Wyprawa do Iranu to podróż do innego świata. Świata, w którym mimo wieloletniej izolacji, ludzie pozostali pogodni i otwarci. "Serdeczny jak Irańczyk" powinno być przysłowiem! Oprócz poznania tej niesamowitej kultury odwiedzisz niezwykłe meczety, ruiny Persepolis, gdzie Aleksander Wielki pokonał Dariusza, zobaczysz ziggurat Chogha Zanbil i świątynie Zaratusztrian w Yazd. Poszukasz latającego dywanu na barwnych bazarach. Zachwycą Cię ogromne przestrzenie oraz fascynujące krajobrazy zróżnicowanych pustyń i majestatycznych gór.
Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot. (Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)
2 dzień
TEHERAN - QOM - KASHAN
Przylot do Teheranu. Wsiadamy do busa i od razu ruszamy w trasę do Kashan. Najpierw zatrzymamy się na pożywnym śniadaniu, a następnie w Qom. Tutaj pierwszy raz zetkniemy się z doskonałą perską architekturą pod postacią Mauzoleum Fatimy al-Masumy, siostry ósmego imama Alego al-Ridy. Po przyjeździe do Kashanu zakwaterujemy się w hotelu. Czas wolny na odpoczynek lub spacer.
3 dzień
KASHAN: perskie ogrody, dom Tabatabaei i Boroujerdi, meczet Agha Bozorg
Zaczynamy zwiedzanie od perskich ogrodów Fin, w którym naturalne źródełko zasila serię basenów turkusową wodą. Następnie odwiedzimy dom Tabatabaei - tradycyjny wytworny dom sprzed dwóch wieków. Kolejny punkt naszego programu to dom Boroujerdi - również tradycyjny dom, z przestronnym dziedzińcem i niesamowitymi zdobieniami. Wielbicielom architektury spodoba się również ostatni przystanek - meczet Agha Bozorg. Jego przepiękna, symetryczna bryła otacza zielony dziedziniec z sadzawką, a fasada jest świetnym przykładem perskiego kunsztu w zdobieniu.
4 dzień
NUSHABAD: PODZIEMNE MIASTO - ISFAHAN: zabytkowe mosty
Jedziemy na północ od Kashanu do Nushabad - podziemnego miasta , które liczy sobie 1500 lat. Miasto tworzy labirynt tuneli rozłożonych na trzech piętrach, od 3 do 18 metrów pod ziemią. Znajdują się tutaj kanały, klatki schodowe, komnaty, a także pułapki. Podziemne miasto jest uważane za fenomen architektury i inżynierii. Zostało zbudowane, aby mieszkańcy miasta mogli się w nim schronić w przypadku najazdu. Przejazd do Isfahanu. Zwiedzamy miasto, które uważane jest za najpiękniejsze w całym Iranie. Zaczniemy od mostu Siyosepol z jego charakterystycznymi 33 łukami. Most Khaju to z kolei chyba najbardziej znana atrakcja Isfahanu. Most wybudowano w 1650 roku, i początkowo pełnił też funkcję społeczną - jako miejsce spotkań publicznych.
5 dzień
ISFAHAN: plac Imama i okolice, muzeum muzyki
Kolejny dzień zwiedzana miasta. Isfahan był niegdyś stolicą Persji, a miejsc świadczących o jego niegdysiejszej świetności nie brakuje. Splendor "Połowy Świata", jak nazywano Isfahan, zaczniemy odkrywać od placu Imama (Meidan-e-Emam), wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Plac z każdej strony otoczony jest budynkami z arkadami i sklepami. W południowej części placu znajduje się meczet Imama, i to on zdecydowanie przyciąga wzrok. Z bliska zdobienia i mozaiki robią jeszcze większe wrażenie. W okolicy zobaczymy również elegancki meczet szejka Lotfolla, pałac Ali-Qapu oraz Wielki Bazar. Iran ma bogatą historię muzyczną, o czym dowiemy się z Muzeum Muzyki. Muzeum zostało ufundowane przez lokalnych muzyków, a na jego wystawie znajduje się ponad 300 instrumentów z całego Iranu.
6 dzień
NAIN - PUSTYNIA MESR i nocleg w lokalnym domu
Niesamowitą architekturę Isfahanu zostawiamy za sobą, a naszym oczom damy odpocząć na... pustyni! Najpierw jednak zrobimy przystanek w Nain aby zobaczyć meczet Jame, wzorowany na tym z Medyny. Resztę dnia spędzimy na wydmach grzejąc stopy w piasku pustyni Mesr. Chętni mogą skorzystać z atrakcji dla chętnych, np. przejażdżki 4x4 po pustyni. Po zachodzie słońca udamy się na nocleg do lokalnego domu.
7 dzień
OAZA GARMEH - MEYBOD: karawanseraj - YAZD
Opuszczamy rejony pustyni Mesr i jedziemy w stronę Yazd. Po drodze wstąpimy do oazy - wsi Garmeh, zbudowanej z glinianych cegieł, gdzie pójdziemy na spacer pośród palm, a jeśli czas pozwoli pójdziemy także do gorących źródeł. Kolejny punkt na naszej trasie to Meybod. Zobaczymy tu dom zajezdny dla karawan - karawanseraj, gdzie znużeni drogą kupcy mogli odpocząć przed dalszą podróżą. Odwiedzimy też ceglany magazyn na lód i jedzenie. Po przyjeździe do Yazd czas wolny.
8 dzień
YAZD - Świątynia Ognia, Wieże Milczenia, kompleks Amir Chakhmakh
Zwiedzamy Świątynię Zaratusztrian (jednej z najstarszych wciąż istniejących religii świata) - Świątynię Ognia, gdzie nieprzerwanie pali się święty ogień. Zobaczymy też "Wieże milczenia" - miejsce pochówku wyznawców zaratusztrianizmu. Następnie odwiedzimy ogród Dowlat Abad, słynący z najwyższej wieży wentylacyjnej na świecie. Perełką architektury (wiemy, jest ich w Iranie mnóstwo) dzisiejszego dnia będzie kompleks Amir Chakhmakh - plac z symetrycznym kompleksem budynków, m.in. meczetem i karawanserajem. Dzień zakończymy oglądaniem narodowego sportu Zorrkaneh, w którym wielką rolę odgrywają... drewniane bębny.
9 dzień
CHAK CHAK: kaplica w skale - PASARGADY: dawna stolica Persji - SHIRAZ
Chak Chak (Pir-e-Sabz) to kaplica wydrążona w skale, święte miejsce dla Zaratusztrian, i nasz pierwszy przystanek na trasie do Shiraz. Następnie odwiedzimy Pasargady - stolicę Persji do czasów wybudowania Persepolis. Tutaj znajdują się ruiny kompleksu pałacowego, oraz grób Cyrusa Wielkiego, założyciela miasta. Dzień kończymy w Shiraz.
10 dzień
PERSEPOLIS: RUINY LEGENDARNEJ STOLICY - DOLINA NAGHSZ-E ROSTAM - GROBY HAFEZA I SADIEGO
Dzisiaj czeka nas całodzienne zwiedzanie ruin legendarnej stolicy Persji zniszczonej przez Aleksandra Wielkiego - Persepolis. Następnie przejedziemy do doliny Naghsz-e Rostam, gdzie zobaczymy monumentalne reliefy wykute w skale. Po powrocie do Shiraz zwiedzimy jeszcze groby-mauzolea jednych z najważniejszych perskich poetów: Hafeza oraz Sadiego.
Całodzienne zwiedzanie Shiraz, domu poetów i artystów. Zobaczymy fantastyczny meczet Nasir al-Mulk z cudownymi, kolorowymi witrażami i posadzką do złudzenia przypominającą taflę wody. Ponadto zwiedzanie meczetu Vakil z przepiękną kwiecistą mozaiką oraz targu Vakil Bazaar, a także tradycyjnego targu MoshirSaray. Następnie ruszymy w drogę do Shushtar.
12 dzień
SHUSHTAR: HISTORYCZNY SYSTEM HYDRAULICZNY
Historyczny system hydrauliczny z Shushtar to majstersztyk inżynierii z 5 wieku p.n.e. System składa się z kanałów, tuneli, tam i młynów. Spędzimy dzień zapoznając się z tajnikami tej starożytnej, i zadziwiająco malowniczej, inżynierii.
Po śniadaniu ruszamy w drogę - do Chogha-Zanbil, gdzie znajduje się ziggurat - wieża świątynna charakterystyczna dla architektury sakralnej Mezopotamii. Następnie pojedziemy do jednego z najstarszych miast świata - Susa (Shush). Tutaj zobaczymy grób biblijnego proroka Daniela (a przynajmniej ten, uznawany za najbardziej prawdopodobny). Dzień kończymy spacerem w Hamedanie.
14 dzień
JASKINIA ALISADR - TEHERAN
Po śniadaniu jedziemy zobaczyć niesamowitą jaskinię Alisadr. Jest to najdłuższa wodna jaskinia na świecie, którą zwiedzimy oczywiście na łodziach. Nad głowami będziemy podziwiać zwisające stalaktyty, a niesamowicie czysta woda zapewnia widoczność również dna jaskini. Sława jaskini jest tak duża, że chętnych na jej zwiedzanie nie brakuje - przygotujmy się na stanie w kolejce! Po przyjeździe do Teheranu czas wolny.
15 dzień
TEHERAN: Golestan Palace, Teheran Bazaar
Zwiedzamy stolicę Iranu. Zobaczymy Golestan Palace - siedzibę władców Persji z XVIII i XIX wieku. Obejrzymy fasadę ambasady USA, i jeśli starczy czasu zajrzymy do Muzeum Kosztowności, w którym zgromadzono legendarne kamienie Persji. Następnie wizyta na bazarze Teheran - szansa zakupu aromatycznych przypraw, pięknych chust lub innych pamiatek.
16 dzień
POWRÓT
Transfer na lotnisko i wylot. Na lotnisku w Warszawie żegnamy się z pilotem. Zakończenie wyprawy.
Zakwaterowanie
Noclegi w hotelach 3 i 4* (lokalny standard), w pokojach z łazienkami. Podczas wycieczki na pustynię 1 nocleg w lokalnym domu (proste sale wieloosobowe, wspólna łazienka).
Wyżywienie
Śniadania w hotelach. Pozostałe wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodnie z własnymi potrzebami. Pilot zabierze Cię do restauracji i barów z kuchnią lokalną lub, jeśli wolisz, z kuchnią europejską lub przez Ciebie preferowaną. Sam decydujesz, ile wydasz na wyżywienie podczas podróży. Informacje o cenach>>
Transport
Podczas całego wyjazdu poruszamy się wynajętym minibusem. Zapewnia nam to elastyczność i komfort.
Przydatne wyposażenie
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którymi się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
Buty: wygodne pełne buty do chodzenia (niezależnie od pory roku, w Iranie wymaga się noszenia pełnych butów)
Długie spodnie - w Iranie zarówno Panie jak i Panowie obowiązani są nosić długie spodnie.
Koszule z długim rękawem - Panowie powinni nosić koszule z długim rękawem, zwłaszcza w miejscach kultu.
Polar lub bluza i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
Ochrona przed słońcem: Okulary, kapelusz lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Polecamy zabranie torby podróżnej na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub walizki) i małego plecaka. W małym plecaku nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie.
Chusta na głowę - kobiety są obowiązane zasłaniać włosy w Iranie (również turystki).
Tunika do kolan - w Iranie kobiety obowiązane są nosić długą tunikę lub płaszcz na regularne ubranie (również turystki)
Czego nie można zabrać
Na lotnisku w Teheranie nasz bagaż będzie kontrolowany pod kątem obecności zabronionych rzeczy:
wszelkiego rodzaju napojów zawierających alkohol
żywności zawierającej mięso wieprzowe
wszelkiego rodzaju wydawnictwa i publikacje o charakterze erotycznym lub anty-islamskim
Ubiór i obyczaje
Iran jest krajem muzułmańskim, którego prawo oparte jest na prawie koranicznym. Jednak w przeciwieństwie do innych krajów muzułmańskich (sunnickich), Iran jest krajem szyickim. Warto pamiętać o tym, że w Iranie całkowicie zabroniona jest sprzedaż i spożywanie alkoholu. Sprawy dotyczące ubioru są również regulowane prawem. Wszystkie kobiety powyżej 9 roku życia muszą chodzić w chustkach na głowie oraz tunikach lub płaszczach. Z pozoru restrykcyjne przepisy nie stanowią w trakcie podróży zbytniego utrudnienia. Irańczycy są bardzo otwartymi, uprzejmymi i gościnnymi ludźmi, którzy chętnie nawiązują kontakty z turystami.
Pomimo powszechnej opinii o krajach bliskowschodnich Iran jest bardzo bezpiecznym krajem. Nie ma problemów ze zwiedzaniem i spacerami po miastach i miasteczkach, nawet późnym wieczorem i nocą. Irańczycy są bardzo otwartym narodem i chętnie rozmawiają z turystami. Należy natomiast uważać na tematy rozmów szczególnie: polityka, religia i obyczaje.
Wszystkie kobiety od dziewiątego roku życia są zobowiązane do noszenia nakrycia głowy. Przepis ten dotyczy również turystów odwiedzających Iran. Obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia chustek przykrywających głowę i długiego płaszcza lub tuniki zakrywającej nogi (nie musi być czarny) oraz pełnych butów, niezależnie od pory roku. Mężczyźni nie mogą chodzić w krótkich spodniach. W miejscach kultu (zwłaszcza na prowincji) nie powinni nosić koszul z krótkimi rękawami.
Z Polski należy zabrać ze sobą chustkę, płaszcz lub tunikę. Na miejscu również można nabyć odpowiednie części garderoby. Będę one nie tylko przydatne w czasie pobytu, ale mogą stanowić oryginalną pamiątkę.
Internet i telefon
W miastach kafejki internetowe są bardzo popularne, jednak niektóre strony internetowe są blokowane przez irańską cenzurę. Często popularne portale są zablokowane, co uniemożliwia korzystanie z poczty elektronicznej. Pomimo posiadania roamingu na obszarze Iranu bardzo często nie działają telefony komórkowe polskich operatorów.
Informacje zdrowotne
Apteczka, poza lekami indywidualnymi, powinna zawierać: Środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. te do pielęgnacji niemowląt). Więcej informacji>>
Nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Informacje o żółtaczce sprawdzisz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).
Pieniądze
Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.
Karty bankomatowe i kredytowe na obszarze Iranu nie działają - zabieramy wyłącznie gotówkę!
Dokumenty
Obywatele Polski muszą posiadać wizę wjazdową do Iranu (szczegóły w zakładce WIZY).
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy od daty przylotu).
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Fotografia
Nie należy fotografować obiektów wojskowych oraz robić zdjęć służbom mundurowym.
Napięcie
Napięcie elektryczne: 220V / 60 Hz. Gniazdka europejski standard. Nie ma potrzeby kupowania przejściówek.
Iran
Obywatele polscy udający się do Iranu na podstawie zwykłych paszportów w celach turystycznych mogą ubiegać się o wizy na lotniskach międzynarodowych: Teheran - Imam Chomeini, Sziraz, Tebriz, Meszhed. Dokumenty niezbędne do uzyskania wizy na lotnisku: paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu, powrotny bilet lotniczy, jedno zdjęcie paszportowe, ubezpieczenie podróżne. Opłata to 75 EUR. UWAGA: Ze względu na brak gwarancji uzyskania wizy w tej procedurze oraz możliwe problemy na europejskich lotniskach (pasażerowie podróżujący do Iranu bez wizy mogą zostać niewpuszczeni na pokład samolotu) Ambasada RP w Teheranie nie zaleca stosowanie tej procedury.
Wizę do Iranu uzyskać można w Ambasadzie Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie: Koszt wizy ważnej na jeden wjazd wynosi 50 EUR, płatne w placówce bankowej wyznaczonej przez ambasadę. Procedura wydania wizy może trwać nawet do miesiąca.
Wizy można załatwić bezpośrednio w ambasadach lub za naszym pośrednictwem (rozpoczęcie procedury min. 1 miesiąc przed wyjazdem). Wówczas pobieramy dodatkową opłatę w wysokości 250 PLN od osoby.
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
UWAGA: w paszporcie nie może być wzmianki o wcześniejszym pobycie w Izraelu ani na przejściu granicznym w Tabie