Punakha odwiedzimy Punakha Dzong czyli Pałac Wielkiego Szczęścia, który jest drugim najstarszym i drugim co do wielkości dzongiem (klasztorem-twierdzą) w Bhutanie.
13 dzień
KLASZTOR GANTGEY GOEMPA
Po śniadaniu w hotelu przejedziemy przez gęsty las dębów i rododendronów aby dotrzeć do Gangtey. To niezwykłe miejsce położone jest w malowniczej dolinie polodowcowej zwanej Phobjikha. Tutaj odwiedzimy klasztor Gangtey Goempa, którego historia sięga 1613 roku.
14 dzień
PRZEJAZD DO PARO
Śniadanie i przejazd do Paro przez przełęcz Dochula. Nocleg w Paro.
15 dzień
KATMANDU
Po śniadaniu transfer na lotnisko. Po przylocie do Kathmandu udamy się na kolację w czasie której będziemy mogli podsumować nasz wyjazd i wymienić się doświadczeniami i obserwacjami. Dla chętnych spacer i ostatnie zakupy w stolicy Nepalu.
16 dzień
POWRÓT DO POLSKI
Śniadanie w hotelu, transfer na lotnisko i lot powrotny do Polski. Pożegnanie grupy z pilotem i zakończenie wyprawy.
Podróżowanie w Bhutanie
Wjazd turystów do Bhutanu jest ściśle kontrolowany przez Urząd ds. Turystyki. Odwiedzenie Bhutanu jest możliwe tylko wykupując pakiet u autoryzowanych touroperatorów. Urząd narzuca również dzienną opłatę na turystów, pokrywającą zakwaterowanie oraz transport. Obecnie wynosi ona 250 USD dziennie na osobę. Wymagana jest wiza. Promesę można uzyskać tylko w autoryzowanych biurach sprzedających bilety lotnicze linii lotniczych Druk Air. Grupie towarzyszy autoryzowany przez urząd lokalny przewodnik posługujący się językiem angielskim.
Bhutan jest nastawiony na ochronę swojej kultury i dziedzictwa. Dla komfortu podróży należy się stosować do zaleceń przewodnika i pilota.
Zakwaterowanie
W Nepalu hotele 3* - pokoje 2-os. z łazienkami. W Bhutanie nocujemy w hotelach zaaprobowanych przez rząd - są to hotele klasy A (pokoje 2-osobowe). Hotele w Bhutanie mogą być skromne jak na europejskie standardy. Udostępniają ręczniki, ale mogą się zdarzać przerwy w dostawie ciepłej wody.
Wyżywienie
W Nepalu śniadania w hotelach. W Bhutanie pełne wyżywienie, kawa herbata (bez innych napojów do posiłku). Pozostałe wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy.
Transport
Ze względu na specyfikę odwiedzanych krajów trasę pokonujemy prywatnym transportem - minivanem. W programie mamy przeloty wewnętrzne na trasie Katmandu - Paro - Katmandu.
Poziom trudności wyjazdu
Wyjazd wymaga przeciętnej sprawności fizycznej. W programie są krótkie trekkingi na lekko, piesze zwiedzanie oraz przebywanie na dużych wysokościach nad poziomem morza.
Wymagania językowe
W Nepalu obowiązują cztery języki urzędowe. W Bhutanie językiem urzędowym jest Dzongkha. Podczas wyjazdu grupą opiekuje się pilot, który posługuje się językiem angielskim. W trakcie samodzielnej realizacji niektórych atrakcji dla chętnych może być potrzebna podstawowa znajomość języka angielskiego.
Przydatne wyposażenie
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
Jedna para wygodnych pełnych butów, najlepiej trekkingowych
Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i kurtka przeciwdeszczowa.
Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Polecamy zabranie dużego plecaka (ewentualnie torby podróżnej) i małego plecaka. W małym plecaku nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
WAŻNE informacje o Bhutanie
Odprawa celna: Obowiązuje zakaz sprzedaży tytoniu. Do Bhutanu można wwieźć 200 papierosów LUB 150 gr tytoniu - towar podlega ocleniu (200%). Wolno wwieźć tylko 1l mocnego alkoholu (w tym wina). Nie wolno wwozić złota i srebra (poza biżuterią własną).
Zachowanie: Świątynie: wchodząc do świątyń należy ściągnąć buty. Należy mieć zakryte ramiona i kostki (preferowane długie nogawki i długie rękawy). W wielu miejscach obowiązuje zakaz fotografowania oraz wnoszenia skórzanych wyrobów - należy ich bezwzględnie przestrzegać. Obyczaje: lewa ręka jest uznawana za nieczystą. Nie podajemy pieniędzy i nie wskazujemy lewą ręką, zwłaszcza w świątyniach. Obowiązuje ruch lewostronny. Ubiór: dla Bhutańczyków niezwykle ważny jest schludny ubiór. Wymięte i niechlujne ubranie może być źle odebrane. Król: Bhutan jest królestwem - wizerunek króla spotkamy w wielu miejscach. Należy się odnosić do niego z szacunkiem, również w wypowiedziach. Homoseksualizm: w Bhutanie jest nielegalny, a współżycie osób tej samej płci jest karalne więzieniem.
Informacje zdrowotne
Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). Więcej informacji w naszym poradniku uczestnika >>>
Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Więcej informacji o szczepieniach znajdziesz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Informacje zdrowotne
Apteczka. Poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
Nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).
Dokumenty
Obywatele Polski muszą posiadać wizę wjazdową do Bhutanu oraz do Nepalu (szczegóły w zakładce WIZY).
Paszport powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy i posiadać przynajmniej dwie puste strony.
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Pieniądze
Bankomaty są w dużych miastach, ale lepiej zaopatrzyć się w gotówkę. Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi.
Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.
Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnej saszetce - pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi.
WAŻNE: Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych banknotach (dolary wydane po 1996 roku)
Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.
Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.
Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj, że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie było by gdyby jedna karta była wypukła.
Napiwki
Napiwki są wyrazem naszego uznania i formą podziękowania za obsługę; pamiętajmy że dla wielu osób i ich rodzin mogą one stanowić znaczącą część budżetu domowego.
Zarówno w Nepalu jak i Bhutanie napiwki są mile widziane. Zwyczajowo zostawiamy napiwek portierom, kierowcom oraz przewodnikom, a także w dobrych restauracjach.
Nasz pilot też daje z siebie wszystko. Jeśli podoba Ci się Jej/Jego praca, napiwek na koniec wyjazdu z pewnością zostanie doceniony i bardzo mile odebrany :)
Bezpieczeństwo
Nad bezpiecznym przebiegiem wyjazdu czuwa doświadczony pilot, który orientuje się w realiach danego regionu. Nepal i Bhutan uważane są za kraje dość bezpieczne. Należy uważać na kieszonkowców - nie zalecamy trzymania całej gotówki w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Zalecamy również pilnowanie paszportu, aparatów i innej elektroniki. Zapoznajcie się też z aktualnym komunikatem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na ich oficjalnej stronie>>
Internet
W Nepalu powszechnie dostępny w hotelach, kawiarniach i kafejkach. W Bhutanie dostęp do Internetu może być ograniczony.
Napięcie
W Bhutanie obowiązują wtyczki typu D, F oraz G. Niezbędna jest specjalna przejściówka, którą można zakupić np. w sklepie Kiribati Club>>>
Bhutan
Obywatele polscy udający się do Bhutanu muszą mieć ważną turystyczną wizę wjazdową.
Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów.
Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy.
Ze względu na specyfikę wyjazdu do Bhutanu wiza jest wliczona w cenę wycieczki i organizowana ze pośrednictwem naszego biura.
Do aplikacji wizowej należy dołączyć dwa zdjęcia: na jasnym tle, twarz zwrócona na wprost, otwarte oczy, twarz nieprzysłonięta włosami, naturalny wyraz twarzy i zamknięte usta.
Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży.
W paszporcie powinny znajdować się przynajmniej dwie wolne strony na wizę i stemple graniczne.
Nepal
Wizę można uzyskać w ambasadach, w wybranych punktach granicznych oraz na lotnisku w Katmandu (visa on arrival).
Zakup wizy na lotnisku to koszt 30 USD dla wizy 15-dniowej, 50 USD dla wizy 30-dniowej, 125 USD dla wizy 90-dniowej.
Dokumenty wymagane przy aplikowaniu o wizę turystyczną: paszport, aplikacja wizowa.
Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wyjazdu.
Paszport musi mieć wolne strony na wizę i stemple graniczne.
Klasztor Takstang - Tygrysie Gniazdo
najlepszadobraśrednianiekorzystna
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Nepal - Kathmandu
miesiąc
średnia maks. temp.
średnia min. temp.
opady
-
°C
°C
cm
I
15
4
1
II
17
6
1
III
21
10
3
IV
25
13
3
V
26
17
10
VI
26
20
20
VII
26
21
37
VIII
26
21
32
IX
25
19
18
X
23
15
5
XI
20
9
-
XII
16
5
1
Optymalny czas na wizytę w Bhutanie to wiosna (marzec - maj) oraz jesień (wrzesień-listopad). Jest to wysoki sezon. Czerwiec, lipiec i sierpień to pora monsunowa - część szlaków może być wtedy zamknięta. W grudniu i styczniu odnotowuje się niższe temperatury.