Bali w stylu slow travel to odpoczynek, relaks, zanurzenie w lokalnej kulturze oraz codzienna praktyka jogi z joginką Basią Libako>> lub Iwoną Rasińską>> Podczas tej wycieczki na Bali zwolnisz, zapoznasz się z lokalną kulturą, znajdziesz czas na masaże, zajęcia jogi i spacery wśród pół ryżowych. Zobaczysz spektakl teatru balijskiego, spotkasz się z szamanem Balianem oraz mieszkańcami wyspy. Nie zapomnimy też o zwiedzeniu ważnych świątyń i podziwianiu majestatycznych wulkanów. Na koniec beztroski odpoczynek na wyspie Gili Air, gdzie zrelaksujemy się huśtając się w hamaku wśród palm.
Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot. (Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)
2 dzień
PRZYLOT DO DENPASAR
Przylot do Denpasar. Transfer z lotniska do Semynyak. Zakwaterowanie w hotelu położonym w nadmorskim kurorcie. Czas wolny na odpoczynek, masaż lub spacer.
Wieczorna joga. Rozpoczniemy łagodną praktyką, zrelaksujemy się po podróży. Ustalimy podstawowe zasady oraz poznamy techniki oddechowe, których będziemy używać podczas naszych spotkań.
3 dzień
ŚWIATYNIA TANAH LOT - TARASY RYŻOWE - UBUD
Poranna joga – poznajemy siebie nawzajem, poznajemy siebie w jodze. SURYA NAMASKAR - witamy słońce w różnych wariantach. Zapoznanie z techniką, nauka lub przypomnienie, ugruntowanie pozycji. Synchronizacja ruchu z oddechem.
Przejazd do świątyni Tanah Lot, hinduistycznej świątyni malowniczo położonej na skale wysuniętej w morze. Relaksacyjny spacer nad brzegiem morza. Następnie przejazd na pola ryżowe Jatiluwih, gdzie wyciszymy się podczas spaceru na łonie przyrody. Posłuchamy opowieści przewodnika o różnych odmianach ryżu uprawianych na Bali. Zjemy lunch w restauracji z pięknym widokiem na tarasy. Przyjazd do Ubud, urokliwego miasteczka leżącego pośród gęstych lasów, pól ryżowych i stromych wąwozów.
4 dzień
UBUD: odpoczynek
Poranna joga. Skupimy się na pozycjach STOJĄCYCH i budowaniu sekwencji w oparciu o nie. Nauka i praktykowanie wybranej pranayamy.
Dzień spędzimy w Ubud odpoczywając, wyciszającz się lub spacerując po okolicy i odkrywając lokalne kawiarenki. Dla chętnych czas na masaże w jednym ze spa w miasteczku.
Po południu zapoznamy się z balijskim stylem jogi podczas zajęć w lokalnej szkole.
Wieczorem długa RELAKSACJA przy zachodzie słońca.
5 dzień
UBUD: Małpi gaj, taniec kecak
Poranna joga –dynamiczna energetyzująca sekwencja. Połączenie ruchu z oddechem w płynnej sekwencji w nurcie VINYASA.
Jedziemy do Małpiego Gaju (Monkey Forest Ubud)! To ważne dla Balijczyków sanktuarium zamieszkują makaki. Jest to miejsce szczególne w kulturze mieszkańców Bali ze względu na świątynie z połowy XIV wieku znajdujące się na terenie lasu. Małpi Gaj nie jest tylko atrakcją turystyczną - jego misją jest ochrona terenu i żyjących na nim zwierząt zgodnie z doktryną Tri Hita Karana. Wybierzemy się też na spektakl tańca kecak. Taniec ten to kwintesencja balijskiej kultury przesiąkniętej duchowością, codziennym obcowaniem z duchami i bogami. Wieczorem dla chętnych zajęcia jogi.
6 dzień
BANGLI: pobyt na balijskiej wsi
Jedziemy na wieś - do Bangli. Po drodze zatrzymamy się w Kintamani na lunch i piękne widoki na wulkan i jezioro Batur. Po przyjeździe do Bangli zakwaterujemy się w homestay'u (zakwaterowanie w domu mieszkańców wyspy, skromne pokoje bez łazienek). Tutaj będziemy mieli możliwość poznania życia mieszkańców wyspy. Nauczymy się gotować potrawy balijskiej kuchni, następnie zjemy kolację. Wieczorem poznamy się bliżej z naszymi gospodarzami i nauczymy podstaw medytacji.
7 dzień
BANGLI: pobyt na balijskiej wsi
Od rana będziemy odkrywać wiejską okolicę Bangli - poznamy sąsiadów naszych gospodarzy, odwiedzimy lokalną szkołę. Następnie zrobimy sobie kilkugodzinny trekking do wodospadu, gdzie możemy zażyć orzeźwiającej kąpieli. Po spacerze nasi gospodarze pokażą nam tajniki powstawania oleju kokosowego. Lunch i kolacja z gospodarzami.
Warsztat jogi. Zadbamy o silne i elastyczne BIODRA. Przyjrzymy się emocjom, które są w nas zablokowane. Relaks w oparciu o metodę TRE. Uwalnianie napięć poprzez wywoływanie drżenia mięśni.
8 dzień
SIDEMEN: odpoczynek
Jedziemy do Sidemen. To mała, zaciszna miejscowość we wschodniej części Bali, otoczona polami ryżowymi i bujną roślinnością, doskonała na piesze i rowerowe wycieczki. Po zakwaterowaniu czas wolny na spacery i odkrywanie okolicy.
Wieczorna sesja jogi. Kontynuacja pracy z biodrami, po dzisiejszej wędrówce skupimy się na uwolnieniu napięć w tyłach NÓG. Techniki oddechowe, a na koniec długi relaks w blasku zachodzącego słońca.
9-10 dzień
SIDEMEN: odkrywanie okolicy, uzdrowiciel
Te dni przeznaczymy na spacery po tarasach ryżowych lub wycieczki rowerowe po okolicy. Spotkamy się z lokalną społecznością. Dla chętnych masaże, poranna własna praktyka jogi lub spotkania z lokalnym uzdrowicielem na Bali - balianem, którego umiejętności lecznicze znane są na całym świecie. Tradycyjne metody leczenia uzdrowiciele przekazują z pokolenia na pokolenie.
Wieczorna relaksacja - trening AUTOGENNY Schulza i medytacja.
11 dzień
KOMPLEKS ŚWIĄTYŃ PURA BESAKIH
Poranna joga – poznamy 5 RYTUAŁÓW TYBETAŃSKICH – źródła wiecznej młodości. Technika pozycji odwróconych. Stanie na głowie (dla chętnych oczywiście:) ).
Bali słynie z wyjątkowych świątyń i tego dnia zobaczymy jedną z nich - górski kompleks świątyń Pura Besakih. Ponad 200 budowli wzniesiono na zboczu wulkanu Agung i połączono schodami i tarasami. Obiekt ten pochodzi z VIII wieku i jest uważany za najświętszą ze wszystkich balijskich świątyń. Zwiedzimy świątynie z lokalnym przewodnikiem.
12 dzień
WYSPA GILI AIR
Przejazd do portu w zatoce Padang i dalej rejs łodzią na wyspę Gili. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Odpoczynek na pięknych plażach, możliwość snorkelingu i nurkowania.
Wieczorna joga – poznamy technikę wykonania ajurwedyjskiego MASAŻU GŁOWY z wmasowaniem oleju sezamowego. Na koniec dnia GŁĘBOKA relaksacja.
13-14 dzień
WYSPA GILI AIR: plaża
Relaksujemy sią na pięknych plażach, bujamy w hamakach i pływamy w morzu Balijskim. Chętni mogą skorzystać ze sportów wodnych.
Będziemy też mieć chwilę czasu na zgłębienie praktyki jogi. Wieczorem czeka nas sesja YIN YOGI. Poznamy najspokojniejszy trening świata. Zasady i podstawowe techniki, pracę z powięzią. Relaks sam w sobie. Przeprowadzimy też zajęcia warsztatowe. Poznamy zasady układania praktyki WŁASNEJ i spróbujemy taką praktykę przeprowadzić. Czas na odrobinę teorii. Omówimy YAMY I NIYAMY jako podstawę praktyki jogi. Podyskutujemy.
15 dzień
SANUR
Przejście do portu i rejs powrotny łodzią do Sanur w zatoce Padang. Przejazd do hotelu. Czas wolny na ostatnie zakupy, próbowanie lokalnych owoców i potraw.
Łagodna sesja jogi przy zachodzie słońca. POWITANIE KSIĘŻYCA– łagodna vinyasa. Długa relaksacja przed podróżą. Pożegnanie z jogą.
16 dzień
POWRÓT
Transfer na lotnisko i wylot. Przylot do Polski. Pożegnanie z pilotem na lotnisku w Warszawie i zakończenie wyprawy.
Więcej o zajęciach jogi znajdziesz w zakładce INFORMACJE.
O ZAJĘCIACH JOGI OD PROWADZĄCEJ, BASI LIBAKO
To będą zajęcia dla KAŻDEGO. Poprowadzę je tak, aby każdy mógł otrzymać dla siebie jak najwięcej. Zarówno praktykujący, jak i rozpoczynający swoją przygodę z JOGĄ. Podczas całego wyjazdu usystematyzujemy swoją wiedzę oraz wyobrażenie o tym, co robimy na macie. Połączymy różne tradycje i ścieżki świata jogi, pracy z ciałem i rozwoju duchowego. Całość podporządkujemy prawom natury, w pełni czując się jej częścią. Nie forsując ciała, dając spokój umysłowi – uwrażliwimy się na potrzeby każdej chwili życia. Uruchomimy proces samooczyszczania tak, aby po powrocie odczuć energetyczną ODNOWĘ.
A bardziej konkretnie: Będzie dużo PRAKTYKI – będziemy praktykować RÓŻNE jogowe style. Będzie też odrobina TEORII – omówimy 8 stopniową ścieżkę jogi. Codziennie będziemy uczyć się różnych technik ODDECHOWYCH. Zastosujemy elementy AUTOMASAŻU – w tym joga twarzy. Nie zabraknie czasu na naukę praktyki WŁASNEJ. Wieczorami czeka Was RELAKSACJA oraz MEDYTACJA. ROZMOWY. Dużo rozmów. Lub CISZA. Dużo ciszy. TY decydujesz.
O ZAJĘCIACH JOGI OD PROWADZĄCEJ, IWONY RASIŃSKIEJ
Joga to też podróż, tyle że bez skupienia na celu a raczej na jak najpełniejszym doświadczaniu każdego dnia. Dlatego, podczas wyjazdu będziemy praktykowali „obecność” na różne sposoby.
Przed wschodem słońca, tylko tych którzy lubią witać słońce o świcie, zaproszę na intensywną praktykę Ashtanga Jogi.
Później, poranek rozpoczniemy nauką uważności, spróbujemy dobrze nastawić się na cały dzień i zebrać wokół siebie dobrą i piękną energię. Każdego dnia będziemy budzić w sobie wrażliwość na piękno otaczającego nas świata. Będziemy praktykować uważność, skupiać się na jedynej, dostępnej nam w życiu chwili: na „TERAZ”. Prowadzić nas do tego będzie praca z oddechem, relaksacja i medytacja. Przez cały pobyt pozostaniemy czujni, żeby oddychać otaczającym nas światem i zatrzymać wszystkie te doświadczenia w sobie.
Wieczory to będzie szczególny czas wyciszenia i spokoju. Wykorzystując techniki głębokiego relaksu, nauczymy się uspokajać ciało i umysł. Podążając ścieżką medytacji, zbudujemy sobie w sercu trwały Raj, w którym zawsze będziemy mogli się schronić.
Bazując na swoim doświadczeniu, to wszystko mogę Wam zaproponować. Ale, to Wy zdecydujecie, z czego będziecie chcieli skorzystać, bo ta podróż będzie w stylu slowwww…
Zakwaterowanie
Hotele, pokoje 2-os z łazienkami. Na wyspie Gili Air domki na plaży lub hotel przy plaży.
HOMESTAY: 2 noce spędzimy w domach u lokalnych mieszkańców, którzy są przygotowani do przyjęcia turystów. Skromne pokoje bez łazienek (łazienki wspólne), posiłki przygotowywane przez gospodarzy. Pobyt w domu pozwala zbliżyć się do mieszkańców, poczuć atmosferę życia na wyspie oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o ich zwyczajach.
Wyżywienie
Śniadania w hotelach w cenie. Dodatkowo posiłki podczas pobytu homestay w Bangli oraz lunch podczas wycieczki do świątyni Pura Besakih. Pozostałe wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Przeznaczycie na nie kwotę zgodne z Waszymi potrzebami. Informacje o cenach w Indonezji>>
Transport
Dwa rejsy motorówkami, pozostałe transfery wynajętym klimatyzowanym busem.
Przydatne wyposażenie
Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału; jeśli decydujecie się na saszetkę na biodra, zwróćcie uwagę, aby klips saszetki nie wypadał na plecach, gdzie łatwo go odpiąć.
Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). Więcej o zabezpieczeniu pieniędzy w podróży na naszym blogu>>>
Jedna para wygodnych pełnych butów (sportowe, ewentualnie letnie trekkingowe - ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Polecamy zabranie torby na kółkach lub walizki i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w aucie; nosicie ją tylko z auta do pokoju hotelowego (możliwy dłuższy spacer na Gili ze względu na brak samochodów na wyspie). Dodatkowo polecamy zabranie małego plecaka, w którym nosicie rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronne przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
Informacje zdrowotne
Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: Środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). Więcej informacji w naszym poradniku uczestnika >>>
Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście. Więcej informacji o szczepieniach znajdziesz TUTAJ.
Istnieje zagrożenie zachorowania na malarię. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień i profilaktyki antymalarycznej. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).
Dokumenty
Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.
Obywatele Polski mogą wjeżdżać do Indonezji na pobyt do 30 dni bez wiz. Szczegółowe informacje zawarte są w zakładce WIZA.
Pieniądze
Bankomaty są w dużych miastach, ale lepiej zaopatrzyć się w gotówkę. Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi.
Dodatkowo potrzebujemy około: 15 - 20 USD/dziennie na jedzenie, oraz około: 50 -100 USD na pamiątki.
Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.
Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnej saszetce - pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych banknotach.
Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.
Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.
Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie było by, gdyby jedna karta była wypukła.
Napięcie
Napięcie elektryczne 220 V/ 60 Hz. Gniazdka amerykański i europejski standard. Nie ma potrzeby kupowania przejściówek. Więcej>>
Indonezja
Obywatele polscy mogą wjechać do Indonezji na pobyt turystyczny bez wizy (do 30 dni pobytu na terytorium Republiki Indonezji) – w ściśle ustalonych punktach przekraczania granic na lotniskach i w portach morskich:
1. Soekarno Hatta International Airport, Jakarta
2. Ngurah Rai International Airport, Denpasar, Bali
3. Kuala Namu International Airport, Medan, North Sumatera
4. Juanda International Airport, Surabaya, East Java
5. Hang Nadim International Airport, Batam, Riau Islands
6. Sri Bintan Pura Seaport, Bintan Island, Riau Islands
7. Batam Center Seaport, Batam Island, Riau Islands
8. Sekupang Seaport, Batam Island, Riau Islands
9. Tanjung Uban Seaport, Bintan Island, Riau Islands
Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
Cycling w Ubud
Zwiedzanie wiejskich okolic Ubud na rowerze. Koszt około 40 USD.
Rafting w Ubud
Spływ pontonem po rzece Ayung. Koszt około 40 USD.
Spotkanie z Balianem w Ubud
Spotkanie z lokalnym uzdrowicielem. Koszt około 200 USD.
bilety lotnicze na trasie Warszawa - Denpasar - Warszawa
transfery z/na lotnisko na Bali
9 noclegów w hotelach wg programu w pokojach 2os.
2 noclegi w homestay'u u lokalnej rodziny (skromne pokoje bez łazienek; łazienki wspólne)
3 noclegi w domkach na plaży lub hoteliku przy plaży na Gili Air
śniadania w hotelach, pełne wyżywienie podczas homestay'u
prywatny transport klimatyzowanym busem wg programu
bilety na łódź na i z wyspy Gili
wycieczkę do kompleksu świątyń Pura Besakih z przewodnikiem i lunchem
wycieczkę do świątyni Tanah Lot i tarasów ryżowych Jatiluwih z lunchem
zajęcia jogi wg programu
dodatkowa lekcja jogi w lokalnej balijskiej szkole
opiekę pilota Kiribati Club
ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN
zestaw podróżnika Kiribati Club:
koszulka klubowa
worek sportowy
etui na bilet
karta ubezpieczeniowa
CENA NIE OBEJMUJE:
biletów wstępu do Małpiego Gaju i na taniec kecak, opłat wylotowych, transportu lokalnego (ryksze taxi, itp.): ok. 90 USD
pozostałego wyżywienia: ok. 15-20 USD dziennie na osobę
obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 13 PLN/os.
atrakcji dla chętnych
ZALICZKA: Do odwołania nie pobieramy zaliczek przy zapisie na wyjazdy zagraniczne. Zaliczkę wpłacicie dopiero wtedy, gdy potwierdzimy, że wyjazd może się odbyć.
Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego, skontaktuj się z nami!