OSTATNIE MIEJSCA na wakacyjny wyjazd do Sri Lanki! Zarezerwuj miejsce i zobacz słonie na Cejlonie »
Krajobraz i przestrzeń

Twoja pierwsza wyprawa do Japonii — praktyczne wskazówki

22 maja 2024
Kojarząca się z kwitnącymi wiśniowymi drzewami i górą Fuji Japonia od lat utrzymuje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków podróży. Marzą o niej zarówno turyści z Europy, jak i wszystkich innych kontynentów. Wielu z nich spełnia to marzenie, wiemy bowiem, że co roku Kraj Kwitnącej Wiśni odwiedza więcej niż 20 milionów osób z całego świata. Na czym polega jej fenomen? Co tak bardzo pociąga nas w tym, odległym od Europy o przeszło 8 500 km, wyspiarskim kraju? Kiedy jechać do Japonii? Jak się przygotować, gdy zdecydujemy się na podróż? Jaka jest waluta w Japonii? Przeczytaj nasz artykuł i już dziś zaplanuj niezapomnianą wyprawę.

Kraj na kilkunastu tysiącach wysp

Każdy, komu choć raz przeszła przez myśl podróż do Japonii, zdaje sobie sprawę, że jest to kraj położony na wyspach. Mało kto jednak potrafi podać ich liczbę, nawet zdania naukowców są podzielone. Po kolei jednak. Japonia zlokalizowana jest pomiędzy północnym Pacyfikiem a Morzem Japońskim, u wschodnich wybrzeży Azji. Należy do krajów wysoko rozwiniętych, zaś pod względem liczby ludności plasuje się obecnie na jedenastym miejscu na świecie.

Wróćmy do wysp. Ponad 95% terytorium Japonii znajduje się na czterech głównych: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Niekiedy dodatkowo podaje się jeszcze Okinawę. Jednak mimo że znaczna część powierzchni kraju mieści się zaledwie na pięciu największych, całkowita liczba wysp i wysepek należących do Japonii jest imponująca. Do niedawna mówiło się o około 4000, później wartość tę podwojono, najnowsze badania podają natomiast, że prawdopodobnie jest ich nawet ponad 14000 (!), w tym wiele bezludnych.

Wyspiarski charakter kraju i znaczne rozproszenie niesie ze sobą wiele ciekawych skutków. Kultura - mniejsze wyspy bardzo często mają silne poczucie wspólnoty i lokalnej tożsamości, które kształtują się przez wieki niezależnie od głównego nurtu życia w większych miastach. Każda wyspa może posiadać własne unikalne tradycje, festiwale czy dialekty. Pod względem diety - szeroka dostępność świeżych ryb, owoców morza i glonów stanowi podstawę diety japończyków. Architektura i planowanie przestrzenne - Japonia jest narażona na różne zjawiska naturalne, takie jak tajfuny czy trzęsienia ziemi, co znajduje odbicie w krajobrazie miast i nie tylko. Ponadto klimat kraju różni się w zależności od wyspy; północne regiony kraju, jak Hokkaido, mają chłodniejszy klimat, podczas gdy południowe, jak Okinawa, cieszą się cieplejszymi temperaturami. 

Japonia — kiedy jechać?

Planując wyjazd do Japonii, należy oczywiście uwzględnić panujący tam klimat i warunki atmosferyczne. Mało kto lubi godzinami wędrować i zwiedzać zakamarki miast podczas ulewnego deszczu czy w trudny do wytrzymania upał. A zatem kiedy najlepiej jechać do Japonii?

Kraj Kwitnącej Wiśni charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na dużą rozciągłość południkową. Ogólnie jednak można przyjąć, że w tym wyspiarskim kraju występują cztery wyraźne pory roku. Jeśli chodzi o podróżowanie to każda z nich ma zarówno zalety jak i wady. Latem, między czerwcem a wrześniem panują tu bardzo wysokie temperatury (powyżej 35, nawet do 40°C), daje się też we znaki bardzo duża wilgotność powietrza, sięgająca gdzieniegdzie 90%. W zamian za to zobaczymy wtedy w Japonii dużo zieleni, będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w licznych festiwalach oraz nawet wejść na Wulkan Fuji

Czas między grudniem a lutym jest na ogół zimny i dosyć suchy, z opadami śniegu. Czy warto wówczas planować wyjazd? Japonia wygląda wtedy naprawdę malowniczo, z uwagi na liczne górzyste tereny

Za najlepszy czas na wyjazd do Japonii uważa się wiosnę (od marca do końca maja). To przede wszystkim okres kwitnienia słynnych drzewek wiśniowych (sakura), które stały się symbolem kraju. Pogoda jest wówczas idealna na zwiedzanie, długie spacery i pikniki. Większość dni jest słoneczna, a w maju temperatury wahają się między kilkanaście a około 25°C. Zastanawiając się, kiedy jechać do Japonii, warto wziąć pod uwagę także jesień. We wrześniu i październiku słupki rtęci, po letnich upałach, ponownie pokazują od ok.15 do 25 stopni, a roślinność nabiera ognistych barw. To wspaniały czas na spacery. Dobrym pomysłem jest także podróż do Japonii w listopadzie. Choć temperatury są już niższe, pogoda nadal zachęca do zwiedzania.

Internet, waluta i gniazdka w Japonii, czyli jak nie dać się zaskoczyć

Podróż do Japonii należy do tych, które — ze względu na odmienne od europejskich zwyczaje i rozwiązania codziennego życia — wymagają starannych przygotowań. Co należy uwzględnić, planując wyjazd? 

Dokumenty

W przypadku krótkoterminowych (do 90 dni) wyjazdów turystycznych obywatele Polski nie mają obowiązku wizowego. Niezbędny jest natomiast paszport, który musi pozostawać ważny przez trzy miesiące od planowanej daty powrotu. Ponieważ usługi medyczne w Japonii są drogie, warto przed wyprawą zorientować się, które polskie ubezpieczenia będą honorowane na miejscu i koniecznie wykupić polisę. Każda wyprawa do Japonii z Kiribati obejmuje w kosztach ubezpieczenie podróżne. Zachęcamy do kontaktu, chętnie przedstawimy wszystkie szczegóły.

Waluta w Japonii

Przygotowując się na podróż do Japonii, trzeba zaopatrzyć się w obowiązującą na miejscu walutę — jeny (JPY). Nominalnie ich kurs jest bardzo niski, 100 jenów to w przybliżeniu 2,50 zł (stan na 05.2024), waluta w Japonii zmusza więc do operowania naprawdę dużymi liczbami (kupując coś wartego 100 zł, zapłacimy ponad 3800 jenów). Japonia należy do krajów, w których płacenie gotówką jest wyjątkowo mile widziane. Można się jednak do tego szybko przyzwyczaić. W wielu miejscach, szczególnie w dużych miastach, zapłacimy kartą.

Gniazdka w Japonii

W Japonii obowiązuje typ wtyczki A (dwa płaskie bolce bez uziemienia). Możemy wcześniej zaopatrzyć się w tzw. przejściówki do gniazdek, choć znajdziemy je również powszechnie dostępne na miejscu. Powinniśmy też upewnić się, że urządzenia, które zabieramy, będą działać podłączone do prądu o napięciu 100V.

Internet w Japonii

Trudno dziś wyobrazić sobie podróż do Japonii bez sprawnie działającego internetu i możliwości skontaktowania się z bliskimi. Trzeba jednak pamiętać, że roaming polskich sieci komórkowych jest opłacalny jedynie w krajach Unii Europejskiej, zaś korzystanie z internetu np. w Azji wiąże się z ogromnymi kosztami. Istnieje kilka sposobów na to, jak zapewnić sobie internet w Japonii.

  • Zakup karty E-SIM. Nowsze modele smartfonów są wyposażone w technologię E-SIM. W prosty sposób możemy wykupić pakiet internetu jeszcze w Polsce i aktywować go po przylocie.
  • Zakup na miejscu japońskiej karty SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie (będzie działać tylko w nim, dzielenie się siecią nie jest w tym przypadku możliwe)
  • Korzystanie z Wi-Fi w miejscach takich jak hotele, kawiarnie czy stacje kolejowe. Ta opcja daje oczywiście mocno ograniczony dostęp do internetu w Japonii, jest za to praktycznie bezkosztowa. 

Jak się spakować na wakacje w Japonii?

Aby dobrze przygotować się do wyprawy, należy uwzględnić specyfikę poruszania się po tak szczególnym kraju, jakim jest Japonia. Podróż samolotem, trwająca kilkanaście godzin, to dopiero początek. Na miejscu czeka nas bowiem pokonywanie długich odcinków superszybkimi pociągami, a także wiele kilometrów spacerów na własnych nogach. Trzeba zatem spakować się z głową, aby potem nie martwić się logistyką.

Nasze wyprawy, jak choćby wycieczka do Tokio, zaplanowane są w taki sposób, że nierzadko w ciągu jednego dnia odwiedzamy kilka dzielnic. Jedną z atrakcji jest też nocowanie w innym miejscu niż przez większą część pobytu. Najważniejszym elementem bagażu powinien więc być średniej wielkości miejski plecak, do którego zapakujemy rzeczy niezbędne w czasie całodniowego zwiedzania i ewentualnie na pojedynczy nocleg. Musi się w nim zmieścić ubranie na zmianę, kosmetyczka, osobiste drobiazgi, przekąski i duża butelka wody. Tak wyposażeni możemy swobodnie wędrować przez cały dzień.

Co należy spakować wybierając się w podróż do Japonii?

  1. Dokumenty, gotówkę, kartę płatniczą, a także wydrukowane najważniejsze informacje, jak adres hotelu czy japońskie numery alarmowe. 
  2. Bagaż główny, który jest poręczny i będziemy mogli się z nim łatwo poruszać. Nie może też być za duży - obowiązują limity linii lotniczych, w shinkansenach oraz w szafkach na bagaże.
  3. Elektronikę — smartfon, czytnik e-booków, aparat fotograficzny, power bank i koniecznie wspomniane wcześniej przejściówki do gniazdek.
  4. Apteczkę. Przede wszystkim zapas przyjmowanych na stałe leków, a także podstawowe medykamenty na drobne dolegliwości: plastry, tabletki od bólu głowy, coś na przeziębienie i problemy żołądkowe.
  5. Kosmetyczkę z ulubionymi produktami plus koniecznie krem przeciwsłoneczny z mocnym filtrem, najlepiej SPF50+. 
  6. Odpowiednią odzież. Trzeba pamiętać, że przebieg pór roku w Japonii jest podobny do znanego nam ze środkowej Europy, jednak w okresie letnim (głównie w lipcu) dodatkowo występuje pora deszczowa. Wówczas obowiązkowym elementem bagażu jest kurtka przeciwdeszczowa.

Jeśli marzą Ci się wakacje w Japonii, przejrzyj naszą ofertę wyjazdów do Japonii, przeczytaj opinie klientów i… pakuj plecak!