W 30 dni DOOKOŁA ŚWIATA! Sprawdź program wyprawy »
Krajobraz i przestrzeń

Poznaj Azory, rajskie wyspy Europy

10 maja 2024
Formalnie stanowiący część Portugalii archipelag o zabawnie brzmiącej dla Polaków nazwie, nie należy jeszcze do najpopularniejszych kierunków podróży. A szkoda. Azory to niezwykłe wyspy, pełne zieleni, gorących źródeł i jezior wulkanicznego pochodzenia, słynące z gościnności mieszkańców i przyjemnej pogody. Jeśli myślisz o wycieczce do Portugalii, to właśnie wyjazd na Azory może okazać się doskonałym wyborem. Dowiedz się, jaki czas jest najlepszy na taką wyprawę, jak się przygotować i na co szczególnie zwrócić uwagę.

Kiedy jechać na Azory, czyli klimat i pogoda

Azory to archipelag dziewięciu wysp, skupionych w trzech grupach, położonych w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Choć rozciąga się na długości mniej więcej 650 km, klimat na całym obszarze Azorów jest podobny: oceaniczny. Przez cały rok temperatury są raczej umiarkowane i panuje dość duża wilgotność, często jest też pochmurno. Zdarzają się tu okresy wzmożonych opadów deszczu, co warto uwzględnić, planując wyjazd na Azory.

Kiedy jechać na Azory, by móc cieszyć się jak najlepszą pogodą? Optymalnym momentem na urlop w tej części Europy jest lato. Między końcem maja a październikiem średnia temperatura w ciągu dnia zwykle wynosi ok. 20°C, nie doświadczymy natomiast męczących upałów. W tym okresie również występuje stosunkowo niewiele opadów. Wycieczka na Azory w sezonie letnim będzie więc dobrym pomysłem dla osób lubiących umiarkowane ciepło. Zimą Azory stają się bardziej deszczowe, nadal jednak jest tu zdecydowanie cieplej, niż w Europie Środkowej. Od listopada do marca temperatura w dzień oscyluje w granicach kilkunastu stopni. Jeśli nie obawiasz się intensywnego deszczu, możesz skusić się na wyjazd na Azory także wtedy, gdy w Polsce panują już wyraźne przymrozki. Azorska zima przypomina polską wczesną jesień.

Wyjazd na Azory — jak się przygotować?

Choć Azory nie należą do egzotycznych kierunków podróży i nie różnią się aż tak bardzo od innych europejskich celów podróży, przed wyjazdem warto pamiętać o kilku drobiazgach.

Osoby myślące o wycieczce na Azory może zastanawiać kwestia dokumentów. Spieszymy z zapewnieniem, że jest to zagadnienie, którym w ogóle nie trzeba zaprzątać sobie głowy. Ponieważ Azory należą do Unii Europejskiej, wjeżdżający polscy turyści nie tylko nie mają obowiązku wizowego, nie jest konieczne także posiadanie paszportu. Wystarczy ważny dowód osobisty. Jeśli chodzi o ewentualną opiekę zdrowotną na miejscu, Kiribati Club w cenie wyprawy zapewnia ubezpieczenie podróżne. Posiadamy też wszelkie niezbędne uprawnienia i certyfikaty, gwarantujące bezpieczną organizację wyjazdu.

Co warto spakować, przygotowując się do wyprawy na Azory? Poza standardowym zestawem garderoby, uzależnionym od długości pobytu, w bagażu z pewnością warto uwzględnić strój przeciwdeszczowy. Intensywne opady występują na archipelagu szczególnie zimą, nie oznacza to jednak, że nie ma ryzyka zamoknięcia w maju czy sierpniu. Organizowana przez nas wycieczka na Azory przewiduje trekking oraz liczne krótsze i dłuższe spacery, należy więc spakować również lekkie, wygodne buty. Ponieważ wyspy słyną m.in. z jezior i gorących źródeł, podczas naszej wyprawy planujemy możliwość kąpieli w plenerze. W związku z tym do bagażu warto też włożyć strój kąpielowy

Inne drobiazgi, które nie zaszkodzi zabrać ze sobą na wyjazd na Azory to: 

  • lekkie nakrycie głowy, najlepiej takie, które ochroni przed wiatrem uszy;
  • okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem;
  • ciepły polar lub bluza z kapturem (wieczory i poranki bywają chłodne, nawet latem).


Jeśli potrzebujesz jakichkolwiek wskazówek dotyczących przygotowań do wycieczki na Azory, skontaktuj się z nami. Służymy wszelkim wsparciem i radą.

Co warto zobaczyć na Azorach?

Azory, składające się aż z dziewięciu wysp, oferują naprawdę wiele atrakcji. Naszą wyprawę zaplanowaliśmy w taki sposób, aby uczestnicy mieli okazję zwiedzić i doświadczyć jak najwięcej. Co szczególnie warto zobaczyć na Azorach?

Wyspa Faial

Faial, należąca do położonych w centralnej części archipelagu, jest wysepką o malowniczym skalistym wybrzeżu, ze stolicą w małym portowym miasteczku Horta. Warto tu wybrać się na spacer po wulkanicznym półwyspie Capelinhos, a także skorzystać z kąpieli w lawowych basenach oraz odwiedzić którąś z lokalnych winnic. To także z Faial znakomicie widać najwyższy szczyt archipelagu Azory, a także całej Portugalii — zlokalizowany na wyspie Pico wygasły wulkan o tej samej nazwie.

Plantacje herbaty i ananasów

Okazuje się, że wycieczka na Azory może przynieść nie lada niespodzianki. Niewiele osób wie, że na jednej z azorskich wysp — Sao Miguel — znajdują się dwie plantacje herbaty, wytwarzające zarówno zieloną, jak i czarną jej odmianę. Warunki tu panujące sprzyjają hodowli herbaty, jak nigdzie indziej w Europie. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest największa w tym rejonie świata plantacja… ananasów. Znajduje się ona również na Sao Miguel, dokładnie w miasteczku Faja de Baixo. Odwiedzając Azory, koniecznie trzeba zajrzeć do tego niezwykłego miejsca.

Wieloryby i delfiny

Zarówno u wybrzeży wyspy Sao Miguel, jak i Faial, uczestnicy wyjazdu na Azory mają możliwość zaobserwować te piękne, majestatyczne zwierzęta. Z Sao Miguel organizowane są specjalne rejsy, podczas których — przy odrobinie szczęścia — można dostrzec za burtą humbaki, a nawet największe ssaki na Ziemi — płetwale błękitne.

Baseny termalne i fumarole

Azory to jedno z miejsc, w których można doświadczyć niepowtarzalnej kąpieli w naturalnych gorących źródłach. Termalne baseny znajdziemy nie tylko na wyspie Faial, ale także na Sao Miguel. To tutaj, w rezerwacie przyrody Caldeira Velha, niedaleko miejscowości Furnas, znajduje się najbardziej znany na Azorach kompleks gorących źródeł i fumaroli, czyli niewielkich kraterów, z których wydostają się wulkaniczne gazy. Nasza wycieczka na Azory jest doskonałą okazją, by zażyć kąpieli w jednym z basenów termalnych, w których woda zawiera wiele cennych dla zdrowia minerałów. 

Cozido

Wyjazd na Azory wiąże się nie tylko z miejscami, które warto zobaczyć, ale też oczywiście z kuchnią, której trzeba skosztować. Jednym z najpopularniejszych na archipelagu, a jednocześnie całkowicie nieznanym w środkowej Europie daniem jest tzw. cozido. To jedna z tradycyjnych portugalskich potraw, przypominająca gulasz. Przygotowywane jest z warzyw i różnych rodzajów mięsa, zaś na Azorach spotkamy jego specyficzną, lokalną odmianę, gotowaną… pod ziemią, z wykorzystaniem gorącej pary wydobywającej się z fumaroli.

Mało znane ciekawostki o Azorach

Jeżeli wycieczka na Azory nie figuruje jeszcze na Twojej liście marzeń, spróbujemy zachęcić Cię kilkoma interesującymi faktami, o których — mamy nadzieję — nigdy nie słyszałeś.

  1. Wyspa Faial określana bywa często jako Ilha Azul czyli Niebieska Wyspa, a to ze względu na kwitnące w tym kolorze hortensje, których przez całe lato jest tu wyjątkowo dużo.
  2. Pierwszą odkrytą wyspą Azorów była niewielka Santa Maria, leżąca w najdalej wysuniętej na wschód części archipelagu. To na niej znajduje się najstarsza na Azorach osada — założona w 1432 roku Vila do Porto.
  3. Choć niektóre z wysp są naprawdę niewielkie, każda spośród dziewięciu należących do archipelagu posiada własne lotnisko. 
  4. Mimo przynależności do Portugalii, Azory są w rzeczywistości autonomią; posiadają własny rząd, flagę, godło i hymn, zaś stolicą całego archipelagu jest położone na Sao Miguel miasto Ponta Delgada.

Azory to prawdziwe rajskie wyspy na wyciągnięcie ręki.

Wyprawy: AZORY: MIĘDZY NIEBEM A OCEANEM i AZORY: WYSPIARSKI HOPPING