.

ŚLADAMI PERSKICH SZACHÓW

Drukuj stronę
16 dni
Iran
wielkość grupy: 6-10 osób
 • ŚLADAMI PERSKICH SZACHÓW

  Wyprawa do Iranu to podróż do innego świata. Świata, w którym mimo wieloletniej izolacji, ludzie pozostali pogodni i otwarci. "Serdeczny jak Irańczyk" powinno być przysłowiem! Oprócz poznania tej niesamowitej kultury odwiedzisz niezwykłe meczety, ruiny Persepolis, gdzie Aleksander Wielki pokonał Dariusza, zobaczysz ziggurat Chogha Zanbil i świątynie Zaratusztrian w Yazd. Poszukasz latającego dywanu na barwnych bazarach. Zachwycą Cię ogromne przestrzenie oraz fascynujące krajobrazy zróżnicowanych pustyń i majestatycznych gór.

  1 dzień

  Wylot z Polski

  Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot.
  (Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

  2 dzień

  TEHERAN - QOM - KASHAN

  Przylot do Teheranu. Wsiadamy do busa i od razu ruszamy w trasę do Kashan. Najpierw zatrzymamy się na pożywnym śniadaniu, a następnie w Qom. Tutaj pierwszy raz zetkniemy się z doskonałą perską architekturą pod postacią Mauzoleum Fatimy al-Masumy, siostry ósmego imama Alego al-Ridy.
  Po przyjeździe do Kashanu zakwaterujemy się w hotelu. Czas wolny na odpoczynek lub spacer.

  3 dzień

  KASHAN: perskie ogrody, dom Tabatabaei i Boroujerdi, meczet Agha Bozorg

  Zaczynamy zwiedzanie od perskich ogrodów Fin, w którym naturalne źródełko zasila serię basenów turkusową wodą. Następnie odwiedzimy dom Tabatabaei  - tradycyjny wytworny dom sprzed dwóch wieków. Kolejny punkt naszego programu to dom Boroujerdi - również tradycyjny dom, z przestronnym dziedzińcem i niesamowitymi zdobieniami. Wielbicielom architektury spodoba się również ostatni przystanek - meczet Agha Bozorg. Jego przepiękna, symetryczna bryła otacza zielony dziedziniec z sadzawką, a fasada jest świetnym przykładem perskiego kunsztu w zdobieniu.

  4 dzień

  NUSHABAD: PODZIEMNE MIASTO - ISFAHAN: zabytkowe mosty

  Jedziemy na północ od Kashanu do Nushabad - podziemnego miasta , które liczy sobie 1500 lat. Miasto tworzy labirynt tuneli rozłożonych na trzech piętrach, od 3 do 18 metrów pod ziemią. Znajdują się tutaj kanały, klatki schodowe, komnaty, a także pułapki. Podziemne miasto jest uważane za fenomen architektury i inżynierii. Zostało zbudowane, aby mieszkańcy miasta mogli się w nim schronić w przypadku najazdu.
  Przejazd do Isfahanu. Zwiedzamy miasto, które uważane jest za najpiękniejsze w całym Iranie. Zaczniemy od mostu Siyosepol z jego charakterystycznymi 33 łukami. Most Khaju to z kolei chyba najbardziej znana atrakcja Isfahanu. Most wybudowano w 1650 roku, i początkowo pełnił też funkcję społeczną - jako miejsce spotkań publicznych.

  5 dzień

  ISFAHAN: plac Imama i okolice, muzeum muzyki

  Kolejny dzień zwiedzana miasta. Isfahan był niegdyś stolicą Persji, a miejsc świadczących o jego niegdysiejszej świetności nie brakuje.
  Splendor "Połowy Świata", jak nazywano Isfahan, zaczniemy odkrywać od placu Imama (Meidan-e-Emam), wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Plac z każdej strony otoczony jest budynkami z arkadami i sklepami. W południowej części placu znajduje się meczet Imama, i to on zdecydowanie przyciąga wzrok. Z bliska zdobienia i mozaiki robią jeszcze większe wrażenie.
  W okolicy zobaczymy również elegancki meczet szejka Lotfolla, pałac Ali-Qapu oraz Wielki Bazar.
  Iran ma bogatą historię muzyczną, o czym dowiemy się z Muzeum Muzyki. Muzeum zostało ufundowane przez lokalnych muzyków, a na jego wystawie znajduje się ponad 300 instrumentów z całego Iranu.

  6 dzień

  NAIN - PUSTYNIA MESR i nocleg w lokalnym domu

  Niesamowitą architekturę Isfahanu zostawiamy za sobą, a naszym oczom damy odpocząć na... pustyni!
  Najpierw jednak zrobimy przystanek w Nain aby zobaczyć meczet Jame, wzorowany na tym z Medyny.
  Resztę dnia spędzimy na wydmach grzejąc stopy w piasku pustyni Mesr. Chętni mogą skorzystać z atrakcji dla chętnych, np. przejażdżki 4x4 po pustyni. Po zachodzie słońca udamy się na nocleg do lokalnego domu.

  7 dzień

  OAZA GARMEH - MEYBOD: karawanseraj - YAZD

  Opuszczamy rejony pustyni Mesr i jedziemy w stronę Yazd. Po drodze wstąpimy do oazy - wsi Garmeh, zbudowanej z glinianych cegieł, gdzie pójdziemy na spacer pośród palm, a jeśli czas pozwoli pójdziemy także do gorących źródeł. Kolejny punkt na naszej trasie to Meybod. Zobaczymy tu dom zajezdny dla karawan - karawanseraj, gdzie znużeni drogą kupcy mogli odpocząć przed dalszą podróżą. Odwiedzimy też ceglany magazyn na lód i jedzenie. Po przyjeździe do Yazd czas wolny.

  8 dzień

  YAZD - Świątynia Ognia, Wieże Milczenia, kompleks Amir Chakhmakh

  Zwiedzamy Świątynię Zaratusztrian (jednej z najstarszych wciąż istniejących religii świata) - Świątynię Ognia, gdzie nieprzerwanie pali się święty ogień. Zobaczymy też "Wieże milczenia" - miejsce pochówku wyznawców zaratusztrianizmu.
  Następnie odwiedzimy ogród Dowlat Abad, słynący z najwyższej wieży wentylacyjnej na świecie. Perełką architektury (wiemy, jest ich w Iranie mnóstwo) dzisiejszego dnia będzie kompleks Amir Chakhmakh - plac z symetrycznym kompleksem budynków, m.in. meczetem i karawanserajem. Dzień zakończymy oglądaniem narodowego sportu Zorrkaneh, w którym wielką rolę odgrywają... drewniane bębny.

  9 dzień

  CHAK CHAK: kaplica w skale - PASARGADY: dawna stolica Persji - SHIRAZ

  Chak Chak (Pir-e-Sabz) to kaplica wydrążona w skale, święte miejsce dla Zaratusztrian, i nasz pierwszy przystanek na trasie do Shiraz. Następnie odwiedzimy Pasargady - stolicę Persji do czasów wybudowania Persepolis. Tutaj znajdują się ruiny kompleksu pałacowego, oraz grób Cyrusa Wielkiego, założyciela miasta. Dzień kończymy w Shiraz.

  10 dzień

  PERSEPOLIS: RUINY LEGENDARNEJ STOLICY - DOLINA NAGHSZ-E ROSTAM - GROBY HAFEZA I SADIEGO

  Dzisiaj czeka nas całodzienne zwiedzanie ruin legendarnej stolicy Persji zniszczonej przez Aleksandra Wielkiego - Persepolis. Następnie przejedziemy do doliny Naghsz-e Rostam, gdzie zobaczymy monumentalne reliefy wykute w skale.
  Po powrocie do Shiraz zwiedzimy jeszcze groby-mauzolea jednych z najważniejszych perskich poetów: Hafeza oraz Sadiego.

  11 dzień

  SHIRAZ: meczet Nasir al-Mulk, meczet Vakil, targi - SHUSHTAR

  Całodzienne zwiedzanie Shiraz, domu poetów i artystów. Zobaczymy fantastyczny meczet Nasir al-Mulk z cudownymi, kolorowymi witrażami i posadzką do złudzenia przypominającą taflę wody. Ponadto zwiedzanie meczetu Vakil z przepiękną kwiecistą mozaiką oraz targu Vakil Bazaar, a także tradycyjnego targu MoshirSaray. Następnie ruszymy w drogę do Shushtar.

  12 dzień

  SHUSHTAR: HISTORYCZNY SYSTEM HYDRAULICZNY

  Historyczny system hydrauliczny z Shushtar to majstersztyk inżynierii z 5 wieku p.n.e. System składa się z kanałów, tuneli, tam i młynów. Spędzimy dzień zapoznając się z tajnikami tej starożytnej, i zadziwiająco malowniczej, inżynierii.

  13 dzień

  CHOGHA-ZANBIL: ziggurat - SUSA: grób proroka - HAMEDAN

  Po śniadaniu ruszamy w drogę - do Chogha-Zanbil, gdzie znajduje się ziggurat - wieża świątynna charakterystyczna dla architektury sakralnej Mezopotamii. Następnie pojedziemy do jednego z najstarszych miast świata - Susa (Shush). Tutaj zobaczymy grób biblijnego proroka Daniela (a przynajmniej ten, uznawany za najbardziej prawdopodobny). Dzień kończymy spacerem w Hamedanie.

  14 dzień

  JASKINIA ALISADR - TEHERAN

  Po śniadaniu jedziemy zobaczyć niesamowitą jaskinię Alisadr. Jest to najdłuższa wodna jaskinia na świecie, którą zwiedzimy oczywiście na łodziach. Nad głowami będziemy podziwiać zwisające stalaktyty, a niesamowicie czysta woda zapewnia widoczność również dna jaskini. Sława jaskini jest tak duża, że chętnych na jej zwiedzanie nie brakuje - przygotujmy się na stanie w kolejce!
  Po przyjeździe do Teheranu czas wolny.

  15 dzień

  TEHERAN: Golestan Palace, Teheran Bazaar

  Zwiedzamy stolicę Iranu. Zobaczymy Golestan Palace - siedzibę władców Persji z XVIII i XIX wieku. Obejrzymy fasadę ambasady USA, i jeśli starczy czasu zajrzymy do Muzeum Kosztowności, w którym zgromadzono legendarne kamienie Persji. Następnie wizyta na bazarze Teheran - szansa zakupu aromatycznych przypraw, pięknych chust lub innych pamiatek.

  16 dzień

  POWRÓT

  Transfer na lotnisko i wylot. Na lotnisku w Warszawie żegnamy się z pilotem. Zakończenie wyprawy. • Przejażdżka 4x4 po pustyni

  Cena około 20 EUR.

 • Iran - Teheren
  miesiąc - I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  średnia maks. temp. °C 5 8 14 22 27 33 36 35 31 23 16 9
  średnia min. temp. °C -2 1 6 12 17 22 26 24 21 14 7 2
  dni z opadem - 6 5 6 5 4 1 1 0 0 3 3 6

   

  Iran - Yazd
  miesiąc - I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  średnia maks. temp. °C 12 15 20 22 33 36 40 36 35 27 19 17
  średnia min. temp. °C -1 0 5 10 18 20 23 20 19 9 2 -1
  dni z opadem - 1 3 2 11 1 1 1 0 1 0 2 0

   

  Iran - Queshm
  miesiąc - I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  średnia maks. temp. °C 20 22 26 30 34 37 36 36 35 33 28 23
  średnia min. temp. °C 13 16 19 23 27 30 31 31 29 26 20 16
  dni z opadem - 5 4 3 1 0 0 0 0 0 0 1 4

terminy i ceny

załóż rezerwację
CENA OBEJMUJE:
 • bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Teheran - Warszawa

 • transfery z/na lotnisko

 • 13 noclegów w hotelach 3-4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

 • 1 nocleg w lokalnym domu

 • śniadania w hotelach

 • prywatny transport klimatyzowanym pojazdem wg programu

 • zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem

 • opiekę pilota Kiribati Club

 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN

 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa

CENA NIE OBEJMUJE:
 • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie; transportu lokalnego w miastach: taxi, ryksze itp.: ok. 140 EUR

 • pozostałego wyżywienia: ok. 10-15 EUR dziennie na osobę

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 13 PLN/os.

 • wizy do Iranu

 • atrakcji dla chętnych

 • zwyczajowych napiwków

ZALICZKA:
Do odwołania nie pobieramy zaliczek przy zapisie na wyjazdy zagraniczne. Zaliczkę wpłacicie dopiero wtedy, gdy potwierdzimy, że wyjazd może się odbyć.

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

 

Podobne wycieczki

Zobacz także:

Wyprawy z pilotem

Wyprawy z pilotem

Wyjazdy indywidualne
Wyjazdy indywidualne

Wyjazdy indywidualne

Wyjazdy szyte na miarę

Wyjazdy szyte na miarę

Wyprawa - Dlaczego z nami?

Partnerzy:

Płatności:

Platności

zapisz się do newslettera